Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Vahap Taştan&...

Vahap Taştan’ın Günlük Piyasalar ve BIST100 Borsa Yorumu

A1 Capital Menkul Değerler araştırma uzmanı Vahap Taştan’ın günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

Vahap Taştan’ın 18.12.2018 tarihli Borsa Yorumu

Küresel Riskler Yeniden Denge Kaybında

Dünya piyasalarında haftanın gündemi Fed olsa da yılın son haftalarında yeni bir türbülansa şahit oluyoruz. Gündemdeki risk başlıkları artış gösteriyor. Başta ticaret savaşı olsa da Fed tartışmaları şu anda piyasaları baskılayan ana unsurlardan biri oldu. Aslında %75’lerin üzerindeki bir fiyatlamayla Fed’in faiz artırımını piyasaya dahil ettik fakat hem Aralık toplantısı, yani bu hafta yapılacak olan, hem de 2019 beklentileri Fed’in hamleleriyle uyuşmuyor. Bu da özellikle projeksiyon tarafinda Fed’in atacağı adımları önemli kılıyor. Buradan kastımız üyelerin 2019’da kaç faiz artırımı öngörmesiyle ilgili aslında. Dünyadaki bir gündem de Çin Devlet Başkanı açıklamalarından gelirken, Çin’in büyümesinin dünyaya bir tehdit olmadığı belirtildi. Şimdilik bu tarafıyla bakınca bir risk görünmüyor fakat Çin’e reform dayatılmaması gerektiği açıklaması tam da ticaret savaşlarında Çin’in sözlü adımı olarak yorumlanabilir. Geçtiğimiz hafta Avrupa’da zayıf veri akışı takip ettik. Yılın sonuna gelirken Avrupa’da ekonomik faaliyetin yavaşladığını notlarımıza eklememiz gerekiyor.

Yurtiçi piyasalara gelince;

BİST100 endeksinde 96.500’lerden başlayan düşüş hareketi devam ederken, aybaşından bu yana gelen en yüksek düşüş bankacılık sektöründe gerçekleşti. Yurtdışındaki düşük risk iştahı BİST100 endeksini de aşağı çekerken, 90.000 seviyesinin de altına sarkmış durumdayız. Buna ek olarak Fırat’ın Doğusuna planlanan operasyon da içeride gündem maddeleri arasında. Aslında hafta sonu operasyonun başlayabileceği endişesi vardı fakat hafta sonunun sakin geçmesi operasyon beklentilerini ertelemiş oldu. Görüşümüz muhtemelen önümüzdeki yıla sarkabileceği yönünde. Bu yönde bir algı piyasaları nispeten rahatlatabilir fakat dışarıda riskler aşağı yönlü.

Dün açıklanan sanayi üretim rakamı, sanayi sektörünün 2018’in son çeyreğine kötü başladığına işaret etse de bunun bir bölümü fiyatlandı. Ekim ayı verisi olması nedeniyle aslında hem Dolar/TL’deki sert dalgalanmanın, hem de endeksteki sert satışların olduğu bir döneme geliyor Ekim ayı hatırlatalım.

Dolar/TL ’de ise 5,40’ların üzerine fiyatlama hala isteksiz seyrediyor. Geçtiğimiz hafta üzerine bir hareket yapsak da kalıcılık sağlayamadık. TCMB’den gelen açıklama piyasaları rahatlatsa TL üzerinde operasyon baskısı var. Gelişen ülke para birimleri aybaşına göre Dolar karşısında primli seyrediyor. Yarınki Fed kararı Dolar ile ilgili yön tayininde belirleyici olacaktır.

Manşette Neler Var?

  • Çin Devlet Başkanı’ndan Çin’e reform dayatılmaması gerektiği ve çok taraflı ticaretin destekleneceği mesajı geldi.
  • Dünyanın en büyük ABD tahvil tutucusu Çin’in ABD tahvil stoku 1,5 yılın en düşük seviyesine geriledi.
  • Bakan Albayrak, bütçe açığı / GSYH oranında hedef olan %1,9 değerini yakalayacaklarını kaydetti.
  • Dışarıda risk iştahı düşük, ABD’de S&P500 14 ayın en düşüğüne gerilerken, Asya piyasaları da satıcılı seyrediyor.
  • Fed’in Aralık ayı toplantısının ilk günü bugün. Yarın karar açıklanacak

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

BİST100 endeksinde referans olarak takip ettiğimiz 90.600 seviyesi üzerine yerleşemediğimizi izliyoruz. Bu bölge aynı zamanda saatlik grafikte 23 periyotluk ortalamaya denk gelmekte. Geri çekilmede ise ana destek olarak 89.300 eşiği takip edilebilir.