Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri İş Yatırım Ar...

İş Yatırım Aralık 2016 PPK Yorumu: Bekle ve Gör

İş Yatırım – Odak Noktası- Aralık 2016 PPK
Bekle ve Gör
Bugünkü toplantıda Merkez Bankası (TCMB) piyasadaki faiz artış beklentisine karşılık haftalık repo faizinde (%8,0) ve faiz koridorunda bir değişiklik yapmadı (alt bant: %7,25; üst bant: %8,50). Kurdaki baskının yarattığı enflasyonist baskı nedeniyle TCMB’nin bugünkü toplantıda haftalık repo faizinde ve üst bantta 25 baz puanlık artışa gitmesini bekliyorduk.

Merkez Bankası küresel belirsizlik nedeniyle yaşanan döviz kuru hareketleri ve petrol fiyatlarındaki artışın enflasyonist bir baskı yapacağı görüşünü yineliyor. Öte yandan, toplam talep koşullarının bu baskıyı sınırlaması bekleniyor. TCMB, bu faktörlerin daha sağlıklı değerlendirilmesi için gelişmeleri yakından takip edeceğini söylüyor. Başka bir deyişle Merkez Bankası bekle ve gör stratejisini benimsiyor.

TCMB’ye göre son dönemde açıklanan veriler İktisadi faaliyette yılın son çeyreğinde “ılımlı” bir toparlanmaya işaret ediyor. Alınan teşvik ve tedbirlerin desteği ile ılımlı toparlanma eğiliminin süreceği görüşü yineleniyor. Her ne kadar bir toparlanma beklense de “ılımlı” söylemi aslında Merkez Bankası’nın iktisadi faaliyette güçlü bir toparlanma beklemediğine işaret ediyor.

Para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer faktörlerin yakından izlenerek para politikasında temkinli duruşun korunacağı söylemi PPK metninin değişmez parçası olarak bugün de yerini korudu. Karar metninde para politikasındaki sadeleştirmenin seyrine yönelik bir ipucu da bulunmuyor.

Özetle, bir önceki ay gerçekleşen sürpriz faiz artış kararı sonrasında Merkez Bankası bugün tüm faiz oranlarını sabit bırakarak bir kez daha piyasaları şaşırttı. İktisadi faaliyetteki zayıflamanın kur geçişkenliği ve artan petrol fiyatları kaynaklı enflasyonist baskıyı sınırlayacağını düşünen TCMB, hangi etkinin daha baskın geleceğini görmek adına bekle ve gör stratejisini benimsiyor.

Bugünkü karar sonrasında kısa vadede TL cinsi varlıkların kaderini uluslararası piyasalardaki gelişmeler belirleyecek. Küresel risk iştahında büyük bir değişim olmadığı sürece TL’nin tepkisi sınırlı kalabilir. Ancak rüzgâr tersine dönerse gelişmekte olan emsal ülke para birimlerine karşı daha kırılgan olan TL’nin daha sert bir tepki verebileceğini ve olumsuz ayrışmanın devam edebileceğini düşünüyoruz.

Muammer Kömürcüoğlu

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ekonomist | Araştırma