Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul Nereye Kadar Yükselebilir? İş Yatırım

02.12.2019 – İş Yatırım bugünkü borsa bülteninde önümüzdeki bir yıl içinde Borsa İstanbul’a dair beklentilerini anlattı. Gözden kaçmaması adına orta-uzun vadeli bu analizi İş Yatırım strateji sayfasına da taşıdık. Faydalı olması temennimiz ile….

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Borsada yükselişin devam etmesini sağlayacak dinamikler, İş Yatırım

Türkiye varlıklarındaki yükselişin devam etmesini ve önümüzdeki 12 aylık dönemde de gelişmekte olan ülkelere göre daha güçlü performans göstermesini bekliyoruz. İyimserliğimizin arkasında beş temel gerekçe var:

(i) jeopolitik risklerin azalması

Suriye operasyonunda sağlanan diplomatik ve askeri başarı Türkiye’nin ABD yaptırımı kaynaklı jeopolitik riskinin büyük ölçüde azaldığını gösteriyor. ABD – Rusya ve Avrupa ile eşir koşullarda müzakereler yapan Türkiye askeri gücünü kullanarak sınırlarında oluşan jeopolitik riskleri azaltmayı başardı.

(ii) Ekonomide intizamlı düzeltme

Basiretli ekonomi politikalarla Ağustos kur şokuna rağmen finansal istikrarı koruyan Türkiye dışa dönük yeniden dengelenme ile büyüme patikasında yumuşak bir inişi başardı. Alınan önlemler sayesinde son 16 ayda Türkiye’nin cari dengesinde 62 milyar dolarlık, dış borcunda 34 milyar dolarlık, şirketlerin açık pozisyonunda 40 milyar dolarlık bir düzelme sağlandı. Üstelik bu yeniden dengelenme süreci sert inişle değil, muhtemelen %0i,0 – %0,5 bandında bir 2019 yılı büyümesi ile sağlanıyor. Bugün açıklanacak üçüncü çeyrek milli gelir büyümesi ve Kasım ayı PMI verileri ekonomide “V tipi” bir toparlanma ihtimalinin arttığını gösterecek.

(iii) Önden yüklemeli faiz indirim döngüsü

Enflasyonun gerileme trendine girdiğini gören ve ekonomiyi durgunluktan hızla çıkarmak isteyen Merkez Bankası son dört ayda 1,000 baz puan faiz indirerek 2001 krizi sonrasındaki en büyük ve hızlı faiz indirim döngüsünü başardı. Önümüzdeki 12 ayda 200-300 bp düşüş ile devam etmesini beklediğimiz faiz indirim döngüsü ekonomide “V tipi” bir toparlanma ihtimalini artırarak Türkiye varlıklarındaki yükselişi destekliyor.

(iv) Ucuz değerlemeler

Ağustos şoku sonrasında Türkiye’nin ödemeler dengesi krizine gireceğinden ve iflas riski ile karşılaşacağından endişe eden yabancı yatırımcıların satışlarıyla Türkiye’nin risk primi önemli ölçüde arttı. Kasım ayındaki sert yükselişe rağmen Türkiye hisse senetleri gelişmekte olan ülkelere göre %45-50 ıskonto ile işlem görüyor. Döviz kuru, CDS ve euro-tahvil piyasalarında da durum farklı değil.

(V) Olası not artışları

2013 yılı sonrasında oluşan değerleme makasının hemen kapanmasını beklemek gerçekçi değil. Son yedi yıllık sürede Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenden Fitch’e göre üç kademe, Moody’s’e göre 4 kademe düşürüldü. Ancak jeopolitik risklerde ve ekonomik dengelerdeki iyileşme devam ederse 2020 yılında gerek Fitch gerekse Moodys’in Türkiye’nin notunu birer kademe artırdığını görebiliriz.

Borsa İstanbul nereye kadar yükselebilir?

Ekonomik dengelerdeki iyileşme ve olası not artışları Borsa İstanbul’un dünya ile arasındaki makasın %10 civarında azalmasını sağlayabilir. Gelişmekte olan piyasalara para girişinin devam ettiği iyimser bir senaryoda not artışı beklentisinin de desteğiyle Borsa İstanbul’daki yükselişin ilk aşamada 115.000 orta vadede ise 130.000 seviyesine kadar devam ettiğini görebiliriz.

 

Strateji Raporu- Hisse Senedi Stratejisi – Eylül 2019

Kısa Vadede Olumlu Görünüm: En Kötü Geride Kaldı

Global risk algısı ve enflasyondaki düşüş faiz indirimlerine alan yaratıyor

18.09.2019 – TCMB’nin fonlama faizini son iki ayda 750 baz puan indirmesine karşın, küresel risk algısının ve enflasyondaki gerilemenin desteği ile TL’de değer kaybı yaşanmadı. FED’in faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi, Avrupa Birliği Merkez Bankası’nın varlık alımlarına yeniden başlayacağını açıklaması, ve Çin -ABD ticaret görüşmelerinin Ekim ayında devam edecek olması küresel risk iştahını destekleyen temel unsurlar. Öte yandan Ağustos enflasyon rakamlarının beklentilerin altında kalmasının ardından yıl sonu tüketici enflasyonu tahminimizi %12.5’e çektik. TCMB’nin bundan sonraki faiz indirimlerinin yavaşlayacağına işaret etmesi ve dolayısıyla TL üzerindeki baskının azalması da enflasyondaki gerilemeye yardımcı olacaktır. Nitekim enflasyon tahminimiz için en önemli risk faktörü hızlı faiz indirimleri ile kurda yaşanabilecek sert bir yükseliş.

Orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf olmasına karşın BIST’de toparlanma devam edebilir

Orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf olmasına karşın, GOÜ benzerlerine göre iskontonun halen yüksek seviyelerde olması ve faiz oranlarındaki gerileme BIST’in performansını kısa vadede olumlu etkilemeye devam edebilir. Ağustos ayında 0.23 desteğinden dönen MSCI TR / MSCI GOÜ rasyosunun ay başında gördüğü 0.26 seviyesine tekrar yükselebileceğini düşünüyoruz. Bu da yaklaşık %8 oranında bir göreceli performansa işaret ediyor. Makro tahminlerde yaptığımız son revizyonlardan sonra şirket değerlemelerinden yola çıkarak hesapladığımız BIST 100 için 12 aylık teorik hedef değer %2 yükselerek, 126K seviyesine geldi.

MSCI Türkiye / MSCI GOÜ rasyosu Ağustos başındaki seviyeye dönebilir
MSCI Türkiye / MSCI GOÜ rasyosu Ağustos başındaki seviyeye dönebilir

 

Faiz düşüşünden en olumlu etkilenecek sektör bankacılık

Türk bankaları halen gelişmekte olan ülke benzerlerine göre %50 iskontolu işlem görüyor. Faizlerdeki düşüş bir yandan bankaların spreadlerini olumlu etkilerken, bir yandan da öz sermaye maliyetini düşürerek değerlemeleri yukarı çekiyor. En Çok Önerilenler listemizdeki banka ağırlığını %26’dan %30’a yükseltiyoruz. Sorunlu inşaat ve enerji kredilerinin yıl sonuna kadar takibe alınmasının öngörülebilirliği arttıracağından orta vadede olumlu olacağını düşünüyoruz. Listeye dün eklediğimiz Ülker (ULKER.IS) ve Vakıfbank’ın (VAKBN.IS) dışında Garanti Bankası (GARAN.IS), Tüpraş (TUPRS.IS), Tük Telekom (TTKOM.IS), Anadolu Grubu Holding (AGHOL.IS), ve Kordsa’yı (KORDS.IS) listede tutmaya devam ediyoruz.

Küresel risk algısında kötüleşme, jeopolitik riskler, TL’de hızlı değer kaybı en önemli risk faktörleri

Küresel risk algısında kötüleşme (FED’in faiz indirimlerini durdurması, ticaret savaşları, ve petrol fiyatlarındaki artışın kalıcı olması kötüleşmeyi tetikleyebilir), ABD Kongresinden S400 alımı ile ilgili olası yaptırımlar, Merkez Bankası’nın faizleri beklenenden hızlı indirmesi ve neticesinde TL’de hızlı değer kaybını önemli risk faktörleri olarak sayabiliriz.

En Çok Önerilen Hisseler, İş Yatırım

Bunlar da ilginizi çekebilir:

borsa hisse önerileri hissenet