Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Euro Bölgesi ...

Euro Bölgesi büyümesi yukarı revize edildi…Enver Erkan

PAYLAŞ
Enver Erkan, Araştırma Müdür Yardımcısı – Euro Bölgesi Verileri Yorumu

Euro Bölgesi büyümesi yukarı revize edildi…

Euro Bölgesi’nde GSYH büyümesi 2017 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %0,5 olan beklentinin üzerinde %0,6 olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre büyüme ise %1,7 olan beklentinin üzerinde %1,9 olarak açıklandı. Böylece çeyreklik bazda Euro Bölgesi ekonomilerindeki büyüme hızının 2016’nın ikinci çeyreğinden sonra ivme kazanmaya devam ettiğini gördük. Çeyrek bazında 2Q16, 3Q16 ve 4Q16 büyümeleri sırasıyla %0,3, %0,4 ve %0,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Büyümenin alt kalemleri incelendiğinde çeyreklik bazda önemli kalemlerden hanehalklarının nihai tüketim harcamalarının %0,3, hükümet harcamalarının ise %0,4 büyüdüğü görülmektedir. Brüt sermaye oluşumu %1,4, sabit sermaye oluşumu %1,3 büyüme kaydederek GSYH’ye de en önemli katkıyı vermiş görünüyorlar. İlgili dönemde ihracattaki büyüme %1,2, ithalattaki büyüme ise %1,3 olarak gerçekleşmiş. GSYH’ye oransal olarak yaptıkları katkıya bakacak olursak, büyümeye nihai tüketim harcamaları %0,26, brüt sermaye oluşumu %0,30, mal ve hizmet ihracatı %0,54 katkı yaparak öne çıkan kalemler oldular. Negatif tarafta ise ithalatın %0,52’lik bir daraltıcı etkisi olduğu görülmektedir.

Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü göstergeler ışığında, iyi geçen ilk çeyrekten sonra bu güçlü momentumun 2. çeyreğe de taşınabileceğini söyleyebiliriz. Nitekim, bugün gerçekleşecek olan ECB toplantısı öncesinde sızan bilgiler arasında düşürülen enflasyon tahminlerine karşılık, büyüme tahminlerinin de yukarı yönlü revize edilmesi ihtimali var. Hali hazırda GSYH için ECB’nin Mart toplantısından kalma tahminleri 2017, 2018 ve 2019 için sırasıyla %1,8, %1,7 ve %1,6.

Görselde 2008’den normalize edilmiş haliyle Avrupa ülkelerinin GSYH büyümelerini görmektesiniz. En istikrarlı büyüyen ülke tahmin edileceği üzere Almanya, Bununla beraber Avrupa’nın tamamında İtalya ve Yunanistan hariç olmak üzere son birkaç çeyrekte kafasını yukarı kaldırmış bir büyüme görülmekte. Fransa’daki trend biraz yavaşlamış, seçim ve siyasi belirsizlikten dolayı. Hollanda ‘da yine istikrarlı bir büyüme görünümü varken, Portekiz ekonomisi son dönemlerde biraz ivme kazanmış. İspanya ekonomisi de krizden önceki seviyelere son 2-3 çeyrekte gelebilmiş. Buradan da parasal teşviklerin sonuç verdiği çıkarımı yapılabilir. Yunanistan’ın durumu ise malum…

PAYLAŞ