Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Genç İşsizlik...

Genç İşsizlik Oranı Avrupa ve Dünya Ortalamasının Altında Seyretmeye Devam Ediyor

PAYLAŞ

ridvan-basturk-03

Açıklanan istihdam verilerini değerlendiren ALB Forex Araştırma Uzmanı Rıdvan Baştürk, genç işsizlik oranının yüzde 19,20’de kalarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,80 puan gerilemesine rağmen hala yüksek seviyelerde seyrettiğine dikkat çekti.

Rıdvan Baştürk’ün değerlendirmesi:

Bir önceki yılın Ocak ayında yüzde 11,3 olan işsizlik oranı bu yılın aynı döneminde yüzde 11,1 olarak gerçekleşti. Aralık ayına ilişkin işsizlik oranı ise yüzde 10,8 düzeyindeydi. Genç işsizlik oranı yüzde 19,20’de kalarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,80 puan gerilese de hala yüksek seviyelerde seyretmeye devam etmektedir. 2015 yılının ortalarında yüzde 17’ye kadar gerileyen genç işsizlik oranı yaklaşık bir senedir yukarı yönlü eğilimine devam etmektedir.

28 ülkenin dahil olduğu Avrupa Birliği geneline baktığımızda genç işsizlik oranının ortalama yüzde 25 olduğunu görmekteyiz. Dünya genelinde genç işsizlik oranında başı çeken ülke ise yüzde 57.9 ile İspanya olmaktadır. ABD’de ise bu oran yüzde 14 düzeyindedir. Toparlayacak olursak Türkiye’de genç işsizlik oranı yüksek seyrini sürdürse de Avrupa ve Dünya ortalamasının altında bir seyir izlemekte.

2016 yılının Ocak ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 821 bin kişi artarak 26 milyon 275 bin kişi oldu. Sektörel bazda baktığımızda hizmet sektöründe istihdam edilen kişi sayısında yüzde 6,1 oranında yaşanan artış dikkat çekmektedir. Diğer yandan sektöründe istihdam edilen kişi sayısı ise yüzde 4 oranında artış göstermiştir.

İşgücüne dahil olmayan kişi sayısı 2015 yılının Ocak ayında 28 bin 761 iken bu sayı bu yıl yüzde 0,14 artışla 28 bin 802 oldu. İş gücüne dahil olmayanların nedenlerini incelediğimizde ön plana çıkan kalemin yüzde 14 artışla iş bulma ümidi olmayanlar olduğunu görüyoruz.

PAYLAŞ