Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Merkez Şapkad...

Merkez Şapkadan Tavşan Çıkardı, İş Yatırım

PAYLAŞ

TCMB-Cetinkaya-01İş Yatırım – Odak Noktası – Kasım 2016 PPK Toplantısı

Merkez Şapkadan Tavşan Çıkardı

Bugünkü toplantıda Merkez Bankası (TCMB) haftalık repo faizinde 50 baz puanlık artışa giderken (%7,5’ten %8,0’e) marjinal fonlama oranını 25 baz puan yukarı çekti (%8,25’ten %8,50’ye). Öte yandan, koridorun alt bandında (%7,25) bir değişikliğe gidilmedi. Kurdaki baskının nedeniyle TCMB’nin bugünkü toplantıda haftalık repo faizinde 25 baz puanlık artışa gitmesini bekliyorduk.

Detaylara bakılırsa, önceki toplantıda döviz kuru ve maliyet unsurlarındaki (petrol) gelişmelerin enflasyondaki iyileşmeyi “sınırlandırdığını” belirten Merkez Bankası bugün yakın dönemdeki kur hareketleri nedeniyle enflasyon görünümünde “yukarı yönlü risk” oluştuğunu belirtiyor. Yani enflasyon konusundaki iyimserlik sona ermiş. Nitekim bugünkü karar da kur gelişmelerinin fiyatlama davranışları üzerindeki olumsuz etkisini sınırlamak amacıyla atıldı.

İktisadi faaliyette üçüncü çeyreğe yönelik ivme kaybına bir kez daha dikkat çekiliyor. Alınan önlemlerin son çeyrek itibariyle iktisadi faaliyette bir toparlanmayı getireceği söylemi de yineleniyor. Öte yandan bir önceki toplantıda dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli yansımaları (petrol fiyatlarındaki düşüş) ve tüketici kredilerindeki ılımlı seyrin cari açıktaki turizm kaynaklı artışı sınırladığı yönündeki söylem tamamen çıkartılmış. Bu durum cari açıkta yılın kalanında genişlemenin devam edeceğine işaret ediyor.

Özetle, TCMB bugün beklentilerin üzerinde bir artışa giderek piyasaları şaşırtmayı başardı. Öncelikle belirtelim bugünkü karar Banka’nın TL’deki değer kaybına karşı hassas olduğunu gösteriyor. Sınırlı artış beklentisine karşın daha şahin davranılmasıyla en azından kurdaki yukarı yönlü baskının bir süreliğine sınırlanabileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle bugünkü faiz hareketi olumlu bir gelişme.

1124-isMerkez Bankası mevcut fonlama yapısına devam ederse bugünkü artışlar ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini 36baz puan kadar artırabilir (dünkü seviye %7,90). Öte yandan, önümüzdeki dönemde şahin tutumun devam edeceğine yönelik ve para politikasında sadeleştirme sürecinin geleceğine yönelik bir söylem bulunmuyor. Önceki toplantılarda olduğu gibi para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı belirtiliyor. Bu söylem bardağın dolu tarafını görmek isteyenler için kur üzerindeki baskı devam eder ve enflasyon beklentilerinde bozulma sürerse Merkez Bankası’ndan yeni adımlar atabileceği anlamına geliyor. Bardağın boş tarafından bakanlar için ise önümüzdeki döneme yönelik şahin duruş sinyali verilmemesi para politikasına yönelik belirsizlikleri devam edeceği anlamına gelebilir.

Muammer Kömürcüoğlu

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ekonomist | Araştırma

PAYLAŞ