Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Vahap Taştan&...

Vahap Taştan’ın Günlük Piyasalar ve BIST100 Borsa Yorumu

A1 Capital Menkul Değerler araştırma uzmanı Vahap Taştan’ın günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

Vahap Taştan’ın 20.11.2018 tarihli Borsa Yorumu

BİST100’de Ana Dirençler, Bankacılık Sektöründe Ana Dirençler.

Küresel piyasalar ticaret savaşına ilişkin endişeleri fiyatlamaya devam ederken, ABD borsalarında dün gördüğümüz satış baskısının bu sabah Asya borsalarında da kendini gösterdiğini izliyoruz. Zaman zaman tepki alımları görsek de bu alımları şimdilik yeni bir yükseliş trendi olarak değerlendirmek doğru olmayacaktır. Fitch de yaptığı açıklamada ticaret savaşı endişelerinin 2019’da hissedilmeye devam edeceğini açıkladı. Tabii tek gündem ticaret savaşları değil aslında. İtalya’daki haber akışı azalsa da bugün AB Maliye Bakanları toplantısı gerçekleşecek. Bu toplantının ardından muhtemelen gelecek açıklamalar İtalya’ya dikkatleri yoğunlaştıracaktır. Piyasalardaki risk iştahı yüksek değil fakat en azından gerilimi azaltacak bir başlık olarak Fed’den gelen son açıklamalar söz konusu. Güvercin bir söylem yok fakat şahin tonlamada azalma var. Bunu Aralık için düşünmemek lazım. Aralık’ta faiz artırım ihtimali hala %69’larda fakat bu oranın geçtiğimiz hafta daha yüksek olduğunu hatırlatalım.

Gelelim yurtiçi piyasalara; CDS’teki düşüşün yavaşlamış olmasını nispeten dışarıdaki havayla değerlendirmek gerekiyor. İçeride faizler şu anda enflasyonun altında ve bu da TL’deki baskıyı azaltacak bir ortam yaratıyor. 5,30’ları yeniden test ettiğimiz bugünlerde haber akışının daha önemli olduğunun altını çizelim. İşin aslı, Kaşıkçı davasında Trump ile CIA arasındaki görüş ayrılığı ve farklı açıklamalar Trump’ı Türkiye’ye karşı adım atmada daha fazla zorluyor. Bu zorlamada gerek Halkbank gerekse FETÖ’ye ilişkin yeni bir iyi haber alınacağı beklentisini artırıyor. Bu haber akışı Suriye’deki bir gelişme de olabilir fakat şu an için Türkiye piyasalarında çalışan algı bu yönde.

BİST100

BİST100’de yeniden 50 günlük ortalamanın geçtiği 94.600 – 95.000 direncine kadar geldik. Ana dirençlerine gelen sadece BİST100 endeksi değil tabii ki. Özellikle piyasanın en büyük bankalarında da grafikler eski zirvelere yaklaşıldığını gösteriyor. Bir süredir endeks için bir 100.000 ve üzeri hareket olacaksa bunun bankalarla olacağını görüşündeydik ve bu görüşü hala koruyoruz. Bu nedenle endeksten önce bankaların grafiklerinde ana dirençleri takip etmek daha faydalı olabilir. Endeksi dün yukarı çeken ilk beş şirketten ilk ikisi banka oldu. Yandaki tabloda da görüleceği üzere en büyük katkıları AKBNK ve GARAN yaparken, bu şirketleri TCELL, TUPRS ve THYAO beraberinde izledi.

Dolar/TL

Dolar/TL’de bir süredir test ettiğimiz 5,30’ları yeniden baskılayan bir piyasa var. TL’deki normalleşme hareketi yükselişte direnç görevi görürken, Dolar’da son dönemdeki değer kaybı bu geri çekilmede etkili. Tabii 5,30’ları kıracak yeni bir haber akışı alır mıyız bu soru işareti. Yukarıda 5,3680 ve 5,4160 ana direnç olarak takip edilebilecek seviyeler arasında.

Manşette Neler Var

  • Küresel borsalar ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimi ile düşüşte. ABD’den sonra bu sabah Asya piyasalarında da satışlar var.
  • Bugün Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısı gerçekleşecek. İtalya ile ilgili açıklamalar piyasalara yön verebilir.
  • Fitch, yayımladığı raporda, Fed’den gelen şahin ton, güçlenen Dolar ve ticaret savaşı endişelerinin 2019’da hissedilmeye devam edeceği notlarını paylaştı.
  • New YOrk Fed Başkanı John Williams, kademeli faiz aurken, ekonomideki genel iyi gidişatın şart olduğunu belirtti

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

BİST100 endeksinde ana dirençlerden biri olarak takip ettiğimiz 94.600 -95.000 bölgesine kadar yükselişi takip ettik. Bu seviyenin üzerine yerleşmesi endeksin yükselişi açısından teknik şart olacaktır. 50 günlük ortalama kısa ve orta vadede resmi değiştirecek bir direnç görevi gördü. Bu seviyenin üzeri aynı zamanda kademeli olarak 100.000 bölgesine bir hareket başlatabilir

 

Vahap Taştan ile yaptığımız görüşmede kendisine dolar konusundaki görüşlerini sorduk. Dolar kurunda dipte miyiz? Kısa vade hangi seviyeler önemli ve kurda neler görebiliriz? Dolar daha düşer mi? Artık buradan dolar yükselir mi? Kendisinden dinledik…