Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları Fed Sürpriz Y...

Fed Sürpriz Yapmadı, Üç Faiz Artırım Öngörüsü Devam Ediyor

Fed sürpriz Yapmadı… Üç faiz artırım öngörüsü devam ediyor…

Fed faizlerini beklentiler yönünde 25 baz puan arttırdı. Projeksiyonlara baktığımızda 2017 yılı için 3 faiz artırımı öngörüsü devam ediyor. Her iki beklentinin de piyasalarda fiyatlanmış olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle karar sonrasında ABD dolarında bir miktar gevşeme oluşuyor.

Kararda bir Fed üyesinin itirazı olduğu görülüyor. Karar metni bir önceki toplantının metninden çok farklılıklar içermiyor.

Projeksiyonlarda değişiklik yok

Projeksiyonlarda Aralık ayı tahminlerine göre fazla bir değişiklik yok. Büyüme %2.1, işsizlik oranı %4.5, PCE enflasyonu %1.9 bekleniyor. Sadece çekirdek PCE enflasyonunda %1.8’den %1.9 seviyesine yukarı yönlü revize var. Faiz artırım öngörüleri ise halen 3 faiz artırımına işaret ediyor. Nokta tahminlerde 3 faiz artırımı bekleyenlerin sayısında artış var. Önceden iki artırım bekleyenlerin üç artırım kademesine geçtiği görülüyor. Daha fazla faiz artırımı bekleyenlerde değişiklik yok.

Fed’in ABD bütçesini ve vergi indirim paketi gibi önemli bilgileri almadan bu toplantıya girmiş olması kararda etkili olmuş görünüyor. Trump’ın vergi paketinin daha fazla gecikmesi durumunda Fed aynı yörüngede devam edecek diyebiliriz. Yellen’ın toplantıda vereceği mesajlar önemli olabilir.

Karar TL için pozitif. TCMB pas geçebilir

Fed’den sürpriz gelmedi. Beklentiler yönünde bir hareket oluştu. Mevcut beklentilerin piyasalarda fiyatlandığını düşünüyoruz. Bu nedenle mevcut kararın ABD Doları üzerinde aşağı yönlü bir etkisi oluşuyor. Belirsizliğin sona ermesinin ardından rahatlamaya bağlı olarak gevşeme var. Bu karar TL için pozitif. ABD dolarındaki gevşemenin etkisiyle içeride USDTRY kurunda 3.68 seviyesine doğru gevşeme mevcut. USDTRY’de 3.65 seviyesinde destek bulunuyor. Bu desteğin kırılması durumunda aşağı yönlü hareketler güçlenebilir. Ons Altında dolardaki gevşemeye bağlı olarak yükseliş görülüyor. 1208 direncini geçen Altın’da 1225 direncini izliyoruz. EURUSD paritesinde ise yukarı tepkiler mevcut. Genel hareketlerin sınırlı kalması beklenebilir. TCMB yarınki toplantısında pas geçebilir.