Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Konutder: &#8...

Konutder: “Konutta Talep Tabana Yayıldı”

Z. Altan Elmas Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Konut Satış İstatistikleri Görüşü

“Talep tabana yayıldı, konut satışları 6 ay aradan sonra yükselişe geçti.”

Türkiye genelinde Mayıs ayında 119 bin 655 adet konut satışı gerçekleşti. Mayıs ayı konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre % 2,7 artış yaşanırken geçtiğimiz Nisan ayına kıyasla %16 oranında bir yükseliş gözlendi. 5 Mayıs’ta Bakanlar Kurulu kararıyla konut ve işyeri teslimlerinde tapu harcının binde 20’den binde 15’e düşürülmesi, KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi gayrimenkul sektörüne ivme kazandırmaya başlamıştı. 10 Mayıs itibariyle kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürerek 0,98’e çekmesi ve 15 Mayıs’ta KONUTDER, GYODER ve İNDER olarak 42 firmayla başlattığımız yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim konut kampanyası sektörde beklenenin üzerinde bir heyecan yarattı. 42 firma ile başlattığımız indirim kampanyası bütün Türkiye’ye yayıldı ve yüzlerce firma aynı koşullarda kampanya yapmaya başladı. Bu heyecan ve gayretin de satışlara yansıdığını görüyoruz.

“Kampanyanın da etkisiyle 2018 yılını rekor satışla kapatacağız.”

İpotekli satışlara baktığımızda da 36 bin 865 konut satışı ile 2017 yılının Mayıs ayına göre yüzde 11,7 oranında azalış yaşandığını görüyoruz. Ancak Türkiye genelinde Nisan ayı ipotekli satışlarıyla karşılaştırdığımızda yüzde 32’lik bir artış, birinci el satışlarında da yüzde 17’lik bir artış söz konusu. İstanbul’da da ipotekli satışlarda bir önceki Nisan ayı ile karşılaştırdığımızda yüzde 20’lik bir artış, birinci elde de yüzde 14’lük artış gerçekleşti. Kamu bankalarının elini taşın altına koyarak konut kredisi faiz oranlarını 0,98’e düşürmesi sektöre hareketlilik getirdi. Yalnız burada tüm yükü kamu bankaları çekmemeli. Özel bankalar da devreye girerek faizleri düşürmeli. Hem hükümetimizin hem de kamu bankalarının verdiği desteğe KONUTDER, GYODER ve İNDER olarak 42 firmayla başlattığımız yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim konut kampanyasını 30 Haziran Cumartesi gününe kadar uzatmış bulunmaktayız. Şu ana kadar maliyet artışlarını fiyatlarımıza yansıtmadık. Hala konut almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatları kaçırmamalıdır. Faiz indirimi ve gayrimenkul sektörüne sunulan bu avantajların kalıcı olmasını bekliyoruz. Bu avantajlar devam ederse 1 milyon 450 bin konut satışını çok rahat gerçekleştirebiliriz.

“2018 yılında da yabancıya satışta rekor kırılacak.”

Yabancıya konut satışı rekor seviyesinde artarak devam ediyor. 2017 yılının Mayıs ayına göre yüzde 36,1 oranında artış ile 2 bin 415 adet konut satışı gerçekleşti. Açıklanan bu rakamlar gayrimenkul sektörünü memnun ettiği gibi ülkemize de ciddi bir döviz girdisi sağlıyor. Ancak yabancı yatırımcılar 1 milyon dolarlık gayrimenkul aldığı takdirde vatandaşlık hakkını alabiliyor. Gayrimenkul sektörü olarak bizler bu rakamın yüksek olduğunu düşünüyoruz. O nedenle daha düşük, mesela 300 bin dolar civarında olmasını talep ediyoruz. TÜİK’in açıkladığı veriler yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisini teyit ediyor ancak gerçekleşen rakamlar yeterli değil. Cari açığımızı azaltmak için yabancıya satışta 15-20 milyar dolarlık rakamları yakalamamız gerekiyor

 

Konutta İndirim Kampanyasına İlgi Beklentilerin Üzerinde

22.05.2018 – Mayıs ayında uzun zamandır beklenen vergi teşvikleri ve 0.98’e çekilen konut kredi faizleri ardından konut dernekleri tarafından başlatılan 15 Mayıs itibari ile bir ay geçerli olacak kapsamlı indirim kampanyasına ilginin oldukça yoğun olduğu açıklandı. 6. gününde 2 bin adet konut satışıyla 1-1.5 milyar TL ciro elde edilen kampanyada beklentilerin üzerinde gelen rakamlar ile hedefler büyütülmüş durumda. Kampanyadaki başarılı satış performansı sonrası 4 firmanın daha kampanyaya katıldığı ve toplam katılımcı firma sayısının 45’e çıktığını bildirdi.

Konut Satışları Ne Durumda? Gayrimenkul Sektörü Analizleri

Emlak ve gayrimenkul sektöründen gelen verileri kurum ve uzmanlar yorumluyor. Sektör ne durumda, konut satışları nasıl seyrediyor…. Sektörün geleceği ve Türkiye ekonomisine etkileri veriler ışığında masaya yatırılıyor. Her zaman güncel yorumları bulabileceğiniz bu sayfadan veri ve özel analizlerin hepsini takip edebilirsiniz.

DENİZ YATIRIM – Konut ve Gayrimenkul Sektörü Analizi – 21.05.2018

Yüksek konut kredisi faizi konut satışlarını baskılıyor. Nisan ayı konut satışları yıllık %9.9 daralma ile 103 bin seviyesinde gerçekleşti. Mart ayına göre daralma ise %7.0 olarak gerçekleşti. Konut sektöründeki zayıf seyri teyit eder nitelikte gerek ilk satış gerekse de ikinci elde yıllık daralma ise sırası ile %8.6 ve %11.1 olarak açıklandı. Dikkate değer nokta konut kredisi ile gerçekleşen satışların yıllık bazda %35.6 oranında daralması oldu. Konut kredili ilk satışlarda ise yıllık daralma %34.4 seviyesinde gerçekleşti. Kamu bankaları öncülüğünde konut kredisi faizlerinin %1 seviyesinin hemen altına çekilmiş olması Mayıs ayı verilerinde cılız da olsa bir toparlanmaya işaret edebilir düşüncesindeyiz.

Açıklanan verilerin Emlak Konut GYO için hafif negatif olabileceğini düşünüyoruz. Şirketin dün açıkladığı 410 milyon TL’lik yeni kredi anlaşması da dikkate alındığında yeni konut satışlarındaki zayıf seyrin nakit yaratımını yavaşlattığı görüşündeyiz.

İŞ YATIRIM – Konut ve Gayrimenkul Sektörü Analizi – 21.05.2018

2018 Nisan ayında konut satışları %10 düştü.Türkiye’de konut satışları Nisan 2018’de yıllık bazda % 10 düşüş aylık bazda ise % 7 düşüş göstererek 103.087 adet olarak gerçekleşti. Yıllık bazdaki düşüşte yine yüksek baz etkisinin etkili olduğunu görüyoruz. Geçen sene Mart ayında başlayan vergi ve tapu harcı indirimleri ile konut satışları aylık bazda %27 oranında artış göstermişti indirimlerin etkisinin Nisan ayında da sürdüğünü söyleyebiliriz.

Sektörde Canlanma Bekliyoruz

Öte yandan artan faizler, erken seçim ihtimali, lüks konut piyasasındaki doygunluk ve yüksek fiyatlar konut talebindeki 3 aylık düşüş trendinin arkasındaki nedenler olarak sıralanabilir. Mayıs ayında uzun zamandır beklenen vergi teşvikleri ve 0.98’e çekilen konut kredi faizleri ardından konut dernekleri tarafından başlatılan 15 Mayıs itibari ile bir ay geçerli olacak kapsamlı indirim kampanyası göz önüne alındığında, önümüzdeki aylarda sektörün canlanmasını ve bekleyen talebin harekete geçmesini bekliyoruz.

Ek olarak söz konusu kampanya ile 3 günde bin adet konut satışı yapıldığı ve beklenenden iyi satış cirosuna ulaşıldığı açıklandı.

TACİRLER YATIRIM – Konut ve Gayrimenkul Sektörü Analizi – 21.05.2018

Konut Satışları Nisan ayında aylık bazda %7 geriledi. Konut Satışları Nisan ayında 103,087 seviyesinde gerçekleşerek aylık bazda %7, yıllık bazda ise %10 düşüş kaydetti. Güçlü Mart verilerinin ardından Nisan ayında konut verilerinde bir zayıflama olduğu görülüyor.

  • İpotekli satışlar 27,912 olarak gerçekleşti ve aylık bazda %15, yıllık bazda ise %36 düşüş kaydetti. İpotekli satışlar Nisan ayında toplam konut satışlarının %27’sini oluşturdu.
  • Yabancılara Nisan ayında 2043 adet konut satışı gerçekleştirilirken, bu cephede de hem aylık hem de yıllık bazda bir yükseliş olduğu görülüyor.
  • Konut kredi faizi Nisan ayında ortalama %14,88 olarak oluşurken, %11,28 olan 2017 yılı Nisan ayı ortalamasına göre önemli bir yükselişi işaret ediyor.

Konut Kredisi Faizini Hangi Banka Kaça İndirdi?