Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları ABD’de ...

ABD’de Enflasyon Çatlağı – Bu Çatlak Sadece Fed’i Değil ABD’yi de Açmaza Götürür

ABD’de Enflasyon Çatlağı – Bu Çatlak Sadece Fed’i Değil. ABD’yi de Açmaza Götürür.

ABD’de Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı ve BLS’nin açıklamasına göre aylık bazda fiyatlar genel düzeyinde değişim olmazken yıllık enflasyon rakamı ise %1,9’dan %1,6’ya geriledi. Yıllık enflasyonun düşüşünde ve aylık enflasyonun pozitif gelmemesinin arkasında önemli bir gıda ve enerji etkisi hissediyoruz. Fakat sadece bu tarafla sınırlı olmamakla birlikte çekirdek enflasyon kalemlerinde de görünüm pozitif değil. Yıllık çekirdek TÜFE sabit kalsa da aylık bazda gıda ve enerji hariç tutulduğunda beklentilerin altında fiyat artışları ile karşı karşıyayız. Aşağıdaki grafikte bazı alt kalemlerin aylık hareketlerini paylaştım.

Sonuç: Bu noktada sonuç kısmı tabii ki daha önemli. Sonucu iki taraflı değerlendirmek doğru olabilir. Piyasa ve Fed mesajlarının paralel gittiği fakat ekonomik verilerin bu mesajları tam olarak desteklemediği son haftalarda Fed açısından ve piyasa açısından ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.

  1. Fed açısından enflasyon yakın zamandaki faiz artırımlarını riske atmaya devam ediyor. Özellikle yılın son dört ayında ciddi bir baz etkisi ile karşı karşıya kalacağız ve bu da yıllık enflasyonun aşağı dönmesi demektir. Bu çerçevede Fed için Aralık ayı avantajlı bir alternatif olmaktan çıkıyor. Fed gerçekten finansal istikrarı gözetecekse Eylül’de bile faiz artırabilir ve bu tür bir hamle beni çok fazla şaşırtmaz. Yılın son çeyreğinde önemli ölçüde finansal istikrar(sızlık) konuşacağız. Borsa hareketleri veri akışı uyuşmazlığına karşın Fed iki faiz artırır algısıyla yükselen borsalar reel ekonomiden uzaklaşıyor. Bu nedenle ortada bir açmaz söz konusu. Bu arada hemen altını çizelim. TCMB, 2010 yılında çıkış stratejisini açıkladığında, fiyat istikrarı ve finansal istikrarı sağlayacak faiz oranları arasındaki uyuşmazlığı çözmek için faiz koridorunu ve rezerv opsiyon mekanizmasını kullandı. Fed’e alternatif: Bilanço küçültme programını revize edip faiz artırımını erteleyerek daha patikayı genişletebilir mi? Bence iyi bir alternatif.
  2. Gelelim piyasalara. Fed üç faiz artırımından şu ana kadar vazgeçmedi. ECB tahvil alımını azaltıyor. Carney, faiz artırım isteğinde (Bence en yakın MB’lerden biri). Merkez Bankalarının bu sıkılaştırma isteğini anlamak gerekiyor. Buna karşın son haftalarda en çok konuşulan konulardan biri dikkat edilirse tahvil faizleri oldu. ABD 10 yıllıklarda 2,40’ları test ettik ve enflasyon rakamı öncesinde 2,33’lerdeki faiz, enflasyondaki negatif görünüm ile 2,30’ların altını test ediyor. Sadece ABD mi? Hayır, Yellen’ın herhangi bir mesaj vermemesi (güvercin algılandı) gelişmiş ülke tahvil piyasasında da normalleşme getirdi. Demek ki merkez bankalarının mesajları aşırı fiyatlandı ve reelde enflasyon rakamlarının karşılayamayabileceği senaryosu yeniden konuşulur oldu. Tahvil piyasasındaki bu normalleşmeyi olumlu bulmakla  birlikte, bu normalleşmenin borsalara olan akımını ise başta ABD olmak üzere riskli görmekteyiz. Avrupa, yılın ikinci çeyreğinde ABD’den pozitif ayrışıyor. Bu nedenle Avrupa borsaları konusundaki endişemiz ABD kadar yüksek değil.

Son olarak: Yükselen borsalar reel ekonomiden ayrışıyor. Bu ayrışmanın düzeltme isteğinden kaçınması yılın sonunda önemli bir hareketin bizi beklediğine işaret ediyor. Tahminlerimiz ABD merkezli olmak üzere yılın son çeyreğinde borsalarda düzeltme üzeri aşağı yönlü bir hareket olabileceği şeklinde. Fed’in içinde bulunduğu açmaz ise önemli bir kilit. Tek anahtarı da enflasyon.

Vahap Taştan

Araştırma Uzmanı

 

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş