Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Banco Popular...

Banco Popular ve Sorunlu Güney Avrupa Bankacılık Sektörü, Enver Erkan

Banco Popular ve Sorunlu Güney Avrupa Bankacılık Sektörü, Enver Erkan

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 1926’da kurulan İspanya’nın 4. büyük bankası olan Banco Popular’ın Single Resolution Mechanism Regulation’ın 18. maddesi uyarınca batmış veya batmakta olduğuna karar verdi. Banka bu kapsamda 1 EUR karşılığında Banco Santander’e devredildi, Banco Santander bu kapsamda 7 milyar EUR’luk sermaye artırımında bulunmayı planladığını açıkladı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Popular’ın Santander’e devredilme gerekçesi, bankanın riskli likidite kompozisyonu olarak belirtilmiş. Bu devralmayla İspanya ve Portekiz’in toplam 21 milyon müşteili en büyük bankasını yaratmış oldu böylece. Banco Popular’daki mevduatların tamamı koruma altında. Popular’ın Tier 2 bonoları hisseye çevrildi. Santander, kurtarma sürecinin bir parçası olarak; Banco Popular’ın bilançosunu düzeltmek için 7 milyar EUR (7,9 milyar USD) sermaye artırımına gidecek.

Banco Popular hisseleri geçtiğimiz ay %63 oranında gerilemişti. Bankanın, sermaye desteği veya kurtarmaya ihtiyaç duruma getiren, çoğunluğu konut kredisi olan milyarlarca EUR büyüklüğündeki batık krediler. Banka ECB’nin 2016 stres testlerinde minimum sermaye eşik seviyesini karşılayamayan birkaç Avrupalı bankadan biriydi. Geçen sene Monte Paschi, bu sene Banco Popular… Avrupa’nın güneyi bankacılık sektörü bakımından sorunlu olmaya devam ediyor.

Enver ERKAN
Araştırma Müdür Yardımcısı, KapitalFX