Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri İş Yatırım, E...

İş Yatırım, Enflasyon Raporu 2017-II: Sıkı Duruş Devam Edecek

Merkez Bankası (TCMB) bugün yayımladığı yılın ikinci enflasyon raporunda 2017 ve 2018 yılsonu enflasyon tahminlerini bir önceki rapora göre 0,5puan ve 0,4 puan yukarı çekerek %8,5 (%7,3-%9,7 aralığında) ve %6,4 (%4,6-%8,2 aralığında) olarak açıkladı.

2017 revizyonunun 0,1 puanı ithalat fiyatlarındaki güncellemeden, 0,2 puanı büyüme görünümündeki iyileşmeden, 0,2 puanı enflasyonun bir önceki raporunda verilen tahmine göre yüksek gerçekleşmesinden ve enflasyon ana eğilimindeki yükselişten geliyor.

Başkan Çetinkaya Ocak ortasından bu yana para politikasında güçlü bir sıklaştırmanın yapıldığı, sıkı duruşun enflasyon beklentilerinde kayda değer bir iyileşme görülünceye kadar devam edeceği ve gerekirse ek sıkılaştırma adımlarının atılabileceğini bir kez daha vurguladı. TCMB enflasyonun yıl içinde dalgalı bir seyir izleyeceğini, gerilemenin yılın ikinci yarısında daha belirgin olacağını düşünüyor. Ayrıca, enflasyonda orta vadeli görünümü dikkate alındığı, geçici dalgalanmalardan ziyade ana eğilime odaklanılacağı, dalgalanmalara erken tepki verilmeyeceği belirtiyor. TCMB’ye göre kur oynaklığı azaltan sıkı duruşun ilk yansımaları finansal göstergelerde çıktı, enflasyon üzerindeki etkileri gecikmeli olarak görülecek.

İktisadi faaliyetin ihracattaki güçlü artış eğilimi ve alınan destekleyici teşviklerin katkısıyla yılın ikinci çeyreğinden itibaren güç kazanması bekleniyor. Kredi Garanti Fonu’nun kredi büyümesine yaklaşık 5 puan katkısı olacağını belirten Çetinkaya, kredi büyümesinin KOBİ ve ticari kaynaklı olduğunu, finansal aktarım mekanizmasının çalışmasını kısa vadede yavaşlatsa da KGF’nin finansal istikrar açısından bir risk unsuru olmadığının altını çiziyor.
Merkez Banası son dönemde kur gelişmelerine bağlı olarak rezerv opsiyon mekanizması kanalıyla ve reeskont kredilerin TL ödenmesi nedeniyle toplam rezervlerde görülen azalmanın Haziran itibariyle tekrar artışa geçecek. Reeskont kredilerinin TL ödenmesi imkânının da uzatılmayacağı belirtildi. Bu gelişme rezerv birikimi açısından olumlu.
Özetle bugünkü toplantıda verilen en önemli mesaj enflasyon beklentilerinde iyileşme görülünceye kadar sıkı duruşun korunacağı. Enflasyonda baz etkisi kaynaklı dönemsel iyileşmeler beklense de sıkı duruşun süreceğine dair verilen mesajın kur üzerindeki baskıyı azaltacağını ve Merkez Bankası kredibilitesini arttıracağını düşünüyoruz. Büyümeyi destekleyen genişleyici mali politikaların TCMB’ye parasal sıkılaştırma konusunda yeterli manevra alanı sağlayacağı kanısındayız.

Muammer Kömürcüoğlu

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ekonomist | Araştırma