Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Aylık Yatırım...

Aylık Yatırım Stratejisi, İş Yatırım: Fed Durunca Piyasalar Koşuyor

Türkiye Ekonomisi Ne Olacak? Baz Senaryo ve Makro Tahminler

Fed’in U dönüşü sonrası artan risk iştahı ve yurtiçinde Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu koruyacağına dair verdiği net mesaj ardından 6,25 olan yıl sonu Dolar/TL tahminimizi 6,0 seviyesine indirdik. Ayrıca 10 yıllık tahvil faizi beklentimizi (yıl sonu) %17’den %16’ya sınırlı oranda güncelledik. Enflasyonda yüksek seyrin devam etmesi ve yıl başından bu yana tahvil faizindeki düşüşe rağmen yabancı ilgisinin sınırlı olması tahvil cephesindeki revizyonun sınırlı kalmasındaki temel gerekçeler.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Makro görünüme dair görüşlerimizde ise bir değişiklik yok. 2018’in son çeyreğinde yıllık %3 daralan Türkiye ekonomisi teknik resesyona girdi. Geçmiş döngülerin incelenmesi ekonomideki daralmanın 2019 yılının ilk yarısında da devam edeceğine işaret ediyor.

Seçimler öncesinde sınırlı genişleyici maliye politikasının uygulandığı, yurtdışı finansman koşullarının kademeli olarak açıldığı yumuşak iniş senaryosunda yılın ikinci yarısındaki ılımlı toparlanma ile Türkiye ekonomisinin 2019’da %1 büyümesini bekliyoruz.

Büyümedeki yavaşlamaya rağmen üretici fiyatları kaynaklı baskıyı ve gıda enflasyonundaki olumsuz görünümü dikkate alarak yıllık enflasyonun yılın ilk yarısında yüksek seyretmesini (%20 etrafında), baz etkisi nedeniyle yılın ikinci yarısında düşüşe geçmesini (3. çeyrek: %10 civarı) ve yılı %16 seviyesinde kapatmasını bekliyoruz.

2019 yılı bütçe açığı / milli gelir tahminimiz %2,3 seviyesinde. Ancak yılın ilk çeyreğinde bütçe harcamalarının seyrine ve büyümeyi destekleyici olası adımlara bağlı olarak tahminimizde yukarı yönlü risk bulunuyor.

Para politikası cephesinde Merkez Bankası’nın enflasyonda kayda değer bir düzeltme oluncaya kadar sıkı duruşunu korumasını bekliyoruz. Bu bağlamda enflasyonda düşüşün teyit edilmesiyle faiz indiriminin en erken Haziran toplantısında başlamasını ve yıl toplamında indirimlerin 475 baz puana ulaşmasını bekliyoruz.

Öte yandan, küresel finansal koşulların kötüleştiği, Avrupa ekonomisinin sert bir şekilde yavaşladığı, finansal istikrarsızlık endişesiyle yurtdışı borçlanma kanallarının daraldığı, doğru ekonomik politikaların uygulanmadığı sert iniş senaryosunda ekonomik daralma %2-3 seviyesine ulaşabilir, enflasyon yüksek kalmaya devam edebilir (%25) ve cari dengedeki sert düzeltmeye rağmen rezerv kaybı hızlanabilir.

Makro Tahminler Baz Senaryomuz

2019 ve 2020’ye Dair Öngörülerimiz

2018

2019

2020

GSYH büyüme, %

2.6

1.0

3.0

TÜFE (yıl sonu), %

20.3

16.0

13.0

Cari Açık / GSYH (%)

3.5

2.3

4.0

TL/Dolar (yıl sonu)

5.26

6.00

6.72

TL/Euro (yıl sonu)

6.03

6.96

7.73

Para Piyasası Faizi, %

24.00

19.25

16.00

Gösterge 10 yıllık TL tahvil faizi

16.5

16.0

15.0

 

Borsa Stratejisi

Küresel risk iştahı güçleniyor… Fed’in faiz artışına ara vermesi ve bilançosunu küçültmekte aceleci davranmayacağını açıklaması üzerine dolar zayıflarken dünya borsaları yıla güçlü bir başlangıç yaptı. ABD, Avrupa ve Asya ekonomilerinden gelen eşanlı yavaşlama sinyallerine rağmen MSCI Dünya endeksi sene başına göre %10’un üzerinde getiri sağladı.

Türkiye seneye iyi bir başlangıç yaptı… Küresel risk iştahına duyarlı yüksek betalı Türkiye varlıkları seneye güçlü bir başlangıç yaptı. Aralık başındaki raporumuzda öngördüğümüz gibi Türk lirası değer kazanıp, faizler gerilerken, banka hisseleri endekse göre çok daha güçlü bir performans gösterdi

Ekonomide sert iniş asgari hasarla yönetiliyor… Döviz şoku sonrası yatırımcıların kafasındaki temel soru: ‘Türkiye ekonomisindeki sert intizamlı olup olmayacağıydı’. Döviz şoku sonrasındaki 8 aylık sürede Türkiye bu zorlu başardı ve risk primini önemli ölçüde düşürdü.

Doğru ekonomi politikalarıyla güven tesis edildi… Merkez Bankası’nın sıkı para politikası, kamu maliyesinde önemli bir bozulma olmaması, bankaların yüklü dış borç ödemelerine rağmen döviz likiditelerini koruması küresel yatırımcıların güveninin yeniden tesis edilmesini sağlayan temel gelişmelerdi.

Avrupa ekonomisindeki yavaşlama bu olumlu süreci kısmen bozabilir… Öncü göstergeler ekonomide sert inişin 2019 yılı ilk yarısında da devam edeceğine işaret ediyor. İhracatımızın %50’sini oluşturan Avrupa’nın yavaşlaması dışa dönük dengelenmeyi engelleyerek sert iniş sürecinin yönetilmesini zorlaştırıyor.

Yerel seçim sonuçlarına piyasa tepkisi sınırlı ve geçici… Yerel seçimlere üç haftadan az bir süre kala seçim-toto başladı. Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirler için anket enflasyonu yaşıyoruz. Bizi seçim sonuçlarından daha çok seçim sonrası izlenecek ekonomi politikalar ilgilendiriyor. Seçimler sonrası pozitif veya negatif piyasa tepkisinin sınırlı ve geçici olacağını düşünüyoruz.

Seçim sonrası izlenecek politikalar piyasalar için daha belirleyici… Yerel seçimleri geride bırakan Türkiye’nin önünde 2023 yılında yapılacak seçimlere kadar dört yıllık çok kıymetli bir dönem var. Küresel büyümenin yavaşlayacağı, ticaret savaşları riskinin devam edeceği zorlu küresel konjonktürün Türkiye’yi önümüzdeki dönemde doğru politikalar uygulamaya zorlayacağına inanıyoruz.

Merkez Bankası’nın Haziran’da faiz indirimine başlamasını bekliyoruz… Seçimler sonrasında doğru ekonomik politikaların uygulandığı ve küresel risk iştahında bir bozulma olmadığı baz senaryomuzda Merkez Bankası’nın enflasyondaki gerilemeye paralel Haziran ayında faiz indirimine başlayacağını ve 2019 yılında toplamda 475 baz puan faiz indirmesini bekliyoruz.

Borsada hızlı yükseliş sonrasında hisse bazında seçim önem kazanacak… Türkiye ekonomisinde devam eden sert iniş ve Avrupa büyümesinde aşağı yönlü risklerin artması nedeniyle Borsa İstanbul için daha korumacı bir strateji izliyoruz. Banka ağırlığını %30’dan %24’e indirdiğimiz yeni dönemde öneri listemizde VAKBN (%12) ve YKBNK (%12) bulunuyor. Makul hızla büyüyen, bilançosu güçlü, gelişmekte olan ülkelere göre iskontosu yüksek TCELL (%10), THY (%14), Erdemir ( %12) büyük şirketleri öneri listemizde öne çıkardık. Küçük şirketler arasında seçimizde döviz şokunu başarıyla yöneten ve yüksek artış potansiyeli olan AGHOL (%9), Alarko Holding (%9), Selcuk Ecza (%7) ve MPARK (%7) gibi şirketlere yer verdik.

MSCI Türkiye / MSCI GOÜ son 10 yılın dip seviyesinden döndü

XBANK / XUSIN yükselen kanalın içinde kalmaya devam ediyor

Bunlar da ilginizi çekebilir:

borsa hisse önerileri hissenet