Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri KDV ve ÖTV İn...

KDV ve ÖTV İndirimlerinin Ekonomiye Etkisi Nasıl Olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KDV ve ÖTV indirimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Resmi Gazetede yayınlanan bu indirimlerin 1 Kasım-31 Aralık tarihi arasında uygulanacağı belirtildi. 6 ana grupta yıl sonuna kadar KDV ve/veya ÖTV indirimleri yapılacağını duyurdu. Yapılan düzenlemeler şu şekilde:

  • Beyaz eşya sektöründe %6,7 olarak uygulanan ÖTV oranı yıl sonuna kadar sıfıra %0’a indirildi.
  • Tapu harçlarının %4’ten %3’e indirilmesi yıl sonuna kadar uzatıldı.
  • Konut satışlarında KDV oranının %18’den 8’e indirim uygulaması yılsonuna kadar devam edilecek.
  • Mobilya sektöründe KDV oranını %18’den 8’e indirildi.
  • 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidilecek. Bu grup otomobillerde ÖTV oranı fiyata göre %45 ile %60 arasında değişmekteydi. Yeni oranlar %30 ve %45 olarak değişecek. Ayrıca ticari araçlarda KDV oranı %18’den %1’e indiriliyor.

Vergi düzenlemelerinin açıklanmasının ardından, TL’nin bir miktar zayıfladığı, banka hisselerinde ise satış ağırlıklı bir tepki oluştuğunu gözledik. Buna karşılık borsada vergi uygulamalarının doğrudan faydalanacak otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektörü hisselerinde alım yönünde hareketler oluştu.

İş Yatırım yapılan yeni düzenlemleri hisseler özelinde ve genel ekonomik düzlemde yorumladı:

“Mobiya sektöründe %18’den %8’e inen KDV oranları YATAS.IS ve DGKLB.IS kısa vadede satışları öne çekerek olumlu etkileyebilir. Orta uzun vadeye etki sınırlı. Hisselerdeki çıkış satış fırsatı olarak kullanılabilir.

ARCLK.IS, VESBE.IS satışları öne çekebilir. Orta uzun vade etki sınırlı. Hisselerdeki yükseliş satış fırsatı olarak kullanılabilir.

DOAS.IS başta olmak üzere TOASO.IS ve FROTO.IS son çeyrek yurtiçi satışlarını olumlu etkileyecektir. Alımlar öne çekileceğinden orta uzun vadeli etki sınırlı olacaktır (yıl sonunda uygulamanın sona erdiğini düşündüğümüzde).

Ekonomiye Etkisi Nasıl Olacak?

Söz konusu indirimler yılın son çeyreğinde büyümeye sınırlı olumlu katkı yapacaktır. Ayrıca vergi indirimlerinin yansıması ile enflasyonda bir miktar (yaklaşık 1 puan) düşüş söz konusu olacaktır. Madalyonun diğer yüzünde ise ÖTV ve KDV indirimlerinin bütçe üzerine olumsuz etkisi olacaktır (büyümedeki canlanma nedeniyle bir kısmı telafi edilebilir).”

Vakıf Yatırım indirim kalemlerinin sektörlerine etkisini ayrı ayrı değerlendirdi:

“Otomotiv pazarında 2018 Ocak-Eylül döneminde 463 bin adetlik satış gerçekleşirken pazar, yıllık %26 daralma göstermiş, bu dönemde otomobil satışları yıllık %24, ticari araç pazarı ise %33 gerilemişti. Toplam pazarda Eylül ayı satışları yıllık bazda %68, otomobilde %67 ve ticari araç pazarında ise %70 küçülmeye işaret etmişti. Sektörün en yoğun satışının gerçekleştiği Aralık ayını da içeren ÖTV ve KDV indirimlerinin etkisiyle satış hacminin 600-650 bin bandını yakalaması, 2017 yılındaki 956 bin adetlik satış seviyesine göre daralmanın %30’lar seviyesinde kalması öngörülüyor.

Mobilya sektörü ise yılın ilk 10 ayında yıllık bazda %10 daralma gösterirken, sektörün en durgun olduğu Kasım-Şubat dönemine denk gelen indirimlerle sektörün yılı büyüme ile tamamlaması beklenmektedir.

Beyaz eşya tarafında ise 9A18’de gözlenen yaklaşık %16’lık daralmanın ardından ÖTV oranlarının sıfırlanması, daralmanın etkilerini sınırlandıracaktır.

Konut tarafında ise 2018 Ocak-Eylül itibariyle satışlar 1 mn adetin üzerinde seyrederken, yıllık bazda bir önceki yıla paralel bir satış performansı görünüyor. İndirimler, stokların azaltılmasına yardımcı olurken, talebin öne çekilmesi ile birlikte sektörlerin de yıl genelinde oluşan kayıplarını telafi etme amacına yönelik görünüyor. Bununla birlikte kredi faizi oranlarında mevcut seviyeleri de göz önüne aldığımızda indirimlerin etkisinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz.”

Tacirler Yatırım konuyu otomotiv ve beyaz eşya sektörleri açısından ele alarak şu yorumda bulundu:

Yeni vergi düzenlemesine göre binek araçlarda 1,600cc motor kapasitesi ve altına sahip araçlarda 70 bin TL ve altı baz fiyatı olan araçlarda ÖTV %45’ten %30’a; 70-120bin TL baz fiyatı olan araçlarda ÖTV %50’den %35’e indirilecek. Ayrıca ÖTV’nin %4-15 olduğu ticari araçlarda KDV %18’den %1’e indirilecek. Böylece araç fiyatlarında %10-15 arası fiyat indirimi olacak. 2018 için piyasa beklentisi ÖTV teşviği haberi sonrası hafif ticari araç pazarı için basında 600-650 bin adet bandında sektör büyüklüğü olarak yer aldı. Bilindiği üzere 9A18’de hafif ticari araç pazarı %26 yıllık ve Eylül’de %68 yıllık daralmıştı. Piyasa beklentisi 4Ç18’de toplam satışlarda yılık %70 büyümeye işaret ediyor. Otomotiv şirketleri için olumlu haber. Beyaz eşya sektöründe ise %6,7 oranındaki ÖTV sıfırlanacak. Geçen seneki yüksek baz sonrası beyaz eşya satışları 9A18’de %15ler seviyesinde daralmıştı. ÖTV teşviğinin beyaz eşya satışlarına hafif olumlu etkisi olmasını bekliyoruz.

Ak Yatırım konuya ilişkin görüşlerini sektörler özelinde şu şekilde özetledi:

Otomotiv Sektörü: Vergi teşviklerinin yurtiçi otomotiv talebini yılın son iki ayında olumlu etkilemesi beklenebilir – biz mevcut durumda yurtiçi pazarın yılsonunda %38 daralarak 600bin adet seviyesinin altına ineceğini öngörmekteydik. Haberi Doğuş Otomotiv, Ford Otosan ve Tofaş Oto için olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Beyaz Eşya ve Mobilya Sektörü: Alınan vergi indirim kararları özellikle 4. çeyrekte yurtiçi talebi destekleyeceğinden Arçelik (ARCLK), Vestel Beyaz (VESBE), ve Vestel Elektronik (VESTL) şirket hisselerinde olumlu etki bekliyoruz. Ayrıca, Klimasan’ın (KLMSN) üretimin bir bölümü teşvik kategorisinde olduğundan hissenin teşvikten olumlu etkilenebileceğini düşünüyoruz. Mobilya sektöründe ise halka açık mobilya üreticileri Yataş (YATAS) ve Doğtaş Kelebek (DGKLB) teşvikten yılsonuna kadar olumlu etkilenecektir.

Gayrimenkul sektörü: Söz konusu kararların Emlak GYO’da EKGYO olumlu bir yatırımcı algısı oluşturması beklenebilir