Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri İş Yatırım PP...

İş Yatırım PPK Raporu: Yüksek Frekanslı Likidite Yönetimine Geri Dönüş

İş Yatırım – Odak Noktası – Ocak 2017 PPK

Yüksek frekanslı likidite yönetimine geri dönüş

Bugünkü toplantıda Merkez Bankası (TCMB) haftalık repo faizinde bir değişikliğe gitmezken (%8,0) ve faiz koridorunun üst bandında 75baz puan (%8,5’den %9,25’e), geç likidite fonlama faizinde ise 100 baz puanlık (%10’dan %11’e) bir artışa gitti. Beklentimiz yukarıda bahsettiğimiz oranların her birinde 50’şer baz puanlık artışa gidilmesi yönündeydi.

TCMB, son toplantısından bu yana döviz kurundaki aşırı hareketliliğin enflasyon görünümünde yukarı yönlü baskıları arttırdığını söylüyor. İç talepteki zayıf görünüm enflasyonu aşağı çekmeye devam etse de, Banka kur geçişkenliği ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle kısa vadede enflasyondaki belirgin yükselişin devam edeceğini belirtiyor. Bugünkü faiz artışının nedenini de enflasyon beklentilerindeki bozulmayı engellemek olarak açıklıyor.

Merkez Bankası’nın iktisadi faaliyete yönelik beklentisinde kayda değer bir değişim yok. Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette “kısmı” bir toparlanmaya işaret ettiği, iç talebin göreli olarak zayıf seyrettiği ve AB’deki talep artışının ihracatı olumlu etkilediği söylemi yineleniyor. Yani TCMB iktisadi faaliyette güçlü bir toparlanma beklemiyor.
Para politikası cephesinde enflasyonla mücadele amacıyla “eldeki bütün araçların” kullanılmaya devam edileceği söyleniyor. Bu söylemden son dönemde listeye dahil olan geç likidite yoluyla fonlama ve swap ihalelerinin bir süre daha devam edeceğini anlıyoruz. Ayrıca, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları yakından izlenerek ihtiyaç halinde “ilave parasal sıkılaştırma” yapılabileceği söyleniyor. Bu da öncelikle mevcut oranlarla yüksek frekanslı likidite yönetimiyle göre parasal sıkılaştırmaya devam edileceğine, yetmezse de önümüzdeki toplantılarda da faiz artışı kapısının açık bırakıldığına işaret ediyor.

Özetle bugünkü karar para politikasında sadeleştirmenin sona erdiğini, geç likidite penceresi ile fonlamanın resme dâhil olduğu (bir nevi yeni üst bant faizi olarak) bir koridor uygulamasına geri dönüldüğünü ve bu koridordan yüksek frekanslı likidite yönetimi uygulanacağını gösteriyor. Son günlerdeki fonlama yapısına benzer bir durumda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ilk etapta 80-100 baz puan artacak. Kararın küresel risk iştahında büyük bir değişim olmadığı takdirde Dolar/TL’de keskin artışları engelleyeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde özellikle TL’nin yönünü anlamak adına swap ihalelerinde verilen TL faizini, ihalede verilen dolar miktarını ve TL likidite tarafında fonlama maliyetini yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Muammer Kömürcüoğlu

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ekonomist | Araştırma