Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri İMSAD: İnşaat...

İMSAD: İnşaat Faaliyetlerinde Toparlanma Ağustos’ta da Sürdü

PAYLAŞ

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Ağustos ayı sonuçları açıklandı:

Türkiye İmsad İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Yeniden 100 Puanın Üzerine Çıktı

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ağustos ayında yeniden 100 puanın üzerine çıktı. 2016 yılı Haziran ayında 100 puanın altına düşen endeks böylece kayıplarını telafi etti. Bileşik Endeksi oluşturan Faaliyet, Güven ve Beklenti Endeksleri de Ağustos ayında yükseldi. Ağustos ayında bir önceki aya göre 0,94 puan artan Bileşik Endeks, geçen yılki seviyesinin 3,85 puan üzerine çıktı. Bununla birlikte Bileşik Endeks’te, son aylarda yaşanan hızlı toparlanmanın Ağustos ayında ivme kaybettiği belirtildi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin, Ağustos 2017 sonuçları açıklandı. Haziran 2016’da 100 puanın altına düşen ancak Ağustos 2017’de yeniden 100 puanın üzerine çıkması sonucu kayıpların telafi edildiği vurgulanan ‘Bileşik Endeks’te, sektöre yönelik şu tespitler yer aldı:

Faaliyetlerde toparlanma Ağustos’ta da sürdü

Temmuz ayında önemli bir genişleme gösteren faaliyetlerdeki artış, Ağustos ayında yavaşlayarak devam etti. Faaliyet Endeksi’nin Ağustos ayında 1,8 puan artması sonucu faaliyetlerin orta vadeli dinamikleri güçlenmeye devam etti. Faaliyet Endeksi Ağustos ayında geçen yılın Ağustos ayı seviyesinin 20,2 puan üzerine çıktı.

Bununla birlikte özellikle iç pazarda doygunluk seviyesine yaklaşıldığı görüldü. Yurtiçi satışlardaki artış Ağustos ayında önemli ölçüde yavaşladı. İhracat ise altı ay sonra bir önceki aya göre gerilerken, üretimde sınırlı bir artış yaşandı. Tahsilat hızı artışı ise mevsimsellik etkileri ile yeniden durağanlaştı. Faaliyet Endeksi değerlendirmesinde, faaliyetlerin dinamiklerinin, canlanmanın yavaşlayarak süreceğini gösterdiği belirtildi.

Güven Endeksi’ndeki artış yavaşladı, yeni güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var

Ağustos ayında temkinli ve yavaş bir artış yaşanan Güven Endeksi halen kırılgan olmaya devam ediyor. Ağustos ayında faaliyetlerdeki artışın göreceli olarak yavaşlaması da Güven Endeksi’ndeki artışı sınırladı. Bununla birlikte sanayide orta vadeli dinamiklerin çalışmasının güven artışını desteklediği belirtildi. Güven seviyesi bir önceki aya göre 0,9 puan arttı. Güven seviyesi geçen yılın aynı ayının güven seviyesinin ise 0,2 puan altında kaldı. Geçen yılın güven seviyesine bir yıl sonra geri dönülebildi. İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisine yönelik güven toparlanması yavaşlayarak devam etti. Yurtiçi pazarlarına yönelik güven Ağustos ayında durağanlaştı. İhracat pazarlarına yönelik güven artışı ise sürdü. Güven Endeksi değerlendirmesinde, güven unsurlarında toparlanmanın yavaşlamış olmasının yeni güven artırıcı unsurlara ihtiyacı artırdığı vurgulandı.

İç pazar siparişlerindeki artışın durağanlaşması beklentileri sınırladı

Beklenti Endeksi, Ağustos ayında da artışını sürdürmekle birlikte birçok gösterge toparlanma hızının yavaşlamakta olduğunu gösteriyor. Ağustos ayında bir önceki aya göre 1,2 puan artan Beklenti Endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre 5,7 puan daha yüksek gerçekleşti. Böylece beklentiler geçen yılın üzerinde kalmaya devam etti. Türkiye ekonomisi ile inşaat malzemeleri sanayisine ilişkin beklentilerdeki artışlar Ağustos ayında yavaşladı. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerinin Ağustos ayında önemli ölçüde yavaşlaması sonucu iç pazarın doygunluğa yaklaştığı görüldü. Önümüzdeki üç aya ilişkin ihracat siparişlerindeki artış ise sürdü. Beklenti Endeksi değerlendirmesinde, iç siparişlerdeki artış beklentisinin yavaşlamasına rağmen önümüzdeki üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentilerinde yine kuvvetli artışlar yaşandığına dikkat çekildi.

Türkiye İMSAD, ‘Temmuz Ayı 2017 Sektör Raporu’nu açıkladı

15 TEMMUZ’DAN BİR YIL SONRA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE TALEP YENİDEN ESKİ SEVİYESİNE DÖNDÜ 

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Temmuz 2017 Sektör Raporu’nda, 15 Temmuz darbe girişiminden bir yıl sonra, inşaat sektöründe talebin yeniden eski seviyesine döndüğü vurgulandı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD), sektörün en önemli çatı kuruluşu olarak hazırladığı ‘Sektör Raporu’nda, 15 Temmuz’dan bir yıl sonra inşaat sektöründe talebin yeniden toparlandığına dikkat çekildi. Raporda şu bilgiler yer aldı: “2016 yılı Temmuz ayında yaşanan gelişmeler ekonomide tüm sektörlere yönelik talebi olumsuz etkilemişti. İnşaat sektörü de bundan etkilenmiş ve inşaat işlerine yönelik talep önemli ölçüde gerilemişti. 2017 yılı Temmuz ayına geldiğimizde ise inşaat sektöründe talep yeniden 2016 yılının ilk yarı seviyesine döndü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı sektörel güven endeksleri kapsamında açıklanan inşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörler içinde, talep yetersizliği 2016 Ekim ayından itibaren önemli ölçüde artmıştı. Aynı dönemde finansman sorunları da faaliyetleri kısıtlamaya başlamıştı. 2017 yılı Mayıs ayından itibaren ise talep yetersizliği sorununun azaldığı ve 2016 yılı ilk yarısı seviyelerine geri döndüğü görülüyor. Bununla birlikte bir miktar daha talep artışına ihtiyaç duyuluyor. Haziran ve Temmuz aylarında malzeme ve ekipman eksikliğindeki artış ise dikkat çekici. İşgücü eksikliğinin ise çok yaşanmadığı görülüyor. Bunlara karşın finansman sorunlarının ise halen önemli bir sorun olmaya devam ettiğini ve geçen yıldan bu yana sınırlı bir iyileşme sağlanabildiğini söyleyebiliriz. Piyasalarda güven, ödeme, tahsilat ve kredi konularında sağlanan ilerlemelere rağmen inşaat sektöründe finansman sorunları, faaliyetleri kısıtlayan önemli bir faktör olmaya devam ediyor.”

 

İnşaat sektörü istihdamında önemli artış

Son bir yıldır istihdamın artırılmasına yönelik, kamunun uyguladığı teşviklerin önemli olduğu, bu teşvikler ile birlikte istihdamda artış yaşandığı belirtilen raporda, “İnşaat sektöründe bu teşviklerin ötesinde, inşaat işlerindeki genişlemeye bağlı olarak istihdam yükseldi. 2017 yılı Nisan ayında inşaat sektöründe çalışan sayısı 2,19 milyon kişiye ulaştı. Geçen yılın aynı ayına göre istihdam yüzde 4,9 arttı. Toplam istihdam içindeki pay ise yüzde 7,6’dan yüzde 7,8’e çıktı. İnşaat sektöründeki istihdam artışı, iş aktivitesi açısından ümit verdi“ denildi.   

Güven endeksi Temmuz’da 3,3 puan geriledi        

Güven endeksine yönelik raporda öne çıkan gelişmeler şöyle sıralandı: “İnşaat sektöründe güven endeksinin (takvim ve mevsim etkisinden arındırılmamış endeks verileri) 2017 yılının ilk 4 ayındaki yükselişin ardından son üç aydır gerilediği görülüyor. İnşaat sektörü güven endeksi Mayıs ve Haziran aylarındaki sınırlı gerilemenin ardından Temmuz ayında da düştü. İnşaat sektörü güven endeksi Temmuz ayında 3,3 puan geriledi. İnşaat sektöründe güven alanında yaşanan hızlı artıştan ve ulaşılan zirveden sonra bir gerileme yaşanıyor. Güvenin yeniden artışı için ilave iyileşmelere ihtiyaç duyuluyor.” 

Konut satışları Haziran’da yüzde 8,1 geriledi              

Konut satışlarıyla ilgili bilgilere yer veren raporda, bu yıl ilk kez önemli ölçüde gerileme yaşandığına dikkat çekildi ve şu ifadelere yer verildi “Geçen yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 8,1 geriledi ve satışlar 97 bin 579 adet olarak gerçekleşti. Bu gerilemede daha çok Ramazan ayı ve Bayramın etkisi olduğu görüldü. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda konut sektörüne sağlanan destekler ile birlikte yaşanan artışların da normalleşmeye başlayacağı öngörülüyor. Sonuç olarak geçtiğimiz aylarda talep önemli ölçüde öne çekilmiş bulunuyor. Haziran ayındaki gerilemeye rağmen yılın ilk altı ayında konut satışları geçen yıla göre yüzde 3,7 arttı.” Yeni konut fiyatlarında en yavaş artış son bir yılda yaşandı İnşaat ve konut sektöründe konut fiyatlarının gelişiminin, talebin izlenmesi açısından önemli bir gösterge olarak kabul edildiği raporda, özellikle yeni ve markalı birinci el konut satış fiyatlarındaki gelişmelerin önem taşıdığı belirtildi; “Bu çerçevede markalı yeni konut satış fiyatları, ölçülmeye başlandığı 2010 yılından 2016 Haziran ayına kadar en az enflasyon oranında arttı. 2016 Haziran-2017 Haziran arasındaki bir yıllık süreçte ise markalı yeni konut satış fiyatları sadece yüzde 2,8 yükseldi. Son bir yıl içinde yaşanan gelişmeler konut sektöründe yeni konut satış fiyatlarını önemli ölçüde sınırladı. Konut satış verileri ile karşılaştırıldığında yeni konut satışlarının ancak makul fiyatlar içinde kalınması halinde gerçekleştirilebildiği görüldü.”

Bakanlar Kurulu yenilendi, ekonomide yönetim yeniden tek elde toplanıyor

Bir süredir beklenen Bakanlar Kurulu değişikliğine de yer verilen raporda konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Bakanlar Kurulu’nda yapılan değişiklik ile ekonomide yönetimin yeniden tek elde toplanacağı görülüyor. Bir önceki hükümette ekonomiden sorumlu birden fazla başbakan yardımcısı olması uzun yıllar sonra ekonomide çok başlılık endişesi yaratmıştı. Nitekim faiz oranları ve benzeri gibi birçok konuda farklı açıklamalar gelmesi belirsizlikler oluşturmuştu. Kabine değişikliği sonrası ekonomi yönetiminde yeniden tek elden yönetimin olacağı anlaşılıyor” Yanı sıra Maliye, Kalkınma ve Ekonomi Bakanlarının da görevde kalmış olmasının istikrarı artıracağına dikkat çekildi.

180 günlük Bakanlık programları bekleniyor   Ankara’daki son gelişmelere yer verilen raporda, Bakanlar Kurulu’nda yapılan değişikliklerin ardından tüm Bakanlıkların yıl sonuna kadar olan süreç için 180 günlük programlarını açıklayacağı, böylece ekonomide yılın ikinci yarısına ilişkin yapılacakların ortaya çıkacağı belirtildi. Ekonomi Bakanlığı’nın açıklayacağı programda özellikle inşaat ve inşaat malzemeleri sanayisini etkileyecek yeni yatırım projelerinin yer almasının beklendiği ifade edildi.       

Hızlı ekonomik büyüme üçüncü çeyrekte de devam ediyor  

2017 yılının ilk çeyrek döneminde Türkiye ekonomisinin yüzde 5,0 büyüdüğü, yılın ikinci çeyreğinde de benzer bir büyümenin gerçekleştiğinin tahmin edildiği raporda şu bilgiler yer aldı: “Üçüncü çeyrekte alınan ilk öncü veriler büyümedeki hızın devam ettiğini gösteriyor. Özellikle geçen yıl yaşanan gelişmeler nedeniyle küçülme yaşanan üçüncü çeyrekte bu yıl baz etkisi ile birlikte oldukça yüksek bir büyüme verisi gerçekleşecek. Son çeyrekten itibaren ise büyümenin, kamu desteklerinin de sona ermesi ile birlikte normalleşmesi bekleniyor.” 

Haziran’da markalı konut projeleri stok erime hızı yavaşladı

Raporda verilen bilgilere göre, yeni yılın ilk ayından sonra markalı konut projelerinde stok erime hızı Şubat ve Mart aylarında önemli ölçüde artarak, Nisan ayı yavaşlaması ardından Mayıs ayında da göreceli yüksek gerçekleşmişti. Ancak Haziran ayında stok erime hızı önemli ölçüde yavaşladı ve Ocak ayı seviyelerine geri döndü. Stok erime hızındaki yavaşlamada Bayram ve Ramazan ayı etkisinin de olduğu belirtildi. Ancak konut satışlarında uygulanan kampanyalar ile öne çekilen talebin artık doygunlaşmakta olduğunun da altı çizildi.

Yabancıların konut alımı 2. çeyrekte yükseldi

2012 yılı Haziran ayında yabancılara konut satışının düzenlenmesi ardından en yüksek ilk yarıyıl satışının 10 bin 353 adet ile 2015 yılında gerçekleştiğinin belirtildiği raporda, 2016 yılında ise satışların gerilediğine dikkat çekildi. 2017 yılı ilk yarısında ise yabancılar 9 bin 595 konut satın alarak en yüksek ikinci yıl alımı gerçekleşti. Yılın ilk çeyrek döneminde gerileyen yabancıların konut alımının özellikle 2. çeyrekte önemli bir artış göstereceğine ve yılın ikinci yarısında da artışın sürmesinin beklendiğine değinildi. 

İnşaat malzemesi sanayi üretimi Mayıs ayında yüzde 4 arttı                  

Raporda verilen bilgilere göre, 2017 yılı Mayıs ayında inşaat malzemesi ortalama sanayi üretimi 2016 yılı Mayıs ayına göre yüzde 4 arttı. Böylece inşaat malzemesi sanayi üretimi Ocak ve Şubat aylarındaki gerilemenin ardından yükselişe geçti. Mayıs ayındaki yüzde 4 üretim artışı yılın en yüksek aylık artışı olarak gerçekleşti. Yılın ilk beş aylık döneminde inşaat malzemeleri sanayi üretimi ise son üç ayda yaşanan toparlanmaya rağmen geçen yılın ilk beş aylık dönemine göre ortalama yüzde 0,6 geriledi.

2017 yılı Mayıs ayındaki üretim artışında mevsimsellik ile birlikte artan iç ve dış siparişlerin etkili olduğu belirtildi ve “İhracat artışının bu yıl üretimi artan oranda desteklendiği görülüyor. 2017 yılı Mayıs ayında inşaat malzemeleri alt sektörlerindeki sanayi üretiminde artış eğilimi ağırlık kazandı. 26 alt sektörden 18’inde üretim geçen yıla göre artarken, 8 alt sektörde üretim geçen yıla göre azaldı. Yılın ilk beş aylık dönemi itibarıyla ise 13 alt sektörde üretim artışı gerçekleşti.” ifadelerine değinildi.

2017 Mayıs ayında inşaat malzemeleri ihracatı yüzde 5,6 arttı      

İnşaat malzemeleri ihracatı rakamlarının paylaşıldığı raporda şu bilgilere yer verildi “2017 yılı Mayıs ayında geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 5,6 arttı ve 1 milyar 390 milyon dolar oldu. Böylece yılın ilk beş ayında da ihracat artışı gerçekleşti. Pazarlarda kademeli iyileşme devam etti. Ancak petrol ile emtia fiyatlarındaki gerileme bu ürünlerin ihracatçısı olan pazarlarda yeniden yavaşlamaya yol açabileceğinden önümüzdeki aylarda ihracat artışının daha yavaş seyretmesi bekleniyor.”

‘Körfez ülkeleri Türkiye’den ithalatı azaltabilir’

Türkiye İMSAD, ekonomi çevreleri tarafından merakla beklenen aylık sektör raporunu açıkladı. Haziran 2017 Sektör Raporu’nda özellikle son 10 yılda inşaat malzemeleri sanayi için çok önemli bir pazar haline gelen Körfez ülkelerindeki kriz öne çıktı. Raporda, Körfez’de Katar ile diğer ülkeler arasında ortaya çıkan ve Türkiye’yi de dolaylı olarak içine alan krizin, Türkiye’nin bu ülkelere yönelik inşaat malzemesi ihracatını olumsuz etkileyeceği, Körfez ülkelerinin de krizde Katar’a destek veren Türkiye’den ithalatlarını azaltabileceği ifadelerine yer verildi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), inşaat sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. 110 milyar Dolar’ı aşan pazar büyüklüğü ve 1,5 milyonun üzerinde istihdamla ülke ekonomisine yön veren sektörün en önemli çatı kuruluşu olan Türkiye İMSAD’ın Haziran 2017 Sektör Raporu’nda Orta Doğu’da yaşanan kriz öne çıktı.

Özellikle Körfez ülkelerinin son 10 yıldır inşaat malzemeleri sanayi için çok önemli pazarlar haline geldiği vurgulanan raporda, “Körfez’de Katar ile diğer ülkeler arasında ortaya çıkan ve Türkiye’yi de dolaylı olarak içine alan krizin, Türkiye’nin bu ülkelere yönelik inşaat malzemesi ihracatını olumsuz etkileyeceğine değinildi. Raporda, Körfezdeki krizin kısa zamanda aşılma olasılığının görülmediği, Körfez ülkelerinin krizde Katar’a destek veren Türkiye’den ithalatlarını azaltabileceği belirtildi. Katar’a ihracatın ise giderek daha zor ve pahalı hale geldiği, bu nedenle Katar’dan talep olsa dahi bu ülkeye aynı ölçüde inşaat malzemesi ihracatı yapmanın mümkün olamayabileceği ifade edildi.

Türkiye İMSAD Haziran 2017 Sektör Raporu’nda sektöre ilişkin özetle şu tespit ve değerlendirmeler kaydedildi:

İnşaat sektörü yüzde 3,7 büyüdü

İnşaat sektörü 2017 yılı ilk çeyrek döneminde yüzde 3,7 büyüdü. İnşaat sektörü beklentilerin altında bir büyüme gösterdi. Yeni hesaplama yöntemi ile açıklanan büyüme verileri içinde kamu ve özel sektör inşaatları ayırımı kalktı. Bu nedenle ilk çeyrekteki yüzde 3,7 büyüme için ayrıntılı bir değerlendirme yapma olanağı sınırlandı.

Gayrimenkul sektörü yüzde 1,8 büyüdü

Gayrimenkul sektörü ilk çeyrekte yüzde 1,8 büyüdü. Gayrimenkul sektöründe yeni iş geliştirme, yeni proje başlangıçları ve yeni kiralamalar önemli ölçüde yavaşladı.

İnşaat sektörü ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki istikrar kazanacak

İnşaat sektörü ile GSYİH büyüme oranları arasındaki ilişki son dört çeyrekte zayıfladı. Yeni yılın ilk çeyreğinde bu kez ekonomik büyüme yüzde 5,0 olurken inşaat sektöründe daha düşük büyüme gerçekleşti. İlişkinin önümüzdeki dönemlerde istikrar kazanması bekleniyor.

Güven endeksinin artışı için ilave iyileşmeye ihtiyaç duyuluyor

Güven endeksi 2017 yılının ilk 4 ayındaki yükseliş ardından Mayıs ayında sınırlı ölçüde gerilemişti. Sınırlı gerileme Haziran ayında da devam etti. İnşaat sektörü güven endeksi Haziran ayında 1,9 puan düştü. Güvenin yeniden artışı için ilave iyileşmelere ihtiyaç duyuluyor.

Konut satışları artışı yüzde 1.5 arttı

Konut satışlarına sağlanan destekler ile birlikte satışlar Mart ve Nisan aylarında önemli bir artış göstermişti. Mayıs ayında ise konut satışlarındaki artışın yavaşladığı görüldü. Mayıs ayında konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artarak 116 bin 558 adet oldu. Haziran ayında da Ramazan etkisi görüldü.

52 bin 976 yeni konut satıldı

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bu yıl ilk kez geriledi. Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 azalan birinci el konut satışı 52 bin 976 oldu. İkinci el konut satışları ise yüzde 8,2 oranında arttı. Yeni konut satışı anlamına gelen birinci el konut satışları Ocak-Mayıs döneminde ise geçen yılı aynı dönemine göre yüzde 3,3 artarak 250 bin 790 adet oldu. İkinci el konut satışları ise yüzde 8,6 artarak 305.994 adet olarak gerçekleşti. İlk el satışlardaki artışın ilk kez gerilemesi düşük kredi faizlerine ve desteklere rağmen ilave talebin artık sonuna yaklaşıldığını gösterdi.

İpotekli satış yüzde 17,8 arttı

İpotekli konut satışları ise Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 17,8 oranında artış göstererek 41 bin 738 adet oldu. Diğer konut satışları ise Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azalarak 74.820 adede indi.

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde toparlanma arayışı

2017 yılının ilk beş ayında yurtdışında alınan müteahhitlik işleri proje sayısı 48, proje tutarı ise 3,61 milyar dolar oldu. 2017 yılının ilk beş aylık döneminde alınan proje sayısı ve toplam tutarı 2015 ve 2016 yılı ilk beş aylık döneminin altında gerçekleşti.

İnşaat malzemesi sanayi üretimi Nisan’da yüzde 2,3 arttı

Nisan ayında inşaat malzemesi ortalama sanayi üretimi geçen yıl aynı döneme göre yüzde 2,3 arttı. Ocak ve Şubat aylarındaki gerileme ardından Mart ve Nisan aylarında yükseldi.

2017 Nisan ayında ihracat yüzde 5 arttı

İnşaat malzemeleri ihracatı 2017 yılı Nisan ayında geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 5,0 artmış ve 1.335 milyon dolar oldu. Böylece yılın ilk dört ayında da ihracat artışı gerçekleşti.

2017 Nisan ayında ithalat yüzde 9,3 geriledi

İnşaat malzemeleri ithalatında yeni yıl ile birlikte gerileme sürdü. İthalat Nisan ayında ise geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 9,3 gerilemiş ve 710 milyon dolara indi. İthalatın düşüşünde artan döviz kurları etkili olmaya devam etti.

Yıllık ihracat 15,57 milyar dolara yükseldi

İnşaat malzemeleri yıllık sanayi ihracatı Nisan ayı itibariyle 15,57 milyar dolara yükseldi. Yıllık ihracat büyüklüğünün 2017 genelinde artacağı öngörüldü. 2017 yılının ilk dört ayında inşaat malzemeleri ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3 geriledi. Böylece 2017 yılı Nisan ayında yıllık ihracat 8,80 milyar dolara düştü.

Yeni ekonomi programı inşaat, kentsel dönüşüm ve alt yapı yatırımlarına ağırlık verecek

Anayasa değişikliği ile idari olarak yeni bir süreç başladı. İlk açıklamalarda yeni program içinde öncelikli yedi alan belirlendi. Bunlar inşaat/kentsel dönüşüm, sağlık, ulaştırma, enerji, turizm, savunma, teknoloji sektörleri oldu.

 

PAYLAŞ