Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Eurobond ve U...

Eurobond ve Uluslararası Piyasalarda Son Durum

Eurobond (Eurotahvil), Uluslararası Borsalar (S&P, Nasdaq, DAX, DOW JONES vb.) pariteler ve emtia piyasalarına ait güncel raporları buradan takip edebilirsiniz.

İş Yatırım – Uluslararası Piyasalar – Günlük Rapor 22.05.2019

Eurotahvil Piyasaları

Ticaret savaşının Salı günkü raundunda ABD’nin bir öneki gün Huawei’ye yönelik açıkladığı kısıtlamaları hafifletmesiyle risk algısının kısmen pozitife dönmesinin etkisinde gelişmekte olan ülke eurotahvil piyasaları güne pozitif başladı. ABD ve Avrupa tahvil piyasalarında ise yatırımcıların satış tarafında olduğunu gördük ABD 10 yıllık getirileri 1,5 baz puan yükselişle %2,43 seviyesinden günü sonlandırırken satışların getiri eğrisinin kısa tarafında yoğunlaştığını gördük. 2 yıllıklarda yükseliş 3,7 baz puan olurken 5 ve 7 yılda sırasıyla 2,5 ve 2 baz puan oldu. Euro Bölgesine baktığımızda da Almanya, Fransa ve İngiltere 10 yıllıkları 2-3 baz puan aralığında yükselirken İtalya 5,5, İspanya ve Portekiz 10 yıllıkları 2 baz puan geriledi.

Türk eurotahvilleri diğer gelişmekte olan ülke eurotahvillerinden negatif ayrıştı. 10 yıl vadeli USD yatay şekilde %8,05’ten günü sonlandırırken getiri eğrisinin uzun tarafında 15-25 cent aralığında satışlar gözlemlendi. 5 yıl vadeli Türkiye CDS’i günü 4 baz puan genişleyerek 489’dan sonlandırırken Rusya, Güney Afrika CDS’leri 1-2 baz puan daraldı. Hazine kıymetlerindeki satışlar Türk şirket eurotahvillerinde karşılık bulmadı. İş Bankası 2022 vadeli senior kıymet 5 cent yükselişle $90,95 seviyesinden, sermaye benzeri Akbank 2028 vadeli kıymet ise 15 cent yükselişle $75,80 seviyesinde fiyatlandı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

21 Mayıs Salı günü Huawei ile ilgili yaptırımların 90 gün süreyle hafifletildiği haberleriyle dünkü satışın geri alındığını gördük. ABD endeksleri Nasdaq comp. liderliğinde yükseldi.
Dow Jones endeksi %0.77 primle 25878 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacminin son bir ayın ortalamasının bir hayli üzerinde olması dikkat çekti. Endüstriyeller ticaret retoriğindeki yumuşama ile beraber %1.6 yükselerek endeksi yukarı taşıdı. Temel maddeler ve IT %1’in üzerinde primlendi. temel tüketim %0.36 değer kaybıyla endekste eksi bölgede kapanış yapan tek sektör oldu. Intel ve CAT %2’nin üzerinde primlendi. dün 180 ile 100 günlük hareketli ortalama desteğine kadar gerileyen Apple günü %1.9 primle 186,60 seviyesinden kapattı, en yüksek 188 test edildi, 200 günlük ortalama ise 192 seviyesinde. P&G, Travelers ve Coca Cola % 0.9-%0.5 bandındaki kayıplarıyla endekste en fazla değer kaybeden hisseler oldu. S&P 500 endeksi %0.85 primle 2864 seviyesinden Salı gününü sonlandırdı. Temel tüketim hariç tüm sektörlerde alım vardı. Temel maddeler %1.5, IT ve endüstriyeller %1.2 primlendi. Arista networks %3.3, Micron %2.9, Nvdia %2.2 primlendi. Nasdaq comp. %1.1 primle 7786 seviyesinden kapanış yaptı.

Avrupa endekslerinde genel olarak hacimli ve alıcılı bir gün kaydedildi. DAX son bir ayın işlem hacim ortalamasına paralel işlem gördü, %0.85 primlenen endeks 12143 seviyesinden kapanış yaptı. Komünikasyon sektörü %1.1 değer kaybıyla endeksi aşağı çekti, ayrıca yatay eksi kapanış yapan temel tüketim dışında diğer sektörlere alım geldiği görüldü. IT %1.9 primlendi, onu %1.2 yükselişle endüstriyeller takip etti. Thyssennkrupp yaklaşık %5 primle endekste en fazla değer kazanan hisse oldu. 200 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kıran Wirecard günü %4.4 primle 150 seviyesinden kapattı. 14 günlük RSI 70 seviyesinin üzerine çıktı. FTSE 100 son bir ayın işlem hacminin %15 üzerinde işlem gördü, günü %0.25 primle 7329 seviyesinden ve 50 günlük ortalama üzerinde kapattı. IT %1.6 primle en fazla yükselen sektör oldu. Keyfi tüketim %1’e yakın primlendi. komünikasyon, temel tüketim ve endüstriyellerde yatay eksi kapanışlar yapıldı. CAC40 %0.5 primle 5385 seviyesinden kapansa da, 50 günlük ortalamasının altında kaldı.
Yarın son FOMC toplantısının tutanakları açıklanacak, ayrıca AMB başkanı Draghi’nin Frankfurt’ta yapacağı konuşma takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Salı günü FX piyasalarının gündeminde ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında atılan adımlar ve Brexit vardı. Pazartesi günü ABD’nin Çin’in telekom şirketi Huawei’ye yönelik açıkladığı kısıtlamaların yarattığı tedirginlik ve belirsizlik ortamının bugün kısıtlamaların hafifletilmesi yönünde gelen açıklamaların etkisinde bir miktar azaldı ve risk algısının bir miktar pozitife dönmesini sağladı. Yeni Brexit tasarısını bir kaç gün içinde yayınlayacaklarını açıklayan İngiltere Başbakanı Theresa May, Parlamento’ya ikinci bir Brexit referandumunun oylamaya da açılmasına hazırlandıklarını söyledi. May açıklamasında her ne kadar yeni anlaşmanın onaylanması konusuna odaklansa da yeni bir referandumun gündeme gelmesinin etkisinde GBPUSD paritesi hızlı bir şekilde 1,2720’den 1,2813’e kadar yükseldi. Ancak GBP’deki yükseliş kalıcı olmadı. Perşembe günü yapılacak Avrupa parlamentosu seçiminin ağır basması ve May’in Brexit anlaşmasının altını çizmesinin etkisinde parite 1,2705’e kadar gerileyerek günü sonlandırdı. ABD’de açıklanan yeni konut satışları verisi beklentilerin altında kalırken Dolar Endeksi günü yatay pozitif sonlandırdı. Güne 97,91’den başlayan Endeks May’in açıklamalarıyla kısa süreli 97,82’ye kadar gerilese de kısa sürede kayıplarını geri alıp günü %0,13 yükselişle 98,06’dan sonlandırdı. Dolar Endeksi’ndeki harekete paralel EURUSD paritesi de 1,1188’e kadar yükselse de günü yatay şekilde 1,1161’den kapattı. Akşam saatlerinde konuşan Boston FED Başkanı Rosengren FED’in mevcut politikasının %2 enflasyon hedefine ulaşılması için tutarlı olduğunu belirtirken ekonomik tahminlerin büyük kısmının ekonominin potansiyelinin üzerinde büyüdüğünü gösterdiğini ve düşük enflasyonu geçici olarak gördüklerini söyledi. Bugün yayınlanan Mayıs ayı Avustralya Merkez Bankası toplantı tutanaklarında iş gücü piyasasında daha fazla iyileşme olmazsa bir faiz indirimi gelebileceğinin belirtilmesiyle AUDUSD paritesinde satışlar gözlemlendi. Parite günü %0,4 kayıpla 0,6882’den kapattı. Tutanakların ardından konuşan RBA Başkanı Lowe Haziran ayındaki toplantıda faiz indirimini değerlendireceklerini belirtti.

Artan risk iştahı ile birlikte zayıflayan spot altın, 1278 seviyelerinden başladığı günü $4 kayıpla 1274 seviyelerinden sonlandırdı. Gün içinde en düşük 1270 seviyesi test edildi. Aktif vade altın kontratında 200 günlük hareketli ortalama desteğine kadar satış geldiğini gördük, buradan toparlanan Haziran vadeli kontrat kapanışa doğru 1274 seviyelerinden alıcı buluyor. Benzer şekilde spot gümüş, 14,38 seviyelerine kadar çekilerek, Aralık ayından bu yana en düşük seviyeyi test etti. LME 3 ay vadeli bakır kontratı 6000 seviyesini kırdı. 5989 ile son 15 haftanın en düşük seviyesi kaydedildi. Bahar ekimlerini etkileyen olağandışı hava koşulları haberleriyle birlikte üst üste 7. seansta ciddi yükseliş kaydeden mısır 399 ile son bir senenin en yüksek seviyesini kaydetti.