Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Gelişmekte Ol...

Gelişmekte Olan Ülke Piyasalarında Brezilya Politik Krizi…Enver Erkan

PAYLAŞ

  EM Piyasalarında Brezilya Politik Krizi…

  Dünya Trump’ın skandalıyla çalkalanırken, Güney Amerika’nın politik istikrarsızlık ülkesi Brezilya’da yeni bir skandal ortalığı karıştırdı. Geçen yıl görevden alınan eski Devlet Başkanı Dilma Roussef’in yardımcısı, eski Kongre Sözcüsü Eduardo Cunha’ya, şimdiliki Devlet Başkanı Michel Temer tarafından Petrobras soruşturmasında sessiz kalması ve yargı ile işbirliği yapmaması karşılığında rüşvet verdiği iddia edildi. İddianın basında yer alması ülkeyi karıştırdı ve Temer karşıtları sokağa döküldü. Temer ise iddiaları reddetti. Eski Devlet Başkanı Roussef, ülkenin en büyük petrol şirketi Petroras’daki sözleşmelerden rüşvet alınması ve ihalelere fesat karıştırılması gibi suçlamalardan ötürü Mayıs 2016’da Devlet Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştı.

  Brezilya’nın Eurobond faizleri rekor seviyelere yükseldi. 10 yıllık Eurobond faizi %4,95 seviyesinde. Görselde Brezilya Eurobond getirilerindeki günlük değişimleri görüyorsunuz.

  İkinci görselde de BRL’nin 1 aylık zımni oynaklık derecesini görüyorsunuz.

  Bu gelişmeler şu açıdan önemli. Malum, küresel riskten kaçıştan dolayı EM varlıkları pek iyi bir periyod geçirmiyorlar ve aslında bir paket halinde pozisyonlandırıyorlar. Brezilya’daki politik krizin de büyümesi EM varlıkları üzerinde baskının artmasına neden olabilir.

   

  Editörün notu: EM Emerging Markets, gelişmekte olan piyasalar

   

  Güncelleme: Brezilya Hisse Senetlerinde Kayıp %10’u Aştı

  Devlet Başkanı Temer’in adının rüşvet soruşturmasına karıştığı yönünde çıkan haberler Brezilya hisse senedi piyasalarını vurdu.Gösterge konumdaki Bovespa Endeksi yeni güne yüzde 4 düşüşle başladı. Ancak kısa sürede hızlanan satışlarla Endeks’in değer
  kaybı yüzde 10’u aştı.

  Bovespa şu sıralarda yüzde 10,47 kayıpla 60.470,22 puandan işlem görüyor. Endeks dün yüzde 1,67 kayıpa 67540,25 puandan kapanmıştı.

  İlgili haberin ayrınıtlarını aşağıda okuyabilirsiniz.

  Brezilya Devlet Başkanı Hakkında Rüşvet İddiası

   

PAYLAŞ