Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri ÖTV ve KDV İn...

ÖTV ve KDV İndirimlerinin Süresi Uzatıldı

21.03.2019 – Resmi Gazete’de yayımlanan kararla otomotiv, beyaz eşya ve mobilya alımlarında uygulanan vergi indirimi uygulaması ikinci kez uzatıldı. 31 Mart’ta sona erecek olan uygulama 30 Haziran’a kadar uygulanmaya devam edilecek. Düzenlemeyle, vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda, ÖTV oranı %45’ten %30’a, fiyatı 70 bin ila 120 bin arası olan araçlarda %50’den %35’e; ticari araçlara yönelik uygulanan %18’lik KDV oranı %1’e indirilmiş, beyaz eşyada ÖTV sıfırlanırken, mobilyada KDV oranı %18’den %8’e çekilmişti. 31 Mart’ta sona erecek olan tapu harçlarında yönelik indirim düzenlemesinin de süresi yıl sonuna uzatıldı. Ayrıca, düzenleme ile döviz mevduat hesaplarında 1 yıla kadar stopaj oranı %20’ye (önceki: %16,0), 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %18’e (öncekki: %13) yükseltildi. Devam eden vergi indirimleri aşağıdaki gibidir:

 • Konut satışlarından devam eden KDV oranı (% 18’den % 8’e)
 • Mobilya sektörü için devam eden KDV oranları (% 18’den% 8’e).
 • Beyaz eşya için devam eden ÖTV oranı kesildi (% 6,7’den% 0’a).
 • 1600CC motor hacmi altındaki otomobiller için ÖTV oranı indirimi 15 puan olarak uygulanmıştı. Ticari araçlar içinse KDV oranı %4 yerine %1 olarak uygulanmaya devam edecek.
 • Makro tarafta değişikliğin enflasyon üzerinde olumlu etkisi olmasını bekliyoruz.

KDV ve ÖTV İndirimlerinin Uzatılması Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Vakıf Yatırım konu ile ilgili şu yorumu yaptı:

Teşviklerin uzatılmasının, zayıf seyreden iç talebin canlanması adına destekleyici olabileceğini düşünüyoruz. BDDK’nın haftalık verilerine göre Tüketici kredileri tarafından baktığımızda, yılbaşından bu yana konut kredileri %2,8, taşıt kredileri %3,9 daralma gösterirken, ihtiyaç kredileri aynı dönemde %1,2 büyüme göstermiştir. Kredi faiz oranlarında önümüzdeki dönemlerde aşağı yönlü hareketlerle birlikte sektörlerdeki canlanma ivme kazanabilir. Döviz mevduata uygulanan stopaj oranının artırılmasnını ise TL mevduat büyümesini destekleyebileceğini düşünüyoruz.

İş Yatırım’ın değerlendirmesi ise şu şekilde oldu:

Şirketlerin vergi teşviklerini nihai fiyatlara yansıtma kararına bağlı olarak %16 olan yıl sonu enflasyon tahminimiz üzerinde 1 puana varacak düşüş bekliyoruz. Öte yandan büyüme üzerindeki olumlu etkinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Teşviklerin uzatılması nedeniyle vergi kaybının 10 milyar TL’ye ulaşabileceğini hesaplıyoruz (milli gelirin %0,2’si). 

 

Cep Telefonlarında Farklı Dilimlere Göre ÖTV Düzenlemesi Geliyor

14.02.2019 – Bilindiği üzere cep telefonları 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alıyor ve mevcut durumda ÖTV oranı %25. Meclise sunulan ve içinde kitap ve süreli yayınlara KDV istisnası getiren düzenlemenin de yer aldığı Kanun Teklifinde (13.02.2019 tarihinde Meclise sevk edilen torba yasa teklifi), cep telefonları için geçerli ÖTV oranlarının belirlenmesinde özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak farklı dilimler uygulanması yönünde düzenleme yapılıyor.

Bunun anlamı, telefonun fiyatına göre farklı ÖTV oranlarının uygulanması, telefonun fiyatı üst dilime girdikçe ÖTV oranının yükselmesi. Başka bir deyişle fiyata göre artan oranlı ÖTV sisteminin hayata geçirilmesi. Kanun Teklifine göre Cumhurbaşkanı; %25’lik oranı indirebilir,%50’ye kadar arttırabilir. Matrahları dörtte birine kadar indirebilir. Matrahları dört katına kadar arttırabilir

 

Kitap ve Basılı Yayınlarda KDV Sıfırlandı

10.02.2019 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Artık kitapta, dergide, gazetede KDV olmayacak.” açıklaması ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi. Dijital yayınlarla rekabette yayıncılarımıza büyük destek sağlıyoruz. Kitap, dergi, gazete gibi basılı yayınlardaki KDV oranını sıfırlıyoruz. Tüm yayıncılarımıza ve gençlerimize hayırlı uğurlu olsun.” paylaşımında bulundu.

 

ÖTV ve KDV İndirimleri Uzatıldı, Piyasalara ve Enflasyona Etkisi Nasıl Olacak?

02.01.2019 -2018 yılının son gününde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalara göre ÖTV ve KDV indirimleri 2019’da da devam edecek. Albayrak yaptığı bildirimde şu sözlere yer verdi: “Enflasyonla Topyekun Mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve bu gece sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı uğurlu olsun.”

İlan edilen 2019’un ilk 3 ayında sürecek indirimler şu şekilde

 • Beyaz eşyada yüzde %0 ÖTV (Normalde beyaz eşyada %6.7 olan ÖTV kaldırılıyor.)
 • Mobilyada yüzde %8 KDV (Normalde %18)
 • Ticari araçlarda yüzde %1 KDV (Normalde %18)
 • Konutlarda yüzde %8 KDV
 • Tapu harcı oranı yüzde %3 olarak devam edecek (Normalde ev satışlarında KDV %8 tapu harcı)
 • 250cc ve altındaki motorsikletlerde yüzde %0 ÖTV
 • 1600cc altındaki araçlarda 15 puan ÖTV indirimi (aracın fiyatına bağlı olarak %45- %60 arası indirim sağlanıyor)
İş Yatırım’ın Yorumu

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı ve Vergi İndirimleri 3 Ay Uzatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Pazartesi günü Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programının ve ÖTV-KDV indirimlerinin (beyaz eşya mobilya, otomobil, ticari araç, konut) üç ay süre ile uzatıldığını açıkladı.

Söz konusu teşviklerin uzatılması yılın ilk çeyreğinde ilgili sektörlerde fiyat artışının sınırlı olabileceğine işaret ediyor. Bu bağlamda bu yılın ilk çeyreğinde yıllık enflasyonun %19-%20 bandında seyretmesini bekliyoruz. Ayrıca indirimlerin devam etmesinin otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörleri satışlarında sınırlı olumlu etki etmesini bekliyoruz.

Vakıf Yatırım’ın Yorumu

ÖTV ve KDV indirimi ile birlikte Ekim ayında 21.571 adetlik otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, Kasım ayında 58.204 adetlik satışa ulaşmış, Beyaz eşya tarafında Ekim ayında %29 seviyesindeki yıllık pazar daralması Kasım ayında %21 seviyesine gerilemiş, Mobilya tarafında ise sektör temsilcileri satışların indirim öncesine göre %30-40 düzeyinde artış gösterdiğini belirtmişti. İndirimlerin devam edecek olmasını, sektörlerde Aralık ayı verilerini henüz bilmemekle birlikte, pozitif trendin devamının beklenebileceğini düşünüyoruz.

Deniz Yatırım’ın Yorumu

Sektör bazlı geçici vergi indirimlerinin süresi uzatıldı Kasım ayında duyurulan ve otomotiv, beyaz eşya, konut harcamaları ve mobilya sektörlerinde vergi yükünü hafifletmeyi öngören programın 3 ay süreyle uzatıldığı açıklandı. Vergi indirimi programının 31 Aralık 2018 itibariyle sona ermesi bekleniyordu.

Hesaplamalarımıza göre ÖTV indirimi, otomobilde nihai fiyatlara %10 civarında, hafif ticari araçlarda ise %15 indirim olarak yansıyacaktır. Mart sonuna kadar uygulamada olacak ÖTV indiriminin TOASO, FROTO ve DOAS’ın satışlarına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Özellikle zamanlama olarak bakıldığında, otomotiv şirketlerinin satışları açısından en zayıf dönemi olan Ocak-Mart döneminde, talebin öne çekilmesi sayesinde, 1Ç19 satış rakamlarını desteklemesini öngörüyoruz.

Oyak Yatırım’ın Yorumu

İndirimlerdeki uzatma hem yüksek seyreden enflasyon hem de zayıf ekonomik aktiviteyi canlandırmayı hedefliyor. Bütçe üzerine şu ana kadarki yan etkisi ise Aralık ayı bütçe verileri henüz açıklanmadığı için net değil ancak Kasım ayı merkezi yönetim bütçesi verilerinden gördüğümüze göre Kasım ayında ÖTV, KDV ve mülkiyet üzerinden alınan vergilerde geçen senenin aynı ayına göre reel bazda %36.4, %40.6 ve %11.5 düşüşler yaşanmış durumda.

Tacirler Yatırım’ın Yorumu

Otomotiv ve beyaz eşya sektörüne uygulanan vergi teşviklerinin Mart sonuna kadar uzatılmasının etkileri: Bilindiği üzere Kasım itibariyle 1.600cc motor hacmi ve altına sahip, 120 bin TL ve altı baz fiyatlı binek araçlarda ÖTV %15 indirilirken, ticari araçlarda KDV %18’den %1’e gerilemişti. Ayrıca beyaz eşyada %6,7 oranında uygulanan ÖTV geçici olarak kaldırılmıştı. Teşviğin Mart sonuna kadar devam edecek olması talebi öne çekecek ve satışlarda iyileşmeye neden olacaktır. Genelde birinci çeyrekler mevsimsellik açısından düşük sezonlardır ve birinci çeyrekte görülen satışların tüm yıl satışlarına oranı otomotivde %17-18 ve beyaz eşyada %17-20 aralığındadır. Sonuç olarak otomotiv sektöründe 2018’de beklenen %35 daralma sonrası 2019’da beklediğimiz %20 daralmadan hafif daha olumlu talep görülebilir. Beyaz eşya sektöründe ise 2018’de tahmin ettiğimiz %16 daralma sonrası 2019’da %5 daralma öngörüyoruz.

 

“ÖTV indiriminin devam etmesi ikinci el pazarını etkilemez”

28.12.2018 – 31 Ekim 2018’de uygulanmaya başlanan ÖTV teşviğinin 2019’da da devam edeceğini öngören Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, bu durumun ikinci el araç pazarını etkilemeyeceğini belirtti.

ÖTV indirimiyle birlikte Kasım ayında sıfır otomobil satışlarının arttığını söyleyen Ayyıldız, Aralık ayında tüketicilerin yeniden ikinci el pazarına yöneldiğini ve ÖTV indirimi 2019’da devam etse bile tüketicilerin ikinci el araçlara ilgisinin artacağını ifade etti.

2018 yılında döviz kurlarında yaşanan artışla beraber sıfır otomobil pazarında yaşanan daralmanın önüne geçmek için 31 Ekim 2018 itibarıyla ÖTV indirimi gerçekleştirilmişti.

Sıfır otomobillere uygulanan ÖTV teşviğinin 2019’da devam edeceğini düşündüklerini belirten Garenta ve İkinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “2018 yılının son iki ayında getirilen ÖTV indirimi hem otomotiv sektörüne hem de ekonomimize olumlu yansıdı. Kasım ayında sıfır otomobil satışları Ekim ayına göre yüzde 170 artış gösterdi. ÖTV indiriminin devam etmesi Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden otomotiv sektörünü olumlu anlamda etkileyecektir” dedi.

ÖTV indiriminin ikinci el araç pazarına etkilerine de değinen Ayyıldız, “ÖTV teşvikiyle birlikte Kasım ayında sıfır otomobil fiyatları ortalama yüzde 10, ikinci el araç fiyatları ise yüzde 7 düştü. Tüketiciler fiyatların düşmesi ve markaların kampanyalarıyla birlikte Kasım ayında tercihini sıfır otomobilden yana kullandı” şeklinde konuştu.

ÖTV indirimi uygulamasının devam etmesini olumlu karşıladıklarını belirten Ayyıldız, “Yakın geçmişte 1 milyon satış rakamlarının konuşulduğu otomotiv sektörü Türkiye ekonomisi için önemli. Sektörün üreten, dinamik ve hızlı yapısının korunması; bu sektörden direkt veya dolaylı olarak gelir elde eden yaklaşık 3 milyon kişi için de önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

İkinci el araç alım satımında güven unsuru gün geçtikçe önem kazanıyor

İkinci el araç alım satımında güven unsurunun önemine dikkat çeken Ayyıldız, “İkinci el araç satın almak isteyen birçok kişi yıllarca tasarruf ediyor ve sonunda hayal ettiği aracı güvenilir bir şekilde almak istiyor. İkinci el araç almak veya satmak isteyenleri korumak, bizim gibi kurumsal şirketlerin en önemli sorumluluğu. Anadolu Grubu çatısı altında hizmet veren ikinciyeni.com ile araç alım satımı için güvenli bir platform sunuyoruz. Bu platformda bağımsız denetleme kuruluşu olan TÜV SÜD’ün ekspertizinden geçen araçların satışını gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Otomobil Severlerin Bir Numaralı Sitesi: ikinciyeni.com

Online ikinci el otomobil alım satım platformu ikinciyeni.com, müşterilerine sunduğu açık artırma ve hemen al seçenekleriyle geleneksel ikinci el otomobil alım alışkanlıklarına yeni nesil bir yaklaşım sunuyor.

Lüks segmentteki otomobillerin de satışa sunulduğu ikinciyeni.com’da müşteriler üyelik işlemlerini, ücretsiz ve kolay bir şekilde yapabiliyor. ikinciyeni.com’da otomobil satın alanlar, tüm işlemlerin tamamlanmasını takiben 1 gün sonra otomobillerini teslim alabiliyor. Sektörün dijital dönüşümünün en başarılı örneklerinden biri olan site, yeni nesil hizmetleriyle önümüzdeki dönemlerde daha çok kullanıcıyı hayallerindeki otomobillerle buluşturmayı hedefliyor.

 

Otomotiv Vergi Teşviğinde Uzatmaya Gidilecek mi?

17.12.2018 – Medyada yer alan haberlere göre, otomotiv üreticileri ve distribütörleri otomotiv satın alımında vergi teşviğinin uzatılmasını istiyor ve bu konuda görüşmeler yapıyor.

Otomotiv sektörünün önde gelen oyuncularının temsilcileri Kasım ve Aralık aylarında uygulanan vergi teşviklerinin sektöre hareketlilik getirdiğini, ancak teşviklerin uzatılmaması halinde 2019’da talebin sert bir düşüş gösterebileceğinden endişe duyduklarını dile getirdiler. Bu kapsamda da bir öneri getirdiler. Buna göre üretici ve distribütörlerin önerisi kapsamında otomotiv satın alımlarında vergi teşviğinin 18 ay daha uzatılması ve her altı ayda bir verginin %5 artırılarak 18 ay sonunda verginin teşviğinin sıfırlanması söz konusu.

Hatırlanacağı üzere, yılın son iki ayında ticari araç satışlarında KDV oranı %18 yerine %1 olarak uygulanmış ve motor hacmi 1,600 cc altındaki binek araç satışların büyük kısmında ise satış fiyatına bağlı olarak %45 ve %50 olarak uygulanmakta olan ÖTV oranında 15 puanlık indirim yapılmıştı. Habere göre sektörde satışların 2018’de 600 bin adet civarında gerçekleştikten sonra ve teşviklerin devam etmemesi halinde 2019’da 400bin-450bin seviyelerine inebileceği öngörülüyor.

Önerinin bu şekilde ya da revize edilerek (6 ayda bir %5lik kısımda değişiklik yapılarak) kabul edilmesi hem enflasyon rakamları hem de otomotiv sektörü açısından olumlu olabilir. Keza İş Yatırım konuya değindiği raporunda bu uzatmanın eğer gerçekleşirse otomotiv şirketleri için olumlu olabileceğini belirtiyor.

 

Bebek Mamasına ÖTV Düzenlemesi

 

KDV ve ÖTV İndirimlerinin Ekonomiye Etkisi Nasıl Olacak?

01.10.2018 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KDV ve ÖTV indirimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Resmi Gazetede yayınlanan bu indirimlerin 1 Kasım-31 Aralık tarihi arasında uygulanacağı belirtildi. 6 ana grupta yıl sonuna kadar KDV ve/veya ÖTV indirimleri yapılacağını duyurdu. Yapılan düzenlemeler şu şekilde:

 • Beyaz eşya sektöründe %6,7 olarak uygulanan ÖTV oranı yıl sonuna kadar sıfıra %0’a indirildi.
 • Tapu harçlarının %4’ten %3’e indirilmesi yıl sonuna kadar uzatıldı.
 • Konut satışlarında KDV oranının %18’den 8’e indirim uygulaması yılsonuna kadar devam edilecek.
 • Mobilya sektöründe KDV oranını %18’den 8’e indirildi.
 • 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidilecek. Bu grup otomobillerde ÖTV oranı fiyata göre %45 ile %60 arasında değişmekteydi. Yeni oranlar %30 ve %45 olarak değişecek. Ayrıca ticari araçlarda KDV oranı %18’den %1’e indiriliyor.

Vergi düzenlemelerinin açıklanmasının ardından, TL’nin bir miktar zayıfladığı, banka hisselerinde ise satış ağırlıklı bir tepki oluştuğunu gözledik. Buna karşılık borsada vergi uygulamalarının doğrudan faydalanacak otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektörü hisselerinde alım yönünde hareketler oluştu.

İş Yatırım yapılan yeni düzenlemleri hisseler özelinde ve genel ekonomik düzlemde yorumladı:

“Mobiya sektöründe %18’den %8’e inen KDV oranları YATAS.IS ve DGKLB.IS kısa vadede satışları öne çekerek olumlu etkileyebilir. Orta uzun vadeye etki sınırlı. Hisselerdeki çıkış satış fırsatı olarak kullanılabilir.

ARCLK.IS, VESBE.IS satışları öne çekebilir. Orta uzun vade etki sınırlı. Hisselerdeki yükseliş satış fırsatı olarak kullanılabilir.

DOAS.IS başta olmak üzere TOASO.IS ve FROTO.IS son çeyrek yurtiçi satışlarını olumlu etkileyecektir. Alımlar öne çekileceğinden orta uzun vadeli etki sınırlı olacaktır (yıl sonunda uygulamanın sona erdiğini düşündüğümüzde).

Ekonomiye Etkisi Nasıl Olacak?

Söz konusu indirimler yılın son çeyreğinde büyümeye sınırlı olumlu katkı yapacaktır. Ayrıca vergi indirimlerinin yansıması ile enflasyonda bir miktar (yaklaşık 1 puan) düşüş söz konusu olacaktır. Madalyonun diğer yüzünde ise ÖTV ve KDV indirimlerinin bütçe üzerine olumsuz etkisi olacaktır (büyümedeki canlanma nedeniyle bir kısmı telafi edilebilir).”

Vakıf Yatırım indirim kalemlerinin sektörlerine etkisini ayrı ayrı değerlendirdi:

“Otomotiv pazarında 2018 Ocak-Eylül döneminde 463 bin adetlik satış gerçekleşirken pazar, yıllık %26 daralma göstermiş, bu dönemde otomobil satışları yıllık %24, ticari araç pazarı ise %33 gerilemişti. Toplam pazarda Eylül ayı satışları yıllık bazda %68, otomobilde %67 ve ticari araç pazarında ise %70 küçülmeye işaret etmişti. Sektörün en yoğun satışının gerçekleştiği Aralık ayını da içeren ÖTV ve KDV indirimlerinin etkisiyle satış hacminin 600-650 bin bandını yakalaması, 2017 yılındaki 956 bin adetlik satış seviyesine göre daralmanın %30’lar seviyesinde kalması öngörülüyor.

Mobilya sektörü ise yılın ilk 10 ayında yıllık bazda %10 daralma gösterirken, sektörün en durgun olduğu Kasım-Şubat dönemine denk gelen indirimlerle sektörün yılı büyüme ile tamamlaması beklenmektedir.

Beyaz eşya tarafında ise 9A18’de gözlenen yaklaşık %16’lık daralmanın ardından ÖTV oranlarının sıfırlanması, daralmanın etkilerini sınırlandıracaktır.

Konut tarafında ise 2018 Ocak-Eylül itibariyle satışlar 1 mn adetin üzerinde seyrederken, yıllık bazda bir önceki yıla paralel bir satış performansı görünüyor. İndirimler, stokların azaltılmasına yardımcı olurken, talebin öne çekilmesi ile birlikte sektörlerin de yıl genelinde oluşan kayıplarını telafi etme amacına yönelik görünüyor. Bununla birlikte kredi faizi oranlarında mevcut seviyeleri de göz önüne aldığımızda indirimlerin etkisinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz.”

Tacirler Yatırım konuyu otomotiv ve beyaz eşya sektörleri açısından ele alarak şu yorumda bulundu:

Yeni vergi düzenlemesine göre binek araçlarda 1,600cc motor kapasitesi ve altına sahip araçlarda 70 bin TL ve altı baz fiyatı olan araçlarda ÖTV %45’ten %30’a; 70-120bin TL baz fiyatı olan araçlarda ÖTV %50’den %35’e indirilecek. Ayrıca ÖTV’nin %4-15 olduğu ticari araçlarda KDV %18’den %1’e indirilecek. Böylece araç fiyatlarında %10-15 arası fiyat indirimi olacak. 2018 için piyasa beklentisi ÖTV teşviği haberi sonrası hafif ticari araç pazarı için basında 600-650 bin adet bandında sektör büyüklüğü olarak yer aldı. Bilindiği üzere 9A18’de hafif ticari araç pazarı %26 yıllık ve Eylül’de %68 yıllık daralmıştı. Piyasa beklentisi 4Ç18’de toplam satışlarda yılık %70 büyümeye işaret ediyor. Otomotiv şirketleri için olumlu haber. Beyaz eşya sektöründe ise %6,7 oranındaki ÖTV sıfırlanacak. Geçen seneki yüksek baz sonrası beyaz eşya satışları 9A18’de %15ler seviyesinde daralmıştı. ÖTV teşviğinin beyaz eşya satışlarına hafif olumlu etkisi olmasını bekliyoruz.

Ak Yatırım konuya ilişkin görüşlerini sektörler özelinde şu şekilde özetledi:

Otomotiv Sektörü: Vergi teşviklerinin yurtiçi otomotiv talebini yılın son iki ayında olumlu etkilemesi beklenebilir – biz mevcut durumda yurtiçi pazarın yılsonunda %38 daralarak 600bin adet seviyesinin altına ineceğini öngörmekteydik. Haberi Doğuş Otomotiv, Ford Otosan ve Tofaş Oto için olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Beyaz Eşya ve Mobilya Sektörü: Alınan vergi indirim kararları özellikle 4. çeyrekte yurtiçi talebi destekleyeceğinden Arçelik (ARCLK), Vestel Beyaz (VESBE), ve Vestel Elektronik (VESTL) şirket hisselerinde olumlu etki bekliyoruz. Ayrıca, Klimasan’ın (KLMSN) üretimin bir bölümü teşvik kategorisinde olduğundan hissenin teşvikten olumlu etkilenebileceğini düşünüyoruz. Mobilya sektöründe ise halka açık mobilya üreticileri Yataş (YATAS) ve Doğtaş Kelebek (DGKLB) teşvikten yılsonuna kadar olumlu etkilenecektir.

Gayrimenkul sektörü: Söz konusu kararların Emlak GYO’da EKGYO olumlu bir yatırımcı algısı oluşturması beklenebilir