Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Sektörel Güve...

Sektörel Güven Endekslerinde Düşüş Gözlendi…

TÜİK ve TCMB tarafından yürütülen ve aylık olarak açıklanan güven endekslerini bütünlük ve piyasadaki durumu anlatması açısından bir araya topladık. Bu sayfada ekonomik güven endeksi, hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinin yer aldığı sektörel güven endeksi ve tüketici güven endeksini verilerini ve uzmanların konu ile ilgili yorumlarını beraberce bulabilirsiniz.

Önceki gün TÜİK tarafından açıklanan tüketici güven endeksi bir önceki aya göre %0,9 oranında azalarak Ocak ayında 58,2 oldu. Bugün açıklanan sektörel güven endekslerinde de genel olarak düşüş gözlendi.

Bugün saat 14:30’da Ocak Reel Sektör Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak.

Reel Sektör Güven Endeksi 2018 yılını 91,5 seviyesinde kapamış ve bir önceki seneye göre endekste %11,5 oranında gerilemeyi işaret etmişti. Endeks yıl içerisinde 109,9 seviyesine kadar yükseliş göstermiş ancak Ağustos ayında yaşanan kur şoku sonrasında ciddi oranda bir kötüleşemeye sahne olmuştu.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış endekse baktığımızda ise 97,7 seviyesinden yılı kapadığı görülmüştü. Arındırılmış endeks Eylül ayında 90,4 seviyelerine geriledikten sonra kademeli bir iyileşmeyi işaret etmişti.

Sektörel Güven Endeksleri, Ocak 2019

Tüketici Güven Endeksi, Aralık 2018

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi 58,2 oldu

Tüketici güven endeksi, yapılan analizlerde mevsim etkisi tespit edildiği için 2019 Ocak ayından itibaren mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yayımlanmaya başlanmıştır. Haber bülteninde mevsim etkilerinden arındırılmış endeks değerleri verilmekte olup, Ocak 2012 tarihinden itibaren mevsim etkilerinden arındırılmış ve arındırılmamış endeks değerlerine istatistiksel tablolardan ulaşılabilmektedir. Konuya ilişkin ayrıntılı açıklamalar TÜİK’de meta veri bölümünde sunulmuştur.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre %0,9 oranında azaldı; Aralık ayında 58,7 olan endeks Ocak ayında 58,2 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ocak 2019


Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 77,1 oldu

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Aralık ayında 75,3 iken, Ocak ayında %2,4 oranında artarak 77,1 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 76,5 oldu

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Aralık ayında 76 iken, Ocak ayında %0,6 oranında artarak 76,5 oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 60,9 oldu

İşsiz sayısı beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Aralık ayında 60,91 iken Ocak ayında %0,1 oranında azalarak 60,86 oldu.

Tasarruf etme ihtimali endeksi 18,3 oldu

Tasarruf etme ihtimali endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Aralık ayında 22,7 iken, Ocak ayında %19,2 oranında azalarak 18,3 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve
değişim oranları, Ocak 2019

 
 

Aralık Reel Sektör Güven Endeksi Yorumları

Aralık Reel Sektör Güven Endeksi Yorumu, İş Yatırım 

Aralık’ta reel sektör güven endeksi (mevsimsellikten arındırılmış) 97,7’ye yükseldi. (Kasım: 96,8). Alt detaylarda ihracat sipariş miktarı (gelecek 3 ay), üretim hacmi (gelecek 3 ay) ve toplam sipariş miktarı endeksi yukarı taşıyan kalemler oldu. Öte yandan, genel gidişat, toplam istihdam (gelecek 3 ay) endeksi aşağı çekti. Ek olarak özel sektör yatırımlarına yönelik ipucu veren sabit sermaye yatırım harcaması kaleminde düşüş görüldü (aylık bazda 1 puan). Son olarak Aralık’ta mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı önceki aya kıyasla 0,3 puan artarak 74,0’e geldi.

Aralık’ta reel sektör güveni ihracat ağırlıklı sektörlerdeki iyileşme beklentisi ile toparlandı. Öte yandan genel gidişat, istihdam ve sabit sermaye yatırım harcamasında düşüş var. Bu durum özel sektör yatırımlarında zayıf görünümün son çeyrekte devam edeceğine işaret ediyor. Son çeyrekte büyümede daralma öngörümüzü koruyoruz.

 

Aralık Reel Sektör Güven Endeksi 91,5 olarak gerçekleşti, Tacirler Yatırım

Reel Kesim Güven Endeksi’nde Mart ayından bu yana devam eden aralıksız düşüş Kasım ayında durulmuştu. Ancak Aralık ayında endekste yeniden bir zayıflamanın olduğu görülüyor. Buna göre Aralık ayı RKGE 91,5 olarak gerçekleşirken bir önceki aya göre %1,4 oranında düşüş kaydetti. Ancak mevsimsel etkilerden arındırılmış reel kesim güven endeksine bakıldığında da bir önceki aya göre %0,9 oranında sınırlı bir iyileşme sağlandığı dikkat çekiyor. Böylece mevsimsel etkilerden arındırılmış veride son üç aydır toplamda %8 oranında bir yükseliş olduğu görülüyor.

Ancak endeksinin 100 eşik değerinin oldukça altında bir seviyede seyrettiğini ve dolayısıyla ekonomik aktivitedeki daralmayı işaret ettiğini hatırlatmak gerekir.

Kapasite Kullanım Oranında ise Aralık ayında Kasım ayına göre bir değişme yaşanmadığını ve %74,10 seviyesinde sabit kalındığı görülüyor. Söz konusu seviyeler 2015 yılından beri en düşük yeri işaret ediyor. Mevsimsel etkilerden arındırılmış seride ise %73,7 seviyesinden %74’e sınırlı bir yükseliş yaşanmış durumda

 

 

 

 
 
Kaynak: TÜİK