Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Yabancı Takas...

Yabancı Takas Oranı En Çok Artan, Azalan Hisseler

Yabancı Takas Oranı Değişimleri Haftalık

İş Yatırım araştırma birimi tarafından hazırlanan tabloda hisselerin cari yabancı takası oranları ve son bir haftadaki yabancı oranı değişimleri bulunmaktadır. Hisseler yabancı takası oranındaki değişime göre sıralanmıştır. Sadece yabancı takas oranı en çok artan ve en çok azalan ilk yirmişer hisseye yer verilmiştir.

Günlük yabancı oranları tablosunun son güncellenme tarihi: 25.05.2018

Yabancıların aldıkları hisseler

Şirket KoduİsmiKapanış (TL)Cari Yabancı Oranı (%)Yabancı Oranı Son 1 Haftalık Değişimi (Baz)
KOZAAKoza Anadolu Metal7,9550,186,78
YUNSAYünsa7,2926,445,07
ADNACAdana Çimento (C)1,0316,294,96
KRDMDKardemir (D)4,7862,642,05
OZKGYÖzak GYO2,9971,331,73
NIBASNiğde Beton Sanayi11,851,68
VAKBNVakıfbank5,6488,321,67
SELECSelçuk Ecza Deposu3,8357,211,64
KRDMBKardemir (B)3,538,811,59
KOZALKoza Altın47,6448,271,57
ULUSEUlusoy Elektrik827,171,54
GUBRFGübre Fabrikaları3,278,771,11
AKGUVAkdeniz Güvenlik Hizmetleri2,7516,831,09
DGZTEDoğan Gazetecilik A.Ş5,52,911,08
CEMTSÇemtas5,115,80,99
CLEBIÇelebi35,757,670,93
ATEKSAkın Tekstil8,20,950,89
ANELEAnel Elektrik2,4254,040,86
ADESEAdese AVM1,823,520,83
ALARKAlarko Holding4,732,470,75

Yabancıların sattıkları hisseler

Şirket KoduİsmiKapanış (TL)Cari Yabancı Oranı (%)Yabancı Oranı Son 1 Haftalık Değişimi (Baz)
DGATEDatagate4,8631,61-8,07
DOGUBDoğusan2,490,52-6,17
AYENAyen Enerji3,1921,64-4,45
PETKMPetkim4,5745,44-4,08
HALKBHalkbank7,7262,53-3,84
EKGYOEmlak Konut GYO2,2361,26-2,57
BEYAZBeyaz Filo192,17-2,38
INDESİndeks Bilgisayar8,2558,35-2,02
ORGEORGE Enerji Elektrik2,820,92-1,72
ASELSAselsan23,627,06-1,69
AVGYOAvrasya YO1,170,96-1,54
DGKLBKelebek Mobilya1,5531,16-1,48
BOSSABossa5,442,84-1,47
ANACMAnadolu Cam2,6855,24-1,28
ALYAGAltınyağ Kombinaları0,633,35-1,17
TSKBTSKB1,1955,23-1,17
MNDRSMenderes Tekstil0,635,98-1,15
VAKKOVakko Tekstil2,648,35-1,09
TKNSATeknosa İç ve Dış Tic.3,146,49-1,04
ENJSAEnerjisa Enerji6,4662,440,69

YABANCI YATIRIMCININ PAYINI ARTIRDIĞI VE AZALTTIĞI HİSSELER, Alnus Yatırım 21.05.2018

Borsada son dönemde yaşanan çalkantıda bazı hisselerde yabancı payı düşerken buna rağmen bir çok hissede yabancılar alımlarını sürdürerek takaslarda son 1 yılın en yüksek yabancı payına ulaştılar.

Aşağıda, öne çıkan bu hisseleri listeledik. Müşterilerle paylaşılabilir.  (Kaynak: MKK verilerini paylaşan Matriks) 

Tablonun yorumlanması: ADNAC hissesi yılbaşından beri % 27 getiri sağlarken yabancı payı % 13.98’e ulaşmış ki bu son 1 yılın en yüksek seviyedir. AYEN de ise son 1 yıl içerisinde % 71’e kadar çıkan yabancı payı % 24.9’a kadar düşmüştür.

SON 1 YILDAKİ MAKSİMUM YABANCI PAYI SEVİYELERİNE YAKIN VE UZAK OLAN HİSSELER

Son Günlerde Payı Zirvede Olan Hisseler
Maksimum16.5.20182018 Getirisi
ISDMR3.18%3.18%76%
GOZDE8.77%8.77%-40%
BAKAN10.32%10.32%0%
KRDMA12.91%12.91%29%
ADNAC13.98%13.98%27%
YUNSA27.85%27.85%52%
ETILR30.90%30.90%-21%
ARENA43.89%43.89%-3%
BANVT47.72%47.72%-39%
ANELE53.61%53.61%-33%
CLEBI57.32%57.32%3%
OZKGY70.21%70.21%24%
DARDL3.49%3.49%-27%
ANELT24.55%24.55%-10%
AEFES81.89%81.88%5%
RAYSG84.20%84.19%-41%
PAGYO3.17%3.16%2%
AKSGY36.15%36.13%3%
DGZTE2.14%2.11%107%
KRDMD61.58%61.55%53%
MRDIN6.66%6.61%-2%
ULKER38.04%37.99%-4%
UNYEC4.91%4.86%11%
BERA8.70%8.65%-28%
BASCM3.97%3.88%7%
PETUN30.93%30.82%-6%
ALBRK51.35%51.21%-5%
NUHCM3.85%3.71%3%
ARMDA3.51%3.36%-2%
OTKAR15.98%15.82%-39%
ANHYT62.50%62.34%-1%
TBORG15.03%14.86%10%
ANSGR20.12%19.90%43%
DOCO86.23%86.00%30%
DURDO3.63%3.34%22%
VERUS61.35%61.04%9%
FROTO80.83%80.51%4%
Yabancıların En çok Sattığı Hisseler
Maksimum16.5.20182018 Getirisi
AYEN71.28%24.92%-20%
KOZAL85.07%46.42%18%
ORGE56.63%22.37%-26%
AKSEN50.53%16.98%-6%
DOBUR51.35%18.85%-8%
NTHOL47.53%17.13%-20%
NETAS34.08%5.97%-40%
HALKB90.69%64.14%-29%
BNTAS28.65%2.50%-45%
PRKME29.24%3.91%-29%
KAPLM24.89%2.76%-6%
ECBYO21.20%0.05%-1%
ISMEN68.36%47.51%3%
ALKIM38.60%19.20%-20%
PENGD48.25%28.87%-38%
SNPAM19.70%0.73%-4%
ALARK50.50%32.54%-30%
ASELS46.10%28.40%-25%
ULUUN17.46%0.03%-29%
VERTU17.50%0.13%0%
TATGD37.65%20.43%-19%
IPEKE47.77%30.83%-11%
ALYAG20.48%4.15%-41%
YAZIC64.61%49.39%0%
DGATE47.31%32.71%-44%
ARCLK87.97%73.39%-19%
DENGE14.17%0.20%43%
MIPAZ14.30%0.57%-35%
EKGYO76.39%62.66%-17%
MGROS52.22%38.53%-29%
ADEL43.63%29.96%-3%
KORDS55.27%42.05%-6%
ECILC37.49%24.27%-13%
GUBRF21.32%8.59%-20%
AKGUV28.53%15.91%-43%
EGCYO12.56%0.00%-22%
KATMR16.85%4.45%-33%

Özel Analiz: Yabancı Takasındaki Haftalık Değişimler [14 – 18 Mayıs, Vakıf Yatırım

Analizimiz Foreks tarafından sağlanan Takas verilerinin yine aynı veri kuruluşunun yabancı aracı kurumlar gruplandırması baz alınarak yapılmıştır. Söz konusu kurumların yabancı yatırımcı işlemlerinin yanında yerli kurumsal/bireysel yatırımcı işlemleri yapmış olbileceğini bu nedenle de Borsa İstanbul tarafında aylık açıklanan verilerle farklılık yaratabileceğini hatırlatmak isteriz.

  • Haftalık bazda yabancı takasında artış açısından en dikkat çeken hisseler YUNSA, KRDMD, KOZAA, ADNAC ve CLEBİ olurken, DGATE, AYEN, KOZAL, DOGUB, ve PETKM   hisseleri ise aynı dönemde yabancı takası en çok azalan hisse senetleriydi. Yabancı takası en çok artan hisseler arasında takas değişimine göre fiyat performansı geride kalan hisseler: AKGUV ve ALARK iken, payı düşmesine rağmen olumlu performans gösteren hisse: KOZAL hissesidir.

 

Bu analizlerin dışında hisselerin pay sahipliliğindeki yabancı oranlarının yüzdesini ise Hisselerin Ortalama Hacim ve Yabancı Oranları tablosundan bakabilirsiniz