Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Merkez Bankas...

Merkez Bankası’ndan Proaktif Adım, İş Yatırım


Bugünkü toplantıda Merkez Bankası (TCMB) haftalık repo faizinde (%8,0) ve faiz koridorunun üst bandında (%9,25) bir değişikliğe gitmezken, Ocak toplantısıyla birlikte para politikası araçları sepetine dahil ettiği geç likidite penceresi ile (GLP) fonlama faizinde 75 baz puanlık (%11’den %11,75’e) bir artışa gitti. Beklentimiz TCMB’nin faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemesi yönündeydi.

Bir önceki toplantıda iktisadi faaliyet cephesinde “kısmi” bir toparlanma olduğunu belirten Banka bugün ifadesini “kademeli” olarak değiştiriyor. Ayrıca Ocak notunda toplam talep gelişmelerinin enflasyonu düşürücü yönde etkilediğini not eden Merkez Bankası bu ifadeye bugün yer vermiyor. Yani Banka büyüme konusunda Ocak ayına kıyasla görece daha iyimser ve toparlanmanın canlandığını düşünüyor.

Öte yandan, maliyet yönlü gelişmeler (petrol, emtia fiyatları) ve gıda fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle enflasyondaki kızlı yükselişe dikkat çekiliyor. Kısa vadede enflasyondaki “belirgin” yükselişin süreceği yineleniyor. Bugünkü kararla parasal sıkılaştırmanın “güçlendirilmesinin” nedeni olarak da enflasyon gösteriliyor.
Para politikası cephesinde “enflasyonda belirgin bir iyileşme görülene kadar” sıkı duruşun korunacağı, ihtiyaç duyulması halinde “ilave parasal sıkılaştırma” yapılabileceği belirtiliyor. Bu çerçevede fiyat istikrarı amacıyla “bütün araçların” kullanılacağının söylenmesi GLP ile fonlamanın süreceğine işaret. Dikkatimizi çeken bir nokta önceki notta “döviz piyasasında iktisadi temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi halinde likidite araçları ile gerekli tedbirler alınacağı” yönündeki cümleye bugün yer verilmemesi oldu. Bu durum önümüzdeki günlerde aşırı dalgalanma olmayacağı (TCMB’nin dalgalanmadaki düşüşten memnun olduğunu) ve bu bağlamda swap ihalelerindeki tekliflin azalacağı anlamına gelebilir mi? Takip edip göreceğiz.

Özetle Merkez Bankası bugünkü hareketiyle ihtiyaç halinde parasal sıkılaştırmanın dozunu arttırmak için ilave alan yarattı. Mevcut fonlama yapısı sürerse fonlama maliyeti %10,80 seviyelerinden %11,50’ye kadar yükselecek. Ancak sadece geç likidite faizinde bir artışın olması her ne kadar TCMB enflasyon görünümünde düzelme oluncaya kadar devam edeceğini belirtse de sıkı duruşun geçici olabileceği yönündeki algıyı güçlendirebilir. Fed kararı sonrasında Dolar/TL’deki gerilemeyi dikkate alarak bir değişikliğe gitmeyebileceği yönündeki düşüncelere rağmen TCMB’nin pro-aktif davranarak GLP faizini arttırması önümüzdeki günlerde TL üzerindeki yukarı yönlü baskıyı sınırlayabilir. İlk adım tamam, yarın itibariyle sıkılaştırmanın dozunu görmek ve TL cinsi varlıkların tepkisini anlayabilmek için fonlama kompozisyonunu takip edeceğiz.

Muammer Kömürcüoğlu

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ekonomist | Araştırma