Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Enver Erkan: ...

Enver Erkan: Fed’e Göre Bilanço Azaltma “Göreceli Yakın”

PAYLAŞ

  Fed, 25 – 26 Temmuz FOMC toplantısında beklendiği gibi faizlerde herhangi bir değişim yapmayarak fonlama oranı üst bandını %1,25’te tuttu. Politika açıklamasının içeriğinde de; bilanço azaltımının zamanlaması olarak “göreceli yakın zaman” ifadesi kullanıldı. Aslında genel olarak “yakın zaman” ifadesinden Eylül’de bilanço küçültmenin detayları paylaşılacak gibi anlaşılıyor, ancak Fed’in bu konuda net olmaması itibariyle piyasanın biraz daha geniş bir zaman dilimini algıladığını düşünüyorum. Zira “göreceli” ifadesi biraz bu beklentiyi hafifletiyor.

  Eylül muhtemelen bir faiz artırım ayı olmaz. Ekonomik dinamikler, göstergeler ve Fed belirsizlikleri bu kadar hızlı bir sıkılaşmayı destekleyecek konumda değil. Fed opsiyonları da daha düne kadar Eylül’de faiz artırım ihtimalini %12 oranında fiyatlıyordu. Tali bir politika aracı olarak Eylül’de bilançoda bir dilim azaltım, sonrasında Aralık’ın faiz artış ayı olması daha yavaş ve kademeli bir geçişi ortaya koyuyor. 14 Haziran FOMC’sinden hatırladığımız kadarıyla; Hazine tahvillerindeki azaltma 6 milyar USD’den başlatılarak 3’er aylık aralıklarla 6 milyar USD’lik dilimlerle 30 milyar USD’lik maksimum seviyeye çekilecek. Sonrasında da küçültme maksimum seviyede yapılacak. Aynı şey mortgage tabanlı tahvillerde 4 milyar USD ile başlayacak, 4’er milyarlık dilimlerle de 3 ayda bir artırılacak ve 20 milyar USD seviyesine kadar gidilecek. Bu vesileyle Fed’in bilanço yapısını da görselde tekrar paylaşıyorum:

   

   

  İşgücü piyasası sağlam ve işsizlikte düşüş devam ediyor. Bununla beraber, Fed artık net bir şekilde manşet ve çekirdek enflasyondaki zayıflığı gelen birkaç zayıf veriden sonra politika açıklamasında belirtiyor. İstihdamdaki iyileşmenin gecikmeli bir etkisi olarak ücretler kanalından enflasyonun yönünü yukarı çevirmesi beklentisi halen korunuyor. Ekonomik büyümede riskler dengeli, ki Trump’ın %3-4 seviyelerine taşıyamayacağı ekonomik büyümenin ilk çeyrekteki %1,4’ten sonra ikinci çeyrekte daha iyi seviyelerde olacağını öncü göstergelerden anlayabiliyoruz.

  Genel olarak piyasanın “güvercin” olarak okuduğu mesajlar olduğunu söyleyebiliriz. Piyasanın fiyatlaması itibariyle 93 seviyelerine gerileyen DXY; bunun yansıması olarak da 1,17 üzerine gelen EUR ve 1255 USD seviyesine yükselen bir altın hareketi var. Piyasa zaten “non-event” olarak görüyordu, mesajların güvercin algılanması da USD’ye bir miktar zayıflama olarak geri döndü. ABD 10 yıllıklarının %2,30 üzerinde kalıcı bir hareket yapması çok zorlaştı, bu bakımdan TRY ve EM varlıkları açısından pozitif bir görüntü olduğunu ortaya koymak gerekiyor. TRY gelen mesajların ardından önceki kayıpları önemli ölçüde telafi ederek 3,54 altına indi. TCMB’nin faizlere dokunmayarak “sıkı para politikası” vurgusu yapacağı bir açıklama içeride fiyatlamaları daha da iyileştirir. USD için ise Cuma gelecek olan 2Q17 GDP verisine bakmak gerekecek.

   

   

PAYLAŞ