Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Mastercard: M...

Mastercard: Müslüman Seyahat Pazarı 2026 Yılında 300 Milyar Dolara Ulaşacak

08.08.2019 – Mastercard’ın Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi raporuna göre Türkiye her sene Müslüman turistlerin öncelikle tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Rapora göre Müslüman turistler konaklamada seçim yaparken de dijital özellikleri dikkate alıyorlar. Hedef Şehirler Endeksi raporunun 2018 sonuçlarına göre ise; İstanbul, Avrupa yatılı ziyaretçi sayısı sıralamasında üçüncülüğünü korurken, dünyada ise bir basamak yükselerek 9. sıraya çıktı.

Müslüman turistler giderek dijitalleşiyor

Mastercard’ın CrescentRating ile birlikte Müslüman turistlerin seyahat tercihlerine yönelik yayınladığı “Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporuna göre Müslüman seyahat pazarının 2026 yılında 300 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu pazarın yüzde 60’ını 18-34 yaş arasında bulunan Y ve Z kuşağı oluşturuyor ve Müslüman turistler giderek dijitalleşiyor. Rapora göre dijitalleşme konusunda öncü olan Y ve Z kuşağının 2026 yılında online seyahat pazarında yapılacak harcamanın yüzde 60’ını gerçekleştireceği belirtiliyor. Bu nedenle, ülkelerin ve hizmet sağlayıcıların dijitalleşmeye önem vermeleri gerektiğini vurgulayan rapor ayrıca tüm yaşlardaki Müslüman turistler için sosyal medya uygulamalarını da geliştirmelerini öneriyor.

Raporda ayrıca Müslüman turistlerin sosyal medya platformu tercihleri ile internet davranışlarının küresel trendler ile aynı olduğu belirtiliyor. Bu açıdan küresel vatandaş olan ve giderek önemi artan Müslüman turistleri çekmek için ve ülkelerin bu kesime ulaşması için online ve mobil kanalları etkin kullanmaları ve onlara yönelik doğru içerik ile tanıtım yapılması gerektiğinin de altı çiziliyor.

Müslüman turistlerin öne çıkan dijital tercihleri

Müslüman turistler, gidecekleri yerler hakkında araştırmayı web sitelerinden yapıyorlar ve online rezervasyonu tercih ediyorlar. Online rezervasyon için en çok kullandıkları kanallar ise Agoda, AirBnB, Booking.com gibi online seyahat acenteleri ve konaklayacakları tesisin online rezervasyon kanalı. Dijitalleşen Müslüman turistleri konaklamada seçim yaparken de dijital özellikleri dikkate alıyorlar. Konaklama ve restoran tercihlerinde en önemli kriterin “ücretsiz internet” hizmeti olduğu dikkat çekiyor. Konakladıkları otellerde “Namaz zamanlarının odadaki TV ekranından görüntülenebilmesi” kriteri ise 3. sırada yer alıyor. Rapora göre, Müslüman turistler seyahat deneyimlerini de gezi sırasında anında paylaşıyorlar. Rezervasyonu online yaptırmalarına karşılık, konaklama için ödemeyi kredi kartı ile yaparken ulaşım, yeme-içme ve gezdikleri tarihi/doğal yerler için ödemeyi ağırlıklı olarak nakit yapıyorlar.

Müslüman turistler Türkiye’yi ulaşım kolaylığı için tercih ediyor

Müslümanların Seyahat Tercihleri endeksinde Türkiye genel sıralamada 4. sırada yer alıyor ancak havayolu bağlantılarının bulunması, ulaşım kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından en üst sırada olduğu dikkat çekiyor. Türkiye’yi sırasıyla Malezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar takip ediyor.

Müslüman turizmine yönelik Türkiye için gelişim alanları

Raporda Türkiye; İran, Mısır ve Endonezya ile birlikte “dijitalleşmenin giderek arttığı gelişen ekonomiler” olarak tanımlanan kümede yer alıyor. Türkiye’nin de yer aldığı bu kümenin dijital altyapılarını yaygınlaştırmaları gerektiği vurgulanırken, iş dünyasının bu pazarları orta ve uzun vadeli olarak değerlendirebileceği belirtiliyor. Türkiye iletişimin kolaylığı, dijital görünürlük ve Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına destek olma kriterlerinde ilk 10 ülke arasında yer almıyor. Raporda Türkiye için belirtilen geliştirme alanlarının ise iletişim, ibadet mekanları, havaalanı ve konaklama imkanları ve yeme içme olduğu görülüyor.

Türkiye’deki Hedef Şehirler

Mastercard tarafından yayınlanan Hedef Şehirler Endeksi raporunun 2018 sonuçlarına göre ise; İstanbul, Avrupa yatılı ziyaretçi sayısı sıralamasında üçüncülüğünü korurken, dünyada ise bir basamak yükselerek 9. sıraya çıktı. Antalya ise 2016 yılında 5,89 milyon ziyaretçiyi ağırlarken, 2017 yılında büyük bir sıçrama yaparak 9,42 milyon ziyaretçiye ulaştı. Rapora göre Antalya, 2018 yılında yatılı ziyaretçide yüzde 19,66 artış beklentisi ile ilk 20 şehir arasında en yüksek orana sahip. Beklentilere göre 2 şehir büyümeye devam ederek ayrı ayrı yüzde 20’ye yakın rekor bir büyüme gösterecek.

2018 raporunda dünya sıralamasında 20 milyon ziyaretçi ile Bangkok ilk sıradaki yerini korurken, ilk 10 şehir sıralaması Londra, Paris, Dubai, Singapur, New York, Kuala Lumpur, Tokyo, İstanbul ve Seul şeklinde oldu.

 

Mastercard: 220 Milyar Dolarlık Müslüman Seyahat Pazarında Türkiye Ulaşımda İlk Sırada

07.08.2018 – Müslüman turistlerin gezdikleri ülkelerde aradığı seyahat kolaylığı, “helal” yiyecekler, ibadet yerlerinin çokluğu ve fiyatlar gibi kriterlerin 130 ülkede değerlendirildiği, Mastercard’ın “Müslümanların Seyahat Tercihleri” araştırmasının sekizincisi yayımlandı.

Türkiye kriterler toplamında 4. sıradaki yerini ve “ulaşım kolaylığı” kriterinde 130 ülke arasındaki liderliğini korudu.

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard ile Müslüman dünyasının turizm ihtiyaçlarına yönelik puanlama, rezervasyon, danışmanlık, eğitim, etkinlik yönetimi gibi konularda hizmet veren CrescentRating “Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporunun sekizincisi yayımlandı. İslam İşbirliği Konferansı üyesi 48 ülke ve İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan 82 ülkenin dahil olduğu, toplam 130 ülkeyi kapsayan 2018 raporuna göre, Türkiye 4. sırada yer alırken, ilk sırada yine Malezya var. Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri aynı puanla 2. ve 3. sırayı paylaşırken, ilk dört ülkenin ardından Suudi Arabistan, Katar ve Fas sıralanıyor.

Araştırmaya göre 2018 yılında 131 milyon Müslüman turistin dünyayı gezdiği tespit edilirken, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olmayan ülkelerin, gelişen Müslüman turist pazarına yönelik olarak İslami ihtiyaçlara göre yaptıkları düzenlemeler ile gelişim içinde olduğu görüldü. Çoğunluğu Müslüman olmayan Singapur, Tayland ve Birleşik Krallık gibi ülkeler ise Müslüman turistlerin tercih listesinde ilk dokuz ülkeden sonra geliyor.

Türkiye ulaşım kolaylığı ile ilk tercihken, iletişim için çok çalışması gerekiyor

Türkiye, havayolu bağlantılarının bulunması, ulaşım kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından en üst sırada yer alırken, Türkiye’yi sırasıyla Malezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar takip etti. Türkiye aynı zamanda Müslüman iş insanlarının da ziyaret ettiği ülkelerin başında geliyor. Araştırmada, Türkiye, Malezya ve Endonezya gibi gelişen ekonomilerin, Müslüman iş insanlarını giderek daha fazla çektiği ve önümüzdeki yıllarda bu rakamın artacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Türkiye’nin geliştirmesi gereken alanlara bakıldığında, ülke içindeki ulaşım ağı, yemek ve otel kriterleri dikkat çekiyor. Bununla birlikte Türkiye, “İletişim” ana başlığında yer alan İletişim’in Kolaylığı, Dijital Görünürlük ve Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına destek olma kriterlerinde ilk 10 ülke arasında yer almaması, genel sıralamada 4. sırada kalmasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Müslüman Seyahat pazarı 2026’da 300 milyar dolar olacak

Araştırmaya göre, dünyada en hızlı artan grup olan Müslüman nüfusun 2050 yılında toplam 2,8 milyar olacağı tahmin edilirken, dünya üzerinde 3 insandan 1’i Müslüman olacak. Öte yandan 2026’da Müslüman seyahat pazarının 300 milyar dolar olacağının belirtildiği raporda, bu büyük pazar nedeniyle pek çok ülkede Müslümanlara yönelik ve onlar memnun edecek ürün ve hizmetlere yöneldiği görülüyor.

Araştırmaya göre Müslüman ülkelerde orta sınıfın giderek geliştiği ve gelirlerini harcamak üzere turizme yöneldikleri vurgulanırken, Suudi Arabistan’a yapılan Umre ziyaretlerinin yanı sıra, Ramazan ayının da artık Müslüman turistlerin tercih ettiği bir dönem olduğu görülüyor. Bu nedenle Ramazan ayında Müslüman turistlere yönelik özel deneyimler sağlayan ülkeler tercih ediliyor.

Raporun tamamına https://www.crescentrating.com/halal-muslim-travel-market-reports.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 

220 Milyar Dolarlık Müslüman Seyahat Pazarında Türkiye Ulaşım Kolaylığında Birinci

Müslüman seyahat pazarı 220 milyar dolar oldu, ulaşım kolaylığında Türkiye ilk sırada

Müslüman turistlerin gezdikleri ülkelerde aradığı seyahat kolaylığı, “helal” yiyecekler, ibadet yerlerinin çokluğu ve fiyatlar gibi kriterlerin 130 ülkede değerlendirildiği, Mastercard’ın “Müslümanların Seyahat Tercihleri” araştırmasının sekizincisi yayımlandı.

Türkiye kriterler toplamında 4. sıradaki yerini ve “ulaşım kolaylığı” kriterinde 130 ülke arasındaki liderliğini korudu.

Mastercard ve CrescentRating tarafından yayınlanan araştırmaya göre Türkiye, Müslümanların iş için seyahat ettiği ülkeler arasında da ön sırada.

17.08.2018 – Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard ile Müslüman dünyanın turizm ihtiyaçlarına yönelik puanlama, rezervasyon, danışmanlık, eğitim, etkinlik yönetimi gibi konularda hizmet veren CrescentRating’in ilk kez 2011 yılında hazırladığı “Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporunun sekizincisi yayımlandı. İslam İşbirliği Konferansı üyesi 48 ülke ve İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan 82 ülkenin dahil olduğu, toplam 130 ülkeyi kapsayan 2018 raporuna göre, Türkiye 4. sırada yer alırken, ilk sırada yine Malezya var. Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri aynı puanla 2. ve 3. sırayı paylaşırken, ilk dört ülkenin ardından Suudi Arabistan, Katar ve Fas sıralanıyor.

Araştırmaya göre 2018 yılında 131 milyon Müslüman turistin dünyayı gezdiği tespit edilirken, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olmayan ülkelerin, gelişen Müslüman turist pazarına yönelik olarak İslami ihtiyaçlara göre yaptıkları düzenlemeler ile gelişim içinde olduğu görüldü. Çoğunluğu Müslüman olmayan Singapur, Tayland ve Birleşik Krallık gibi ülkeler ise Müslüman turistlerin tercih listesinde ilk dokuz ülkeden sonra geliyor.

Türkiye ulaşım kolaylığı ile ilk tercihken, iletişim için çok çalışması gerekiyor

Türkiye, havayolu bağlantılarının bulunması, ulaşım kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından en üst sırada yer alırken, Türkiye’yi sırasıyla Malezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar takip etti. Türkiye aynı zamanda Müslüman iş insanlarının da ziyaret ettiği ülkelerin başında geliyor. Araştırmada, Türkiye, Malezya ve Endonezya gibi gelişen ekonomilerin, Müslüman iş insanlarını giderek daha fazla çektiği ve önümüzdeki yıllarda bu rakamın artacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Türkiye’nin geliştirmesi gereken alanlara bakıldığında, ülke içindeki ulaşım ağı, yemek ve otel kriterleri dikkat çekiyor. Bununla birlikte Türkiye, “İletişim” ana başlığında yer alan İletişim’in Kolaylığı, Dijital Görünürlük ve Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına destek olma kriterlerinde ilk 10 ülke arasında yer almaması, genel sıralamada 4. sırada kalmasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Müslüman Seyahat pazarı 2026’da 300 milyar dolar olacak

Araştırmaya göre, dünyada en hızlı artan grup olan Müslüman nüfusun 2050 yılında toplam 2,8 milyar olacağı tahmin edilirken, dünya üzerinde 3 insandan 1’i Müslüman olacak. Öte yandan 2026’da Müslüman seyahat pazarının 300 milyar dolar olacağının belirtildiği raporda, bu büyük pazar nedeniyle pek çok ülkede Müslümanlara yönelik ve onlar memnun edecek ürün ve hizmetlere yöneldiği görülüyor.

Araştırmaya göre Müslüman ülkelerde orta sınıfın giderek geliştiği ve gelirlerini harcamak üzere turizme yöneldikleri vurgulanırken, Suudi Arabistan’a yapılan Umre ziyaretlerinin yanı sıra, Ramazan ayının da artık Müslüman turistlerin tercih ettiği bir dönem olduğu görülüyor. Bu nedenle Ramazan ayında Müslüman turistlere yönelik özel deneyimler sağlayan ülkeler tercih ediliyor.

Raporun tamamına https://www.crescentrating.com/halal-muslim-travel-market-reports.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye, 300 Milyar Dolarlık Müslüman Turizminin Aslan Payına Talip

26.10.2017 – Türkiye, Malezya ve Suudi Arabistan ile birlikte yeni nesil Müslüman tatilciler açısından yurt dışı turizminin en yoğun olduğu ilk üç Müslüman ülke arasında yer alıyor. Mastercard ve HalalTrip’in Murdoch Üniversitesi ile birlikte Crescent Rating’e yaptırdığı, Y kuşağından Müslüman turistlerin seyahat tercihlerini inceleyen araştırma raporu yayımlandı. 18-36 yaşındaki Müslüman turistlerin dünyada yaptığı seyahatleri değerlendiren ve ilk defa yürütülen bu araştırma, yeni nesil Müslümanların seyahatlerini planlamada ve karar vermede hangi kriterlere göre hareket ettiğini ortaya koyuyor. Turizmcilerin yol haritalarını belirlemelerine ışık tutmayı amaçlayan araştırmaya göre, Türkiye’nin 2026 yılında 1,1 trilyon TL (300 milyar dolar) harcaması beklenen Müslüman turistten aslan payını kapması bekleniyor.

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard ile HalalTrip’in yayımladığı “Y Kuşağı Müslümanların Seyahat Raporu”nun ilki, dünya turizminde 370 milyar TL’lik bir hacim oluşturan genç Müslümanların, global ekonomi için önemini ortaya koyuyor. 2026 yılında 1.1 trilyon TL’ye ulaşması beklenen Müslüman turizm pazarında, hızla büyüyen Y kuşağı Müslüman turistlerin payının üçte biri aşacağı tahmin edilirken, ilk üç Müslüman ülke arasında yer alan Türkiye’nin, bu rakamın önemli bir bölümünü çekmesi bekleniyor. 2014 yılında Türkiye’de yapılan farklı bir araştırmaya göre ortalama kişi başı harcamalarda Körfez bölgesinden gelen turistler ise 3 bin dolar harcama yaparken, 2015 yılının yaz aylarında Suudi Arabistanlı turistlerin bir önceki yıla oranla yüzde 72’lik artışla 93,7 milyon Euro’luk harcama yaptıkları belirlenmişti.

Kârlılığı yüksek olan bu segmentin önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında harcama ve gelir açısından zirve noktalara ulaşması bekleniyor. Günümüzde yaklaşık 1 milyara ulaşan 30 yaşın altındaki Müslüman nüfus, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkelerdeki nüfusun yüzde 60’ına denk geliyor. Ayrıca, genç Müslüman nüfusun 2030 yılında, 15-29 yaş aralığındaki toplam dünya nüfusunun yüzde 29’unu oluşturacağı hesaplanıyor.

Rapor, 2016 yılında seyahat eden Müslümanların yüzde 30’ından fazlasının Y kuşağı, yüzde 30’unun ise Z kuşağı olduğunu gösteriyor. Bu da 2016’da seyahat eden 121 milyon Müslümanın 72 milyonunu Y ve Z kuşaklarının oluşturduğunu gösteriyor.

İslam İşbirliği Konferansı üyesi olan ülkelerden Türkiye’nin yanı sıra Malezya ve Suudi Arabistan, yurt dışı turizminin en yoğun olduğu ilk üç ülke. Aynı değerlendirmede, İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan ülkelerin başında ise Almanya, Rusya Federasyonu ve Hindistan geliyor. Genç kuşak Müslümanların en çok ziyaret ettiği ilk 10 ülke ise, Malezya, Endonezya, Japonya, Tayland, Avustralya, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, ABD ve Hindistan.

Genç Müslümanların seyahat etme motivasyonlarının başında dünyayı keşfetme arzusunun geldiği göze çarpıyor. Yeni nesil, teknolojinin de etkisiyle, anne babalarının görmedikleri, daha egzotik yerlerin arayışı içerisinde, daha uzak yerlere seyahat ediyor. Bu kuşak, artık ürün satın almak yerine, deneyim elde etmeyi tercih ederken, seyahati tatilin ötesinde, aileleriyle ve arkadaşlarıyla bağlarını kuvvetlendirecek ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak bir fırsat olarak görüyor. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 63’ü yeni kültürleri tanımayı, yüzde 43’ü ise arkadaş ve akrabalarını ziyaret etmeyi amaçlıyor. Gezmeyi seven bu yeni kuşak, senede 2 ila 5 kere seyahate çıkıyor, gittiği yerlerde 4 ila 6 gün arası kalıyor.

Harcamalar konusunda da dikkatli davranan bu yeni nesil seyahat severlerin büyük bir kısmı seyahat başına uçuş, konaklama, yemek ve alışveriş gibi her kalem için 400 TL ila 1850 TL arası para harcıyorlar. Teknolojinin içine doğmuş olan bu seyahat sever yeni neslin beşte 4’üne yakın bir kısmı özgürce seyahat etmeyi önemserken, tur şirketlerini tercih eden yüzde 5’lik dilim dışında, teknolojiyi kolaylıkla kullanıyor, kendi seyahatini online olarak kendisi planlayabiliyor. Eşsiz bir seyahat deneyimi yaşamak isteyen bu kuşağın yarısından fazlası bir seyahati tam anlamıyla planlamak ve tüm kaynakları gözden geçirmek için en az 1 en fazla 6 ayını ayırıyor.

Seyahat ettikleri ülkelerdeki güvenlik de genç Müslüman turistler için önemli. Bu nedenle uçuş ve konaklama bedelinin uygun fiyatlı olmasının, İslami şartlara uygun yemek bulunmasının yanı sıra güvenlik ve terörist saldırı olmaması gibi kriterler de bu seyahat severler için önem arz ediyor. Seyahatlerinde yemek seçimini ise uygun fiyatlı, yerel seçeneklerden yana yapıyor, fakat İslami şartlara uygunluğuna da dikkat ediyorlar.

 

MasterCard araştırdı: Müslüman turistlerin tatilde ilk üç tercihi Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye

25.08.2016 – MasterCard ve CrescentRating, Müslüman turistlerin seyahat tercihlerini araştıran yıllık raporu yayımladı. 130 hedef ülkede yiyeceklerin İslami değerlere uygunluğu, ibadet imkanlarının bulunması gibi birçok kriterin değerlendirildiği “Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporunda, Müslüman tatilcilerin en çok tercih ettiği üç ülke Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye oldu. Rapor, Müslümanlar için kutsal sayılan Ramazan Bayramı arifesinde, bayramı tatil yaparak değerlendirmek isteyen Müslümanların tercihlerine de ışık tutuyor.

MasterCard ve CrescentRating’in ilkini 2011 yılında hazırladığı “Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporu, 2016 yılı için yayımlandı. Raporun sonuçları, kendileri için en kutsal ay olan Ramazan ayını ibadet ederek ve oruç tutarak geçirdikten sonra bayramda seyahat etmek isteyen Müslüman tatilcilerin tercihlerine de ışık tutacak. İlk rapordan beri Müslüman turistlerin en çok tercih ettiği ülke olan Malezya’yı, bu yılki raporda Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye takip ediyor. Geçtiğimiz yıl 6. sırada yer alan Endonezya’nın 4. sıraya yükseldiği, ardından diğer Müslüman ülkeler Katar, Suudi Arabistan’ın geldiği göze çarpıyor.

Rapora göre Müslüman nüfus 2030 yılında toplam dünya nüfusunun %26’sını teşkil edecek, bu sebeple tüm dünya ekonomisi için olduğu kadar küresel turizmde de Müslüman turizmin ağırlığı giderek artıyor. Büyük çoğunluğu Malezya, Endonezya, Türkiye, Nijerya, Bangladeş ve Körfez ülkelerinde yaşayan genç ve para harcamaya hazır Müslüman nüfus birçok endüstri için odak segmente dönüşmüş durumda. Tatil tercihlerinde aile değerlerine ve İslami koşullara uygun lokasyonları tercih eden Müslüman turistler, ürün ve hizmetlerde helal kriterlerinin sağlamasını ve ibadet edebilecekleri ortamın bulunmasını vazgeçilmez olarak görüyor.

Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi’ne göre, geçtiğimiz raporda 108 milyon olan tatilci sayısının 2015 yılında 117 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Bu miktar, global seyahat ekonomisinin %10’una karşılık geliyor. Seyahat eden Müslüman sayısının 2020 yılında 168 milyona ulaşması, seyahat giderlerinin de 200 milyar doları aşması bekleniyor. Bu veriler ışığında turizm sektörünün Müslümanlara yönelik hizmetlere yönelmesi, Müslüman turisti memnun edecek ürün ve hizmetlere ağırlık vermesi bekleniyor.

Müslüman tatilciler Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye diyor:

MasterCard ve CrescentRating’in 6.sı yayımlanan raporuna göre 2016 yılında endeks skoru 81,9 olarak belirlenen Malezya, 6 yıldır üst üste Müslümanların seyahatte en çok tercih ettiği ülke oldu. İkinci sırada ise 74,7 puanla Birleşik Arap Emirlikleri geldi. Onu 73,9 puanlık skoruyla Türkiye takip etti. Türkiye geçen yıla göre sıralamada 1 sıra geriye düşse de, skorunu 0,1 puan artırdı. İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan ülkeler arasındaki değerlendirmede ise birinci sırayı Singapur, ikinci sırayı Tayland, üçüncü sırayı ise Birleşik Krallık aldı.

Avrupa ülkeleri ya da daha geniş tanımıyla İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan ülkeler Müslüman tatilciler tarafından tercih edilse de Singapur ve Tayland dışında ilk 20 tercih arasında yer almıyor. Örneğin, Birleşik Krallık 21. sırada gelirken, Fransa 32. sırada, Japonya 34. sırada, ABD ise 36. sırada kendine yer buluyor. Çin 50. sırada yer alıyor.

2015 yılındaki toplam 117 milyonluk Müslüman turistin yaklaşık %57’lik bölümü Asya, %30’u ise Avrupa’ya seyahati tercih etmiş. Araştırmaya göre Müslümanların yarısı, seyahat ettiğinde mutlaka ailesiyle birlikte seyahat ediyor. Bu sebeple aile değerlerine uygun ülkeleri, eğlence ve dinlenme mekanlarını tercih ediyorlar. Seyahat edilecek bölgenin güvenli olması, islamofobi riski taşımaması da önem kazanıyor. Tatilciler vize detaylarıyla uğraşmak istemediği için, tercihlerini vizesiz ülkelerden yana kullanıyor.

1472049864_MasterCard_MuslumanSeyahatEndeksi_010716

CrescentRating hakkında:

CrescentRating, helal kriterlere uygun seyahat konusunda global bir otoritedir. Şirket, yaşam tarzı, davranış, ihtiyaç ve endüstri bazlı araştırmalar yürüterek Müslüman tatilcilerin ihtiyaçlarına uygun tatil hizmetlerini alabilmelerine aracılık ediyor. 2008’de kurulan CrescentRating, puanlama, rezervasyon, danışmanlık, eğitim, etkinlik yönetimi gibi konularda Müslüman dünyanın turizm ihtiyaçlarını karşılıyor.