Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Ek İthalat Ve...

Ek İthalat Vergisi Düzenlemeleri Hangi Hisseleri Etkileyecek?

PAYLAŞ

Zirai Traktör ve Dizel Motor İthalatına İlave Gümrük Vergisi Geldi

Tekerlekli zirai traktörler ve dizel motorların da aralarında bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında yüzde 5,8 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.

Tekerlekli zirai traktörler, içten yanmalı dizel ve yarı dizel motorların da aralarında bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında yüzde 5,8 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacağı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karara göre, AB ve EFTA üyesi ülkelerin yanı sıra İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Morityus, Moldova, Güney Kore ve Malezya dışındaki ülkelerden ithal edilen dökme demirden ince ve kalın boru, içten yanmalı dizel ve yarı dizel motor, tekerlekli zirai traktörler, döner deplasmanlı pompalar, elektrik motorları ve jeneratörler, vites kutuları, diferansiyelli hareket ettirici akslar gibi ürünlerin ithalatında yüzde 5,8 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak. İHA

AK YATIRIM YORUMU

Bugünkü resmi gazetede bazı ithal edilen boru ve traktör ürünlerine ilave gümrük vergileri getirildiği yer aldı. Bu ilave gümrük vergilerinin yurtdışı rekabete karşı yerli boru üreticisi Borusan Boru ve yerli traktör üreticileri Türk Traktör ile Tümosan’ı olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz .

OYAK YATIRIM YORUMU

İthal traktörlere %21 vergi getirildi.Resmi Gazete’de yer alan karara göre, AB ve çeşitli ülkeler hariç olmak üzere, ithal traktörler için %21 gümrük vergisi getirildi. Bu karar yerli üreticiler TMSN ve TTRAK için olumlu olacaktır. Diğer yandan bazı motor çeşitlerine de ilave gümrük vergisi getirildi. Bu TMSN için motor satışlarını da artırması bakımından olumlu olacaktır.

PAYLAŞ