Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Ekonomik Güve...

Ekonomik Güven Endeksi Haziran Ayında Arttı

Ekonomi-05

Ekonomik güven Haziran’da artmaya devam etti… Enver Erzkan

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Türkiye’de ekonomik güven endeksi Haziran ayında dip noktasından toparlanmasını devam ettirerek alt endekslerin tamamındaki artış ile beraber 61,7 seviyesine doğru yükseldi. Haziran döneminde tüketici güven endeksi 62,6 değerine yükselirken, reel kesim güven endeksi 89,8, hizmet sektörü güven endeksi 55,5, perakende ticaret sektörü güven endeksi 86,4 ve inşaat sektörü güven endeksi 78 değerini aldı.

Nisan ayında pandemi etkisiyle yaşanan ekonomik kapanmalar nedeniyle dip seviyelerini görmüş olan güven endeksleri, Mayıs ayında daha stabil bir görüntüye işaret ederek dipten bir miktar yükselmişti. Haziran ayında ekonomide normalleşme hamleleri ile beraber gevşetilen koronavirüs önlemleri daha önemli bir toparlanmaya işaret etmiştir. Reel kesim güven endekslerinde de görüldüğü gibi, sanayiinin iç ve dış bileşenlerin yardımıyla toparlanma göstermesi (Avrupa’da PMI endekslerinde görülen artış) iyimserliği artırmıştır. Buna karşılık, dünya genelinde koronavirüs vaka eğrisinin son gelen rakamlarla yeniden artış eğilimine girmesi en önemli aşağı yönlü riski teşkil etmektedir. Ticaret gerilimleri gibi ek faktörler de küresel ekonomilerde hissedilen resesyon koşullarını uzatabilir.

Ekonomilerin açılması ile beraber normalleşme sürecinin sürdürülebilirliği bu noktada toparlanmanın devamı açısından önem arz etmektedir. Koronavirüs vaka sayılarında meydana gelen artış, açılmanın devamlılığı anlamında riskler ortaya koymaktadır. Aynı zamanda tüketim alışkanlıkları ve koruma tedbirlerinin devam ettirilmesinin gerekliliği de bu süreç içerisinde “yeni normal” koşullarını oluşturacaktır. Talep koşulları, Nisan dip dönemine göre daha iyi seviyelerde olmakla birlikte daha çok konut, otomobil gibi özel tüketim alanlarında kolaylaştırılan finansman koşullarından etkilenmektedir. Sektörel anlamda veya ekonominin geneline dair tedbir ve teşviklerin desteği ile (istihdam koruma paketleri, şirket finansmanına yönelik destekler) de bu sürecin olabildiğince hafif atlatılması amaçlanmaktadır.

 

 

28.05.2020 – TÜİK, ekonomik güven endeksi rakamlarını açıkladı. Ekonomik güven endeksi mayıs ayında 61,7 olarak kaydedildi. Bu rakam Nisan ayındaki 51,3 seviyesine göre iyileşme olarak gösterirken, değerin 100 eşik değerin altında olması henüz  iyimserlik tarafında geçişin gerçekleşmediği yönünde oldu.

Ekonomik Güven Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? Neyi Gösterir?

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.  Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.
 
Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

Ekonomik güven endeksi, Mayıs 2020

 Ekonomik Güven Endeksi Haziran Ayında Arttı Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Mayıs 2020 Ekonomik Güven Endeksi Haziran Ayında Arttı Kaynak: TÜİK