Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Doğalgaz İndi...

Doğalgaz İndirimi Hangi Hisseleri Nasıl Etkileyecek?

PAYLAŞ

hisseler-dogalgaz-indirimi

AK YATIRIM YORUMU

Enerji Bakanı Berat Albayrak 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle hem tüketici hem de sanayi kullanımında doğalgaz fiyatlarına %10 indirim yapma kararı aldıklarını açıkladı.

Bu haber:

1. doğalgaz’dan elektrik üreten ve üretim maliyetlerinin 35%-40%’ı doğalgaz maliyeti olan enerji şirketleri (Akenerji (AKENR TI), Aksa Enerji (AKSEN TI) ve Zorlu Enerji (ZOREN TI))

2. üretim sürecinde doğalgazı yoğun olarak kullanan ve üretim maliyetlerinin 30%-35%’i doğalgaz maliyeti olan cam üreticileri (Şişe Cam Grubu (SISE TI): Trakya Cam (TRKCM TI), Anadolu Cam (ANACM TI), Soda Sanayi (SODA TI)) (Daha önce yaptığımız bir çalışmada, Botaş’ın doğalgaz fiyatlarında %10 indirime gitmesi durumunda Şişe Cam’ın konsolide VAFÖK marjında yaklaşık bir puanlık bir artış olabileceğini hesaplamıştık. Şişe Cam’ın doğalgaz ihtiyacının %60’ını Botaş’tan, kalan kısmını özel tedarikçilerden temin ettiğini varsayıyoruz)

3. Üretim maliyetlerinin %10’u doğalgaz maliyeti olan Petkim (PETKM TI) ve

4. Üretim maliyetlerinin %3’ü doğalgaz maliyeti olan Tüpraş (TUPRS TI) açısından olumlu bir gelişmedir.

Enerji Bakanı Albayrak düşen doğalgaz maliyetlerine bağlı olarak elektrik fiyatlarında da indirime gidilmesinin sözkonusu olabileceğini söyledi. Bu durumda doğalgaz fiyat indiriminin enerji şirketlerine olan olumlu yansıması elektrik fiyatlarının hangi seviyede denge bulacağına bağlı olacaktır. Elektrik fiyatlarındaki gerileme ise üretim maliyetlerinin %25’i elektrik maliyetinden oluşan çimento şirketleri açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

 

İŞ YATIRIM YORUMU

Doğalgaza %10 indirim kararı alınırken, elektrik fiyatlarında değişiklik olmayacak

Enerji Bakanı Berat Albayrak 1 Ekim’den itibaren doğalgaza %10 indirim yapılacağı ve elektrik tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmayacağı bilgisini paylaştı. Toplam maliyetlerin %50’sini doğalgaz oluşturması sebebiyle en çok Soda’nın olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Ayrıca portfoyünde doğalgaz ağırlığı yüksek olan Akenerji, Odas ve Aksa Enerji gibi elektrik şirketlerini ve Trakya Cam, Sise Cam ve Anadolu Cam’ın olumlu etkilemesi bekleniyor. Doğalgazda %10 indirim, SODA’nın FAVÖK marjını yaklaşık 3.6 baz puan, SISE’de 2.4 puan, TRKCM’da 1.7 ve ANACM’da 1.0 puan artırmasını tahmin ediyoruz. Biz modellerimizde doğalgaza zaten %10 indirim öngördüğümüz için şirketlere ilişkin değerlemelerimizde herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacak.

 

ŞEKER YATIRIM YORUMU

Doğalgaz Fiyatlarında %10 indirim – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere %10 indirim uygulanacağını açıkladı. Bakan Albayrak ayrıca elektrik fiyatlarında ise herhangi bir artışın olmayacağını belirtti. Doğalgaz fiyatlarında yapılan indirim piyasalara tarafından bekleniyordu. Dolayısıyla piyasalara olan etkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz. Doğalgaz kaynaklı üretim yapan Enerji hisseleri (Aksa Enerji, Ak Enerji ve Zorlu Enerji) ve üretimlerinde doğalgaz maliyeti yüksek olan Cam sektörü hisseleri (Trakya Cam, Anadolu Cam ve Şişe Cam) ile çimento sektörü hisseleri (Akçansa ve Çimsa) doğalgaz inidirminden en fazla yararlanacak hisseler olacaktır.

PAYLAŞ