Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri DolarTL ve Dö...

DolarTL ve Döviz Kurlarını Etkileyen Veri ve Göstergeler

PAYLAŞ

Ülkemizde Döviz Kuru denince akla Dolar ve Euro’nun Türk Lirasına göre değerleri anlaşılmaktadır. Türkiye’nin sanayi üretimi, ithalat-ihracat rakamları, büyümesi (GSYH) tüketici güven endeksi gibi veriler ekonominin nabzını tutan önemli makro ekonomik göstergeler olmakla birlikte döviz kurlarındaki değişim de hem psikolojik açıdan hem de çeşitli girdileri etkilemesi bakımından önemli bir göstergedir.

Buna karşılık döviz kurlarındaki değişim ve Türk Lirasının performansı da hem içerideki bu verilere hem de küresel dünyadaki gelişmeler çerçevesinde daha başka göstergelerden etkilenmektedir. Bu sayfada güncel tutulan bu göstergelerin Dolar ve Euro kurlarındaki hareketlerin yatırımcılar tarafından daha net anlaşılmasına olanak sağlayacağını düşünüyoruz.

GOÜ Para Birimlerinin ABD Doları’na Karşı Yıl İçi Performansı %

Yurtdışında Yerleşik Kişilerin Hisse Senedi Portföyü Değişimleri Milyon $

Yurtdışında Yerleşik Kişilerin DİBS Senedi Portföyü Değişimleri Milyon $

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduat Stoku Milyon $

 

6-13 Ekim haftasında bono piyasasında sert yabancı çıkışı görüldü, Ekin Akbaş

  • 6 – 13 Ekim haftasında hisse senedi piyasasında önemli bir yabancı portföy akımı görülmedi. Böylelikle yılbaşından bu yana hisse senedinde görülen net yabancı girişi 3,1 milyar dolar seviyesinde kalmaya devam etti.
  • Yabancı yatırımcılar aynı hafta içerisinde bono piyasasında net 602 milyon dolarlık oldukça yüksek bir satış gerçekleştirdi. Böylelikle, yılbaşından bu yana bono piyasasında yaşanan giriş 7,2 milyar dolardan 6,6 milyar dolara geriledi.
  • ABD – Türkiye arasındaki vize gerginliği nedeniyle TL varlıklar, 6 – 13 Ekim haftasına oldukça satıcılı bir başlangıç yaptı.

6 – 13 Ekim haftasında hisse senedi piyasasında önemli bir yabancı portföy akımı görülmedi. Böylelikle yılbaşından bu yana hisse senedinde görülen net yabancı girişi 3,1 milyar dolar seviyesinde kalmaya devam etti. Ağustos ortasından itibaren hisse senedi piyasasına yabancı ilgisinin azaldığı görülüyor. 18 Ağustos – 13 Ekim döneminde toplam girişin 32 milyon dolar ile sınırlı kaldığı görülüyor.

Ancak, yabancı yatırımcılar söz konusu hafta içerisinde bono tarafında net satıcı pozisyonundaydılar. 6 – 13 Ekim haftasında bono piyasasında (repo işlemleri hariç) net 602 milyon dolarlık yüksek bir yabancı çıkışı yaşandığı görülüyor. Böylelikle, yılbaşından bu yana bono piyasasında yaşanan giriş 7,2 milyar dolardan 6,6 milyar dolara geriledi. Yabancı yatırımcıların tahvil stoku içerisindeki payı ise %21,5’ten %21’ye geldi. Eurobond piyasasında ise 6 – 13 Ekim  tarihlerinde 403 milyon dolarlık bir giriş görüldü.

ABD – Türkiye arasındaki vize gerginliği nedeniyle TL varlıklar, 6 – 13 Ekim haftasına oldukça satıcılı bir başlangıç yaptı. 6 Ekim Cuma günü ABD’den gelen istihdam veri setinde, Ortalama Saatlik Kazançlar verisinde görülen %0,5’lik artış haftanın son işlem gününde doların değer kazanmasına neden oldu. 8 Ekim Pazar günü ise akşam saatlerinde ABD Büyükelçiliği’nin, personel güvenliğini gerekçe göstererek Türkiye’den vize başvurularını askıya aldığını açıklaması yurt içi piyasaların yeni haftaya sert bir satış baskısı ile başlamasına neden oldu. Ancak hafta ortası itibariyle, tarafların söz konusu gerginliği önemli oranda tırmandıracak bir tutum takınmaması üzerine TL varlıkların kayıplarını geri aldığı görüldü.

Bu çerçevede 6 – 13 Ekim tarihleri arasında BİST-100 endeksi %2 yükselirken, Türk lirası dolar karşısında %0,5 değer kaybetti. MSCI Türkiye Endeksi söz konusu hafta %1,6 yükselirken, MSCI Gelişmekte Olan Ülke Piyasaları Endeksi’ndeki yükseliş %2 oldu. Bono piyasası tarafında ise 2 yıllık tahvil faizi %12’den %12,15’e yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %11,05’den %11,15’e çıktı.

 

TCMB Menkul Kıymet ve Banka İstatistikleri – 19.10.2017, Enver Erkan

enver erkan borsa gündemi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 13 Ekim 2017 haftasında yabancılar (yurtdışında yerleşik kişiler),

Ø  Hisse Senetleri Piyasası’nda nette 5 milyon USD tutarında alıcılı olmuşlardır.

Ø  Devlet İç Borçlanma Senetleri Piyasası’nda (DİBS) nette 601 milyon USD tutarında satıcılı olmuşlardır.

2017 yılı başından itibaren haftalık olarak;

Ø  Hisse Senetleri Piyasası’nda nette 3 milyar 97 milyon USD tutarında alıcılı, DİBS’de ise 6 milyar 903 milyon USD tutarında alıcılı olmuşlardır.

2016 yılında ilk 42 haftalık periyodda (geçen yılın aynı dönemi);

Ø  Hisse Senetleri Piyasası’nda nette 708 milyon USD tutarında alıcılı, DİBS’de ise 3 milyar 308 milyon USD tutarında alıcılı olmuşlardır.

Böylece 13 Ekim haftasında repo dahil net menkul kıymet çıkışı 596 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.

Geçtiğimiz hafta %65,34 olan yabancıların takas toplamı içerisindeki payının bugün itibariyle %65,39 olduğu görülmektedir.

TCMB’nin Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre TL mevduatları 13 Ekim haftasında 910 milyar 734 milyon TL’den %2,34 artışla 931 milyar 633 milyon TL’ye yükseldi. TL mevduatları yıl sonuna göre %11,60 artarken geçen yılın aynı dönemine göre ise %13,30 daha fazladır. YP mevduatlar ise 13 Ekim haftasında 653 milyar 176 milyon TL tutarından %1,76 artışla 664 milyar 693 milyon TL seviyesine yükselmiştir. YP mevduatları yılsonuna göre %18,12 yukarıdayken, geçen yılın aynı dönemine göre ise %34,78 daha fazladır.

BDDK’nın haftalık bültenindeki verilere göre ise; 13 Ekim haftasında toplam mevduatlar bir önceki hafta 1 trilyon 733 milyar TL iken 1 trilyon 756 milyar TL’ye yükselmiştir. Katılım bankaları dahil toplam krediler 2 trilyon 31 milyar TL’den 2 trilyon 46 milyar TL seviyesine yükseldi. Kredilerde net takipteki alacaklar 12,85 milyar TL seviyesine geriledi. TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 18 Ekim itibariyle %11,94, 3 aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faizi ise %13,10’dur.

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 13 Ekim haftasında 93 milyar 654 milyon USD’den 95 milyar 403 milyon USD’ye yükselmiştir. Bankanın altın rezervleri ise 21 milyar 300 milyon USD seviyesine yükselmiştir. Toplam rezervler ise (döviz+altın) 114 milyar 329 milyon USD’den 116 milyar 703 milyon USD’ye yükselmiştir. TCMB’nin net döviz rezervleri (her an kullanılmaya hazır) analitik bilanço üzerinden yaptığımız hesaba göre 18 Ekim itibariyle 27 milyar 469 milyon USD seviyesindedir.

 

Türkiye 5 Yıllık CDS Primi


CDS, Credit Default Swap nedir?

Credit Default Swap, genel anlamda bir borca ait riskin bir prim ödemesi karşılında bir başkasına transfer edilmesi anlaşmasıdır. Tahvil alan bir kişi yatırımının riskini CDS için periyodik prim ödemeleri karşılığında CDS satana transfer eder. Örneğin Türkiye’nin tahvillerine yatırım yapan bir yatırımcı Türkiye CDS’i satın alır. Bu sayede temerrüt riski oluşması durumunda eğer bu risk gerçekleşmeseydi ne kadar ödeme alacaksa aynı miktarda ödemeyi CDS’i satandan alır. Bunu bir sigorta gibi de düşünebiliriz. Eğer temerrüt oluşmazsa CDS’i satan taraf prim ödemelerinden kazanmış ve CDS’i satın alan taraf ise boşuna ödeme yapmış olur. Ancak riskin gerçekleşmesi durumunda bütün tahvil sahibi bütün yatırımını kaybetme riski bulunmaktadır. CDS alıp çok daha düşük bir prim ödeyerek bu riski bertaraf etmiş olur.

Veriler: Verimetrik, TCMB, İş Yatırım

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

PAYLAŞ