Ana sayfa Raporlar Forex Raporları ABD’de ...

ABD’de İstihdam Ortalama Üzerinde, Ücret Artışları Yüksek, Veri Akışı Yeniden Pozitife mi?

ABD’de BLS verilerine göre Temmuz ayında 209 bin kişilik istihdam yaratılırken, geçen ayın revizeleri de dahil edildiğinde istihdamda net olarak 2 bin kişi daha eklenmiş görülmekte. Genel çerçevede ortalamaların (12 aylık ortalama 187 bindi) üzerinde gelen veriyi olumlu görmekle birlikte verinin içeriğinde de görünüm pozitif. İstihdamın %87,5’unu hizmetler sektörü oluştururken, sanayi sektörü ise %10,5’luk paya sahip. Sanayi içerisinde ise imalat sektörünün ağırlığı ön planda.

Saatlik Ücretlerdeki Artış %2,3 Üzerinde Kaldıkça Enflasyonu Destekler

Piyasa saatlik ücretlerdeki artışın hız kaybetmesine odaklansa da halihazırdaki görüntü harcamaları artırmaya devam edecektir. Son harcama verilerindeki kırılganlığa karşın, bugün açıklanan saatlik ücret artışı olan yıllık %2,5 rakamını olumlu görmekteyiz. Tahminlerimiz 2017 yılı sonuna kadar da %2,3’ün üzerinde yıllık ücret artışını korunacağı yönünde. Bu da Fed’in geçici olarak gördüğü enflasyonu yukarı  yönlü destekleyebilecek güçte. Ben, enflasyon tarafındaki seyrin, biraz daha ücretlerden ayrışabileceği görüşündeyim. Önümüzdeki dönemlerde tüketici güveninde bir düşüş izlersek, bu şüphesiz tüketime yansıyacaktır ve nihai grafiklerde artan ücretlere karşın, aynı derecede artmayan hanehalkı tüketim harcamaları (PCE) ve PCE fiyat endeksi izleyebiliriz. Ücret artışlarında Nisan ayından bu yana geçen yılın altındayız fakat yine de görüntü tam olarak bozulmuş değil. Aylık bazda %0,3’lük (26,27 Dolar’dan 26,36 Dolar’a yükseldi) artış ve yıllık bazda %2,5’luk artış olumlu. Aşağıdaki grafikte kırmızı hat 2017 yılı saatlik ücretlerin performansını gösterirken, yeşil ise 2016 yılını işaret ediyor. Çemberin genişlemesini ise güçlü bir görüntü olarak izlemekteyiz. Kırmızı hattın yeşil hat içine girmesini ise 2016 yılına göre daha olumsuz bir performansa işaret ediyor. Fakat yazının başında da altını çizdiğimiz gibi görüntü büyük resimde hala pozitif.

Sonuç ve Değerlendirme

ABD’de son dönemde veri akışının önemli ölçüde kırılgan olduğunu izledik. Bu görüntü bugün açıklanan istihdam verileri tarafından da desteklenseydi, yani bugünkü veride 130 bin altında bir istihdam değişimi, %0,1’lerde ücret artışı gibi bir rakam alsaydık, yazının sonuç bölümü Fed’in faiz artırımı riskte diye tamamlayabilirdik. Mikro bazdaki verilerin ivme kaybetmesine karşın gelen istihdam verisi ABD’nin üçüncü çeyreğe olumlu başladığına dair bir gösterge. Buna karşın bir bozulma olacaksa bunun istihdam verilerine geç yansıyacağını da unutmamak gerekiyor. Ekonomide kısa vadeli analizler doğru sonuç yaratmayabilir. Önümüzdeki üç ayda veri akışının kırılganlığını bir miktar telafi edeceğini fakat bunun tam anlamıyla yeterli olmayacağı görüşündeyim. Son çeyrek ise ABD’de yavaşlama beklentimi koruyorum.

Vahap Taştan

Araştırma Uzmanı

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş