Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları MSCI Endeksin...

MSCI Endeksinde Yarıyıl Revizyonu

PAYLAŞ

MSCI Türkiye endeskinde değişiklikler

MSCI Türkiye Küçük Şirketler Endeksine eklenenler : Ipek Doğal Kaynakları, Kardemir, KOZAA, Mavi ve Sasa

Çıkanlar : Net Holding

DENİZ YATIRIM Yorumu: MSCI yarı yıl revizyonu piyasa için sürpriz olmadı MSCI, yarı yıl revizyonunda Global Standard endeksinde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

MSCI Small Cap (Küçük Şirketler) Endeksi’ne ise Ipek Enerji, Koza Anadolu, Kardemir, Mavi ve Sasa eklendi, Net Holding ise endeksten çıkarıldı. Endekslerdeki değişiklikler 30 Kasım gün sonu kapanışından itibaren geçerli olacak.

 

MSCI Endeksi Değişiği 01.Haziran.2017

OYAK YATIRIM: MSCI değişiklikleri bugünden itibaren geçerli olacak. Aselsan MSCI Endeksine dahil edilirken herhangi bir hisse çıkartılmadı. MSCI Global Small Cap endeksine ise; Kordsa, Logo Yazılım ve Türk Traktör alındı, Bizim Toptan, Doğuş GYO, Doğuş Otomotiv, Ege Endüstri, Konya Çimento, Pınar Süt, Şekerbank Torunlar GYO ise çıkarıldı. 01.06.2017

16.05.2017

Dün Aselsan’ın MSCI endeksine girebileceğinden ve Turkcell’in de endeksteki ağırlığının değişebileceğinden raporlarından bahseden Deniz Yatırım konunun önemi hakkında durmuş ve bu durumun hisselerin performanslarını etkileyebileceğinden bahsetmişti. Gece yarısı itibari ile beklenen haber geldi, işte endekste yerini alan hisseler:

DENİZ YATIRIM YORUMU

MSCI, 31 Mayıs itibariyle gerçekleşecek olan endeks değişikliklerini açıkladı. Buna göre Aselsan (ASELS) beklendiği üzere MSCI Türkiye endeksine dahil ediliyor. Öte yandan, Türk Traktör (TTRAK), Logo (LOGO) ve Kordsa (KORDS) MSCI Türkiye Küçük Ölçek Endeksi’ne eklenirken, Doğuş Otomotiv (DOAS), Bizim Toptan (BIZIM), Doğuş GYO (DGGYO), Şekerbank (SKBNK), Pınar Süt (PNSUT), Konya Çimento (KONYA), Torunlar GYO (TRGYO) ve Ege Endüstri (EGEEN) ise endeksten çıkarılacak hisseler oldu.

HALK YATIRIM YORUMU

Dünyanın önde gelen endeks yapıcılarından MSCI, endekslerinde 31 Mayıs 2017 gece yarısından itibaren geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. Buna göre; MSCI Global Small Cap Endeksi’nin Türkiye bölümünden 8 hisse çıkarılırken 3 adet ekleme yapıldı. MSCI Global Small Cap endeksine; Kordsa, Logo Yazılım ve Türk Traktör alındı, Bizim Toptan, Doğuş GYO, Doğuş Otomotiv, Ege Endüstri, Konya Çimento, Pınar Süt, Şekerbank Torunlar GYO ise çıkarıldı. Öte yandan MSCI Global Standart Endekslerinde Türkiye bölümüne Aselsan eklenirken, çıkarma yapılmadı.

OYAK YATIRIM YORUMU

Aselsan MSCI Endeksine dahil edilirken herhangi bir hisse çıkartılmadı. Aselsan’ın MSCI Endeksine dahil edilmesinin özellikle endeksi takip eden fonlardan alış getireceğini ve şirketin kısa vadede performansına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. MSCI Global Small Cap endeksine ise; Kordsa, Logo Yazılım ve Türk Traktör alındı, Bizim Toptan, Doğuş GYO, Doğuş Otomotiv, Ege Endüstri, Konya Çimento, Pınar Süt, Şekerbank Torunlar GYO ise çıkarıldı. Endeks değişiklikleri 31 Mayıs 2017 kapanışı ile geçerli olacaktır.

AK YATIRIM YORUMU

Şirketten yapılan açıklamada Aselsan hissesinin MSCI-Türkiye endeksine dahil edildiği ve söz konusu endeksten herhangi bir hissenin çıkarılmadığı duyuruldu. Şirket ayrıca Kordsa, Logo ve Türk Traktör hisselerini MSCI – Türkiye Düşük Piyasa Değerli Şirketler Endeksine dahil ederken, bu endeksten Bizim Toptan, Doğuş GYO, Doğuş Otomotiv, Ege Endüstri, Konya Çimento, Pınar Süt, Şekerbank, Torunlar GYO hisselerini çıkardığını açıkladı.

İŞ YATIRIM YORUMU

MSCI Endeks Değişiklikleri: MSCI Mayıs ayı gözden geçirmesinde Aselsan’ı MSCI Global Standart Index’e (MSCI Türkiye) ekleme kararı aldı. Ayrıca MSCI Small Cap Index’e (küçük piyasa değerine sahip hisseler endeksi) KORDS, LOGO, ve TTRAK’ı eklerken BIZIM, DGGYO, DOAS, EGEEN, KONYA, PNSUT, SKBNK ve TRGYO’yu listeden çıkardı. Değişiklikler 31 Mayıs kapanışları ile gerçekleşecek.

TACİRLER YATIRIM YORUMU

MSCI endeksleri Mayıs ayı değişiklikleri dün açıklandı. MSCI Global Standard Turkey endeksine Aselsan eklenirken, endeksten çıkan hisse olmadı. MSCI global small cap Turkey endeksine Kordsa, Logo Yazılım ve Türk Traktör dahil edilirken, Bizim Toptan, Doğuş Otomotiv, Doğuş Gayrimenkul, Ege Endüstri, Konya Çimento, Pınar Süt, Şekerbank ve Torunlar GYO endeksten çıkartıldı. Endeks değişiklikleri 31 Mayıs kapanışıyla devreye girecek.

PAYLAŞ