Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Kovid-19 Nede...

Kovid-19 Nedeniyle Hangi Şirketler Üretime Ara Verdi, Hangileri Tekrar Başlıyor?

Kovid-19 Nedeniyle Hangi Şirketler Üretime Ara Verdi, Hangileri Tekrar Başlıyor?

Kovid-19 salgınına yönelik alınan tedbirler birçok ülkede ekonomik hayatı durma noktasına getirirken, Türkiye’de de bazı şirketler gerek tedarik gerek çalışanların sağlık endişeleri kaygıları nedeniyle üretimlerine ara verdiklerini açıkladılar.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Borsada işlem gören şirketler kamuyu aydınlatma platformuna Korona Salgını nedeni ile alınan tedbirlere dair bildirimlerde bulunurlarken, bu bildirimlerin bir kısmında üretime ara verildiği bir kısmında işlerin yavaşlatıldığı bir kısmında da faaliyetlerin önlemler çerçevesinde kesintisiz devam ettiği bilgileri ulaştı. Bu kapsamda Korona virüsü salgını etkilerinin şirketler bazında yansımalarını bir araya getirmeye çalıştık. Yoğun açıklamalar içerisinde özellikle faaliyet ve üretime dair bilgileri paylaşırken, diğer önlemlere kısaca değinerek vermeye çalıştık.

Üretim ve Faaliyete Tekrar Başlayan Şirketler

Sanifoam Sünger (SANFM): 30.03.2020 tarihli açıklamada Adana, Ankara, Çerkezköy (merkez) fabrikalarında üretime 15 gün süreyle ara verileceği açıklamıştı. Yurtiçi ve yurtdışı müşteri ve tedarikçilerin birçoğunun üretime başlaması ve siparişlerinde meydana gelen artışlar sebebiyle 16.04.2020 tarihinden itibaren fabrikalarda üretim faaliyetlerine yeniden başlanacaktır.

Tukaş Gıda tarafından Covid-19 küresel salgını nedeniyle şirket ürünlerine olan taleplerde büyük artış meydana geldiği duyurulmuştur. Artan taleplerin karşılanması için Niğde Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (“BORKOSB”) ile BORKOSB içerisinde yer alan toplam 186.998 m2 yüzölçümüne sahip arsanın 36.75 TL/m2 birim fiyat üzerinden Şirkete tahsis edilmesine ilişkin arsa tahsis sözleşmesi 15.04.2020 imzalanmıştır. Toplam tahsis bedelinden (6,87mn TL) Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen %80 oranındaki kısmen bedelsiz tutar (5,50mn TL) düşüldükten sonra kalan 1,37mnTL parsel tahsis bedeli ve 1,37mn TL alt yapı katılım payı olmak üzere toplam 2,75mn TL alım bedelinin %30’u peşin, kalanı 12 eşit taksit halinde 2 yılda ödenecektir. Şirkete tahsis edilen söz konusu arsanın üzerine salça ve sebze konserveleri üretimine yönelik tesis kurulması planlanmaktadır.

Bosch Fren Sistemleri (BFREN) 07 Nisan 2020 tarihinde tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde fabrikasında 20 Nisan 2020 tarihine kadar üretime ara vereceğini kamuya açıklamıştı. Şirketten gelen yeni açıklamada 17 Nisan 2020 tarihi itibariyle bazı hatlarda düşük kapasite ile çalışmalar yapılacağı, çalışma ortamında çalışanların sağlığının korunması amacıyla koruyucu ekipman kullanılması ve sosyal mesafe kurallarına uyum için gerekli tüm tedbirler alındığı bildirildi. Üretime tam geçiş için öngörülen tarih 04 Mayıs 2020 olarak belirlendi.

Goodyear İzmit fabrikasında üretimi 20 Nisan’da kısmen başlanmasına, Adapazarı fabrikasındaki duruş süresinin ise 4 Mayıs’a kadar uzatılmasına karar verdi. Adapazarı fabrikasında 20 Nisan itibarı ile belirli bölümler iş sürekliliği kapsamında çalışmaya başlayacak.

Vestel Koronavirüs salgını ve en büyük pazarı olan Avrupa’nın salgının yeni merkezi haline gelmesi ve buna bağlı olarak yurt dışı müşterilerinden gelen sipariş erteleme talepleri nedeniyle, 30 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında bir hafta süre ile üretime ara vermenin ardından üretim faaliyetlerine planlandığı gibi 6 Nisan tarihinde tekrar başlamıştır.

Üretime Araya Devam Eden Şirketler

Karsan üretim faaliyetlerinde 01.04.2020 – 10.04.2020 tarihleri arasında verilen aranın, coronavirüs sürecinde yaşanan gelişmeleri de göz önünde bulundurarak 20.04.2020 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi.

İzmir Demir Çelik 24.03.2020 tarihli açıklamasında Covid-19 salgınının etkisi ile satış düşüklüğü nedeniyle çubuk haddehanesinde vardiya sayısı azaltmıştı. 01.04.2020 tarihli açıklamasında, salgının boyutu, alınan yasal tedbirler ile satış ve ekonomik durumun mahiyeti yeni tedbirlerin alınması ihtiyacını doğurdu ve Çubuk haddehanesinde kalan iki vardiyanın iptal edilmesi kararlaştırıldı, dinamik olan süreçte yapılan değerlendirmeler sonucu salgının boyutu, öncelikli olarak çalışan sağlığının korunması sonrasında satış ve ekonomik durum göz önünde bulundurularak yeni tedbirlerin alınması ihtiyacı doğdu. Bu kapsamda; Profil Haddehanesi ve Çelikhane bölümlerinde üretime ara verilmesine karar verildi.

Otokar Covid-19 salgını nedeniyle geçici üretimi duruşunu 20 Nisan’a kadar uzattı.

Tuğçelik Alüminyum Üretime Arada Bakım Çalışmaları Yapacak

TUCLK: Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus etkilerini azaltmaya yönelik önlemler çerçevesinde, Avrupa ülkeleri tedarik satış süreçlerindeki aksamalar değerlendirilerek, Merkez Dudullu fabrikamızın 06.04.2020 tarihinden itibaren 15 günlük süreyle üretim çalışmalarına ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Üretim harici operasyonlarımız iş sürekliliği kapsamında devam etmektedir. Mevcut dinamikler nedeniyle, üretime ara verilen süre içersinde; her yıl gerçekleştirilen periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Makine Takım Endüstrisi (MAKTK): Şirket, Covid-19 salgınının neden olduğu azalan talep ortamını, stoklarının yeterli seviyede olmasını ve ilaveten gıda dışı ürün nakliyatına getirilen sınırlamaları göz önüne alarak, salgının etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde tedbiren Gebze/Kocaeli’ndeki üretim tesislerinde 03.04.2020 tarihi itibarıyla üretime geçici süreliğine ara vermiştir. Bu kapsamda Ülkedeki gelişmelerin takip edilmekte olduğu, Covid-19 salgını önlemleri kapsamında kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanılması konusunda başvurular yapılacağı açıklanmıştır. Üretim faaliyetlerinde meydana gelebilecek gelişmeler kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.

Ege Endüstri  24.03.2020 tarihli açıklamada, Corona virüs salgını nedeniyle gelinen noktada, Müşteri ve tedarikçilerde ortaya çıkan fabrika duruş ve sipariş iptallerine istinaden, Pınarbaşı ve Serbest Bölge fabrikalarımızdaki faaliyetlerinin 30 Mart’a kadar olan süreçte yavaşlatılması, akabinde 30 Mart ile 6 Nisan arasındaki süreçte ise üretime ara vereceğimiz kamuya açıklanmıştı. Şirketin tedarikçi ve müşteri sipariş koşulları tekrar değerlendirilerek bu sürenin 9 Nisan 2020 olarak revize edilmesi kararlaştırılmıştır.

Aksa Akrilik (AKSA) Üretim Kapasitesini Azaltacak

Aksa Akrilik Covid-19 salgını nedeniyle düşen talebi göz önünde bulundurarak üretim kapasitesinde %50 azaltıma gidileceğini açıkladı. Şirket ayrıca kısa çalışma ödeneği alınması için başvuruda bulunacak. Aksa Akrilik 2019 yılında %77 2018’de de %82 kapasite kullanım oranı ile çalışmıştı.

Ford Otosan FROTO Üretime Arayı Uzatacak

Ford Otosan Covid-19 salgını sonucu tedarikte ve teslimatta yaşanan problemler nedeniyle üretimi duruşunu 27 Nisan’a kadar uzattı.

Akın Tekstil, Üretime Aranın Uzatıldığını Açıkladı

Akın Tekstil, sosyal temasın asgariye indirilmesi ve ana ihracat merkezimiz olan Avrupa pazarındaki müşterilerimizden gelen sipariş erteleme taleplerini de göz önüne alarak Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesindeki fabrikamızda ve İstanbul ili Bakırköy ilçesindeki şirket genel merkezimizde bulunan tüm personelimizin 30.03.2020-04.04.2020 tarihleri arasında çalışmalarına ara verilmesine kararının 06.04.2020-11.04.2020 tarihleri arasında bir hafta daha uzatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Kaplamin Ambalaj, Şirket doktorunun Korona nedeniyle vefat ettiğini ve salgın sebebiyle üretime ara verildiğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklama şu şekilde gerçekleşti: “Sözleşmeli şirket doktorumuz Sayın Muharrem İDİZ 02.04.2020 tarihi itibariyle corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Doktorumuz fabrikamıza en son 23.03.2020 tarihinde gelmiştir. Son geldiği tarihten itibaren 14 günlük süre boyunca (07.04.2020 sabahına kadar) fabrikamızda üretime ara veriyoruz. Bugüne kadar şirket personellerimizde herhangi bir şüpheli semptoma rastlanmamıştır.”

Temapol Polimer (TMPOL), Üretime Ara Vereceğini Açıkladı

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Salgın nedeniyle ekonomik şartların zora girmesi ile, çoğu müşteri ve tedarikçilerimizin faaliyetlerine ara vermesi , üretimi sağlayacak düzeyde sipariş-talep oluşmaması ve bu durumun ilerleyen dönemlerde de devam edeceği öngörülmesi nedenleriyle, başta yasal işlemler olmak üzere üretim dışı kalan operasyonların devam ettirilebilmesi için gerekli personelimizin dönüşümlü olarak ofisten ve uzaktan çalışma yöntemi ile çalışmalarına devam ettirilmesine, Üretim faaliyetlerimize 02.04.2020-08.04.2020 tarihleri arasında ara verilmesine, “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde ilgili mercilere başvuru yapılmasına karar verildiğini” KAP’a bildirdi.

Bossa Ticaret üretim faaliyetlerine yeniden başlanacağını açıkladı

Açıklamada Resmi kurumların duyurmuş olduğu tüm tedbirlerin alındığı bilgisi de paylaşıldı. BOSSA tarafından yapılan açıklamanın tam metnini hisse sayfasında bulabilirsiniz.

Borusan, İtalya’daki fabrikası hariç üretime devam ediyor

Borusan Mannesmann, 8 Nisan tarihinde düzenlenilmesi planlanan Olağan Genel Kurul toplantısının koronavirüs salgını nedeniyle daha sonra duyurulacak ileri bir tarihe ertelenmesine karar veriken, İtalya’da bulunan BM Vobarno fabrikasında üretime geçici olarak ara verdi. Şirket Türkiye ve ABD’deki tesislerdeki önlem ve faaliyetlerle de ilgili bilgi verdi. KOnuya ait ayrıntıları BRSAN hisse sayfasında bulabilirsiniz.

İzmir Demir Çelik Haddehane Vardiyalarını İptal Etti

İzmir Demir Çelik yönetimi haddehanedeki iki vardiyanın iptal edilmesine karar verdi. Şirketin bir günlük çubuk haddehane üretim kaybının yaklaşık 2.300 ton civarında olacağı tahmin edilmekte olup, buna bağlı ciro kaybının ise yaklaşık 6.670.000 Türk Lirası civarında olacağı tahmin edilmektedir.

Kardemir’den Üretimde Azaltma Kararı

Kardemir, Covid-19 salgınının neden olduğu demir/çelik sektöründe ortaya çıkan olumsuz piyasa koşulları sonucu, çalışan yoğunluğunu azaltmak, iş güvenliği ve sürdürülebilir üretim unsurlarını azami seviyeye getirmek amacıyla; şirket genelinde çeşitli planlı bakım ve onarım faaliyetlerinin öne çekilerek günlük üretim seviyesinin kısmen azaltılması kararı aldığını belirtti.

Jantsa, İştiraki JMW Jant’ın Üretime Ara Vereceğini Açıkladı

Jantsa iştiraki JMW Jant San.Tic.A.Ş. 01.04.2020 – 15.04.2020 tarihleri arasında üretime ara vereceğini ve bu dönemde fabrikada yıllık izinlerin kullanılacağını ve makina bakımlarının yapılacağını açıkladı. Söz konusu aranın Şirketimiz faaliyetlerine önem arzedecek bir etkisinin olmadığı bilgisi de açıklamaya eklendi.

Menderes Tekstil Düşük Kapasite ile Çalışacak

KAP Açıklaması: 22.03.2020 tarihinde yaptığımız özel durum açıklamamızda COVID-19 salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında 23.03.2020 tarihi itibariyle fabrikamızın 1 hafta süreyle üretime ara verdiğini, çalışanlarımızın bu süre zarfında yıllık izinlerine mahsuben ücretli izinli sayılacaklarını, idari birimlerde çalışanların ihtiyaca göre asgari personel sayısıyla çalışacaklarını ve dönüşümlü olarak işe geleceklerini bildirmiştik. Şirketimiz bünyesinde, gerekli görülen ve resmi makamlarca önerilen tedbirler alınarak söz konusu özel durum açıklamamızda belirttiğimiz tarihte (30.03.2020) üretime başlanmıştır.

Ancak, 01.04.2020-30.06.2020 tarihleri arasında 3 (üç) ay süreyle daha düşük kapasite ile çalışarak “Kısa Çalışma” yapılmasına karar verilmiştir. İşbu konu ile ilgili “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik” kapsamında gerekli başvurular yapılmış olup 01.04.2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle(30.06.2020 tarihine kadar) kısa çalışma modeline geçilecektir.

Bosch Fren Üretime Verilen Aranın Uzatıldığını Bildirdi

Bosch Fren – BFREN – 20 Mart 2020 tarihli açıklamada, tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde fabrikada 6 Nisan 2020 tarihine kadar üretime ara verileceği açıklamış olup, yaşanan gelişmeler sonucunda bu süre 13 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.

Tofaş üretime iki hafta ara veriyor

Tofas Covid-19 salgının tedarik ve teslimat süreçlerinde neden olduğu aksamalar neticesinde 3 Nisan – 20 Nisan tarihleri arasında iki hafta üretime ara vereceğini duyurdu.

Ford Otosan’dan 1 Hafta Uzatma Kararı

31.03.2020 – Ford Otosan, Kocaeli ve eskişehir fabrikalarında devam eden üretim durdurma kararını 1 hafta daha uzatmaya karar vermiştir. Yapılan açıklamaya göre tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde fabrikalarda 13 Nisan 2020 tarihine kadar üretime ara verileceği belirtilmiştir. Avrupa’ya yapılan ihracat satışları 2019 yılında şirketin toplam satışlarının %87 oluşturmuştu. FROTO’nun en büyük pazarlarında yaşanan olumsuz gelişmelerin 2020’nin ilk yarısında şirketin ihracat satışları üzerinde negatif etkisi olmasını bekliyoruz. FROTO’nun ihracat satışları 2020 yılının ilk iki ayında %21 oranında daralmıştı.

Tüpraş Üretimi Azalttı mı?

Medyada yer bulan bir habere göre Tüpraş koronavirüsle bağlantılı zayıf talep dolasıyla İzmir, İzmit ve Kırıkkale rafinerilerindeki üretimi sırasıyla %50, %20 ve %50 azalttı. Oyak Yatırım konu ile ilgili değerlendirmesinde şu tespitte bulundu: İzmir, İzmit ve Kırıkkale rafinerileri sırasıyla 11.9mn ton, 11.3mn ton ve 5.4mn ton kapasite ile Tüpraş’ın yıllık üretim kapasitesinin %40, %38 ve %18’ini oluşturmaktadır. Tüpraş henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

 

Olmuksan Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle şirkette alınan önlemleri açıkladı – 27.03.2020

OLMIP: Olmuksan International Paper ürünleri, Türkiye’nin her yanındaki tüketicilere gıda, ilaç, hijyen ürünleri ve acil durum malzemelerinin ulaştırılması için gerekli tedarik zincirlerinin kritik önemdeki bileşenleridir. Hem çalışanlarımızın hem de yüklenicilerimizin güvenliklerini ve sağlıklarını gözetmek en önemli sorumluluğumuzdur. 
 
Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Sağlık Otoriteleri tarafından önerilen kişisel hijyen, sosyal mesafelendirme, tesis temizliği ve diğer önleyici tedbirleri uygularken  tesislerimizi dönüştürerek işletmeye devam ediyoruz. Halihazırda tedarik zincirimizde önemli bir aksaklık yaşanmamaktadır. Daha ayrıntılı bir bakışla, küresel boyutta yaşanan Koronavirus (COVID-19) salgını nedeniyle ülke genelinde alınan önlemler çerçevesinde, Olmuksan International Paper Ambalaj San. ve Tic. AŞ’de uygulanmakta olan eylem planlarımız aşağıdakileri içermektedir:
 
• Sağlık Bakanlığımızın paylaştığı önlem önerileriyle paralel olarak, tesislerimizde, salgının önlenmesine destek olacak şekilde hijyenik ve sosyal mesafelendirme tedbirleri uygulanmaktadır.
• Durumun takip edilmesi için ve gerekli önlemlerin uygulanmasını temin etmek üzere bir COVID-19 komitesi kurulmuştur.
• İşini uzaktan yapabilen çalışanlarımız fabrika ve ofis dışından çalışacaklardır.
• İş için kritik öneme sahip gerekçelere dayanmayan tüm seyahatler ile geniş kapsamlı şirket toplantıları ve  etkinliklere katılımlar iptal edilmiştir.   
• BT altyapısı uzaktan çalışma anlayışını etkin kılmaya hazır hale getirilmektedir. 
• Kronik hastalıkları olan ve hamile çalışanlar, iş tanımlarının uzaktan çalışmaya uygun olmaması durumunda, ikinci bir bildirime kadar evlerinde kendilerini izolasyon altına almaya teşvik edilmektedir. 

Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında üretim faaliyetinin geçici süreyle durdurulduğunu açıkladı

GOODY – Goodyear yaptığı açıklamada COVID-19 salgını nedeniyle küresel piyasalarda değişen talebi göz önünde bulundurarak, Adapazarı ve İzmit fabrikalarımızda 30 Mart 2020 ve 13 Nisan 2020 tarihleri arasında iki hafta süreyle geçici olarak üretime ara verilmesine, ayrıca “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca, kısa çalışma ödeneği alınması için başvuruda bulunulmasına karar verildiğini paylaştı.

Karsan Üretime Ara Veriyor

KARSNBütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, çalışan sağlığını tehlikeye atmamak ve bu süreci en az zararla atlatma çabalarımız doğrultusunda, gerek tedarikçilerimizin ve müşterilerimizin salgın nedeni ile üretim faaliyetlerine ara vermiş olması, gerekse yurt içi ve yurt dışı parça tedariğinde sorun yaşanması ve bu durumun önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörüleri paralelinde, çalışan sağlığını ve istihdamımızı koruyabilmek amacı ile üretime ara verilmesine ve kısa çalışma başvurusunun yapılmasına, ayrıca Şirketimizin tüm lokasyonlarında 01.04.2020 – 10.04.2020 tarihleri arasında tüm faaliyetlere ara verilmesine karar verilmiş olup, gelişmeler oldukça kamuoyu ve yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.

Brisa’dan Koronovirüs Etkilerine dair İkinci Açıklama

Brisa dün yaptığı günlük üretim seviyesinde azaltma kararı açıklamasının ardından bu sabah üretime ara verme kararı alındığını bildirdi. İlgili bildirimde şu açıklamalar yapıldı:

Covid-19 virüs salgını kapsamında hem çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını hem de toplum sağlığını korumak amacıyla 26.03.2020 tarihi itibariyle üretim faaliyetlerimiz kısmen durdurularak “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde başvuruda bulunulmuştur. Bu kapsamda 28.03.2020 Cumartesi günü saat 23:30’dan itibaren de İzmit ve Aksaray Fabrikalarımızdaki üretim faaliyetlerimize 15 gün süreyle ara verilmiştir.

Brisa’dan gelen dünkü KAP açıklamasında ise küresel koronovirüs salgınından en çok etkinlenen ve kısıtlamaların getirildiği ülkeler başta olmak üzere siparişlerde iptaller yaşanmaya başlandığını, bu nedenle 25.03.2020 tarihinden itibaren Şirketin hem İzmit hem de Aksaray fabrikalarında günlük üretim seviyesinde azaltma kararı alındığını bildirdi. İlgili açıklama kapsamında şirkette alınan sağlık tedbirlerine dair de bilgi verilirken, konuyla ilgili önemli gelişmeler yaşandıkça ayrıca yatırımcılarımız ile paylaşılacağı notu düşüldü. Brisa’nın ilgili açıklama metninin tümünü burada bulabilirsiniz.

Kordsa, Salgın Önlemlerine dair Açıklama Yaptı

Kordsa,Covid-19 salgınının çalışanları üzerindeki etkisini en aza indirgemek için gerekli tüm önlemleri aldığını açıkladı. Şirket, fabrikalarında yetkililer tarafından önerilen tüm sağlık protokollerini uygulamaktadır ve ofis çalışanlarının neredeyse tamamı uzaktan çalışmaya geçiş yapmıştır. Şirket, şuana kadar üretimde herhangi bir aksama olmadığını, ancak zayıf talep koşulları veya Kordsa’nın üretim tesisi bulunan çeşitli ülkelerdeki sağlık otoritelerinin kararı nedeniyle, üretimi yavaşlatmanın veya durdurmanın mümkün ileride mümkün olabileceğini belirtti.

Anadolu Isuzu, Üretime 9 Gün Ara Verecek

ASUZU Anadolu Isuzu kovid-10 nedeniyle 30 Nisandan itibaren üretime ara verileceğini açıkladı. Açıklama şu şekilde yapıldı: “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar değerlendirilerek; şirketimizin üretim faaliyetlerine 30.03.2020 tarihinden başlamak üzere 9 gün süreyle ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Üretim dışında kalan operasyonlar şirketimizin İş Sürekliliği Planı ve çalışanlarımızın sağlığına yönelik tedbirler çerçevesinde devam edecektir. 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında kısa çalışma yapılması için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmuştur. Konuyla ilgili gelişmeler yatırımcılarımızla ayrıca paylaşılacaktır.”

Vestel Şirketleri Üretime Ara Verileceğini Açıkladı

VESBE, VESTL Vestel Beyaz ve Vestel Elektronik korona salgıns nedeniyle üretime ara vereceklerini açıkladılar. Her iki şirketten de yapılan bilgilendirler şu şekilde oldu: “Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ve en büyük pazarımız olan Avrupa’nın salgının yeni merkezi haline gelmesi ve buna bağlı olarak yurt dışı müşterilerimizden gelen sipariş erteleme talepleri nedeniyle, üretiminin büyük bir bölümünü ihraç eden Şirketimiz, 30 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında bir hafta süre ile üretime ara verecektir. Üretim dışında kalan faaliyetlerimiz ise alınan çeşitli sağlık ve güvenlik tedbirleri çerçevesinde devam edecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

FMIZP – Federal Mogul Piston Üretimine 2 Hafta Ara Vereceğini Açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada şu bilgi verildi: “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (Corona) Virüsü etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde; otomotiv üreticilerine yapılan satış ve teslimat süreçlerindeki aksamalar değerlendirilerek; 30 Mart 2020’den itibaren iki hafta süreyle üretim çalışmalarına ara verilmesi kararlaştırılmıştır.”

DITAS – Ditaş Doğan Üretime Geçici Olarak Ara Verecek ve Takiben Kısa Çalışma Ödeneğinden (%50) Faydalanılacağını Açıkladı

Yapılan açıklamada Şirketin üretime 02.04.2020-09.04.2020 tarihleri arasında ara verileceği ve 09.04.2020 itibariyle kısa çalışma ödeneğinden (%50) de yararlanılmak suretiyle, üretime tekrar başlanacağı bilgisi verildi. Ayrıca Şirketin satış, tahsilat, nakit akışı, tedarik vb. koşullarda herhangi önemli bir sıkıntı bulunmadığı da belirtildi. Ek olarak “Ditaş’ın bir haftalık üretim kaybının yaklaşık 60,000 adet civarında, bir haftalık ciro kaybının ise yaklaşık 3M Türk Lirası civarında olacağı tahmin edilmekte olup, salgınının etkisinin hafiflemesi ve piyasa koşullarının da uygun hale gelmesi ile birlikte, bu kaybın telafi edilmesi için gerekli çalışmaların planlandığı ilgisi de verildi.

25.03.2020 – Sabancı Holding’den COVID-19 Salgını Hakkında Açıklama. Sabancı Topluluğu, tüm şirketlerde alınan önlemler ve strateji kararlarına dair genel bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metnini SAHOL hisse sayfasında bulabilirsiniz.

Çemtaş Çelik Covid-19 Salgını Açıklaması – 24.03.2020

Çemtaş Çelik, korona salgını kapsamında alınan önlemler ve salgının faaliyetlere etkisine dair açıklama yaptı. Şirket yaptığı açıklamada alınan hijyen önlemleri, çalışma koşulları ve ortama dair bilgi verirken, salgının faaliyetlere olan etkisine de değindi. Bu süreçte faaliyetler ile ilgili olarak;

“Günümüz itibariyle faaliyetlerimizi önemli derecede etkileyecek bir aksama oluşmamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizden herhangi bir sipariş iptali olmamıştır.

Gerek üretim ve sevkiyatımız, gerekse tahsilat ve ödemelerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir. Faaliyetlerimiz normal seyrinde devam etmekte olup herhangi bir ara verme veya durdurma planlanmamaktadır.” bilgileri verildi. Şirketin yaptığı uzun ve ayrıntılı açıklamanın tam metnine CEMTS hisse sayfasından ulaşabilirsiniz.

Duran Doğan Basım ve Ambalaj DURDO Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle şirket tarafından alınan tedbirlere dair açıklama yaptı – 24.03.2020

Küresel boyutta yaşanan Koronavirus (COVID-19) salgını nedeniyle , ülke genelinde alınan önlemler çerçevesinde, Duran Doğan Basım ve Ambalaj San. A.Ş. ve bağlı şirketlerinde uygulanmak üzere alınan eylem planlarımız aşağıdaki gibidir.

 • Tesislerimizin üretim ve idari alanlarının tamamında, salgının önlenmesine yönelik tüm hijyenik tedbirlerinin titizlikle uygulanmasına, ayrıca şirket içi bir sağlık komitesi oluşturulmasına,
 • Tüm yurt dışı seyahatlerinin ertelenmesine, yurt dışı ve yurt içi iş görüşmelerinin, uzaktan erişim ile gerçekleştirilmesine,
 • Kronik rahatsızlığı bulunan çalışanlarımızın, uzaktan erişim ile çalışmasına olanak sağlanmasına,
 • İleriye dönük ihtiyaç halinde, uzaktan çalışmaya olanak sağlayan tüm bilişim alt yapı hazırlıklarının tamamlanmasına,
 • Yasal ve süreli işlemlerimizin aksatılmadan yürütülebilmesi için, yeterli sayıda personelimizin dönüşümlü olarak iş yerinde bulundurulmasına,
 • COVID-19 Virüsü nedeni ile, ulusal anlamda önem arz eden, güvenilir gıda, temizlik ve ilaç ambalajları üretmek için fabrikalarımızda hijyen kurallarını ve standartlarını en üst seviyede tutarak, alınan tedbirler doğrultusunda tam kapasite üretimin devam ettirilmesine karar verilmiştir.

Ayrıca COVID-19 sebebine bağlı olarak, Yurt dışı ve Yurt içi alınan siparişlerimizde ve sevkiyatlarımızda herhangi bir iptal veya erteleme bulunmamaktadır.

TSKB GYO Koronavirüs Salgını Sürecinin Şirket Faaliyetlerine Etkisi Hakkında Açıklama Yaptı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) küresel salgını nedeniyle, kamu sağlığının korunması kapsamında çeşitli önlemler alınmış ve alınmaya devam etmektedir. TSKB GYO, portföyünde bulunan Alışveriş Merkezi ve Otel çalışanlarını, ziyaretçilerini ve kiracılarını kapsayan bir dizi önlem almış bulunmaktadır. AVM içerisinde bulunan kiracıların önemli bir kısmı faaliyetlerini durdurmuştur. Ancak birkaç mağaza 12:00-20:00 saatleri arasında hizmet vermeye devam etmektedir. Turizm sektörünü de etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebi ile Otelin doluluk oranları bir miktar düşmüş olsa da halihazırda faaliyetlerine devam etmektedir.

Yonga Mobilya Üretime Ara Verdiğini Açıkladı

KAP Açıklaması: Covid-19 salgını kapsamında ülkemizde alınan tedbirler doğrultusunda çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlık durumlarını önemsememiz sebebiyle 25.03.2020 tarihinden 30.03.2020 tarihine kadar üretime ara verecektir.

YATAS Yataş Yatak Perakende Mağazalarında Faaliyete Ara Veriyor

Covid 19 Korona Virüs nedeniyle kendi bünyemizde faaliyet gösteren perakende satış mağazalarımızın faaliyetlerine 24.03.2020 tarihinden itibaren geçici süreliğine ara verilmiştir.

Şok Marketler’den Kovid-19 Salgınının Etkilediği Faaliyetlere dair Önemli Bilgilendirme

Şok Marketler yönetimi Kovid*19 salgını nedeniyle alınan tedbirler ve salgının faaliyetlere olan etkisine dair uzun ve ayrıntılı bir açıklama yaptı. Açıklamada öne çıkan konular arasında; net karlılığın bu dönemde şirket tarafından önemsendiği, son 2 haftalık talep artışının yansımaları, belli ürün gruplarındaki stok durum ve tedarik konuları, kur etkisi, yıllık tahminlerde değişiklik olup olmayacağı hususları yer aldı. Oldukça ayrıntılı ve uzun açıklamanın tam metnini SOKM hisse sayfasında bulabilirsiniz.

Aksigorta’da İşler Uzaktan Çalışma ve dönüşüm Modeliyle Yürüyor

Aksigorta Covid-19 Virüsü Hakkında açıklama yaptı. Açıklamada: “Aksigorta olarak mevcut durum itibarıyla uzaktan çalışma modeliyle iş süreçlerimizi yürütmekteyiz. Zorunlu görevler nedeniyle ofiste bulunulması gereken süreçler için ise ilgili birimler, sıkı sağlık ve güvenlik tedbirleri altında, dönüşümlü olarak ofiste bulunmaktadırlar.” bilgisi paylaşıldı. Açıklamanın tam metnini AKGRT hisse sayfasında bulabilirsiniz.

İzdemir Kovid-19 Tedbirlerine dair Açıklama Yaptı – 24.03.2020

IZMDC İzmir Demir Çelik, iş sürekliliği kapsamında, Salgının yarattığı etkiyle siparişlerin azalması ve mevcut stoğun yeterli olması sebebiyle Nervürlü Çubuk Haddehane üretinde gündüz vardiyası çalışma düzeninine geçici süre ile ara vererek üretimin iki vardiyaya düşürüldüğünü; Çubuk Haddehanesi tesisinde iki vardiya olacak şekilde, Çelikhane ve Orta Profil Haddehane tesislerinde normal düzende üretime devam edileceğini açıkladı.

Burada özetini verdiğimiz açıklamanın tamamını hisse sayfasında bulabilirsiniz.

KUTPO Kütahya Porselen’den Korona Duyurusu

Dünya genelinde ve ülkemizde tüm bireylerin COVID-19 virüsüne yoğunlaştığı bu günlerde çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve tüm toplumumuzun güvenliğini ve sağlığını korumak üzere bazı tedbirleri alarak süreci takip ediyoruz. Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle şirketimiz tarafından Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği tüm önlemler titizlikle alınmıştır. Kamunun tüm yönlendirmelerini dikkatle takip ediyor ve tüm uyarıları dikkate alıyor ve gereğini yapıyoruz.

Bu kapsamda 20.03.2020 tarihi itibariyle mağazalarımızı geçici süreyle kapatarak, online alışveriş sitemiz kutahyaporselen.com üzerinden hizmet vermeye devam ediyoruz. İşyerlerimizde salgının önlenmesine dair tüm hijyenik tedbirler titizlikle uygulanmaktadır. Dünya ve ülkemizin geçtiği bu süreci en kısa sürede atlatacağımız inancıyla sağlıklı günler dileriz.

Trabzon Limanı COVID- 19 Tedbirleri Hakkında Açıklamada Bulundu – 24.03.2020

Trabzon Liman İşletmeciliği faaliyetlerinin ve resmi işlemlerinin aksamaması için yeterli mavi ve beyaz yaka personelin dönüşümlü olarak işe gelmesine; Beyaz yaka personelin uzaktan erişim çalışmasına; Kronik hastalığı olan personelin idari izinli sayılmasına karar verildiğini açıkladı. Açıklamanın tam metninin TLMAN hisse sayfasında bulabilirsiniz.

SUMAS Sumaş Suni Tahta Kovid-19 Salgınına İlişkin Aldığı Önlemleri Açıkladı – 24.03.2020

Küresel boyutta meydana gelen Coronavirus (COVID-19) salgını için ülke genelinde alınan tedbirler çerçevesinde, SUMAŞ A.Ş. olarak aşağıdaki tedbirler alınmıştır.

 • Fabrikamızda üretim 1 hafta süre ile durdurulmuş olup Çalışanlarımız izne çıkartılmıştır.
 • Bu sürede İşyerimizin tamamında hijyenik amaçlı ilaçlama ve dezenfekte yapılmıştır.
 • Yasal ve süreli işlemlerimizin aksatılmadan yürütülebilmesi için yeterli personel dönüşümlü olarak görevlendirilmiştir.

Gentaş Koronovirüs Etkileri ve Alınan Önlemlere dair Bildirimde Bulundu – 24.03.2020

Gentaş Covid-19 pandemisi hakkında yaptığı bildirimde çalışma koşulları ve ortama dair açıklama yaparken, salgının faaliyetlere olan etkisine de değindi. Bu süreçte Gentaş’ın faaliyetleri ile ilgili olarak;

 • Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı müşterilerimizden herhangi bir sipariş iptali olmamıştır, İtalya ve İspanya da bulunan müşterilerimizden küçük çapta sevkiyat erteleme talebi gediği
 • Faaliyetlerde normal seyrinde devam etmekte olup herhangi bir ara verme veya durdurma planlanmamakta olduğu
 • Faaliyetlerde yaşanacak önemli bir gelişme veya iş akışındaa ortaya çıkacak olumsuz bir durumda kamuya gerekli açıklamalar yapılacağı

bilgileri verildi. Burada özetini verdiğimiz Şirketin yaptığı ilgili bildirimin tüm metnini GENTS hisse sayfasında bulabilirsiniz.

Turcas Petrol TRCAS Koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemler hakkında açıklama yaptı – 24.03.2020

Turcas Petrol salgını sebebiyle, 20 Mart 2020 tarihinden itibaren Genel Müdürlükte ve bir kısım iştiraklerde iş akışlarındaki aksaklıkları minimize edecek şekilde, uzaktan çalışma düzenine geçildiğini bildirdi.

Turcas ayrıca iştirakler bazında alınan önlemlere dair de açıklama yaptı. Şirketin konuya dair uzun ve ayrıntılı bilgilendirmesini TRCAS hisse sayfasında bulabilirsiniz.

Kaplamin Ambalaj’dan KAPLM COVİD-19 Virüsü Kapsamında Alınan Tedbirlere dair Açıklama – 24.03.2020

Küresel boyutta yaşanan Koronavirüs (Covid – 19) salgını ile ilgili öncelikle çalışanlarımızın sağlığını dikkate alarak müşterilerimizin, tedarikçilerimizin ve toplum güvenliğini sağlayabilmek için;

 1. İşyerimizde salgının önlenmesine dönük tüm hijyenik tedbirler titizlikle uygulanmaktadır.
 2. Kronik rahatsızlığı bulunan personelimiz izne çıkartılmış, iş durumu müsait olan çalışanlarımızın uzaktan erişim yoluyla çalışması sağlanmıştır.
 3. Beyaz yaka personelimizin işlerin aksamayacağı asgari seviyede ofiste bulunması sağlanmıştır.

Mevcut durumda başta personelimiz, müşterilerimiz ve tedarikçilerimizin de değerli katkıları ile faaliyetlerimizi önemli derecede etkileyecek bir aksama söz konusu değildir.

Bilici Yatırım Sanayi BLCYT Şirket üretimine bir süreliğine ara verildiğini açıkladı – 24.03.2020

Şirketimizin Yönetim Kurulu 23.03.2020 tarihinde toplanmış ve aşağıdaki hususları karara bağlamıştır:

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını kapsamında ülkemizde alınan tedbirler doğrultusunda çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlık durumlarını önemsememiz ve dışsal etkilerin yarattığı zorunluluk hali sebebiyle 23.03.2020 tarihinden itibaren şirketimizde bir süre üretime ara verilecektir.

Corona Virüs salgınına karşı Şirketimiz bünyesinde, gerekli görülen veya resmi makamlarca önerilen tedbirler alınmış ve uygulanmaya devam edilmektedir. Beyaz yakalı personellerimiz şirketimizin yasal zorunluluklarını yerine getirmek adına yeteri kadarı uzaktan çalışma modeline geçilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.

Tehdidin ortadan kalkması halinde normal düzene dönülecektir.

Tuğçelik Alüminyum TUCLK Faaliyetlerinin Normal Seyrinde Devam Ettiğini Açıkladı – 24.03.2020

Tuğçelik A.Ş olarak koronovirus (Covid19) salgını ile ilgili çalışanlarımızın sağlığını öncelik alarak, hem müşterilerimiz, hem de bulunduğumuz toplumun güvenliği için Sağlık Bakanlığının belirtmiş olduğu tüm önlemleri titizlikle almış bulunmaktayız. Önleyici tedbirler; yemekhaneler, servisler ve çalışma alanlarında özenle alınmıştır. Ofis çalışanlarımızın uzaktan çalışma hazırlıkları tamamlanmış; Nöbetleşe çalışma faaliyeti başlamıştır. Şirketimizin dışarıyla yüz yüze görüşmeleri iptal edilmiştir. İlişkiler uzaktan görüşme ile gerçekleştirilmektedir. Kamuda yaşanan gelişmeleri anlık olarak değerlendirerek, gözden geçirmekte olduğumuz tüm kararlarımızı, en şeffaf hali ile çalışanlarımız ve müşterilerimizle paylaşmaktayız

Üretimimiz ve ihracatlarımız uzun vadeli kontratlar çerçevesinde gerçekleştirilmekte olup, uluslararası bazı müşterilerimizin, bazı fabrikalarının tatil olması sebebiyle, bir kısım üretimimiz beklemeye alınmış olup, müşterilerimizin tekrar çalışmaya başlamasıyla, mevcut siparişler normale dönecektir.

Faaliyetlerimiz normal seyrinde devam etmekte herhangi bir ara verme veya durdurma planı söz konusu değildir.

Katmerciler KATMR Tedbirler Çerçevesinde Üretimini Ara Vermeden Sürdüreceğini Açıkladı – 24.03.2020

Katmerciler Covid-19 Tedbirleri Hakkında Açıklama Yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamada salgının şirketime olası etkileri dikkate alınarak karar verilen tedbirler ve faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Bildirimde “herhangi bir ara verme ve durdurma söz konusu olmadan alınan tedbirler çerçevesinde faaliyetlerimiz ve iş akışlarımızın normal seyrinde devam etmesine” kararının oy birliği ile alındığı söylendi. Açıklamanın ayrıntılı tam metnini hisse sayfasında bulabilirsiniz.

Tümosan Üretime Ara Verildiğini Açıkladı

Tümosan Koronavirüs tedbirleri kapsamında üretime ara verildiğini açıklarken, salgın kapsamında alınan diğer önlemlere ilişkin de bildirimde bulundu. Şirket tarafından yapılan açıklamaların tümünü TMSN hisse sayfasında bulabilirsiniz.

Özbal Çelik Boru’dan OZBAL COVID -19 İle İlgili Bilgilendirmesi – 24.03.2020

KAP Açıklaması: “Küresel boyutta yaşanan Covid-19 virüs salgını nedeniyle ülke genelinde alınan önlemler çerçevesinde, şirketimizde çalışan personelin ve ailelerinin sağlık durumlarını önemsememiz ayrıca çevresel yaşanabilecek riskler ile etkilerinin yarattığı zorunluluk hali göz önünde bulundurulduğunda, 24.03.2020 tarihinden itibaren şirketimiz genel merkezi ve irtibat ofisinde şirketin yasal ve süreli resmi işlemlerinin aksamaması için yeterli personelin dönüşümlü olarak işe gelmesine veya uzaktan erişim ile çalışmasına, virus salgının Şirketimiz faaliyetleri üzerinde olumsuz etkisi olmadığı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesine Katılanların oy birliği ile karar verilmiştir. “

Cosmos Yatırım Holding’den COSMO Kovid-19 Kapsamındaki Faaliyetler Hakkında Açıklama – 24.03.2020

KAP: “Koronavirüs’ün  (Covid – 19) Avrupa’da yayılmaya başlamasından itibaren Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık  Bakanlığı’nın açıkladığı halk sağlığı yönlendirmeleri doğrultusunda, çalışma  ortamlarımızda sağlık ve güvenlik tedbirlerini en yüksek seviyeye taşıyarak çalışanlarımız bu konuda düzenli olarak  bilgilendirlendirilmektedir. Mevcut  durum itibarıyla uzaktan çalışma modeliyle iş sürekliliği planı doğrultusunda iş süreçleri yürütülmektedir.Zorunlu görevler nedeniyle  şirkette  bulunması  gereken kişiler sıkı sağlık ve güvenlik tedbirleri altında, dönüşümlü  olarak  faliyetlerine devam edeceklerdir.”

Derimod Koronavirüs DERIM (COVID-19) salgını sebebiyle alınan önlemlere dair açıklama yaptı – 24.03.2020

Derimod bugün yaptığı bildirimde 19.03.2020 tarihinde mağazaların tedbirler kapsamında kapatıldığını Online mağazadan satışların devam ettiğini, e-ticarette stok ve hijyen önlemlerinin alındığını açıkladı.

“Derimod Pazarlama’nın perakende mağazalarının yeniden faaliyetine geçmesine bağlı olarak, bütçemiz uyarınca satışlarımızın süreceğini öngörüyoruz. Envanterimizi yönetmek için çeşitli önlemler alıyor, tedarik şartlarımızı sürekli gözden geçiriyor, iş ortağımız olan tedarikçilerimizle şeffaf bir iletişim sürdürüyoruz. Operasyonel ve sermaye harcamalarıyla ilgili planlarımızı aktif olarak revize ediyoruz. Şirketin finans yapısını korumak için nakit yönetimi konusunda tedbirli olmak amacıyla bankalardan gerektiğinde kullanılmak üzere kredi limitleri de sağlamış bulunuyoruz. ” bilgisi verildi. Dilerseniz, Şirketin konuya ilişkin uzun bildirimini buradan okuyabilirsiniz.

Sanifoam Sünger SANFM Tedbirlerin Alındığını, Genel Kurulun ise Zamanında Yapılacağını Bildirdi – 24.03.2020

KAP Açıklaması: Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve tüm paydaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için gerekli tedbirleri almış bulunmaktayız, yaşanan bu süreçte üretim faaliyetlerimizi etkileyecek önemli derecede bir husus şuan için bulunmamaktadır. Süreç ile ilgili gelişmeler anlık olarak kamuoyu bilgisine sunulacaktır.

Olağan Genel Kurul Toplantımız 30.03.2020 tarihinde yapılacak olup herhangi bir erteleme söz konusu değildir, hissedarlarımızın toplantıya elektronik ortamda katılabileceklerini hatırlatırız.

Ege Endüstri’den Korona Etkilerine dair İkinci Bir Açıklama Geldi – 24.03.2020

Coronavirüs salgını nedeniyle üretim faaliyetlerini durduran müşterilerle ilgili açıklama 19.03.2020 tarihinde yapılmıştı. İlave olarak 2019 yılı satış adedinin %5’ini oluşturan Evobus&MBT Hoşdere de üretimin durdurulduğu açıklanmıştır. Üretimlerini durdurmamakla birlikte müşteriden, yıllık olarak planlanan sipariş adetlerinin azaltılması yönünde bildirimler alınmaktadır. Açıklanan gelişmeler, stoklar ve üretimi etkileyen diğer unsurlar nedeniyle yeniden üretim planı yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İş hacminin çalışma süreleri ile uyarlanması sonucunda, çalışma sürelerinin ½ oranında azaltılmasına karar verilmiştir. Bu süre içinde vardiyalarda çalışan sayısı azaltılacak, ancak üretim yine vardiyalı olarak devam edecektir. Şirket “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca, kısa çalışma ödeneği alınması için, başvuruda bulunacaktır.

Türk Traktör Üretime 14 Gün Ara Verdi

Türk Traktör TTRAK KAP’a yaptığı açıklamada Avrupa ülkelerinden yapılan tedarik ve teslimat süreçlerinde yaşanan aksamalar nedeniyle üretime 23 Mart’tan itibaren 14 gün süreyle ara verdiğini duyurdu.

24.03.2020 -Aksa Enerji, Şirket ve Santral Operasyonlarının Kesintisiz Devam Ettiğini Açıkladı. İlgili açıklamayı AKSEN hisse sayfasında bulabilirsiniz.

23.03.2020 – Akiş GYO, AKSGY koronavirüs sebebiyle geçici olarak AVM operasyonlarını durdurma kararı aldı. Akiş GYO, koronavirüs sebebiyle geçici olarak AVM operasyonlarını durdurma kararı aldı. Hatırlatmak gerekirse, şirketin portföyünde Akbatı ve Akasya AVM’leri bulunuyor.

Tofaş Üretim Hızını Düşürecek

Tofaş 1.5 metre mesafi kuralının devreye alınmasıyla üretim hızının düşürüleceğine dair açıklama yaptı. Tofaş 1.5 metre sosyal mesafe uygulamasını üretim hatları, personel servisleri ve tüm ortak alanlarda devreye alarak üretim hızını düşürdüğünü açıkladı.

Otokar’dan Üretime 14 Gün Ara

OTKAROtokar’dan Üretime 14 gün ara: Otokar KAP’a yaptığı açıklamada Avrupa ülkelerinden yapılan tedarik ve teslimat süreçlerinde yaşanan aksamalar nedeniyle üretime 25 Mart’tan itibaren 14 gün süreyle ara verildiğini duyurdu. İlgili kararın şirket finansallarına etkisini Oyak Yatırım değerlendirdi. İlgili yorumu hisse sayfasında bulabilirsiniz.

17.03.2020 – Ford Otosan üretime ara verdi. Ford Otosan yurdışındaki üretim kesintileri nedeniyle Kocaeli Tesisinde 30 Mart – 4 Nisan arası üretime ara verdiğini açıkladı.

 

Ertelenen Genel Kurullar