Ana sayfa Raporlar Forex Raporları ABD’de zayıf ...

ABD’de zayıf enflasyon göstergeleri Fed’in elini zorlaştırmaktadır…Enver Erkan

PAYLAŞ

ABD’de Haziran ayında menşet TÜFE %0,1 olan artış beklentisine karşın değişim göstermezken, bu veri ile beraber yıllık enflasyon artışı da %1,7 olan beklentinin altında %1,6 olarak açıklanmış oldu. Gıda ve enerjinin dışarıda bırakıldığı çekirdek TÜFE’de ise Haziran ayı artışı %0,1 ile %0,2 olan beklentinin altında kalırken, yıllık çekirdek TÜFE artışı da %1,7 olarak gerçekleşti. Zayıf aylık artış rakamları ile beraber manşet TÜFE’nin beklenenin de altına gerilediğini görmekteyiz. Bu nedenle Fed’in parasal sıkılaşma konusunda eli zayıflamaktadır.

Enerji grubundaki aylık bazda yaşanan %1,6’lık gerileme itibariyle petrol fiyatlarının bir kez daha etkili olduğunu görüyoruz. Gıdada değişim yok, bir önceki aya göre giyimde %0,1, ulaştırmada ise %0,4’lük gerileme var. Enerji etkisi çıkarıldığında, çekirdek TÜFE’nin olduğu yerde kalması olumlu. Ancak veriyi kurtarmaya yetmiyor.

ABD’de en sorunlu kalem enflasyonu besleyecek kalemler olarak görünüyor. Yellen, her ne kadar enflasyondaki zayıflığın geçici faktörlerden kaynaklandığını belirtse de, perakende satışlarda da göreceğimiz üzre harcanabilir gelirin artmıyor olması bir anlamda ekonomi için genel sorun. Üstelik bu durum %4,4’lük bir işsizlik ortamında ayyuka çıkmış durumda. Bu da Fed’in bilanço küçültme ve faiz artırma konusundaki adımlarının ertelenmesine neden olacaktır. İlk görselde manşet enflasyon, 10 yıllık tahvil faizi ve 10 yıllık enflasyon break-even’larını beraber görüyorsunuz. Üçünde de aşağı hareket ağırlıkta. Hem enflasyon, hem de enflasyon beklentileri gerilemekte.

Haziran ayında perakende satışlar, bir öneki aya göre %0,1 artış beklenirken %0,2 azaldı. Otonun dışarıda kaldığı çekirdek perakende satışlarda ise %0,2 artış beklenirken, %0,2’lik aylık gerileme olduğu görülmektedir. Mayıs ayına ait manşet veri -%0,3’ten -%0,1’e revize edilse de genel resme dair çok fazla değişiklik sunmuyor. Direkt olan GSYH’ye giren kontrol grubunda %0,1’lik azalma var. Gıda ürünlerinde %0,4, benzinde %1,3, spor malzemelerinde %0,6’lık gerileme var. Klasik mağaza satışlarında %0,7 gerileme varken, online alışverişlerde %0,4 artış olduğu görülüyor. Reel ücretlerdeki artışın hızlanması ise, ABD halkının harcanabilir gelir artışı görünümü ile bağdaşmıyor; çünkü görüldüğü üzre bir kez daha kazançlar tüketime ve harcamaya dönüşmemiş.

Ücret artışları bu denli istikrarsızken, harcama kalemlerinde istenen güçlenme sağlanamıyorken enflasyondaki gerilemeyi sadece geçici fiyat etkileri ile açıklamak gitgide zorlaşmaktadır. Haliyle, ekonomideki bu zayıflık belirtisi gösteren veriler Fed’in elini zayıflatmaktadır. Eylül ayında bir faiz artışı ve bilanço küçültme hareketi biraz zor görünmektedir ve piyasa fiyatlaması biraz daha Aralık ayına kayacaktır diye düşünüyorum.

DolarTL’de Düşüş Derinleşebilir

Yellen öncesinde %2,40’a gelen ABD 10 yıllıklarının verilere en anlamlı tepkiyi verdiğini görüyoruz. %2,28’e gelen faiz hareketiyle beraber USD’deki momentum da iyice zayıflamış ve EUR, altın, EM üçgenindeki hareketler USD aleyhine bir eğilim kazanmıştır. DXY 95,28’de, altın 1225 USD’yi kırdı ve 1240 USD’yi hedefliyor. EUR yükselse de, haftaya gerçekleşecek ECB toplantısı öncesinde 1,15’lerde kalıcı seyir beklemiyorum. TRY’de ise 3,54’ün de altına sarkabilecek bir hareket olabilir.

 

Enver Erkan, Araştırma Müdür Yardımcısı

PAYLAŞ