Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları Fed Faiz Artı...

Fed Faiz Artıracak, Ancak Enflasyondan Endişeli…

Fed’in 19-20 Eylül FOMC toplantısının tutanakları açıklandı. Yeni bir şey ortaya koymayan tutanaklarda ön plana çıkan satır başları genelde “düşük” enflasyonla ilgili. Fed içerisinde zaten bir fikir birliği, konsensüs olmadığını biliyoruz; ancak bu tutanaklar Fed’in politika yapıcılarının sanılandan da kararsız olduğunu gösteriyor. Bir taraftan faiz artırımının Aralık’ta olması bekleniyor, ancak diğer yandan da enflasyonun yapısal olarak düşük kalmaya devam etmesinden çekiniliyor. Bu da ortaya faiz artıracak olan, ancak neden artırdığını kendisi de çok net açıklayamayan bir Fed çıkarıyor.

Bir yandan enflasyon düşük, bir yandan da işsizlik oranının daha fazla düşme beklentisi var ki, o cümleyi gördüğümde “daha ne kadar düşecek ki” dedim. Malum, Fed’in uzun dönemde beklediği işsizlik oranı %4,6 ve hali hazırda %4,2’ye düşmüş olan işsizlik oranı bunun altında. İşsizlikte düşüş sürecekse o zaman enflasyonun da yükselmesi biraz zaman alabilir, çünkü normalde doğal işsizlik oranının altında seyrettiği düşünülen işsizliğin ücretler kanalı üzerinden enflasyonu yakın dönemde yükseltebileceğine dair beklenti vardı. Klasik Philips eğrisi yani.. Ücretlerde tam anlamıyla yükseliş başladı diyemeyiz, çünkü %0,5’lik Eylül AHE verisinin bir kısmı kasırga etkisinden dolayı köpük… Tabii bir de kasırgaların çeşitli mal fiyatlarına geçici şekilde yukarı etki etmesi üzerinden enflasyonun birazcık manipüle olabileceği gerçeği var ki, bu da enflasyonun ne kadarı gerçek, ne kadarı yapay anlaşılmasını zorlaştıracaktır. Ancak bildiğimiz bir şey var; çekirdek PCE %1,3’te takılı kaldı ve bu senenin başında gördüğü %1,9 seviyelerinden gerileme trendinde.

Enflasyon halen Fed’in istediği momentumdan uzak bir görüntü çizerken, diğer yandan uzun vadeli faiz projeksiyonları görece düşük kalmasından dlayı Fed’in üst yönetiminin kademeli bir sıkılaşma istediği biliniyor. Başkan Yellen olduğu sürece bu patika korunacak gibi, ancak tabii 2018 itibariyle Fed yönetiminin değişip, Trump’ın da yapacağı atamalarla ağırlıkların yer değiştirmesi söz konusu olabilecek. İşte o zaman bütün bu varsayımların yeni baştan oluşturulması gerekecek. Bir belirleyici konu da vergi reformu; ki son birkaç gündür Trump ile Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker arasındaki sürtüşmenin bazı çatlaklar yaratmasından endişe ediliyor.

Fiyatlama açısından fazla bir şey yok. Lla kuş ismi vereceksek tutanaklar “güvercin” ancak asıl rasyonel etkiyi ölçümlemek için ilk baktığım ABD 2 yıllık tahvil faizlerinde ciddi bir düşüş meydana gelmedi. USD aleyhine de kısıtlı bir hareket var. Piyasalar muhtemelen Cuma günü gelecek Eylül enflasyonu verisine ağırlık verecekler. DXY’nin yukarıya dönen trendinin değişime uğramasını beklemem.

Enver ERKAN

Araştırma Müdür Yardımcısı, KapitalFx