Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları Eda Önder Özt...

Eda Önder Öztürk: Fed Global Riskleri Artırma Yolunda…

Fed Global Riskleri Artırma Yolunda…

Zayıf Ekonomik Görünüme Rağmen Fed Faiz Artırma Konusunda Israrcı…

Bu akşam saatlerinde öğreneceğimiz Fed’in Temmuz ayı toplantısına ilişkin olarak, piyasalarda oluşan genel algı söz konusu toplantıda para politikası duruşunda herhangi bir değişiklik olmayacağı şeklinde. Haziran ayında faiz artışının gerçekleştiği toplantıda Fed üyelerinin ABD ekonomisine dair güven veren ve yılın geri kalanında faiz artışını destekleyen söylemlerine rağmen, son dönemde ABD tarafından gelen zayıf veriler faiz artışına ilişkin çelişki yaratmakta. Fed üyeleri mevcut açıklanan verilerdeki zayıflamanın geçici ve mevsimsel etkilerden kaynaklandığını ifadesini sıklıkla dile getiriyor olsalar da, yalnızca görünen resimde değil özellikle ABD enflasyonu ve büyümeye dair beklentilerde de zayıflama mevcut.

Söz konusu toplantıya ilişkin bir diğer önemli gündem maddesi ise Fed’in bilançosunu küçültme stratejisi olacak. Mevcut durumda Fed üyelerinin faizlerin planlandığı şekilde artması sonrası bilançoyu küçültmeyi tartıştıkları bilinmekte. Geçtiğimiz haftalarda Fed üyeleri bankanın 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu bu yıl içinde küçültmeye başlaması gerektiğini vurgularken bilanço küçültmede geç kalınmaması için para politikasında normalleşme adımlarının da ertelenmemesinin faydalı olacağını ifade ettiler. Hatta bankanın düşük faiz oranları ve geniş bilançosu göz önüne alındığında geç kalmaktan kaçınmak için çok tedbirli davranmaya devam etmesinin gerekli olduğunun da altını çizdiler.

Sonrasında basın açıklamasının gerçekleşmeyecek olması ve Fed’in projeksiyonlarının yayınlanmayacağı nedeniyle toplantıya dair tansiyon oldukça sakin. Son dönemde ABD tarafından gelen veri akışı ve global piyasalardaki fiyatlamalar Fed’in para politikasındaki sıkı duruşunu desteklememekte. Global piyasalardaki fiyatlamaların yanı sıra dünya genelinde ABD ekonomisine ilişkin büyüme ve enflasyon beklentileri zayıflamaya devam ediyor. Yakın zaman diliminde IMF güncellediği Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’nda dünya ekonomisindeki iyileşmenin ivme kazandığını vurgularken, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etti. ABD ekonomisinin 2017 yılı için büyüme beklentisini %2,3’ten %2,1’e ve gelecek yıl için ise %2,5’ten %2,1’e revize edildi. Söz konusu revizyonda; siyasi belirsizliklerin ABD ekonomisi için risk unsuru oluşturduğu ve ABD Başkanı Donald Trump’ın büyümeyi hızlandırmak amacıyla taahhüt ettiği vergi reformuna ilişkin detayların hala netleşmediğine vurgu yapıldı.

Grafik 1: ABD Ekonomisi Büyüme Beklentisi  

Kaynak:Bloomberg     

Grafik 2: ABD Ekonomisi Enflasyon Beklentisi

Kaynak:Bloomberg  

Dünya genelinde Fed’in para politikasına yönelik yapılan eleştiriler ve global piyasalardaki fiyatlamalara rağmen, Fed söylemleri ile piyasadan ayrışmaya devam etmekte. Enflasyon baskılarını kontrol altında tutmak için faiz artışını gerekli görüyor. Ancak ABD ekonomisinde büyüme tarafında vasat bir denge tutturulduğunu, enflasyon endişelerinin devam ettiğini ve ücret artışı beklentilerinin halen temelsiz olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu durumda faiz artışı konusunda direnmenin enflasyon ve büyüme tarafındaki görünümü daha da bozabileceği ve ABD ekonomisindeki resesyonu beraberinde getirebileceği söz konusu olabilir. Fed’in geçmişte gerçekleştirdiği üst üste faiz artışlarının ABD ekonomisini resesyona götürdüğünü hatırlayacak olursak, Fed geçmişteki hatasını yineliyor olabilir.

Grafik 3: ABD Yıllık Büyüme Oranı ve Fed’in Politika Faizi    

Kaynak: Bloomberg                                     

Fed Başkanı Janet Yellen’ın geçtiğimiz günlerde kendisine yöneltilen 2007-2009’de yaşanana benzer bir finans krizinin yaşanıp yaşanmayacağını sorusu üzerine, yeni bir ekonomik krizin biz yaşarken gerçekleşmesini mümkün görmediğini söylemesi Ben Bernanke’nin 2008 krizi öncesi dönemindeki ısrarcılığını hatırlattı. İlgili dönemde ABD ekonomisinde hane gelirlerinin büyük bölümü mortgage kredilerine ayrıldığı ve bireylerde harcama eğiliminin oldukça düşük kaldığı zaman diliminde Bernanke’nin ısrarla ekonomideki hareketlilik başlayacağını söylemesinin ardından yaşanan global kriz Fed’e dair tarih tekerrür mü ediyor dedirten türden. Bununla birlikte 2016 yılında faizlerdeki yükselişe rağmen büyüme hızında görülen yavaşlama ekonomik görünüme ilişkin 2005-2007 yıllarını anımsatmakta. Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere ilgili dönemde de faiz tarafında gerçekleşen art arda yükseliş sonrasında büyüme hızında görülen yavaşlama ABD ekonomisini krize sürüklemiştir.