Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Haziran Ayınd...

Haziran Ayında Konut Satışlarında Artış

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %22,4 oranında artarak 119.413 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 20.547 konut satışı ve %17,2 ile en yüksek paya  sahip oldu. İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %35,3 oranında artış göstererek 47.648 oldu. Diğer yandan, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %7 artarak 2.060 olurken, Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

İŞ YATIRIM – Konut Satışları Analizi – 20.07.2018

Konut: 2018 Haziran ayında konut satışları %22,4 arttı

Türkiye’de konut satışları Haziran 2018’de yıllık bazda % 22,4 artış aylık bazda ise %0,2 düşüş göstererek 119.413 adet olarak gerçekleşti. Satışlarda gözle görülür yıllık artışta, Mayıs başlayan vergi teşvikleri ve 0.98’e çekilen konut kredi faizlerinin ardından konut dernekleri tarafından başlatılan Haziran ayı boyunca geçerli olan kapsamlı indirim kampanyası ile birlikte düşük baz yılının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Böylece, 2018’in ilk altı ayında satılan toplam satış sayısı geçtiğimiz yılı yakalamış oldu.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre ipotekli satışlar %35.3 oranında artarken, aylık bazda %29.2 artış gösterdi. Konut faizlerinin düşürülmesinin ardından Mayıs ayında %31 seviyesinde gerçekleşen ipotekli satışların toplam satışlara oranı Haziran ayında %40 seviyesine yükseldi. Benzer şekilde markalı konutlarda yapılan indirim kampanyaları ile ilk satışların yıllık bazda %25.6 aylık bazda ise %2.8 artış gösterdiğini görüyoruz. Yabancılara yapılan satışlar Haziran ayında yıllık bazda %7 oranında büyüyerek artışını sürdürdü. En çok satış Irak ve İran vatandaşlarına yapıldı.

DENİZ YATIRIM – Konut Satışları Analizi – 20.07.2018

Konut satışları teşviklerle arttı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı, haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde haziranda 119 bin 413 konut satışı gerçekleştirildi. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,2 gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 artış gösterdi. Konut satışlarındaki artışta konut fiyatlarındaki kampanyalar ve konut faizlerindeki teşvik edici politikalar etkili oldu.

TACİRLER YATIRIM – Konut Satışları Analizi – 20.07.2018

Haziran ayında toplam 119.655 adet konut satıldı. Konut satışları Haziran ayında toplam 119.413 adet olurken, Mayıs ayına göre önemli bir değişim göstermedi. Yıllık bazda ise %22’lik bir yükseliş yaşandı. 12 aylık toplam konut satışları Mayıs ayına göre %1,58 oranında sınırlı bir yükseliş gösterdi. Bu cephede Mayıs ayında Ocak 2018’den bu yana ilk defa yükseliş kaydedilmişti. Söz konusu yükseliş Haziran ayında da devam etti. Bu yükselişte devlet bankalarının Nisan ayında konut faizlerini %1’in altına çekmesi önemli rol oynadığı belirtilebilir. Konut kredi faizi Haziran ayında ortalama yıllık %13,10 olarak gerçekleşirken, %13,92 Mayıs ayı ortalamasına göre bir düşüşü işaret ediyor.

 

Mayıs Ayı Konut Satış Verileri

Açıklanan verilere göre, TÜİK, mayıs ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,7 oranında artarak 119.655 oldu. Konut satışlarında, İstanbul %16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Diğer yandan, ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %11,7 oranında azalış göstererek 36.865 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satış ise Irak vatandaşlarına yapılırken, Irak vatandaşları Türkiye’den 407 konut satın aldı.

Mayıs ayı konut satışları aylık %16 yıllık %3 artarak 119,655 adet oldu. Böylece, yıllık bazda 3 aydır düşen konut satışları Mayıs ayında ilk defa yükseliş gösterdi. Bu yükselişte en önemli katkı Mayıs ayında Kamu bankalarının ve kamu katılım bankalarının geçici olarak aylık konut kredi faizlerini %1’in altına çekmesi büyük katkı sağladı.

İŞ YATIRIM – Konut ve Gayrimenkul Sektörü Analizi – 21.06.2018

2018 Mayıs ayında konut satışları %2,7 arttı. Türkiye’de konut satışları Mayıs 2018’de yıllık bazda % 2,7 artış aylık bazda ise %16,1 artış göstererek 119.655 adet olarak gerçekleşti. Özellikle aylık bazdaki artışta, Mayıs ayında uzun zamandır beklenen vergi teşvikleri ve 0.98’e çekilen konut kredi faizleri ardından konut dernekleri tarafından başlatılan 15 Mayıs itibari ile Haziran sonuna geçerli olacak kapsamlı indirim kampanyasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak teşviklerin geçen sene başlatılan kampanya ve indirimler kadar etkili olmadığını görüyoruz (geçen sene Mart ayında başlayan vergi ve tapu harcı indirimleri ile konut satışları aylık bazda %27 oranında artış göstermişti). Bunda yaklaşan seçimlerin ve yüksek konut fiyatlarının etkisi var diyebiliriz.

Teşviklerin pozitif etkisini düşük baz etkisinin de katkısıyla Haziran ayında da görmeye devam edeceğimizi düşünüyoruz. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ipotekli satışlar %12 oranında azalırken, aylık bazda %32 artış gösterdi. Konut faizlerinin düşürülmesinin ardından Nisan ayında %27 seviyesine gerileyen ipotekli satışların toplam satışlara oranı %31 seviyesine yükseldi. Benzer şekilde markalı konutlarda yapılan indirim kampanyaları ile ilk satışların yıllık bazda %8 aylık bazda ise %17 artış gösterdiğini görüyoruz. Yabancılara yapılan satışlar Mayıs ayında yıllık bazda %36 oranında büyüyerek artışını sürdürdü. En çok satışın Irak ve İran vatandaşlarına yapıldığı Mayıs ayında TL’deki değer kaybının olumlu etkisinin olduğunu düşünüyoruz.

OYAK YATIRIM – Konut ve Gayrimenkul Sektörü Analizi – 21.06.2018

TUİK verilerine göre Mayıs ayında konut satışları yıllık bazda %2.7 artışla 119,655 adet oldu. Yılın ilk 4 ayında yıllık bazda %7.6’lık düşüş gösteren konut satışları Nisan ayında yıllık %10 gerileme göstermişti. Istanbul’da Nisan ayında %13.2 düşüş gösteren konut satışlarındaki yıllık bazda düşüş Mayıs ayında %2’ye geriledi. Konut geliştiriciler ve bankalar tarafından uygulanan kampanyaların Mayıs ayında konut satışlarını desteklediği görülmektedir. Yılın ilk 4 ayında yıllık bazda %27 düşüş gösteren kredili konut satışlarındaki düşüş ise Mayıs ayında %12’ye gerilemiştir. Merkez Bankası verilerine göre Mayıs ayında konut kredisi faizleri aylık bazda 100 baz puan düşüşle ortalama %13.9’da seyretmiştir (1Ç18: +14.6; 2017: %12.1). Yabancılara satışlardaki artışın ise Mayıs ayında da devam ettiği görülüyor. Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında yıllık bazda %36 artış göstermiştir. Yılın ilk 5 ayına yabancılara yapılan konut satışları yıllık bazda %27 artışla 9,756 adet olmuştur. Düşük baz etkisi ve devam eden kampanyalar sebebiyle Haziran ayında da satış rakamlarında yıllık bazda iyileşme görmeyi bekliyoruz. Ancak yüksek faiz oranları ve enflasyonun altında artış gösteren konut fiyatları sebebiyle konut talebindeki zayıf seyrin önümüzdeki dönemde devam edeceğini düşünüyoruz.

 

 

Konutder: “Konutta Talep Tabana Yayıldı”

20.06.2018 – Z. Altan Elmas Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Konut Satış İstatistikleri Görüşü:

“Talep tabana yayıldı, konut satışları 6 ay aradan sonra yükselişe geçti.”

Türkiye genelinde Mayıs ayında 119 bin 655 adet konut satışı gerçekleşti. Mayıs ayı konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre % 2,7 artış yaşanırken geçtiğimiz Nisan ayına kıyasla %16 oranında bir yükseliş gözlendi. 5 Mayıs’ta Bakanlar Kurulu kararıyla konut ve işyeri teslimlerinde tapu harcının binde 20’den binde 15’e düşürülmesi, KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi gayrimenkul sektörüne ivme kazandırmaya başlamıştı. 10 Mayıs itibariyle kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürerek 0,98’e çekmesi ve 15 Mayıs’ta KONUTDER, GYODER ve İNDER olarak 42 firmayla başlattığımız yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim konut kampanyası sektörde beklenenin üzerinde bir heyecan yarattı. 42 firma ile başlattığımız indirim kampanyası bütün Türkiye’ye yayıldı ve yüzlerce firma aynı koşullarda kampanya yapmaya başladı. Bu heyecan ve gayretin de satışlara yansıdığını görüyoruz.

“Kampanyanın da etkisiyle 2018 yılını rekor satışla kapatacağız.”

İpotekli satışlara baktığımızda da 36 bin 865 konut satışı ile 2017 yılının Mayıs ayına göre yüzde 11,7 oranında azalış yaşandığını görüyoruz. Ancak Türkiye genelinde Nisan ayı ipotekli satışlarıyla karşılaştırdığımızda yüzde 32’lik bir artış, birinci el satışlarında da yüzde 17’lik bir artış söz konusu. İstanbul’da da ipotekli satışlarda bir önceki Nisan ayı ile karşılaştırdığımızda yüzde 20’lik bir artış, birinci elde de yüzde 14’lük artış gerçekleşti. Kamu bankalarının elini taşın altına koyarak konut kredisi faiz oranlarını 0,98’e düşürmesi sektöre hareketlilik getirdi. Yalnız burada tüm yükü kamu bankaları çekmemeli. Özel bankalar da devreye girerek faizleri düşürmeli. Hem hükümetimizin hem de kamu bankalarının verdiği desteğe KONUTDER, GYODER ve İNDER olarak 42 firmayla başlattığımız yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim konut kampanyasını 30 Haziran Cumartesi gününe kadar uzatmış bulunmaktayız. Şu ana kadar maliyet artışlarını fiyatlarımıza yansıtmadık. Hala konut almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatları kaçırmamalıdır. Faiz indirimi ve gayrimenkul sektörüne sunulan bu avantajların kalıcı olmasını bekliyoruz. Bu avantajlar devam ederse 1 milyon 450 bin konut satışını çok rahat gerçekleştirebiliriz.

“2018 yılında da yabancıya satışta rekor kırılacak.”

Yabancıya konut satışı rekor seviyesinde artarak devam ediyor. 2017 yılının Mayıs ayına göre yüzde 36,1 oranında artış ile 2 bin 415 adet konut satışı gerçekleşti. Açıklanan bu rakamlar gayrimenkul sektörünü memnun ettiği gibi ülkemize de ciddi bir döviz girdisi sağlıyor. Ancak yabancı yatırımcılar 1 milyon dolarlık gayrimenkul aldığı takdirde vatandaşlık hakkını alabiliyor. Gayrimenkul sektörü olarak bizler bu rakamın yüksek olduğunu düşünüyoruz. O nedenle daha düşük, mesela 300 bin dolar civarında olmasını talep ediyoruz. TÜİK’in açıkladığı veriler yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisini teyit ediyor ancak gerçekleşen rakamlar yeterli değil. Cari açığımızı azaltmak için yabancıya satışta 15-20 milyar dolarlık rakamları yakalamamız gerekiyor

 

Konutta İndirim Kampanyasına İlgi Beklentilerin Üzerinde

22.05.2018 – Mayıs ayında uzun zamandır beklenen vergi teşvikleri ve 0.98’e çekilen konut kredi faizleri ardından konut dernekleri tarafından başlatılan 15 Mayıs itibari ile bir ay geçerli olacak kapsamlı indirim kampanyasına ilginin oldukça yoğun olduğu açıklandı. 6. gününde 2 bin adet konut satışıyla 1-1.5 milyar TL ciro elde edilen kampanyada beklentilerin üzerinde gelen rakamlar ile hedefler büyütülmüş durumda. Kampanyadaki başarılı satış performansı sonrası 4 firmanın daha kampanyaya katıldığı ve toplam katılımcı firma sayısının 45’e çıktığını bildirdi.

Konut Satışları Ne Durumda? Gayrimenkul Sektörü Analizleri

Emlak ve gayrimenkul sektöründen gelen verileri kurum ve uzmanlar yorumluyor. Sektör ne durumda, konut satışları nasıl seyrediyor…. Sektörün geleceği ve Türkiye ekonomisine etkileri veriler ışığında masaya yatırılıyor. Her zaman güncel yorumları bulabileceğiniz bu sayfadan veri ve özel analizlerin hepsini takip edebilirsiniz.

DENİZ YATIRIM – Konut ve Gayrimenkul Sektörü Analizi – 21.05.2018

Yüksek konut kredisi faizi konut satışlarını baskılıyor. Nisan ayı konut satışları yıllık %9.9 daralma ile 103 bin seviyesinde gerçekleşti. Mart ayına göre daralma ise %7.0 olarak gerçekleşti. Konut sektöründeki zayıf seyri teyit eder nitelikte gerek ilk satış gerekse de ikinci elde yıllık daralma ise sırası ile %8.6 ve %11.1 olarak açıklandı. Dikkate değer nokta konut kredisi ile gerçekleşen satışların yıllık bazda %35.6 oranında daralması oldu. Konut kredili ilk satışlarda ise yıllık daralma %34.4 seviyesinde gerçekleşti. Kamu bankaları öncülüğünde konut kredisi faizlerinin %1 seviyesinin hemen altına çekilmiş olması Mayıs ayı verilerinde cılız da olsa bir toparlanmaya işaret edebilir düşüncesindeyiz.

Açıklanan verilerin Emlak Konut GYO için hafif negatif olabileceğini düşünüyoruz. Şirketin dün açıkladığı 410 milyon TL’lik yeni kredi anlaşması da dikkate alındığında yeni konut satışlarındaki zayıf seyrin nakit yaratımını yavaşlattığı görüşündeyiz.

İŞ YATIRIM – Konut ve Gayrimenkul Sektörü Analizi – 21.05.2018

2018 Nisan ayında konut satışları %10 düştü.Türkiye’de konut satışları Nisan 2018’de yıllık bazda % 10 düşüş aylık bazda ise % 7 düşüş göstererek 103.087 adet olarak gerçekleşti. Yıllık bazdaki düşüşte yine yüksek baz etkisinin etkili olduğunu görüyoruz. Geçen sene Mart ayında başlayan vergi ve tapu harcı indirimleri ile konut satışları aylık bazda %27 oranında artış göstermişti indirimlerin etkisinin Nisan ayında da sürdüğünü söyleyebiliriz.

Sektörde Canlanma Bekliyoruz

Öte yandan artan faizler, erken seçim ihtimali, lüks konut piyasasındaki doygunluk ve yüksek fiyatlar konut talebindeki 3 aylık düşüş trendinin arkasındaki nedenler olarak sıralanabilir. Mayıs ayında uzun zamandır beklenen vergi teşvikleri ve 0.98’e çekilen konut kredi faizleri ardından konut dernekleri tarafından başlatılan 15 Mayıs itibari ile bir ay geçerli olacak kapsamlı indirim kampanyası göz önüne alındığında, önümüzdeki aylarda sektörün canlanmasını ve bekleyen talebin harekete geçmesini bekliyoruz.

Ek olarak söz konusu kampanya ile 3 günde bin adet konut satışı yapıldığı ve beklenenden iyi satış cirosuna ulaşıldığı açıklandı.

TACİRLER YATIRIM – Konut ve Gayrimenkul Sektörü Analizi – 21.05.2018

Konut Satışları Nisan ayında aylık bazda %7 geriledi. Konut Satışları Nisan ayında 103,087 seviyesinde gerçekleşerek aylık bazda %7, yıllık bazda ise %10 düşüş kaydetti. Güçlü Mart verilerinin ardından Nisan ayında konut verilerinde bir zayıflama olduğu görülüyor.

  • İpotekli satışlar 27,912 olarak gerçekleşti ve aylık bazda %15, yıllık bazda ise %36 düşüş kaydetti. İpotekli satışlar Nisan ayında toplam konut satışlarının %27’sini oluşturdu.
  • Yabancılara Nisan ayında 2043 adet konut satışı gerçekleştirilirken, bu cephede de hem aylık hem de yıllık bazda bir yükseliş olduğu görülüyor.
  • Konut kredi faizi Nisan ayında ortalama %14,88 olarak oluşurken, %11,28 olan 2017 yılı Nisan ayı ortalamasına göre önemli bir yükselişi işaret ediyor.

Konut Kredisi Faizini Hangi Banka Kaça İndirdi?