Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Fed Bu Yıl 4 ...

Fed Bu Yıl 4 Kez Faiz Artırır mı? Eda Önder Öztürk

Fed’in bugünkü toplantısında 2017 yılında 3 ve üzeri faiz artışı olur mu sorusuna yanıt aranacak…

Bu akşam saatlerinde öğreneceğimiz Fed’in Mart ayı toplantısına ilişkin olarak, piyasalarda oluşan genel algı son dönemde ABD ekonomisinde büyümenin istikrarlı şekilde devam etmesinin etkisiyle Fed yetkililerinin faiz oranını %0,75’ten %1,00’e yükseltmeleri şeklinde. Hali hazırda geçtiğimiz son 1 ay içerisinde Fed’in Mart toplantısına ilişkin faiz artırım olasılıklarının %30 seviyesinden %100 seviyesine yükselmiş olması da söz konusu 25 baz puanlık faiz artışının fiyatların içerisinde yer aldığının kanıtı niteliğinde.

Mart ayı toplantısına ilişkin faiz artışından ziyade merak edilen gündem maddesi; Fed yetkililerinin 2017 yılının geri kalanı için faiz artışı konusunda Aralık toplantısındaki tahminleri değiştirip değiştirmeyeceği olacak. Fed yetkilileri iki toplantıda bir açıkladıkları projeksiyonlarını en son Aralık ayında açıklamış ve Eylül ayında yayınlamış olduğu projeksiyonlara göre; 2017 yılı için iki adet faiz artışı beklentisine sahip olan üyeler, Aralık ayında üç adet faiz artırımı beklediklerini belirtmişlerdi.

Resim 1: Fed Üyeleri Beklentileri (Tarihsel)

Kaynak:Bloomberg

Fed’in Aralık ayı toplantısına diğer dikkat çeken konular ise;  para politikasının belirleyici etmenleri olan istihdam ve enflasyona ilişkin ifadeleri oldu. Fed yetkilileri piyasa bazlı enflasyon beklentilerinin ilgili dönemde oldukça yükseldiğini ancak hala düşük kalmaya devam ettiğini belirttiler. Bununla birlikte istihdam piyasası koşullarında daha fazla iyileşmenin Fed’in %2 enflasyon hedefine ulaşmasına imkan sağlayabileceğini ifade ettiler.

Aralık ayı toplantısından bu yana; Fed’in izlediği enflasyon göstergesi olan Çekirdek PCE enflasyonunun 2017 yılı Ocak ayında yıllık bazda %1,7 oranında artış göstermesi, istihdam piyasasında arzu edilen iyileşmenin devam etmesi ve Trump’ın göçmen politikası ile birlikte son dönemde ücretler tarafında görülen artışın devam edeceği beklentisi Fed’i Mart ayında faiz artırımına gitmeye yönelttiği kanaatindeyiz. Aşağıdaki grafiklerden de görüldüğü üzere, ABD ekonomisinde işsizlik oranı Ocak ayında %4,7 oranına gerileyerek Fed’in Aralık toplantısında paylaşmış olduğu %4,5 işsizlik oranına yakınsamıştır. Çekirdek PCE enflasyonunun 2017 yılı Ocak ayında %1,7 oranında artış ile Fed’in Aralık toplantısında paylaşmış olduğu %1,8 oranına yaklaşmıştır.

Özetle ABD tarafında son dönemde makro verilerinde görülen iyileşmenin devam edeceği beklentisinin piyasalarda hakim olması nedeniyle piyasaların gerisinde kalmak istemeyen Fed’in 2017 yılının geri kalanına ilişkin faiz artırım beklentilerini 3’ün üzerine revize etmesinin sürpriz olmayacağı görüşündeyiz.

Grafik: Fed Bilanço Gelişimi (2001-2017)