Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri DolarTL ve Dö...

DolarTL ve Döviz Kurlarını Etkileyen Veri ve Göstergeler

PAYLAŞ

Ülkemizde Döviz Kuru denince akla Dolar ve Euro’nun Türk Lirasına göre değerleri anlaşılmaktadır. Türkiye’nin sanayi üretimi, ithalat-ihracat rakamları, büyümesi (GSYH) tüketici güven endeksi gibi veriler ekonominin nabzını tutan önemli makro ekonomik göstergeler olmakla birlikte döviz kurlarındaki değişim de hem psikolojik açıdan hem de çeşitli girdileri etkilemesi bakımından önemli bir göstergedir.

Buna karşılık döviz kurlarındaki değişim ve Türk Lirasının performansı da hem içerideki bu verilere hem de küresel dünyadaki gelişmeler çerçevesinde daha başka göstergelerden etkilenmektedir. Bu sayfada güncel tutulan bu göstergelerin Dolar ve Euro kurlarındaki hareketlerin yatırımcılar tarafından daha net anlaşılmasına olanak sağlayacağını düşünüyoruz.

GOÜ Para Birimlerinin ABD Doları’na Karşı Yıl İçi Performansı %

Yurtdışında Yerleşik Kişilerin Hisse Senedi Portföyü Değişimleri Milyon $

Yurtdışında Yerleşik Kişilerin DİBS Senedi Portföyü Değişimleri Milyon $

Haftalık Portföy Hareketleri (4 – 11 Ağustos): Bono piyasasında yabancı çıkışı sürüyor, Tacirler Yatırım

  • 4 – 11 Ağustos haftasında hisse senedi piyasasında 144 milyon dolarlık bir yabancı girişi yaşandı. Böylece, yılbaşından bu yana hisse senedinde görülen net yabancı girişi 2,73 milyar dolardan 2,87 milyar dolara yükseldi.
  • Yabancı yatırımcılar aynı hafta içerisinde bono piyasasında (repo işlemleri hariç) net 98 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdiler.  Böylelikle yılbaşından bu yana bono piyasasında yaşanan giriş 5,2 milyar dolardan 5,1 milyar dolara geriledi.
  • 4 – 11 Ağustos tarihlerinde, jeopolitik riskler ve Fed cephesinden gelen açıklamalar piyasalar üzerinde etkili oldu.

4 – 11 Ağustos haftasında hisse senedi piyasasında, bir önceki hafta görülen 36 milyon dolarlık çıkışın ardından, 144 milyon dolarlık bir yabancı girişi yaşandı. Böylece, yılbaşından bu yana hisse senedinde görülen net yabancı girişi 2,73 milyar dolardan 2,87 milyar dolara yükseldi.

Yabancı yatırımcılar aynı hafta içerisinde bono piyasasında (repo işlemleri hariç) net 98 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdiler. Böylelikle bono piyasasında görülen yabancı çıkışı üçüncü haftasında da devam etti ve yılbaşından bu yana bono piyasasında yaşanan giriş 5,2 milyar dolardan 5,1 milyar dolara geriledi. Yabancı yatırımcıların tahvil stoku içerisindeki payı ise %21,3’ten %21,2’ye geriledi. Eurobond piyasasında ise 4 – 11 Ağustos haftasında 211 milyon dolarlık sınırlı bir giriş görüldü.

4 – 11 Ağustos tarihlerinde, jeopolitik riskler ve Fed cephesinden gelen açıklamalar piyasalar üzerinde etkili oldu. Söz konusu hafta içerisinde ABD – Kuzey Kore arasındaki siyasi gerginliğin tırmanması piyasalardaki risk iştahını sert bir şekilde düşürdü. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore yönetimini tehdit etmesi ve Kuzey Kore’nin de ABD toprağı olan Guam adası açıklarına balistik füze fırlatmayı planladığını belirtmesi üzerine gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybederken, USDTRY paritesi 3,55 seviyesi üzerini test etti. Siyasi gerginliğin tırmanmasının ardından ise, New York Fed Başkanı William Dudley’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşmanın zaman alacağını belirtmesi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde satış baskısını durdurdu. Dudley’in açıklamaları üzerine USDTRY paritesi yeniden 3,53’lü seviyelere geri döndü.

4 – 11 Ağustos haftasında BİST-100 endeksi %1,4 gerileme kaydederken, TL dolar karşısında %0,39 değer kaybetti. MSCI Gelişmekte Olan Ülke Piyasaları Endeksi söz konusu hafta içerisinde %1,6 düşüş kaydederken, MSCI Türkiye Endeksindeki değer kaybı %2,29 oldu. Bono piyasası tarafında ise 2 yıllık tahvil faizi %11,60’dan %11,72’ye inerken, 10 yıllık tahvil faizi %10,53’ten %10,73’e geriledi.

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduat Stoku Milyon $

Türkiye 5 Yıllık CDS Primi


CDS, Credit Default Swap nedir?

Credit Default Swap, genel anlamda bir borca ait riskin bir prim ödemesi karşılında bir başkasına transfer edilmesi anlaşmasıdır. Tahvil alan bir kişi yatırımının riskini CDS için periyodik prim ödemeleri karşılığında CDS satana transfer eder. Örneğin Türkiye’nin tahvillerine yatırım yapan bir yatırımcı Türkiye CDS’i satın alır. Bu sayede temerrüt riski oluşması durumunda eğer bu risk gerçekleşmeseydi ne kadar ödeme alacaksa aynı miktarda ödemeyi CDS’i satandan alır. Bunu bir sigorta gibi de düşünebiliriz. Eğer temerrüt oluşmazsa CDS’i satan taraf prim ödemelerinden kazanmış ve CDS’i satın alan taraf ise boşuna ödeme yapmış olur. Ancak riskin gerçekleşmesi durumunda bütün tahvil sahibi bütün yatırımını kaybetme riski bulunmaktadır. CDS alıp çok daha düşük bir prim ödeyerek bu riski bertaraf etmiş olur.

Veriler: Verimetrik, TCMB, İş Yatırım

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

PAYLAŞ