Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Fed Faiz Sila...

Fed Faiz Silahını Çekti…

Fed Faiz Silahını Çekti… Tuğberk Çitilci yazdı…

Fed Faiz Silahını Çekti…

04.03.2020 – ABD Merkez Bankası (Fed) 2008 yılından sonra ilk kez acil toplantı ile 50 baz puanlık faiz indirimine gitmiştir. Planlı 17 – 18 Mart toplantısı öncesinde corona virüsü kaynaklı böyle bir aksiyon alınması şok etkisi yaratırken, Fed’in 17 – 18 Mart toplantısı yapılacaktır. Mart toplantısında faiz indirimi olması beklentisi güçlü olarak ihtimallere dâhil olmaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Fed Faiz Silahını Çekti…

Fed’in olası faiz indirimlerine karşı Araştırma departmanı olarak hazırladığımız Fed 2 – ECB 1 Faiz İndirimi Yapar (Mı)? Raporumuzda bu ihtimalin fiyatlamalara dâhil olduğunu ve yeni normal olarak piyasa algısını şekillendirdiğini vurguladık. (Aşağıda yazıyı okuyabilirsiniz.)

Fed’in 50 baz puanlık faiz indirimi zamanlama tartışmalarını devreye sokarak Fed neden 2 hafta sonraki toplantıyı beklemedi sorusunu gündeme almıştır. Piyasa katılımcıları bu noktada corona virüsü kaynaklı ekonomik hasarın düşünüldüğünden daha kötü olduğu Fed tarafından teyit edildi şeklinde bir fiyatlama davranışını devreye almıştır. Fabrikaların kapandığı, şirketlerin tedarik zincirinin sekteye uğraması, turizm sektöründe kan kaybı, şirket karlılıklarının ilk çeyrekte hayal kırıklığı yaratacağı gibi faktörler devreye girince Fed’in pozitif indirim hamlesi endeksler tarafında negatif yansımıştır. S&P500 endeksi için 200 günlük basit hareketli ortalaması (3060) üzerinde kalıcı olup olmayacağı fiyatlama davranışları açısından kritik olabilir.

Fed kararı en çok ABD tahvil dinamiklerini etkilemiştir. Karar öncesinde %1,0283 düşük seviyesinden %1,15 seviyesine kadar toparlanan ABD 10 yıllık tahvil faizi tarihinden ilk defa %1 altına geçmiştir. Virüs kaynaklı korku faktörü 10 yıllık faiz için daha kötü senaryoda sıfır olur mu beklentilerini kuvvetlendirmiştir. Yeni normal olarak ABD 10 yıllık tahvil faizinin %1 altında kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz.

ABD 2 (kırmızı) – 10 (beyaz)  ve 30 yıllık tahvil faizleri geriliyor…

Fed Faiz Silahını Çekti…

Virüs kaynaklı korku faktöründe en karlı Trump’ın çıktığını söylemek şaşırtıcı olmayacaktır. Fed’i faiz indirim masasına çekerken, güçlü Dolar’ın değer kaybetmesi ile seçim öncesinde eli rahatlamıştır. ABD genelinde corona virüsü vakalarının görülmesi ve ölümlerin yaşanması gündemin sıcak olacağını ve Trump’ın bu gündem i zayıf Dolar teması için seveceği dikkate alınmalıdır. 

 

 

Fed 2, ECB 1 Faiz İndirimi Yapar (Mı)? Tuğberk Çitilci

Fed Faiz Silahını Çekti…

27.02.2020 – Küresel piyasalarda corona virüsü kaynaklı panik satışları devam ederken, Merkez Bankaları’nın piyasa dinamiklerini destekleyici genişleyici para politikası hamleleri öne çıkmaktadır. Merkez Bankaları’nın amiral gemisi olan Fed için durum oldukça zor bir duruma geçmektedir. Başkan Powell para politikasında veri odaklı olduğunu ısrarla vurgularken bu söylemine biyolojik belirsizlik corona virüsünün küresel büyümeye verdiği hasar faktörü bulunmamaktadır. Virüs kaynaklı gerileyen petrol fiyatları ileriye dönük enflasyon beklentilerini olumsuz etkilediğinden Fed’in %2 üzeri kalıcı enflasyon önceliği sekteye uğrayabilir. Enflasyon temasında gerileme Fed’in faiz indirim temasını destekleyebilir. Bu noktada Trump Fed’i sürekli olarak faiz indirimine çağırarak ABD Başkanlık seçimi öncesinden kendine siyasi üstünlük sağlamayı amaçlamaktadır. İlk başlarda Trump baskısını göğüsleyen Fed, virüs etkisi nedeni ile faiz indirim veya indirimlerine durumun vahametine göre direnç gösterme ihtimali oldukça zayıf olabilir. 2020 yılında virüsün tetiklediği Fed faiz indirimine gider mi? Sorusunu çok sıklıkla duyacağız.

Piyasa katılımcıları virüs öncesinden Fed için herhangi bir faiz indirimini Ocak 2021 dönemine kadar beklemezken, son gelişmeler Fed’in Haziran ve Eylül dönemlerinden 2 adet faiz indirimine gidebileceğini işaret etmektedir.

10 Haziran ve 16 Eylül toplantılarında faiz indirim beklentisi oldukça güçlü olarak yer almaktadır.

Fed Faiz Silahını Çekti…

Grafikte beyaz çizgi Haziran ayı toplantısında olası faiz indirimi beklentisini, kırmızı ise Eylül toplantısını göstermektedir. 2020 yılının başında 0 seviyesinde bulunan (faiz indirimi olmaması!) Haziran ve Eylül toplantısı indirim beklentisi eksi yöne geçerek beklentinin fiyatlamalara dâhil olduğunu işaret etmektedir. Ayrıca yeşil çizgi klasik Dolar endeksi – mor çizgi S&P500 endeksini göstermektedir. Virüs fiyatlaması dışarıda tutulduğunda faiz indirim beklentileri ile DXY ve S&P500 gerilemesi dikkat çekmektedir. Özetle piyasa katılımcıları 2020 yılında mevcut durumda Fed tarafında 2 adet faiz indirimi beklemektedir.

Fed Faiz Silahını Çekti…

Avrupa Merkez Bankası (ECB) için para politikasında etkisizlik ve çaresizlik devam ederken, Başkan Lagarde ısrarla maliye politikaları söylemini sürdürmektedir. Maliye politika desteğinde ECB, Almanya desteği almadan aksiyon alması oldukça zor gözükmektedir. Çare Almanya olurken, ana hikâyeyi değiştirecek yakın zamanlı başka bir tema bulunmamaktadır. ECB için genel algı ne zaman faiz artırımı yapabilir söylemi yerini faiz indirimi ne zaman gelebilir sorusuna bırakmıştır. Avrupa ekonomilerinden devam eden sorun ve virüs kaynaklı büyüme kaygıları ECB’nin 1 adet faiz indirimi yapabileceğine ilişkin beklentiyi güçlendirmiştir.

Piyasa katılımcıları ECB için Aralık toplantısını referans olarak takip ederken, 1 adet faiz indirimini güçlü olarak fiyatlamaktadır. Grafikte beyaz çizgi faiz indirimi beklentisini, kırmızı çizgi ise EURUSD paritesini göstermektedir. Faiz indirimi beklentisinin güçlenmesi ile EURUSD paritesinin aşağı yönlü hareketi benzerlik göstermektedir.

Fed Faiz Silahını Çekti…

Özetle, piyasa katılımcıları 2020 yılında Fed için 2 – ECB için 1 adet faiz indirimini güçlü olarak fiyatlamaktadır.

 

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİ
Araştırma Müdürü / GCM Yatırım