Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri İSO PMI Kriti...

İSO PMI Kritik Eşiğin Altında Kalmaya Devam Ediyor

Oyak Yatırım : PMI Kritik Eşiğin Altında Kalmaya Devam Ediyor

Türkiye imalat PMI Mayıs’ta 49.2 ile geçtiğimiz aya göre yatay seyrederken, kritik eşik olan 50 seviyesinin altında kaldığı üçüncü aya girdi. Hem iç hem de dış talep ortamının eskisi kadar kuvvetli olmaması üretimdeki yavaşlama eğiliminin altı aydır devamına sebep oldu. Verinin en dikkat çeken tarafı yeni ihracat siparişlerinde son iki yılda görülen en hızlı düşüşün yaşanması olurken, Avrupa ekonomisindeki yavaşlama ve EUR/USD paritesindeki değer kaybı etkenlerdendir.

Talepteki yavaşlamaya rağmen istihdam tarafındaki ılımlı artış gelecekte bir miktar toparlanma beklentisini gösteriyor olabilir. Benzer şekilde talepteki yavaşlama nedeniyle şirketlerin stoklarını artırdığı döneme girildiği görülüyor. İmalat PMI verisindeki devam eden zayıflık yılın ikinci yarısından itibaren daha yavaş bir hızla büyüyeceğimize yönelik beklentilerimizi destekliyor. Diğer taraftan yüksek enflasyo ortamının devam ettiği görülse de katılımcılar girdi enflasyonu hızında düşüş olduğunu belirtiyor. Alt kalemlere bakıldığında sekiz grup 50 seviyesinin üzerinde kalırken, iki grubun 50 seviyesinin altında kaldığı görülüyor. İhracatımız için önemli yer teşkil eden ana metal sanayindeki zayıf seyir Mayıs ayında (Mayıs:46,6, Nisan: 44,8) da devam ediyor. Bununla beraber makine ve metal ürünler endeksi de 48,6 ile bir önceki aya göre (Nisan:47,0) toparlanmaya işaret etse de zayıf seyrini sürdürüyor.

Tacirler Yatırım: Talepte Durağan Seyir

Nisan ayında 49,2 seviyesine gerilemesinin ardından Mayıs ayında bu seviyede sabit kaldı. Verinin böylelikle üst üste üçüncü ayda da 50 eşik değerinin altında kaldığı dikkat çekti. Önceki hafta açıklanan Mayıs Arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi 109,7’den 109,4’e hafif bir gerileme kaydederken, mevsim etkilerinden arındırılmış endeksin de düşüş sergilemeye devam ettiği (107,7 seviyesinden 107’ye) izlenmişti.

Veri ile birlikte açıklanan notta talepte devam eden durağan seyrin hem üretim hem de yeni siparişler üzerinde olumsuz etki yarattığı ifade edilirken, diğer yandan her iki göstergede de azalışın hız kestiğinin altı çizildi. Notta ayrıca yeni ihracat siparişlerinde son iki yılın en hızlı düşüşünün yaşandığı ve bazı firmaların Avrupa’daki ekonomik yavaşlamaya dikkat çektiği belirtildi.

Ak Yatırım: Ilımlı Yavaşlama

Yurt içinde imalat sanayinde ılımlı bir yavaşlama görülüyor. İmalat sanayi aktivitesine ilişkin beklentileri gösteren PMI endeksi eşik seviyenin altında kalmaya devam etti. Mayıs’ta endeks 49,2 ile yatay gerçekleşti. Talep koşullarındaki durağan seyir, üretim ve yeni siparişlerin ivme kaybetmesine neden olurken, tedarik zincirindeki aksamalar ve enflasyonist baskılar hafifledi. İstihdam artmaya devam etti. İstanbul’da perakende fiyatlar Mayıs’ta yıllık %87,35 artış kaydetti. Aylık bazda artış ise %5,84 oldu. Yurt içinde bugün TCMB’nin son Para Politikası Kurulu toplantı özeti yayımlanacak. Yurt içi piyasalarda ise $/TL bu sabah 16,43 seviyelerinde

 

İSO Türkiye İmalat PMI Mayıs 2022 Raporu ile Türkiye Sektörel PMI Raporu Açıklandı

01 Haziran 2022 – Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, mayısta bir önceki aya göre yatay seyrederek 49,2 düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu veri, imalat sektöründe faaliyet koşullarının ılımlı düzeyde olmakla birlikte üst üste üçüncü ay bozulduğuna işaret etti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI mayıs ayı raporuna göre anket kapsamında takip edilen 10 sektörün yedisi üretim artışı kaydetti ve bu sektörlerden üçü büyüme bölgesine geri döndü. En hızlı üretim artışları giyim ve deri ürünleri ile metalik olmayan mineral ürünler sektörlerinde gerçekleşti. Sektörlerin çoğunluğunda yeni siparişler de artış gösterdi. Dış talep tarafında belirgin zorluklar yaşandı ve ihracat sadece üç sektörde arttı. İstihdamdaki iyileşme eğilimi mayısta genele yaygın bir şekilde devam etti.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Mayıs 2022 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, manşet PMI mayısta bir önceki aya göre yatay seyrederek 49,2 düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu veri, imalat sektöründe faaliyet koşullarının ılımlı düzeyde olmakla birlikte üst üste üçüncü ay bozulduğuna işaret etti. Talepte devam eden durağan seyir, mayıs ayında hem üretim hem de yeni siparişlerin ivme kaybetmesine neden oldu. Böylece yavaşlama eğilimi üretimde altı aya, yeni siparişlerde sekiz aya ulaştı. Diğer yandan her iki göstergede de azalışın hız kesmesi göreli bir iyileşme anlamına geldi. Bu arada yeni ihracat siparişlerinde son iki yılın en hızlı düşüşü yaşanırken bazı firmalar Avrupa’daki ekonomik yavaşlamaya dikkat çekti.

Kapasite genişletme çabalarının bir parçası olarak imalatçılar istihdamı artırmaya devam etti. İstihdamdaki artış ılımlı düzeyde gerçekleşmekle birlikte trend olarak 24 aya ulaştı. Mayısta yeni siparişlerin yavaşlaması ve istihdamın artmaya devam etmesi firmaların birikmiş işlerini azaltabilmelerini sağladı. Bu arada yeni ihracat siparişlerindeki zayıflık, stok seviyelerindeki artışı destekledi. Girdi stokları son altı ayda ilk kez artarken nihai ürün stokları sekiz aylık düşüşün ardından toparlanma gösterdi. Nihai ürün stoklarındaki artış Eylül 2015’ten beri en yüksek hızda kaydedildi.

Enflasyonist baskıların hafiflediğine yönelik işaretler ikinci çeyrek ortasında da devam etti. Ham madde fiyatlarındaki artışa ve döviz kurundaki dalgalanmalara bağlı olarak girdi maliyetleri hızla artsa da enflasyon oranı üst üste beşinci ay geriledi ve Şubat 2021’den beri en düşük düzeyde gerçekleşti. Nihai ürün fiyatlarındaki artış da önceki aya göre daha düşük seyretti.

Tedarik zincirlerindeki aksamalar nisan ayına göre oldukça hafifledi ve böylece tedarikçi performansındaki bozulma Eylül 2020’den beri en ılımlı düzeyde ölçüldü.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi:

“Son aylarda yaşanan zorluklar, Türk imalat sektöründeki talebin mayıs ayında da durağan kalmasına yol açtı. Firmalar, Avrupa’daki ekonomik yavaşlama nedeniyle yeni ihracat siparişi almakta zorlandı. Bununla birlikte iş yapma koşullarının yakında iyileşmeye başlayabileceği yönünde bazı sinyaller dikkat çekti. Örneğin tedarik zincirlerindeki aksamalar Eylül 2020’den beri en sınırlı düzeyde gerçekleşirken maliyet enflasyonu üst üste beşinci ay geriledi. Bu kısmi iyileşmelerin siparişlerde yeniden büyümeyle sonuçlanması durumunda, istihdamda süregelen artış trendi firmaların bu sürece hazır olmasını sağlayacak.”

Takip edilen 10 sektörün yedisinde üretim arttı

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI mayıs ayı raporuna göre, anket kapsamında takip edilen 10 sektörün yedisi üretim artışı kaydetti ve bu sektörlerden üçü büyüme bölgesine geri döndü. En hızlı üretim artışları giyim ve deri ürünleri ile metalik olmayan mineral ürünler sektörlerinde gerçekleşti. Tekstil üretimi yatay seyrederken, makine ve metal ürünleri ile ana metal sektörlerinde yavaşlama kaydedildi. Benzer şekilde, sektörlerin çoğunluğunda yeni siparişler artış gösterdi. Bu açıdan en güçlü performans giyim ve deri ürünleri sektöründe, en belirgin yavaşlama ise ana metal sanayinde izlendi. Dış talep tarafında belirgin zorluklar yaşandı ve ihracatın sadece üç sektörde artması dikkat çekti.

İstihdamdaki iyileşme eğilimi mayısta genele yaygın bir şekilde devam etti. En hızlı artış makine ve metal ürünler sektöründe gerçekleşti. Talep koşullarındaki iyileşme belirtilerine bağlı olarak sektörlerin çoğunluğunda firmalar satın alma faaliyetlerini artırdı.

Girdi alımlarını sürdüren imalatçılar, kimi iyileşme işaretlerine rağmen çoğu durumda teslimat gecikmeleri ile karşılaşmaya devam etti. Teslimat sürelerindeki en belirgin uzama elektrikli ve elektronik ürünler sektöründe kaydedildi. Buna karşılık ağaç ve kağıt ürünleri ile ana metal sektörlerinde tedarikçi performansı iyileşti. Girdi maliyetleri enflasyonu birçok sektörde gevşeme kaydederken en düşük oranlı artış ana metal sektöründe gerçekleşti. En hızlı yükseliş ise metalik olmayan mineral ürünlerde ölçüldü. Zayıflayan talep ve yavaşlayan girdi maliyetleri enflasyonunun etkisiyle ana metal sanayi satış fiyatlarında en ılımlı artışın yaşandığı sektör oldu. Diğer sektörlerde nihai ürün fiyatları enflasyonu genellikle yüksek seviyesini korudu. Mayısta sektörlerin yarısı nihai ürün fiyatlarını nisan ayına göre daha hızlı artırdı.