Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Fed Faizi Art...

Fed Faizi Artırdı…

05.05.2022 – Beklenen Fed faiz kararı açıklandı. Fed’in dün sona eren toplantısı sonucunda 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesinin ardından, hali hazırda fiyatlanmış olan beklentiler çerçevesinde ABD borsalarının yükselişle kapanırken, tahvil faizleri düştü, altın ise yükselişe geçti. Fed ayrıca, 9 trilyon dolar büyüklüğüne ulaşan bilançonun 1 Haziran’dan itibaren daraltılmaya başlanacağını ifade etti.

Oyak Yatırım: Fed FOMC toplantısının ardından beklendiği gibi 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi, böylece Fed fonlama faizi %0.75-%1.0 arasına yükseltildi. 95 milyar dolar ile başlanması beklenen parasal sıkılaştırma maksimum 30 milyar doları Hazine kağıtları 17,5 milyar doları ipoteğe dayalı tahvillerden olmak üzere 47.5 milyar dolar ile başlayacak, 3 ay sonra bu miktarlar maksimum 60 milyar ve 35 milyar dolara çıkartılarak toplam 95 milyar dolara yükseltilecek.

Powell’ın açıklamaları arasında en önemli noktalardan bir tanesi 75 baz puanlık artışın Komite’nin değerlendirdiği bir oran olmaması ve önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık artışın masada olduğu açıklaması oldu. Bugünkü toplantıda 50 baz puanlık artışın oy birliği ile alındığını görüyoruz. Powell politika faizinin olabildiğince çabuk %2.0-%3.0 arasındaki nötr faiz oranına getirileceğini belirtti.

Fed Başkanı Powell enflasyonun çok yüksek olduğuna ve yukarı yönlü sürprizler olabileceğine işaret etmesine rağmen açıklamalar piyasa tarafından oldukça olumlu karşılandı ve ABD borsaları %2.0’ye yakın yükselişler gösterdi, DXY %0.7 düşüşle 102.7’ye geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise hafif düşüşle %2.93 seviyesinde işlem görüyor.