Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları Almanya Seçim...

Almanya Seçim Sonuçları, Özgecan Özdemir

Euro Bölgesi ekonomisinin lokomotif ülkesi olan Almanya’da Pazar günü gerçekleşen genel seçimlerde Angela Merkel’in öncülüğünde CDU/CSU yüzde 33 oy alarak seçimin galibi oldu. Özellikle önceki seçimlere oranla kayda değer oy kaybına uğrayan Merkel’in bu galibiyeti uluslararası anlamda kötü bir zafer olarak değerlendirildi. Merkel’in liderliğinde Hristiyan Demokrat Birliği olan CDU’nun oy kaybına Almanya’nın kapılarını bir milyon göçmene açması neden olarak gösterilebilir. Aşırı sağcı olması ile dikkat çeken AfD partisinin yüzde 12,6 seviyesinde oyla ilk defa meclise girme hakkı kazanması ise seçim sonuçlarının en dikkat çeken başlıkları arasındaydı.

Aşırı sağın Almanya Federal Meclisi’nde yer alması, Merkel’in politikalarını yürürlüğe geçirirken ki alacağı aksiyonlara karşı büyük bir endişe unsuru oluşturuyor. Ayrıca göçmen sorunu üzerinde propaganda yapan AfD’nin, 94 koltuğa sahip olarak Meclis’te yer alıyor oluşu sürecin belirsizlik kazanmasında büyük rol oynuyor.  Diğer taraftan Merkel’in koalisyon ortağı olan SPD’nin yüzde 20,5 oranında oy alması Merkel’in hangi parti ile koalisyon oluşturacağı sorusunu akıllara getiriyor.

SPD ile oluşan koalisyonun gerçekleşmeyecek olması yüksek ihtimalli CDU/CSU-FDP-Yeşiller üçlüsünü akıllara getiriyor. Merkel’in bir miktar elinin zayıfladığı bu seçim sonrasında AfD ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağı ise tam anlamıyla merak konusu. Seçim sonucunda AfD partisinde meydana gelen güçlenme Merkel’in geleceğe yönelik politikalarına gölge düşürebilir. Özellikle yeni koalisyon kurulacak olan Meclis’te yeni seslerin olması belirsizlerin artacağına yönelik sinyal oluşturabilir.

SONUÇ

Almanya seçimleri sonrasında Euro varlıklarında oluşan kırılganlığın fiyatlamalar üzerinde kalıcı etki oluşturmadığını söyleyebiliriz. Ancak beklentilere paralel gerçekleşen bu seçim sonucunun olumsuz etkilerini ilerleyen günlerde daha yakından göreceğiz. Paritede meydana gelen 1,19 seviyesi altı fiyatlamaların tekrardan toparlanma hareketi içerisinde olması haftaya güçlü başlayan Dolar ile son buldu diyebiliriz. Gerek Almanya ekonomisine dair oluşan belirsizliklerin gerekse Fed politikalarının Dolar üzerinde yaratacağı fiyatlamalara bakacak olursak, EURUSD paritesinde 1,17-1,20 bant aralığı 2017 yılı sonu açısından ön planda olacak. İlerleyen dönemde olumlu ekonomik dinamiklerin ekonomiyi destekleme ihtimali bulunsa da siyasi tarafta meydana gelebilecek bir kırılganlık Euro Bölgesi ekonomisinde kalıcı hasara yol açabilir.