Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Yabancıların ...

Yabancıların Gözdeleri: Londra Hidden Riches Konferansı (Gizli Değerler) Hisse Notları, İş Yatırım

Her yıl Londra’da düzenlediğimiz geleneksel Hidden Riches yatırımcı konferansını bu yıl 2 Mart tarihinde gerçekleştirdik. Konferansa katılan 19 şirket yatırımcılar ile 100’den fazla toplantı yaptı. Yatırımcıların özellikle büyümesini her ortamda sürdürebilen ve değerleme açısından cazip olan şirketlere ilgisinin devam ettiğini gördük. Son dönemdeki iniş ve çıkışlara rağmen, gelişmekte olan ülke hisse senetlerine olan ilginin de devam ettiğini gözlemledik. Sağlam bilançoya sahip büyük şirketler yatırımcı ilgisini çekmeye devam ediyor. Bankalar, Şişe Cam, Tekfen Holding, Aselsan, Ford Otosan ve Tüpraş gibi büyük sanayi şirketleri en fazla sayıda toplantı yapan şirketler oldu.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

PETKIM (PETKM, HD: TL7.99, artış potansiyeli : %0, AL)

 • Talep oldukça kuvvetli. Sektör büyümeye devam ettiğinden dolayı Petkim, Amerika’daki yatırımların gecikmesinden faydalanıyor. Şu an spreadler en yüksek seviyede. Nafta-etilen farkı yüksek seyretmeye devam ediyor.
 • Crackların iyi seviyede olması ve TL’nin dolar karşısında zayıf olması Petkim’e olumlu etki etti. Türkiye’de petrokimya tüketiminin yaklaşık %80’ini ithalat yolu ile karşılanıyor.
 • Yakın gelecekte Türkiye’de herhangi bir yerli rekabetin yaşanması beklenmiyor.
 • STAR rafinerisi 2018 yılının Eylül ayında devreye girmesi bekleniyor. 4Ç18’den itibaren Petkim anlaşmaya bağlı olarak STAR’dan nafta almaya başlayacak. Rafinerinin tam kapasite devreye girmesi Petkim’e yıllık bazda 120 milyon dolar maliyet avantajı sağlaması bekleniyor.
 • Aromatik yatırım planı hala gündemde. Toplam yatırım tutarının 1.5-1.6 milyar dolar olması tahmin ediliyor. Yatırım bir Ortak Girişim Grubu tarafından yapılabilir fakat henüz yatırım ile ilgili bir karar alınmadı.
 • Temettü ödeme oranı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

AKSEN (AKSEN,Gözden Geçiriliyor)

 • Gana’daki anlaşmanın süresi 6.5 yıl ama uzatılabilir. Anlaşmadaki tarifenin iki bacağı var; sabit (belli bir kapasiteye ödenen) ve değişken (sisteme giren kWs başına). Şirket bu yatırımdan 2017 yılında 80 milyon dolar ve 2018 yılında 120 milyon dolar FAVÖK bekliyor.
 • Şirket Afirka’daki olası yatırımları yakından takip ediyor. Eğer iyi bir yatırım fırsatı olursa, şirket Şanlıurfa ve Manisa santrallerini Afrika’ya taşıyabilir.
 • Afrika’daki hâlihazırdaki kurulu güç 386MW. Santraller tam kapasite ulaştığı zaman ise 530MW olacak.
 • Mali hükümeti Mali’deki santralin yakıt ihtiyacını karşıladığından dolayı, bu projenin işletme sermaye ihtiyacı bulunmuyor.
 • Kıbrıs ve Afrika yatırımları şirketin açık pozisyonuna karşı doğal bir hedge mekanizması oluşturuyor.
 • Şirket Bolu Göynük’teki kömür santralinden üretilen elektriğin yarısını TETAŞ üzerinden satıyor. Şu anki garantili alım fiyatı 201 TL/MWs. Bu tarife yedi yıl boyunca her çeyrek enflasyon oranında arttırılacak.
 • 1 Ocak 2018 itibariyle kapasite ödeme mekanizması devreye girdi.
TUPRAS (TUPRS, HD: TL151.83, artış potansiyeli : %34, AL)
 • Şirket 2017 rekor satış ve FAVÖK rakamı açıkladı.
 • Tüpraş yer avantajından ve ham petrol optimizasyonundan fayda sağlıyor.
 • 2017 yılında motorin tüketimi yıllık bazda %8 arttı ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de motorin açığı var.
 • Cracklar direk şirketin brüt karlılığına etki ediyor ve küresel arz ve talep dengesi ile belirleniyor.
 • 2017 yılında cracklar hem talebin çok iyi olmasından hem de arzın kısıtlı olmasından dolayı çok iyi performans gösterdi. 2018 yılında ise daha iyi performans gösteriyor.
 • Bakım ayları genellikle Mart, Nisan ve Mayıs’dır. 2018 yılında daha fazla bakım olacak, bu da ürün cracklarını olumlu etkileyecek.
 • Jet yakıtına talep hem stokların düşük olmasından hem de havacılık sektöründeki büyümenin etkisiyle kuvvetli seyrediyor.
 • Beklentilere göre, kapasite ilavelerinin günlük 1 milyon varil olması beklenirken, talebin de günlük 1.3-1.4 milyon varil olması bekleniyor. Yeni bir rafineri inşa etmek 5-6 yıl sürer.
 • Tüpraş’ın 2018 yılında yatırım tutarı 250 milyon dolar.
 • Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 1 Ocak 2020’den itibaren kükürt emisyonlarını %3.5’dan %0.5’e düşürme kararı aldı. Bunun dizel crackları üzerinde olumlu etki yaratması bekleniyor.
 • Şirket hisse başına 13.8 TL temettü dağıtacak.
TEKFEN HOLDING (TKFEN, HD: TL17.50, artış potansiyeli : %0, TUT)
 • Şirket yönetimi taahhüt segmentinde 2018 yılında 2 milyar dolarlık yeni kontrat alabileceğini öngörüyor. Ayrıca 2018 yılının sonunda bakiye sipariş büyüklüğünün 3 milyar dolar seviyesinde olacağını öngörüyorlar.
 • Taahüt segmentinde Katar’daki yol projesi nedeni ile provizyon ayrıldı. İlerleyen çeyreklerde provizyonun serbest bırakılması marjları olumlu etkileyebilir.
 • Taahhüt iştiraki bu yıl ilk kez Holding’e temettü ödeyecek.
 • Gübre segmentinde amonyumun daha ucuza temin edilmesi ve operasyonel iyileştirmeler marjların güçlü olmasını sağladı. 2018 yılında FAVÖK marjının %17, orta vadede %15-17 bandında olması öngörülüyorlar.
 • Gayrimenkul segmentinde 2018’de yüksek faiz giderleri nedeni ile FAVÖK pozitif olmasına rağmen net karın negatif olması öngörülmektedir. Segmentin borçluluğunu ve faiz giderini azaltmak için gayrimenkul segmentinde sermaye artırımı gerçekleştirebilirler.

VAKBN (VAKBN, HD: TL8.50, artış potansiyeli : %17, AL)

 • Vakifbank yönetimi yaptığı toplantılarda 2018 bütçe hedeflerini yeniden vurgulayarak 2017’nin hem büyüme hem de karlılık açısından çok kuvvetli bir yıl olduğunu belirtti. 2018 karlılığında yine çift haneli artış hedeflendiği hatırlatılarak yılın ilk iki ay gerçekleşmeleri de bütçe hedeflerinin tutturulması yönünde güveni arttırdığı vurgulandı. Özellikle ilk iki ayda kredi spredi ve net faiz marjlarındaki olumlu gelişmelerin yıla kuvvetli başlandığını gösteriyor
 • Banka aktif kalitesinde yeni yılda önemli bir değişim öngörmezken, uygulamaya yeni giren UFRS 9 sisteminin de önemli bir etki yaratmayacağını söyledi.
 • Son dönemde ortaya atılan Hazine’nin kamu fonalrını tek hesap altından yönetecek olmasının kamu mevduat ağırlığı yüksek olan Vakifbank’ta olumsuz bir etki yaratıp yaratmayacağı yönünde bir soruya da, yönetim kamunun bunu likidite yönetimi için yaptığını ve mevduat piyasasının dengelerini bozacak herhangi bir girişimin içinde olamayacağını belirtti. Halkbank’ın likidite ihtiyacının çeşitli fonlama alternatifleriyle çözüldüğünü dolayısıyla Halkbank için kamu mevduatından bu lehine önemli bir aktarım olması beklenmiyor.
 • Vakifbank’ın Vakiflar Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunan hisselerinin Hazine’ye devri bağımsız değerleme kuruluşlarının banka için hazırlayacağı değerleme raporlarından sonra şekillenmiş olacak. Hisse devrinin banka defter değerinden aşağıda olması beklenmiyor. Bununla birlikte işlemin trade eden hisseler üzerinde bir etkisinin olmayacağını da hatırlatmak isteriz.
 • Vakifbank 2018 yılında %16-17 aralığında öz kaynak karlılığı öngörüyor. Marjlardaki olumlu seyir, ücret ve komisyonlarda beklenen kuvvetli artış sürecinin devamı ve kontrollü karşılık gider gelişimi bu karlılığın en önemli bileşenleri olacak.
YKBNK (YKBNK , HD: TL5.60, artış potansiyeli : %15, AL)
 • YKB, kendine benzer ölçekteki özel bankaların karlılık seviyesine ulaşabilmek için iki ana stratejik noktaya odaklanmaya karar verdi. Bunlar aktif kalitesinde gözle görülür düzelme ile verimlilik ve karlılığı artıracak fonlama çeşitliliği ve derinliğine ulaşmak. Şubelerin sahip olduğu kredi yetkilerini kısıtlayıp, daha merkezi kredi verme süreçleri başladıktan sonra aktif kalitede iyileşme ortamı hızla başlamış durumda. Bu da daha az karşılık yükünün karlılığı baskılayacağı ve öz kaynak karlılık genişleme sürecinin en önemli yapı taşlarından biri olacağı görülmekte. TSKB’nın hedefi öz kaynak karlılığını bugünkü seviye olan %14’lerden %16’nın üzerine çıkarmak.
 • Banka’da maliyet etkinliği öncelik verilen konulardan bir tanesi. Dijitalleşmenin getireceği maliyet avantajları önümüzdeki yıllarda bankanın karlılığını olumlu desteklemeye devam edecek. Fiziki şubelerin birleştirilmesi/kapanması ve çalışan sayısında yapılacak optimizasyonlar bu verimliliğin etkisini daha kapsamlı bir hale getirecek
 • YKB özellikle bireysel mevduat piyasasında Pazar payını artırmayı hedeflerken buna paralel olarak vadesiz mevduat tanını güçlendirmek öncelik verilen konulardan biri olacak. Amaç fonlama maliyetlerini aşağıya çekip bankanın net faiz marjını güçlendirmek.
 • Sermaye artırımı konusu sorulduğunda, yönetim mevcut sermaye yeterlilik rasyoları ile içsel sermaye yaratım oranlarının büyüme hedefleri için yeterli olduğunu ama bununla birlikte şayet ihtiyaç olursa ana ortakların bankaya sermaye koymak için tereddüt göstermeyeceklerini belirtti. Şu ana kadar bu yönde alınmış bir yönetim kurulu kararının olmadığını belirtelim.

TSKB (TSKB , HD: TL2.00, artış potansiyeli : %21, AL)

 • TSKB kredi politikalarında bir takım değişikliklere giderek hem müşteri tabanını genişletmek hem de karlılığı desteklemek adına daha küçük ölçekli şirketlerdeki Pazar payını artırıyor. Bu arada kredi verme standartlarında ise herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Bu arada yakın bir zamanda çıkan tebliğde USD 15mn altında kredi kullanana ve döviz geliri olmayan şirketlere döviz kredi verilmesinin engellenmesinin TSKB üzerindeki etkileri tartışıldı. TSKB yönetimi bu kategoriye giren şirketlerin toplam kredilerinin %15’i civarında olduğunu ama tebliğdeki belirsizlikler nedeniyle bunun daha aşağıya gelebileceği ve bu şirketlere değişik finansman alternatifleri sunulabileceği vurgulandı.
 • TSKB’nin ülkeler üzeri kuruluşlardan elde ettiği fonlarda bir daralma söz konusu değil. Ancak Avrupa menşeli finansmanda bir miktar büyümede yavaşlamadan bahsedilebilir. Bununla birlikte banka bunu Uzak ve Orta Doğu’da benzer kurumlardan elde ettiği finansmanlar ve diğer alternatif fonlama araçlarıyla fazlasıyla telafi etmiş durumda
 • Bankanın kredi spredleri kredi randımanlarının yükseliş göstermesi ve maliyetlerin daha stabil kalması nedeniyle genişlemiş durumda. Bu durum net faiz marjını destekleyecek. TÜFEX gelirlerinin bu sene 2017’ye göre düşük kalacak olması dahi marjın %4’ün üzerinde olmasını engelleyemeyecek.
 • Bankanın güçlü olduğu alanalardan biri olan yüksek aktif kalitesi korunuyor. Görünür gelecekte herhangi önemli miktarda takibe nakil gözükmezken, geçtiğimizi yıllarda takipe atılan yüklü bir dosyanın tahsili konusunda önemli adımlar atılmış durumda. 2018 sone vey gelecek senenin başında banka bu krediyle ilgili ayırdığı karşılıkları iptal edip gelir olarak kaydedebilir.
EMLAK KONUT GYO (EKGYO , HD: TL3.03, artış potansiyeli : %17, AL)
 • Emlak GYO 2017 yılında 8.000 milyon TL ön satış hedefine karşılık 7.735 milyon TL değerinde satış gerçekleşmiştir. 2018 yılı için ise ön satış hedefi 7.300 milyon TL olarak belirlenmiştir. Adet bazlı satışlarda bir düşüş beklense de lüks segmentdeki yüksek fiyatlı konut satışları güçlü ön satış değerine işaret etmekte.
 • Şirketin 2018 yılsonu net kar beklentisi 1.8 milyar TL’dir. Önümüzdeki dört sene minimum garanti edilmiş kâr ise 7.300 milyon TL’dir.
 • Arsa alımlarının son taksiti olan 500 milyon TL TOKİ’ye Haziran ayında ödenecektir. Şirket 2018 yılında yeni arsa alımı planlamamaktadır.
 • Emlak 2018 yılında 2.1 milyar TL tutarında ihale yapmayı planlamaktadır.
 • 15 Mart ve 23 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek Nişantaşı (ekspertiz değeri: 455 milyon TL) ve Çekmeköy (ekspertiz değeri: 248 milyon TL) ihaleleri müteahhit firmaların ilgisini ölçmek adına öne çıkan ihaleler olacaktır. Başarılı ihale performansının, şirketin hâlihazırda yüksek seyreden NAD iskontosunu daha da arttırması beklenmekte.
TORUNLAR GYO (TRGYO , HD: TL4.21, artış potansiyeli : %36, AL)
 • Torunlar 2017’de yıllık bazda %17 artış ile 411 milyon TL kira geliri elde etmiştir. Şirket döviz cinsi kira kontratlarında dolar için 3.60 TL, Euro için ise 4.10 TL seviyelerinde kur sabitleme yapmaktadır. Oranlar Nisan ayında yenilenecektir.
 • Nisan ayında faaliyet göstermeye başlayan Mall of Antalya alışveriş merkezinin içine otel yapılması planlanmaktadır. Otelin yönetimi için Hilton ile anlaşılmıştır.
 • Paşabahçe: Eylül ayında yapı izini alınan otel, villa ve lüks aparatların yer alacağı projenin ön satışlarına, otel markası ile yapılacak anlaşmadan sonra başlanılması planlanıyor. Anlaşmanın ise 2018’in ikinci yarısında tamamlanması öngörülüyor. Şirket 100-125 oda kapasitesine sahip olacak otelden yıllık 10 milyon dolar kira geliri beklemekte. 6 adet villa için ise elde edilmesi planlanan villa başı satış geliri 30 milyon dolar.
 • Levent: Toplam 2065 adet ünitenin yaklaşık 1600 adedinin ön satışının tamamlandığı projede teslimatlar Aralık ayında başlamış olup 184 milyon TL satış geliri 2017 yılı içerisinde kaydedilmiştir. Şirket 2018’de teslimatları tamamlayarak 1.6-1.7 milyar TL satış geliri elde etmeyi beklemekte. Projenin 3. etabına ise 2018’in sonunda başlanılması planlanıyor.
 • Şirket 2018 için 500 milyon TL yatırım harcaması planlamakta. MoA ve MoI Avm’lerinin artan katkısı ile birlikte 518 milyon TL kira geliri hedeflenmekte.
 • Şirketin borcunun ise 2020 yılında sıfırlanması planlanıyor.
IS GYO (<ISGYO.IS>, HD: TL1.61, artış potansiyeli : %20, AL)
 • 2018’de başlayacak Inistanbul (%90 ön satış oranı) ve Manzara Adalar (%62 ön satış oranı) projelerindeki teslimatlar şirketin satış gelirlerini net karını önemli ölçüde arttırması bekleniyor.
 • Şirket şuanda boş durumda olan Ankara İş Kulesi için önemli bir kurum ile anlaşmaya varmak üzere olduklarını açıkladı. Kule 3’te boş olan katlar için ise görüşmeler devam etmekte.
DOGTAS KELEBEK (<DGKLB.IS>)
 • Toplam mağaza sayısına göre Türkiye’nin ikinci en büyük mobilya şirketi olan Doğtaş Kelebek, markasız üretim şirketlerinin %68 ile yüksek paya sahip olduğu oldukça parçalı bir sektörde faaliyet göstermektedir.
 • Net satışların %89’u yurtiçi satışlardan %11’i ise yurt dışı satışlardan oluşmaktadır. Şirketin 319 yurtiçi ve 48 yurtdışı mağazası bulunmaktadır.
 • Şirket 2017’de 605 milyon TL ciro ve 100 milyon TL FAVÖK beklemektedir. 2018 için ise fiyat artışı ve hacim büyümesi ile gelmesi beklenen 800 milyon TL net satış hedefi bulunmaktadır.
 • Mağaza açma stratejisi franchising olan şirket bu sayede yatırım harcamalarından tasarruf etmektedir. Bayilerin ise mağazalarda %15 net marjı bulunmaktadır.
 • Şirketin 263 milyon TL net borcu bulunmaktadır (%64 EUR, %36 TL). Euro borcun 34 milyon EUR kredi (1 yıl geri ödemesiz 4 yıl vade) ile yeniden yapılandırılması planlanmaktadır.
 • Net borç/FAVÖK çarpanının 2016 yılsonundaki 9.2x seviyelerinden 2017 yılsonunda 2.5x’e gerilemesi beklenmektedir.

TEKFEN HOLDING (<TKFEN.IS>, HD: TL17.50, artış potansiyeli : %0, TUT)

 • Şirket yönetimi taahhüt segmentinde 2018 yılında 2 milyar dolarlık yeni kontrat alabileceğini öngörüyor. Ayrıca 2018 yılının sonunda bakiye sipariş büyüklüğünün 3 milyar dolar seviyesinde olacağını öngörüyorlar.
 • Taahüt segmentinde Katar’daki yol projesi nedeni ile provizyon ayrıldı. İlerleyen çeyreklerde provizyonun serbest bırakılması marjları olumlu etkileyebilir.
 • Taahhüt iştiraki bu yıl ilk kez Holding’e temettü ödeyecek.
 • Gübre segmentinde amonyumun daha ucuza temin edilmesi ve operasyonel iyileştirmeler marjların güçlü olmasını sağladı. 2018 yılında FAVÖK marjının %17, orta vadede %15-17 bandında olması öngörülüyorlar.
 • Gayrimenkul segmentinde 2018’de yüksek faiz giderleri nedeni ile FAVÖK pozitif olmasına rağmen net karın negatif olması öngörülmektedir. Segmentin borçluluğunu ve faiz giderini azaltmak için gayrimenkul segmentinde sermaye artırımı gerçekleştirebilirler.
SISE CAM (<SISE.IS>, HD: TL5.59, artış potansiyeli : %13, AL)
 • Düz cam: TL’deki değer kaybı ve fiyat artışlarına bağlı olarak %12 ciro büyümesi beklenmekte. Düz cam segmentinde toplam satışların %52 yurt dışı satışlarından oluşmakta. İtalya’da açılması planlanan ikinci üretim hattı ve Hindistan’daki iştirakinin kalan %50’sinin de satın alınması dâhilinde Şirket 2018 için 140 milyon dolar yatırım harcaması planlanmakta.
 • 2017 yılında tüm bölgelerde oldukça güçlü olan talep koşullarının (satışlar TL bazında Avrupa’da % 54, Türkiye’de % 40, Rusya’da %84 oranında büyüme kaydetti) 2018 yılında devam etmesi bekleniyor. İnşaat sektörünün 2018’de %4-5 büyümesi öngörülüyor. Şirket tüm yerli üretimini satmış durumda. FAVÖK marjının 2018 yılında sabit kalması bekleniyor.
 • Cam Ambalaj: Kapasite kullanım oranı %95 seviyesinde. Şirket 2018 için %8 ciro büyümesi beklemekte (%3’lük kısmı hacim artışından kaynaklanmakta). Türkiye’de yeni bir fırın ve Rusya’daki yatırımlar da dâhil olmak üzere, bu yıl için 140 milyon dolar yatırım yapılması planlanmakta. 2019 için kapasiteye ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. Türkiye’de turizmin iyileşmesi ile talebin kuvvetlenmesi bekleniyor. Yurt dışı gelirleri toplam satışların %57’sini oluşturmakta. 2018 için FAVÖK marjında %1’lik bir iyileşme bekleniyor.
 • Kimyasallar: 2018 için soda külü fiyatlarında dolar bazında %3 düşüş öngörülmekte. FAVÖK marjının 2018’de %27-28 seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmekte. 2018 yılı için 133 milyon dolar tutarında yatırım yapılması planlanmakta. Yeni yatırımlar ile birlikte 2018’de TL bazında %3 ciro büyümesi beklenmekte. Yeni cam elyaf yatırımının finansallara etkisi önümüzdeki yıl gözlemlenmeye başlanacak (%35 FAVÖK marjı beklentisi). Ciner yatırımından elde edilen ek soda külü üretimine olan talebin güçlü olması bekleniliyor (cam ürünlerine özellikle Avrupa’dan gelen güçlü talep).
 • Cam ev eşyası: Marjlarda artış gözlemlenmekte. Mısır fabrikası üretim maliyetlerini düşürüyor. %15 ciro büyümesi bekleniyor.
 • Konsolide olarak bakıldığında Şişecam 2018’de %10 ciro büyümesi hedeflemekte. Yatırım harcamaları için planlanan rakam ise 600 milyon dolar. Şirket, doğal gaz fiyatlarındaki artışı ürün fiyatlarına yansıtabilmiş durumda (ürün fiyatlarında %6 artış yapılmış, doğal gazın toplam maliyetler içindeki payı ise %30)
Ford Otosan (<FROTO.IS>, HD: TL57.90, artış potansiyeli : %-7, TUT)
 • Ford Otosan’ın 2017’de ihracat hacmi yıllık bazda %16 artarak 297 bin adete ulaştı. İngiltere pazarında daralmaya rağmen Ford’un ihracatı Pazar payı kazanımları sayesinde adet bazında %22 artış gösterdi.
 • Şirket 2018’de yurtiçi satış hacmini 110 bin -120 bin aralığında öngörüyor. İhracat hacmi ise 2018’de 295 bin -305 bin aralığında hedefleniyor. 2018 yılı toplam üretim hacmi 2017’deki 413 bin kıyasla 405 bin – 425 bin adet aralığında hedefleniyor.
 • Ford Otosan yönetimi yurtiçi pazarda pazar payı kazanımından çok karlılığa odaklanıyor. İhracat tarafında ise şirketin maliyet + mark-up ile çalıştığını hatırlatmak isteriz.
 • Ford Otosan geleneksel iş modelinin yanında ek maliyet yaratmadan yeni iş kollarına da odaklanıyor. 2014 yılında JMC ile yapılan 12 yıl süreli anlaşma buna örnek teşkil ediyor. Ford Otosan JMC’ye şasi, kabin ve Ford kamyonlarının parçalarını tedarik edecek ve JMC marka kamyonlar Çinde üretilip satılacak.
Yataş (<YATAS.IS>, HD: TL33.54, artış potansiyeli : %-1, AL)
 • Yataş, 2018 yılında, yıllık %50 artışa işaret eden 1,2 milyar ciro ve uzun vadedeli sürdürülebilir %15 FAVÖK marjı hedefliyor.
 • Şirket, toplam satış alanını 2018 yılında (kendi mağazaları, yerel ve uluslararası bayilikler dâhil) yıllık % 27 artışla 398 bin metrekareye çıkarmayı hedeflemektedir.
 • Yataş 2018’de 151 yeni mağaza açılışı planlamaktadır. Yeni mağaza açılışlarının 20 tanesi şirketin kendi mağazaları, 91 tanesi yerel bayilikler ve 40 tanesi uluslararası operasyonlar olacak şekilde planlanmaktadır.
 • Şirket, 2021 yılı sonuna kadar, toplam 700 satış noktası ve 2,0 milyar TL ciroya ulaşmayı hedeflemektedir. Uluslararası operasyonların 2021 yılında hedeflenen gelirlerin (2,0 milyar TL) %20’sini oluşturması öngörülmektedir.