Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Fed Faiz Kara...

Fed Faiz Kararı Değerlendirmesi, Tuncay Turşucu

PAYLAŞ

Fed politika faizini beklendiği gibi 25 baz puan artışla %0.75  seviyesine yükseltti. Projeksiyonlarda ise 2017 yılına yönelik 2 faiz artış beklentisi 3 ‘e yükselmiş görünüyor. Büyüme beklentisini %2’den %2.1’e yukarı yönlü revize edilirken, İşsizlik ise %4.6’dan %4.5’e aşağı yönlü revize edilmiş. Karar metninde işsizlikle ilgili daha güçlü tonlama var. PCE enflasyonu %1.9 hedefini korurken, çekirdekte %1.8 seviyesinde kalmış. Enflasyon konusunda büyük farklılık yok ancak ekonomideki iyileşme konusunda pozitif yönde revizyonlar var. Ancak enflasyondaki beklentilerde güçlenme yok.

Yellen karar metnindeki şahin havayı yumuşatıcı tarzda konuşmadı. Neyse onu söyledi diyebiliriz aslında. Ekonomi hakkında ılımlı açıklamalarda bulunurken 3 faiz artışını para politikası konusunda önemli bir değişiklik olarak görmüyor. Ancak politik belirsizlik olduğunu da ifade ediyor.

Açıklama piyasalarda dolar pozitif olarak algılandı. Dolar endeksi 101.80 seviyesine kadar yükseldi. Dolar endeksi için 102 seviyesi bundan 15 gün önce zaten görülmüştü bu seviye şimdilik aşılmış değil. Dolar endeksinin 102 seviyesini geçmesi durumunda Fed kaynaklı yeni bir dolar lehine algılamanın etkisinden bahsedebiliriz. USDTRY’de ise 3.52 seviyesinin üzerine yükselişler var. Ancak bu seviyeler USDTRY’nin zaten bundan birkaç gün önce gördüğü seviyelerden yüksek yerler değil. EURUSD içinde aynı şey söz konusu. Bir süredir içinde hareket ettiği 1.05-1.0655 bandı hala ihlal edilmiş değil. Ons altında ise 1150 seviyesinin altına doğru sarkmalar var. Zaten aşağı yönlü olan trendi destekleyici sonuçlar olduğunu söylemek mümkün.

Piyasalardaki tüm hareketler Fed kararlarının  ve Yellen açıklamalarının dolarda güçlenme yarattığını gösteriyor. Ancak dolar endeksi 102 seviyesini geçmedikçe bu hareketler sınırlı kalabilir. Dolar endeksinin 102 seviyesi üzerine yükselmesi durumunda ise manzara değişebilir ve paritelerde hareketler sertleşebilir.

Bununla birlikte Fed FOMC komitesinin tamamı 2017 yılında değişecek. Bu nedenle karar metinlerinin tonlaması değişebilir.

Tuncay Turşucu | ARAŞTIRMA DİREKTÖRÜ
İntegral Menkul Değerler A.Ş.

PAYLAŞ