Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları En Sağlam His...

En Sağlam Hisseler: Dalgalanmalarda Korunaklı, Yükselişlerde Cazip, Halk Yatırım

PAYLAŞ

Rapor-932016 yılının yedi aydan daha fazla dilimini geride bırakırken, bu dönemde piyasalara yön veren gelişmelerin başında hiç kuşkusuz ki küresel bazda devam eden zayıf büyüme trendi yer aldı.

2015 yılına damgasını vuran ‘zayıf küresel büyüme’ temasının Görünüm Raporumuzda da ön plana çıkardığımız gibi 2016 yılında da devam edeceğini belirtmiştik. Beklentimiz doğrultusunda küresel büyümeye dair kırılganlıkların daha da belirginleştiği bir dönemden geçerken, bu dönemde gelişmiş ülke merkez bankalarının da teş vik hamleleriyle ekonomik aktiviteyi canlandırmaya yönelik adımlarını devam ettirdiğini izledik. Ancak bu noktada, merkez bankalarının destekleyici önlemler konusunda limitlere dayandığı ve ek genişleme konusunda daha ihtiyatlı bir tutum sergilemeye çalıştığı izlenimi aldığımız ı da belirtmek isteriz.

Küresel ekonomik aktivitede devam eden zayıflıklar karşısında gelişmiş ülke merkez bankalarının teşvikler konusunda limitlere dayanmasının, gelişen ülke varlıklarına yönelik risk algılaması açısından da aşağı yönlü risklerin devam etmesine neden olduğunu düşünüyoruz. Özellikle, mevcut durumda gelişen ülke hisse senetlerinin değerlemeler itibariyle yüksek seviyelerde olması da ihtiyatlı yaklaşmamıza neden oluyor. Gelişen ülke hisse senetlerine yönelik gösterge niteliğindeki MSCI GOÜ endeksi 21 Ocak’ta gördüğü en düşük seviyeden şu ana kadar %32,2 yükselirken; Brexit referandumu sonras ı gördüğü en düşük seviyeden de (27 Haziran) yaklaşık %14,5 yukarıda. Bu durum, küresel risk algılamas ına yönelik olası bozulmalarda GOÜ borsalarındaki aşağı yönlü hareketlerin belirginleşmesine neden olabilir.

Zayıf büyüme ortamında genel olarak emtia fiyatlarındaki zayıf seyrin de devam edeceğini, bunun da küresel risk algılamas ı açısından bir diğer aşağı yönlü risk unsuru olarak ön planda olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda, küresel tarafta devam eden zayıf büyüme dinamikleri ve bunun emtia fiyatları üzerindeki baskısı nedeniyle, özellikle mevc ut primli seviyeler itibariyle, gelişen ülkelere yönelik ‘temkinli’ duruş sergilemeyi tercih ediyoruz.

Küresel risk iştahının net bir yön göstermekten ziyade dalgalanmalara sahne olmaya devam etmesini beklerken; öngörülebilirliğin zor olduğu ve mevcut seviyelerin de cazip olmaktan uzaklaşmaya başladığı bu konjonktürde, gelişen ülke varlıklarında son dönemde yaşanan güçlenmenin devam etme olasılığını zayıf buluyoruz. Gelişen ülkelere yönelik ‘temkinli’ duruşumuz, TL varlıklara karş ı da genel olarak ‘temkinli’ bir yaklaşım edinmemize neden oluyor.

1hyetuYine de, küresel düşük faiz ve yüksek likidite ortamının devam etmesi nedeniyle, özellikle düzeltme dönemlerini takiben, gelişen ülkeler ve BIST’in ön plana çıkabileceği dönemler olabileceğini de göz ardı etmiyoruz. 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimi sonrasında politik düzlemde yaşanan olumlu gelişmeler, ekonomik aktiviteyi canlandırmaya yönelik açıklanan teş vikler, mevcut durumda Moody’s ve Fitch nezdinde ‘yatırım yapılabilir’ kredi notlarının korunuyor olması ve piyasa çarpanları itibariyle gelişen ülkelere göre iskontolu işlem görmesi, BIST’e yönelik destekleyici unsurlar olarak beliriyor. Mevc ut durumda BIST100 endeksi F/K çarpanı itibariyle MSCI GOÜ’ye göre %40,6 iskontolu; 12-aylık ileriye dönük F/K itibariyle de %32,6 iskontolu işlem görüyor. Ancak BIST100’ün son 3 y ıllık kendi ortalama F/K’sına göre ise %11’lik görece daha düşük iskontoyla işlem gördüğünü de hatırlatmak isteriz. Bu durum BIST100 endeksinin F/K çarpanı itibariyle benzerlerine göre yükseliş potansiyeli olduğuna işaret ederken; kendi tarihsel ortalamasına göre (3 yıllık F/K ortalamasına göre) yükseliş potansiyelinin görece daha düşük olduğunu gösteriyor.

BIST100 endeksi MSCI GOÜ’ye göre yılbaşından bu yana %5,53 oranında negatif ayrışırken, negatif ayrışmanın 15 Temmuz sonrası dönemdeki fiyat hareketlerinden kaynaklandığını görüyoruz (BIST100 endeksi yılbaş ından 15 Temmuz’a kadarki dönemde MSCI GOÜ endeksine göre %6,19 pozitif ayrışırken, 15 Temmuz sonrası dönemde %10,41 negatif ayrıştı).

BIST100 Hedefimiz 87.000

BIST100 endeksi için 12-aylık tahminimizi 87.000 seviyesinde belirlerken; hisse portföyümüzü dalgalanmalara karşı daha dayanıklı, risk iştahının arttığı dönemlerde de cazibesi olabileceğini düşündüğümüz hisselerden oluşturmayı tercih ettik. Küresel ve içsel temaları göz önünde tutarak orta vadeli beklentilerle oluşturduğumuz portföyümüzde yer alan hisseler BIZIM, TATGD, BIMAS, TRKCM, SODA, BOLUC, ISGYO, OTKAR, ARCLK ve GUBRF şeklindedir.

2gjfju

Halk Yatırım yukarıdaki yazıda genel gerekçelerini özetlediği hisse öneri portföyünde yer alan hisselerin hepsi için ayrınıtlı analiz yapmıştır. Aşağıdaki linklerde Halk Yatırım ve diğer kurumların söz konusu hisse için tavsiye ve analizlerini ayrıntılı olrak bulabilirsiniz:

Arçelik ARCLK Hisse Analiz ve Yorumları

Bim Mağazalar BIMAS Hisse Analiz ve Yorumları

Bizim Mağazaları BIZIM Hisse Analiz ve Yorumları

Bolu Çimento BOLUC Hisse Analiz ve Yorumları

Gübretaş GUBRF Hisse Analiz ve Yorumları

İş GYO ISGYO Hisse Analiz ve Yorumları

Otokar OTKAR Hisse Analiz ve Yorumları

Soda Sanayi SODA Hisse Analiz ve Yorumları

TAT Gıda TATGD Hisse Analiz ve Yorumları

Trakya Cam TRKCM Hisse Analiz ve Yorumları

 

PAYLAŞ