Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları Gözler Bugün ...

Gözler Bugün Açıklanacak FOMC Toplantısı Üzerinde. Piyasaları Neler Bekliyor?

Bugün tüm dikkatler FED’in Temmuz ayı FOMC toplantı karaları üzerinde olacak. Kararlar TSİ 21.00’da açıklanacak. Yalnız bu kadar önemli bir gelişmenin yaşanacak olmasına karşılık piyasalarda heyecan oldukça düşük. Bunun en önemli nedeni ise FED’in faizler konusunda herhangi bir atraksiyona girişmeyeceği ve faiz aralığını %1.00 – %1.25 seviyelerinde sabit bırakacağı yönünde. FED en son faiz artırım hamlesini 14 Haziran toplantısında gerçekleştirmişti. Tabii bu hamleden daha da önemlisi Banka’nın bilanço küçültme politikasına yönelik küçük ayrıntıları da piyasalar ile paylaşması oldu. Yellen’in yaptığı açıklamayı kısaca hatırlatmak gerekirse;

  • Bilançoyu daraltma esnasında Banka, devlet tahvilleri için aylık 6 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymetler içinse 4 milyar dolarlık kısmını çevirmeyecek. Şimdilik bunlar tavan değerler olarak belirlenmiş durumda. Tabii bu tavan değerler her ay güncellenecek ve kademeli olarak devlet tahvilleri için 30 milyar, mortgage destekli tahviller içinse 20 milyar dolara yükseltilecek. Bu haliyle bilançonun normalleşme süresince devam edilecek.

Haziran toplantısında yaşanan bu gelişmeler ile kıyasladığımızda Temmuz FOMC toplantısının daha cansız geçme ihtimali bir hayli yüksek. Bugün gerçekleşecek toplantının ardından Başkan Yellen’in konuşması bulunmuyor. Ayrıca makro ekonomik projeksiyonlara yönelik paylaşımlar da yapılmayacak. Piyasanın faiz oranlarında değişiklik beklemediğini de belirtirsek geriye önemle izlenecek bir tek karar metninde geçecek ifadeler kalıyor. Özellikle bilanço küçültme politikasının ne zaman başlayacağına yönelik ifadeler… Piyasalar adına zamanlama konusu belirsizliğini koruyor. Bugün gerçekleştirilecek toplantının ardından karar metninde bilanço daraltma politikasının zamanlamasına ilişkin yorumlar görebilirsek bu şahin bir gelişme olarak algılanabilir. Yalnız olasılığını düşük görmekteyiz.

FED’in son dönemde iletişim politikasını ayarlarken FOMC toplantı metinlerinden çok FED üyelerinin gerçekleştirdiği konuşmalar ve FOMC toplantı tutanaklarını kullandığını görüyoruz. Yani bu iki unsuru daha fazla kullanarak piyasaları kendi politikasına uyumlu hale getirme taktiğini benimsemiş durumda ve bu politikanın başarıyla uygulandığını görmekteyiz. Dolayısıyla bilanço küçültme politikasını Eylül FOMC toplantısında açıklama ihtimali daha güçlü durması nedeniyle bugünkü toplantıda şahin ya da güvercin olarak nitelendirebileceğimiz yorumlardan kaçınma ihtimali kuvvetli duruyor. Piyasaların Eylül ayı beklentileri de bu yorumlarımızı destekliyor. CME Group Fedwatch’a göre Eylül ayında FED’in faiz artırma olasılığı yalnızca %8. Yani piyasa hem bilançocunun daraltılmaya başlanmasını hem de faiz artırımını aynı anda beklemiyor. Bu oldukça sert bir hamle olur ki piyasa bozucu etkisini izleyebiliriz. Dolayısıyla piyasa beklentileri yılın üçüncü faiz artırımının Aralık ayında gerçekleşmesini bekliyor. Bu bağlamda faiz artırım olasılığı Aralık ayı için %52 seviyesinde bulunuyor.

Eren Can Ümüt

MeksaFX Araştırma Müdürü