Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri İmalat Sanayi...

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Mayıs Ayında Yükseldi

23.05.2019 – Bugün TCMB tarafından imalat sanayi kapasite kullanım oranı açıklandı.  İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı (KKO) Mayıs ayında yükseldi.

2019 yılı Mayıs ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1720 işyeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirilmiştir. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 1,3 puan artarak yüzde 76,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 1,1 puan artarak yüzde 76,1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

24.04.2019 – Kapasite Kullanım Oranı Nisan Ayında Yükseldi. Bugün TCMB tarafından imalat sanayi kapasite kullanım oranı açıklandı. 

2019 yılı Nisan ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1745 işyeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirilmiştir. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 75,0 seviyesinde gerçekleşmiştir. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 75,0 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

 

Kapasite Kullanım Oranı Ocak Ayında Yükseldi

25.01.2019 – Bugün TCMB tarafından imalat sanayi kapasite kullanım oranı açıklandı. Sektörel güven endekslerinden sonra ekonomik gidişata yönelik önemli göstergelerden biri olan kapasite kullanım oranında Aralık ayında %74,1 seviyesi görülmüştü. Yıl içerisinde 78,3 seviyelerine kadar yükseldikten sonra KKO tarafında da önemli bir geri çekilme yaşandı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış endeks Aralık ayında %74 olarak gerçekleşmiş ve bir önceki aya göre (%73,7) ufak çaplı bir iyileşme kaydetmişti.

2019 yılı Ocak ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1753 işyeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirilen verilere göre:

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 74,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 74,3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

İktisadi Yönelim İstatistikleri kapsamında derlenen İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı istatistikleri ile imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinin, mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının izlenmesi amaçlamaktadır.