Ana sayfa Raporlar Forex Raporları ABD Verileri ...

ABD Verileri Ne Söylüyor? Piyasalar Nasıl Etkilenir? Analizler…

PAYLAŞ

Tüm dünyada piyasaları etkileyen ABD imalat, enflasyon, işsizlik, tüketici güveni, harcama, konut fiyatları verilerine ait analizleri bu sayfada bulabilirsiniz. ABD’den gelen veriler Fed faiz artırımı, Dolar Endeksi ve gelişmekte olan piyasaları nasıl etkiler, uzmanlar yorumluyor…Bu sayfada yer alan analizleri Fed’in faiz artırımı süreci, Dolar ve dünya endekslerindeki gidişatı etkileyen ana unsurlar bazında değerlendirebilirsiniz.

ABD Sanayi Verileri  Analizi, Enver Erkan – 14.07.2017

ABD’de sanayi üretimi, büyüme momentumu açısından olumlu…

ABD’de Haziran ayında sanayi üretimi (IP), bir önceki aya göre %0,3 olan beklentinin üzerinde %0,4 oranında artış gösterdi. Kapasite kullanım oranı (KKO) ise aynı dönemde %76,8’e yükselmesi beklenirken %76,6’da kaldı. Önceki aya ait veri setinde revizyonlar var. Mayıs ayında değişim göstermediği açıklanan IP, %0,1’e yukarı yönlü revize edilirken KKO’da ise %76,6’dan %76,4’e aşağı yönlü bir revizyon görülmektedir. İmalat sanayi üretiminde, sanayi üretimine oranla daha yavaş bir büyüme görülmektedir, burada da beklentilere paralel olarak %0,2’lik bir artış sağlanmış.

Alt kalemler itibariyle; dayanıklı mallarda %1, madenlerde %0,7 görülmektedir. IP’de yıllık bazda görülen %2’lik artış, GSYH büyümesi açısından yıllık IP artışının daha önemli olmasından mütevellit büyüme için olumlu. Görselde de görüleceği üzre, Ocak ayındaki daralmadan beri IP’de hep artan bir momentum söz konusu. 2016’da yıllık artışlarda Ekim ayına kadar gerileme söz konusu olmuşken, 2017’nin benzer döneminde geçen yılın baz etkisinin yıllık bazda kuvvetli artışlar ortaya koyacağını söyleyebiliriz. Bu da büyüme momentumunun sonraki çeyreklerde kuvvetlenmesi demek olacaktır. Piyasa konsensüsü (medyan tahmini), ilk çeyrekteki %1,4 büyümeden sonra ikinci çeyrekte %2,8 büyüme olacağı yönünde.

 

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – ABD Sanayi Verileri Analizi – 14.07.2017

ABD’de sanayi üretimi bir önceki aya oranla yüzde 0,4 artış gösterdi.

ABD’de sanayi üretimi Haziran ayında beklentilerin üzerinde yüzde 0,4 oranında arttı. Mayıs ayı sanayi üretiminin ise yüzde 0,1’e yukarı yönlü revize edildiğini görüyoruz. Haziran ayı sanayi üretiminin alt bileşenlerine baktığımızda, madencilik sektöründe meydan gelen yüzde 1,6 artışın bir önceki ay seviyesinin altında kaldığı görülüyor. Bununla beraber Kamu Hizmetleri’nde herhangi bir değişimin meydana gelmediğini görüyoruz.

Haziran ayı sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,0 oranında artması ekonomiye dair pozitif sinyal ürettiği söylenebilir. Diğer taraftan Haziran ayı kapasite kullanım oranının ise 0,2 puan artarak yüzde 76,6 seviyesine dek yükseldiği görülmekte. Önceki aylara ilişkin revizelere bakıldığında ise, Mayıs ayı verisinin 0,2 puan aşağı yönlü revize edildiği görülüyor. Endüstrideki alt sektörlere bakıldığında, imalat sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 0,4 artışla bir önceki çeyreğe oranla daha yavaş arttığını görüyoruz.

SONUÇ: Genel hatlarıyla bakıldığında, Mayıs ayında kaybedilen ivmenin Haziran ayı Sanayi Üretimi ile tekrardan yakalanmaya çalışıldığını görülüyor. ABD ekonomisinin büyümesinde en önemli role sahip olan verilerden biri olan sanayi üretimi verisinin Haziran ayında yakaladığı artışın oldukça olumlu olduğu söylenebilir. Ayrıca veri sonrasında Dolar varlıklarında meydana gelen değer kazanımın kurda enflasyon sonrasında meydana gelen zayıf görünümü bir miktar azalttığı görülüyor.

 

PAYLAŞ