Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları Fed’de ...

Fed’de Dengeler Değişecek Diyebiliriz, Enver Erkan

Fed’e yeni atamalar için ilk adaylar konuşulmaya başladı…

Fed açısından en önemli virajlardan birisi bu yaz aylarında, muhtemelen Temmuz ayında dönülecek. Fed ile alakalı hemen her raporda aslında belirttik, birinci unsur olarak Janet Yellen’in 2018’de dolacak görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı belirsizliğini koruyor. Eğer Trump’ın bir adayı olacaksa bunu Temmuz’da açıklaması bekleniyor. Diğer unsur ise, Fed Yönetim Kurulu’ndaki boş koltuklara atama yapılacak mı, yapılacaksa bu koltuklara kimler atanacak? İki aday basında konuşulmaya başlandı bile…

Bunlardan daha ön plana çıkanı ekonomist Marvin Goodfriend. Halen Carnage Mellon Üniversitesi’nde ekonomi konusunda eğitim veren Goodfriend, eski de bir Fed yetkilisi. Kendisiyle ilgili en öne çıkan özellik, sıfıra yakın faiz politikasının ve bilanço genişletmenin bir faydası olmayacağını düşünmesi ve Fed’in kriz dönemindeki politikalarını çalışmalarında eleştirmesi. Buna karşın kendisi negatif faizin ciddi bir savucusu olarak ortaya çıkıyor, ki bu normalde Fed’in kesinlikle değerlendirmediği bir olay. Kendisinin yaklaşımına göre, eğer sıfır tabanı ortadan kaldırılırsa, faiz politikası kamunun paranın istikrarlı satın alma gücünün faydalarından yararlanmasını sağlayabilir.

Negatif nominal faiz, kamuyu daha iyi istihdam ve daha güvenli tasarruf sağlamak için bu esnekliğe değer olduğuna ikna eder. Merkez Bankası bir yandan enflasyonla mücadele ederken, bir yandan da büyüme hedeflerini tutturamama konusundaki endişeleri hafifler. Enflasyonun kontrol edilmesiyle kamu enflasyon riskinden endişe etmeden uzun vadeli tahvil tutabilir ve kısa vadeli negatif faizlerin etkisini minimize eder. Böylece hem kamu tasarruflarını daha uzun vadeli tutar, hem de Merkez Bankası negatif faiz oranlarıyla istihdam ve üretimdeki deflasyonist daralmaya karşı aksiyon alır.

Diğer isim ise George W. Bush döneminde Hazine yetkilisi olarak görev yapan Randal Quarles. Cumhuriyetçi bir Başkan’la çalışan Quarles da kuralcı bir isim olarak biliniyormuş. Bu açıdan bu iki potansiyel Fed üyesini “centrist” olarak değerlendirmek daha doğru gibi görünüyor.

Fed’in güncel “güvercin – şahin” skalasını görüyorsunuz. Soluk benizli yazılanların bu sene oy hakkı yok. Oy hakkı olanlar üzerinden bir ortalama alacak olursak (1 – en güvercin, 5 – en şahin olmak üzere), bu yıl oy kullananlar arasında 2,2 gibi bir ortalama çıkıyor. Güvercin duruşa daha yakın yani. Peki orta yolcu olarak “3” puan verdiğimiz Goodfriend ve Quarles’ı dahil ederek yeni bir ortalama yaparsak? Sonuç 2,6 çıkıyor, “şahin”e daha yakın bir Fed. Trump’ın bir 3. atama daha yapabileceğini düşünecek olursak, Fed’in dengeleri yaz aylarında biraz değişecek diyebiliriz.