Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Gübre Yasağın...

Gübre Yasağında Yeni Düzenleme ve İlgili Hisseler, Kurum Yorumları

PAYLAŞ

DENİZ YATIRIM YORUMU – 25.01.2016

Nitratlı gübre yasağının kaldırıldığı resmi olarak açıklandı. AN33 ve AN26 (CAN) nitratlı gübreler için 08.06.2016 tarihinde getirilen satış yasağı ile ilgili olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 20.01.2017 tarih ve E.156673 sayılı yazısı ile AN26 ve AN21 gübrelerinin sevk ve çiftçiye satış işlemlerinin kontrollü bir şekilde yapılacağı, AN33 gübresinin tarımsal amaçlı kullanımının ise tamamen yasaklanmış olduğu bildirilmiştir.

Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat gübrelerinin satışı ise tamamen serbest bırakılmıştır. Hatırlanacağı gibi 13 Ocak’ta gazetelerde Tarım Bakanı Faruk Çelik’in nitrat, sodyum ve potasyum bazlı gübrelere Haziran ayında getirilen satış yasağının patlama testleri sonucunda kaldırılmasına karar verildiğini söylediği açıklanmıştı.

%33 azot içeriği olan AN33’ün ise satış yasağı devam ediyor.

Yılın ilk yarısında uygulanan nitratlı gübrenin satış yasağı nedeniyle ilk ayı kaçırmış olmasına rağmen, yasağın kalkması sayesinde gübre üreticileri için 2017 görünümünü tekrar olumluya çevirecektir.

Bu nedenle haberi TKFEN, BAGFS ve bir derece GUBRF için olumlu olarak yorumluyoruz. Ancak yasağın kalkacağı 10 gündür bilindiği için hisse performansları için bir etki yapmasını beklemiyoruz.

İŞ YATIRIM YORUMU

Tarım Bakanlığı nitratlı gübre yasağını (AN 33 hariç) resmi olarak kaldırdı
Tarım Bakanı geçtiğimiz hafta nitratlı gübre yasağının kaldırılacağını açıklamasından sonra şirketlere de konu ile ilgili bildirimde bulundu. Buna göre AN 26 ve AN21 gübreleri kontrollü bir şekilde satılırken AN33 gübresinin tarımsal amaçlı kullanımı ise tamamen yasaklanmıştır. Potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinin satışı ise tamamen serbest bırakılmıştır. Haberin gübre sektçrü için özellikle Tekfen ve Bağfaş için olumlu olduğunu düşünmekle birlikte daha önce bakan tarafından yasağın kaldırılacağının açıklanmış olmasından dolayı haberin hisse fiyatları üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

ZİRAAT YATIRIM YORUMU – 25.01.2017

TKFEN/BAGFS: TKFEN AN21 ve AN26 gübrelerinin satışının kontrollü bir şekilde serbest bırakıldığını AN33 gübresinin ise satışının tamamen yasaklandığını duyurdu. Hatırlanacağı gibi bu haber daha önce bakan tarafından da açıklanmıştı. AN21 ve AN26 gübrelerinin satışının yeniden başlayacak olması Toros (TKFEN) ve BAGFS gibi AN/CAN üreticisi şirketler için olumlu olacaktır.

ZİRAAT YATIRIM – Hisse Haber Yorum – 16.01.2017

Gübre Sektörü: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Nitratlı gübrelerde yapılan araştırma sonucu potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinde sorun olmadığı görüldü. İkisinin serbest bırakılma kararını almış bulunuyoruz.” dedi. Cuma günü sektörde faaliyet gösteren şirketler önemli prim kaydettiler. BAGFS, EGGUB, GUBRF ve TKFEN sırasıyla %4,69, %3,14, %6,23 ve %4,92 oranında değer kazandılar.

Bağfaş Bandırma BAGFS Hisse Analiz ve Yorumları

Gübretaş GUBRF Hisse Analiz ve Yorumları

Tekfen Holding TKFEN Hisse Analiz ve Yorumları

PAYLAŞ