Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri İş Yatırım 4Ç...

İş Yatırım 4Ç Büyüme Raporu: Özel Tüketim Sahneye Erken Çıktı

PAYLAŞ

Türkiye ekonomisi 2016’nın son çeyreğinde yıllık bazda %3,5 büyüyerek %2,3’lük piyasa tahmini ve öngörümüzün üzerinde bir performans sergiledi. Ayrıca ikinci ve üçüncü çeyrek büyümeleri sırasıyla %4,5 ve %-1,8’den %5,3 ve %-1,3’e güncellenmiş. Böylece 2016 toplam büyümesi yıllık %2,9 oldu (piyasa medyan: %2,2).

Son çeyrek büyümesine en büyük katkı 3,4puan ile özel tüketimden geldi (yıllık %5,7 büyüme). Tüketimin tüm alt gruplarına yansıyan bir toparlanma söz konusu. En dikkat çeken ise %12,9’luk büyüme ile dayanıklı mallar grubunda (önceki çeyrek: %-9,4). ÖTV artışı beklentisi ile otomotiv alımlarının öne çekilmesi ve kampanyalarla tetiklenen konut alımı burada etkili olabilir. Öte yandan yatırım cephesinde zayıf görünüm devam ediyor. Yıllık bazda %2 büyüyen yatırımlar (kamu-özel toplamı) büyümeyi 0,6 puan yukarı taşıdı. Benzer şekilde net ihracatın katkısı önceki çeyreğe göre daha sınırlı olsa da halen büyümeyi aşağı çekiyor.

2016’nın toplamına bakıldığında üçüncü çeyrekteki daralma nedeniyle tüketim katkısının 1,4 puanda olduğu (yine de öngörümüzün üzerinde), kamu tüketiminin 1 puan ile önemli bir rol oynadığı, net ihracatın büyümeden 1,3 puan çaldığı ve yatırımların (kamunun da desteği ile) 0,9puan destek verdiği görülüyor. Yani geçen yılın büyümesinde kamu desteği ve tüketim öne çıkıyor.

Üretim tarafında (katkılar ikinci sayfadaki tabloda) imalat sanayinin katkısı 0,7 puan ile önceki aya kıyasla toparlanıyor. Önceki çeyrekte büyümeden 0,9 puan çalan tarım ise 0,1 puanlık sınırlı katkı veriyor. Ek olarak İnşaat sektörünün katkısı 0,3 puanda seyrederken finans ve sigorta faaliyetlerinde canlanma var (0,3 puan).

Beklentilerin üzerindeki büyüme ile Türkiye geçen yılın son çeyreğinde Gelişmekte Olan Ülkeler liginde Hindistan, Çin ve Endonezya’dan sonra en iyi performansı gösterdi. Ancak üçüncü çeyrekteki daralma yıl toplamında Türkiye’nin ortalarda kalmasına neden oldu.
Özetle, Türkiye 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi, artan terör olayları ve turizm sektöründeki daralmanın üçüncü çeyrekte iktisadi faaliyet üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden iç tüketimden gelen güçlü destek sayesinde beklenenden daha hızlı kurtuldu. Canlanmanın beklenenden önce başlaması iyi haber.

Merak edilen soru ise 2017 yılında büyümenin nasıl bir performans göstereceği. Bu yıla ait ilk öncü göstergeler sektör geneline yansıyan büyümeye henüz işaret etmiyor. Ancak bugünkü veride de görüldüğü gibi son milli gelir revizyonu sonrasında öncü göstergeler (sanayi üretimi dâhil) ile büyüme arasındaki ilişki zayıfladı. Dolayısıyla, atılan teşvik paketlerinin de etkisi ile ilk çeyrekte büyümede olumlu bir sürpriz görebiliriz. Bu durum %2,6 olan yıllık büyüme tahminimiz üzerinde yukarı yönlü risk yaratıyor.

Muammer Kömürcüoğlu

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ekonomist | Araştırma

PAYLAŞ