Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları SGMK Kredi St...

SGMK Kredi Strateji: Şirket Tahvilleri Bülteni, İş Yatırım

İş Yatırım Araştırma Birimi tarafından hazırlanan şirket tahvilleri raporudur. 31.01.2017

Şubat-2017 : Faizlerdeki Durum Cazibesini Arttı

Yılın ilk reel sektör ihracı başarıyla gerçekleşti. Akfen Holding Ocak ayının başında 3 yıl vadeli 3 ayda bir değişken kupon ödemeli yeni bir tahvil ihraç ederek yılın ilk reel sektör ihracını başarıyla tamamlandı. İlk aşamada satışa sunulan 150 milyon TL’nin çok üzerinde talep gelmesiyle toplamda 300 milyon TL tutarında ihraç gerçekleşti. Holding’in altında yer alan her üç şirketin; Mersin Limanı, TAV Havalimanları ve Akfen Yenilenebilir Enerji’nin, kredi kalitelerinin yüksek olması ve buna karşılık ihraçta ek getiri oranının 450 bp ve yıllık bileşik faiz oranının %15,69 seviyesinde oluşması talebin güçlü gerçekleşmesinde etkili oldu.
Yılın ilk reel sektör tahvil ihracının bu şekilde sonuçlanmasını olumlu buluyoruz. Zira 2017 yılında gerçekleşecek diğer reel sektör tahvil ihraçları için de piyasaya pozitif bir sinyal verilmiş oldu. Ocak ayı içerisinde tahvil ikincil piyasada da ilgi görmeye devam etti. Tahvilin prim yaparak 100,5 seviyelerinden fiyatlanarak, %16 bileşik getiriye ulaştığını gördük.

Ocak ayı içerisinde iki adet toplamda 325 milyon TL tutarında reel sektör ihracı gerçekleşti. Akfen’in 300 milyon TL tutarındaki ihracıyla birlikte, tekstil sektöründen Derimod Konfeksiyon’un 25 milyon TL tutarında 18 ay vadeli tahvili, ay içerisinde gerçekleşen tek reel sektör ihraçları oldu. Reel sektör ihraçlarında vadelerin 1,5-3 yıl arası, ek getirilerin de 450-475 bp seviyesinde gerçekleştiğini gördük. Önümüzdeki dönemde reel sektör ihraçlarının ivme kazanmasını ve holdinglerden, enerji ve inşaat sektörlerindeki şirketlerden ihraçların gelmesini bekliyoruz.

Mevduat faizlerinin son birkaç aydır ortalama %9,5 seviyelerinde seyretmesi ÖST’lerin cazibesini artırdı. TCMB’nin yaptığı faiz indirimleri, gecelik faiz ile politika faizi arasındaki makasın daralması, Merkez Bankası’nın verdiği TL likiditeyi artırması ve bireysellerin Döviz mevduattan TL mevduata geçmelerinin de etkisiyle, yılın 3. çeyreğinden itibaren bankalar mevduat faizlerinde daha az rekabet içerisine girdiler. Dolayısıyla Kasım ayı sonundan beri mevduat faizlerinin ortalama %9,50 seviyelerinde seyrettiği görüyoruz. Buna karşılık ise kurdaki bozulmaya paralel gösterge kıymetin faizi Kasım sonundan bu yana 76 bp yukarı gelerek %11,37 bileşik seviyelerine ulaştı. Dolayısıyla, gösterge kıymet üzerine ek getiriyle fiyatlanan değişken faizli ÖST’ler, en çok karşılaştırıldıkları mevduata göre çok daha cazip bir yerdeler. Yüksek getiri isteyen ve kredi riskini de göze alan yatırımcılar için ÖST’ler alternatif bir yatırım aracı olmayı sürdürüyor.

Piyasadaki likidite koşullarının zorlaşmasıyla birlikte bazı tahvil ihraççılarının itfada zorlandıklarını görüyoruz. Bis Enerji’nin tahvilini yeniden yapılandırma sürecini tamamlaması sonrasında, Beykoz Doğa Öğretim anapara geri ödemesini zamanında yapamadığını açıklandı. Beykoz Doğa Öğretim 16 Aralık 2016 vadeli tahvilinin son kupon ödemesini gerçekleştirmiş ancak aynı tarihte 21,5 milyon TL tutarındaki anapara ödemesini gerçekleştiremediğini duyurmuştu. Ancak Şirket daha sonra KAP üzerinden yaptığı açıklamalarda bir ay içerisinde faizle birlikte anaparanın ödeneceğini belirterek yeniden yapılandırma çerçevesinde adımlar attı. 25 Ocak’ta Beykoz Doğa Öğretim tarafından KAP’ta yayınlanan son bildirime göre tahvili elinde tutan bireysel yatırımcılarla teminatlandırma ve yapılandırma konularında görüşmeler sonuçlanmış olup, kurumsal yatırımcılarla da teminatlandırma ve protokol konularında son aşamalara gelindiği bildirildi. Şirket ayrıca 25/01/2017 tarihinden itibaren anapara üzerinden yıllık %15 faiz ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

 

Uğursel Önder

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Uzman | Araştırma