Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Bilanço Dönem...

Bilanço Dönemi Sonuçları: Genel 1Ç17 Kâr Değerlendirmesi, Ak Yatırım

PAYLAŞ

  1Ç17 kârları beklentileri aştı

  BIST şirketlerinde ilk çeyrek sonuçlarının açıklanması tamamlandı. Analistlerin tahminlerini paylaştığı şirketlerin %56’sının net kârı beklentilerin üzerinde, %34’ünün ise beklentilerin altında kaldı. Şirketlerin geri kalanının net kârı ise beklentiye paralel gerçekleşti (tahminlerden +/‐%5 sapma).

  Buna göre, tahmin paylaşılan BIST şirketlerinin 1Ç’deki toplam net kârı 13,4 milyar TL (Migros’un Kipa’yı satın alması kaynaklı 1,07 milyar TL’lik faaliyet dışı kârı hariç 12,3 milyar TL) beklentinin ortalama %16 üzerinde geldi. Diğer taraftan, mali kesim dışı şirketlerin %69’u esas faaliyet gelirinde beklentileri aşarken, %24’ü beklentilerin altında kaldı. Şirketlerin %7’sinin ise operasyonel performansı beklentiye paralel geçekleşti (+/‐ %3 VAFÖK sapması).

  BIST şirketlerinin yıllık bazda net kârlarına akıldığında %67 büyüme (Migros hariç %51) görülüyor. Yıllık kâr artışı mali kesim şirketlerinde %95 (Migros hariç %51) ve mali kesim şirketlerinde %55 oldu. Diğer taraftan, mali kesim dışı şirketlerin yıllık bazda toplam cirosu %30 büyüme gösterirken, toplam VAFÖK’ü ise %55 büyüdü.

  Mali kesim dışı şirketlerde, Aselsan, Ereğli, Petkim, Trakya Cam, Anadolu Cam, Şişe Cam, Tüpraş ve Ülker’in 1Ç sonuçları güçlü geldi. Sektörel dağılıma bakıldığında ise demir çelik, petrol doğalgaz, savunma ve cam sektörlerindeki yıllık büyüme gerek kârlılık gerekse operasyonel bazda güçlüydü. İlk çeyrekte çimento,elektrik ve içecek sektörleri ise kârlılıkta nispeten zayıf kaldı.

  Analistlerin tahmin gönderdiği sekiz bankanın toplam net kârı 1Ç17’da 8,2 milyar TL seviyesinde gelirken, bizim beklentimiz ile piyasa ortalamasının yaklaşık %10 üzerinde gerçekleşti. Önceki iki çeyrekte olduğu gibi Vakıfbank güçlü bir şekilde, analist tahminlerinin %19 üzerinde geldi. Halkbank ve Yapı Kredi’de beklentileri sırasıyla %18 ve %12 aşmayı başardı. Küçük piyasa değerli bankalardan ise Albaraka Türk, gayrimenkul ortaklığı satış geliriyle tahminleri %28 aştı. Bu çeyrekte kârı analist tahminlerinden olumsuz yönde ayrışma gösteren banka çıkmadı. Kredi garanti fonu ve yabancı para munzam karşılıkların risk ağırlığının düşürülmesi banka kârlarını destekleyen etkenler oldu.

  Mali kesim dışı şirketlerde, piyasa tahmini olan 47 şirketin 1Ç17 toplam net kârı 4,8 milyar TL ile piyasa beklentisinin %73 üzerinde geldi. (ANACM, TRKCM, SODA, CCOLA, KCHOL ve SAHOL bağlı şirketleriyle çifte hesaplamayı önleme amacıyla toplamlara dâhil edilmemiştir.) Bu şirketlerin toplam cirosu (85,0 milyar TL) beklentinin (83,9 milyar TL) biraz üzerinde gerçekleşirken, toplam VAFÖK’leri 11,4 milyar TL olarak beklentinin %12,4 üzerinde geldi. Sonuç olarak, toplam VAFÖK marjı, %12,2’lük piyasa beklentisinin 32 baz puan üzerinde, %13,5 olarak gerçekleşti.

  AK Yatırım Araştırma