Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Elektrik Dağı...

Elektrik Dağıtım Şirketlerine İyi, Çimentoculara Kötü Haber

PAYLAŞ

    Medyada yer alan bir habere göre “Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ” taslağına göre 2Ç18’den itibaren EPDK yüksek tüketimi olan (yıllık 1mn kWh üzeri) tüketiciler için artık EPDK sanayi tarifesi açıklamayacak. Habere göre yüksek tüketimli tüketiciler, serbest piyasada oluşan birim fiyatlar üzerinden ikili anlaşmalar ile elektriğini tedarikçiden satın alacak.

    Garanti Yatırım bu haberi borsada işlem gören şirketler açısından değerlendirirken gelişmeyi enerji şirketleri için pozitif, çimento şirketleri için ise hafif olumsuz olarak yorumladı. Kurumun konu ile ilgili değerlendirmesi şöyle oldu:

    “Haber şu anda resmi nitelik taşımasa da gerçekleşmesi durumunda elektrik perakende şirketleri açısından olumlu olurken, sanayi şirketleri açısından elektrik maliyetlerinde hafif bir arış olabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan bu değişimin sanayi tarifesi ortadan kalkacağı için spot fiyatları hafif düşüreceğini düşünüyoruz. Haber elektrik tüketimi maliyetleri içerisinde yüksek paya sahip olan çimento şirketleri açısından hafif olumsuz olarak değerlendiriyoruz.”

    Ak Yatırım ise bu yeni duruma elektrik dağıtım şirketleri açısından bakarak şu yorumda bulundu:

    “EPDK’nin üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre 1 Nisan 2018’den itibaren sanayi tesisleri, alışveriş merkezleri ve büyük ticarethaneler gibi yüksek tüketimli tüketiciler için sabit bir tarife açıklanmayacak. Bu değişikliğin elektrik tedarikçileriyle daha uzun süreli sözleşmelerin yapılmasını teşvik edebileceğini tahmin ediyoruz. Haberi Alarko Holding ve Zorlu Enerji’nin elektrik dağıtım ve perakende şirketlerinin perakende tarafı için potansiyel olumlu olduğunu değerlendiriyoruz.”

PAYLAŞ