Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları Fed Tutanakla...

Fed Tutanaklarında Enflasyon Endişesi, Trump

Fed tutanaklarında enflasyon endişesi, Trump…

Fed tutanaklarını yorumlamadan önce; Trump’ın CEO’lardan oluşan Danışma Kurulu’nu pek çok CEO’nun istifasından sonra feshetmesi ve  DXY’nin buna verdiği tepki:

TSİ 21.00’den sonraki aşağı hareketin çok sınırlı kaldığı görülmekte, haliyle düşüşün çoğu Trump faktöründen gelmiş. Hatırlanacağı gibi Charlottesville kentindeki ırkçı olaylarda Trump 48 saat gecikmeli bir tepki göstermiş ve bu CEO’ların tepkisini çekmişti. Trump, daha sonra ırkçı ve ırkçılık karşıtı grupların karşı karşıya geldiği gösterilerde her iki tarafında da suçlu olduğunu söyleyerek tüy dikmişti. Bunun üzerine Sanayi Konseyi ve Strateji ve Politika Forumu’ndaki iş adamları ve CEO’lar dağılma kararı alırken, akabinde Trump’tan bu konsey ve forumun oluşturduğu kurullara son verdiği açıklaması geldi:

Gelelim Fed tutanaklarına… Tutanaklar öncesinde hafta başında enflasyon endişelerinin ne seviyede olduğu önemli olacak demiştik. Burada da en can alıcı nokta üyelerin enflasyon hakkındaki endişelerinden geliyor. Birçok Fed üyesi, düşük enflasyondan dolayı tedirgin. Bu yüzden sıkılaştırmanın da aceleye getirilmemesi gerektiğini savunuyorlar. Çoğunluk zaten enflasyondaki yükselişin ve %2 hedefinin önümüzdeki yıllarda gerçekleşeceğini düşünüyorlar ki, bu konuda zaten Fed’in resmi projeksiyonu 2017 için %1,6, 2018 ve 2019 için %2. Özellikle enflasyon düşüşünün Haziran ayında da sürmesi; Phillips eğrisine inanan ve enflasyonda düzelme bekleyen güruhun endişesini artırıyor ki; Temmuz ayında da biz enflasyondaki bu zayıf eğilimin sürdüğünü gördük. Bu gerçi; global bir endişe, şu an ABD de, Avrupa da, Asya da düşük enflasyondan ve dezenflasyonist baskıdan muzdarip durumdalar ve talep eksikliğinin ve harcanabilir gelirlerin düzenli artmıyor olmasının bunda önemli bir payı var.

Bu noktada; bilanço küçültme konusunda mevcut beklentiyi bile düşüren bir noktada durduklarını da söylemek gerekir. Çünkü bilanço küçültme konusunda Eylül diye bir zaman dilimi belirtmek yerine “önümüzdeki bir toplantıda” ifadesi kullanılmış. 20 Eylül’den sonraki toplantılar 1 Kasım ve 13 Aralık’ta. Halen Eylül ihtimali kuvvetli görünüyor.

Aralık ayında faiz artışını ise iki türlü faktör destekleyebilir; ya veriler çok iyi gelmeye devam edecek. En başta enflasyon ve ücretler; zaten bu ikisi diğerler göstergeleri de etkileyecektir. Ya da başta tahvil ve hisse senedi olmak üzere varlık sınıflarındaki fiyatlamaların oldukça şişmesi; mesele sadece Trump da değil üstelik. Ancak şu alttaki manzara da pek hoş değil. Fed’in faiz artırımları ve 10 yıllıkların hareketini izliyorsunuz; görüyorsunuz ki her türlü tahvil hareketini ve dolayısıyla USD hareketini önceden yapıyor ve faiz artırımı sonrası ise “buy rumours, sell fact” yaklaşımından etkileniyor. 20 Eylül’e kadar gelecek veri seti Eylül’de bilanço küçültmeden sonra önümüze Aralık faiz artırımı beklentisini koyacaktır. Sonrası ise taktiksel USD longlar… Ekim’den sonra ECB de tapering diyeceğinden bu dediğimin EURUSD’daki yansıması daha bir dalgalanma şeklinde olacaktır.

Fed tutanaklarının piyasa yansıması oldulça sınırlı oldu; kararlar geldiğinde terminalde açık olan DXY ve 2 yıllık ABD faizi grafiğinde aşağı yönlü eğilimler söz konusuydu. Bizdeki fiyatlama 3,52 civarında, 3,56 üzerine gitmesini hiç öngörmüyorum; EUR’da 1,1780 korunamazsa satış gelebilir yeniden dikkatli olmak lazım. Altında ise 1285 USD görülecektir.

Enver ERKAN
Araştırma Müdür Yardımcısı, KapitalFX