Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Dolar TL ve D...

Dolar TL ve Döviz Kurlarını Etkileyen Veri ve Göstergeler

PAYLAŞ

  Ülkemizde Döviz Kuru denince akla Dolar ve Euro’nun Türk Lirasına göre değerleri anlaşılmaktadır. Türkiye’nin sanayi üretimi, ithalat-ihracat rakamları, büyümesi (GSYH) tüketici güven endeksi gibi veriler ekonominin nabzını tutan önemli makro ekonomik göstergeler olmakla birlikte döviz kurlarındaki değişim de hem psikolojik açıdan hem de çeşitli girdileri etkilemesi bakımından önemli bir göstergedir.

  Buna karşılık döviz kurlarındaki değişim ve Türk Lirasının performansı da hem içerideki bu verilere hem de küresel dünyadaki gelişmeler çerçevesinde daha başka göstergelerden etkilenmektedir. Bu sayfada güncel tutulan bu göstergelerin Dolar ve Euro kurlarındaki hareketlerin yatırımcılar tarafından daha net anlaşılmasına olanak sağlayacağını düşünüyoruz.

  GOÜ Para Birimlerinin ABD Doları’na Karşı Yıl İçi Performansı %

  Yurtdışında Yerleşik Kişilerin Hisse Senedi Portföyü Değişimleri Milyon $

  Yurtdışında Yerleşik Kişilerin DİBS Senedi Portföyü Değişimleri Milyon $

  Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduat Stoku Milyon $

   

  TCMB Menkul Kıymet ve Banka İstatistikleri –  Enver Erkan

  enver erkan borsa gündemi

  TCMB Menkul Kıymet ve Banka İstatistikleri – 14.12.2017 

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 8 Aralık 2017 haftasında yabancılar (yurtdışında yerleşik kişiler),

  Ø  Hisse Senetleri Piyasası’nda nette 117 milyon USD tutarında satıcılı olmuşlardır.

  Ø  Devlet İç Borçlanma Senetleri Piyasası’nda (DİBS) nette 102 milyon USD tutarında alıcılı olmuşlardır.

  2017 yılı başından itibaren haftalık olarak;

  Ø  Hisse Senetleri Piyasası’nda nette 3 milyar 86 milyon USD tutarında alıcılı, DİBS’de ise 7 milyar 150 milyon USD tutarında alıcılı olmuşlardır.

  2016 yılında ilk 49 haftalık periyodda (geçen yılın aynı dönemi);

  Ø  Hisse Senetleri Piyasası’nda nette 649 milyon USD tutarında alıcılı, DİBS’de ise 693 milyon USD tutarında alıcılı olmuşlardır.

  Böylece 8 Aralık haftasında repo dahil net menkul kıymet çıkışı 15 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.

  Geçtiğimiz hafta %65,31 olan yabancıların takas toplamı içerisindeki payının bugün itibariyle %65,04 olduğu görülmektedir.

  TCMB’nin Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre TL mevduatları 8 Aralık haftasında 936 milyar 743 milyon TL’den %0,57 düşüşle 931 milyar 362 milyon TL’ye geriledi. TL mevduatları yıl sonuna göre %11,56 artarken geçen yılın aynı dönemine göre ise %13,79 daha fazladır. YP mevduatlar ise 8 Aralık haftasında 713 milyar 235 milyon TL tutarından %0,78 düşüşle 707 milyar 668 milyon TL seviyesine gerilemiştir. YP mevduatları yılsonuna göre %25,76 yukarıdayken, geçen yılın aynı dönemine göre ise %32,69 daha fazladır. TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 13 Aralık itibariyle %12,25, 3 aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faizi ise %13,04’tür.

  Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 8 Aralık haftasında 89 milyar 855 milyon USD’den 92 milyar 24 milyon USD’ye yükselmiştir. Bankanın altın rezervleri ise 22 milyar 265 milyon USD seviyesine gerilemiştir. Toplam rezervler ise (döviz+altın) 112 milyar 444 milyon USD’den 114 milyar 289 milyon USD’ye yükselmiştir. TCMB’nin net döviz rezervleri (her an kullanılmaya hazır) analitik bilanço üzerinden yaptığımız hesaba göre 13 Aralık itibariyle 25 milyar 674 milyon USD seviyesindedir.

   

   

  Tacirler Yatırım — Haftalık Yabancı Portföy Hareketleri (24 Kasım – 1 Aralık)

  Önemli notlar 

  • 24 Kasım – 1 Aralık  haftasında hisse senedi piyasasında 71 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı girişi görüldü. Yılbaşından bu yana hisse senedinde görülen net yabancı girişi 3,21 milyar dolara yükseldi.
  • Söz konusu hafta içerisinde bono piyasasında (repo işlemleri hariç) 55 milyon dolarlık hafif bir yabancı girişi yaşandı.
  • 24 Kasım – 1 Aralık  haftasında, TL varlıklarındaki pozitif ayrışma dikkat çekti.  

  Son üç haftadır hisse senedi piyasasında devam eden zayıf net girişler 24 Kasım – 1 Aralık  haftasında da devam etti. Söz konusu hafta içerisinde net yabancı girişi 71 milyon dolar ile sınırlı kaldı. Son 3 haftanın toplamında ise 350 milyon dolarlık giriş gerçekleşmiş oldu.  Yılbaşından bu yana hisse senedinde görülen net yabancı girişi 3,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Gelişen ülke hisse senetlerinin söz konusu hafta içerisinde takip ettiği satıcılı seyir göz önünde bulundurulduğunda, Türk hisse senetlerinde olumlu performans öne çıkıyor.   

  Yabancı yatırımcılar söz konusu hafta içerisinde bono tarafında sınırlı da olsa net satıcı pozisyonundaydılar. 24 Kasım – 1 Aralık  haftasında bono piyasasında (repo işlemleri hariç) 55 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı yaşandığı görülüyor. Böylelikle, yılbaşından bu yana bono piyasasında yaşanan giriş 6,8 milyar dolar seviyesinde kaldı. Yabancı yatırımcıların tahvil stoku içerisindeki payı ise değişim göstermeyerek %20,2 seviyesinde kaldı – Haziran ayından bu yana en düşük seviye. Eurobond piyasasında ise 171 milyon dolarlık net yabancı girişi görüldü. 

  24 Kasım – 1 Aralık  haftasında, TL varlıklarındaki pozitif ayrışma dikkat çekti.  Söz konusu hafta içerisinde dolar endeksi, ABD’deki vergi reformuna ilişkin endişeler nedeniyle görece zayıf bir seyir izledi. Yeni Fed Başkanı Powell’ın hafta başındaki şahin açıklamalarının ardından endeks değer kazanmış olsa da, haftanın geri kalanında satış baskılarına maruz kalarak kazançlarını geri verdi. Bunun yanı sıra Güney Afrika’da, S&P’nin not indiriminin ardından Moody’s’in yalnızca uyarıda bulunması ve not görünümünde değişikliğe gitmemesi ile birlikte sert bir şekilde değer kazanan rand, Türk lirasındaki yükselişi hızlandırdı. Tüm bunların yanı sıra, piyasada TCMB’nin 14 Aralık’taki toplantısında faiz artıracağına yönelik beklentilerin artıyor olması da 24 Kasım – 1 Aralık haftasında TL varlıklarının olumlu ayrışmasında yardımcı oldu. 

  Bu çerçevede 24 Kasım – 1 Aralık  tarihleri arasında BİST-100 endeksi %0,93 gerilerken, Türk lirası dolar karşısında %0,75 değer kazandı. MSCI Türkiye söz konusu hafta %0,55 değer kaybederken, MSCI Gelişmekte Olan Ülke Piyasaları Endeksi’ndeki değer kaybı %3,3’e ulaşarak Türk hisse senetlerindeki pozitif ayrışmanın altını çizdi. Bono piyasasında verim eğrisinde 60 baz puana yakın aşağı yönlü hareketler dikkat çekti.  2 yıllık tahvil faizi %14,15’ten %13,51’e inerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %12,61’den %12,03’e geriledi.

   

  Türkiye 5 Yıllık CDS Primi

  CDS, Credit Default Swap nedir?

  Credit Default Swap, genel anlamda bir borca ait riskin bir prim ödemesi karşılında bir başkasına transfer edilmesi anlaşmasıdır. Tahvil alan bir kişi yatırımının riskini CDS için periyodik prim ödemeleri karşılığında CDS satana transfer eder. Örneğin Türkiye’nin tahvillerine yatırım yapan bir yatırımcı Türkiye CDS’i satın alır. Bu sayede temerrüt riski oluşması durumunda eğer bu risk gerçekleşmeseydi ne kadar ödeme alacaksa aynı miktarda ödemeyi CDS’i satandan alır. Bunu bir sigorta gibi de düşünebiliriz. Eğer temerrüt oluşmazsa CDS’i satan taraf prim ödemelerinden kazanmış ve CDS’i satın alan taraf ise boşuna ödeme yapmış olur. Ancak riskin gerçekleşmesi durumunda bütün tahvil sahibi bütün yatırımını kaybetme riski bulunmaktadır. CDS alıp çok daha düşük bir prim ödeyerek bu riski bertaraf etmiş olur.

  Veriler: Verimetrik, TCMB, İş Yatırım

   

  Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

PAYLAŞ