Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları ABD’nin...

ABD’nin Çelik ve Aluminyuma Gümrük Vergisine Türkiye’den Karşılık Geldi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla %25 ve %10 gümrük tarifesi uygulanması kararını imzalamasının ardından, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerden karşı hamle geldi. Edinilen bilgiye göre, Türkiye, ABD’nin hamlesine karşılık DTÖ’ye bazı ürünlere vergi uygulayabileceğine dair bildirimde bulundu. Buna göre, Türkiye, ABD’den ithal ettiği 22 ürüne aynı toplam miktarda vergi uygulayacağını DTÖ’ye iletti.

bugün Ekonomi Bakanı Nihat zeybekci de konu ile ilgili açıklamada bulundu. Zeybekci:  “Türkiye’nin ABD’yle demir çelik ve alüminyum ticaretinde açık veriyoruz. Görüşlerimizi muhtelif imkanlar çerçevesinde muhataplarımıza ilettik. Muhatap olduğumuz ekstra gümrük vergisi tutarı kadar biz de ABD menşeli belirli ürünler için kullanacağımızı ilettik. dün de DTÖ nezdinde bildirimimizi yaptık. Sürecin olumlu şekilde sonuçlanacağına ve aklı selimin galip geleceğine inanıyorum.” dedi.

Türkiye’nin ABD’den ithal ettiği ürünlere uygulayacağı verginin, ABD’nin Türk çelik ürünlerine uygulayacağı %25 vergiye karşılık geldiği Zeybekci’nin sözlerinde de yer aldı. Böylelikle, eğer iki ülke anlaşmaya varamazsa, Türkiye bildirimde bulunduğu 22 ürünün Türkiye’ye ihracatından yaklaşık 260 mn $ gümrük vergisi alacak.

 

ABD Çelik ve Alüminyum İthalatı Vergileri İlgili Hisseleri Ne Kadar Etkileyecek?

09.03.2018

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı konuşmada demir çelik ithalatına %25, alüminyuma %10 varabilecek gümrük tarifesi uygulayabileceklerini açıkladı. Bu açıklamalarla birlikte korumacı politika eğilimlerinin küresel çapta artabileceğine yönelik kaygılar baş gösterirken Avrupa ve Kanada’nın, olası vergi artırımlarına karşılık verilebileceğine yönelik açıklamaları, kaygıların haklılık payı olduğuna işaret etti.

Ak Yatırım Yorumu

ABD Başkanı Trump ithal çelik ürünlerine %25 ve ithal alüminyum ürünlerine %10 gümrük vergileri getiren yasayı dün imzaladı. Yeni vergilerden sırasıyla en çok etkilenecek olan ülkeler arasında Brezilya, Güney Kore, Rusya, Türkiye ve Japonya yer alıyor. Kanada ve Meksika ise yeni vergilerden muaf tutuldu. 2017 yılında ABD’nin çelik ithalatının %7’si Türkiye’den gelmişti. Araştırma kapsamımızda yer alan demir çelik hisseleri arasında vergi artışından olumsuz etkilenebilecekler arasında Borusan Boru yer alıyor. Şirketin ABD’ye çelik boru ihracatı mevcut. EREGL Ereğli Demir Çelik ve KRDMD Kardemir’e etkisinin ise daha düşük olmasını bekliyoruz. Bu şirketlerin ihracatları, toplam satışlarının %1’i civarında ancak yerli haddehanelere ve tüccarlara satışlarının bir kısmı ABD’ye ihraç edildiğinden dolaylı olarak olumsuz etkilenmelerini bekliyoruz.

İş Yatırım Yorumu

Demir çelik ve alüminyum ABD’nin toplam dış ticaretinde %2’nin altında bir paya sahip. Konulacak gümrük vergisi otomotiv, beyaz eşya gibi sektörler dışında önemli bir etki yaratmaz. Ancak Avrupa, Çin gibi büyük oyuncuların misilleme yapması bir dış ticaret savaşı başlatarak küresel büyümeyi yavaşlatabilir. ABD en son Bush döneminde bunu denemiş, gördüğü sert tepki sonrasında geri adım atmış ancak bu arada Wall Street’te sert bir gerileme görülmüştü.

ABD’ye demir çelik satışları Türkiye’nin ihracatında azımsanmayacak bir paya sahip. Ancak halka açık Erdemir ve Kardemir gibi oyuncuların ABD’ye satışları sınırlı. Bu şirketler için risk ABD pazarına mal satamayan oyuncuların dönüp Türkiye pazarına saldırıp kar marjlarını vurmaları olur.

Deniz Yatırım Yorumu

ABD çelik ve alüminyum için yeni gümrük vergileri açıkladı. Türk demir çelik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri üzerinde piyasanın habere negatif bir tepki göstermesi mümkün, fakat Erdemir’in EREGL ihracatı içinde Kuzey Amerika’nın payının şirket için önemsiz seviyede olması (şirketin toplam ihracatının satışlarına oranı %14, Kuzey Amerika’ya olan ihracat ise toplam ihracatın sadece %6’sını oluşturuyor), ve Kardemir’in KRDMD Kuzey Amerika’ya satışının bulunmuyor olması nedeniyle iki şirketin de yeni vergilerden etkilenmesini beklemiyoruz – şirketleri hisselerindeki olası gerilemelerin kısa süreli kalacağı kanaatindeyiz.

 

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, konu ile ilgili yaptığı açıklamada tüm ülkelere yüzde 25 oranında ithalat vergisi getirme kararının Türkiye’nin ABD’ye yaptığı çelik ihracatına fazla olumsuz bir etkisi olmayacağını belirterek “Düzenleme resmi olarak imzalanmamış olmakla birlikte ABD’nin, yüzde 25’lik vergiyi tüm dünyaya uygulaması durumunda sektörümüzün ABD’ye ihracatı devam eder” dedi.

Namık Ekinci bu karardan en çok ABD’nin olumsuz etkileneceğini vurgulayarak, “ABD Ticaret Bakanı’nın 16 Şubat’ta Section 232 ile ilgili olarak 3 vergi seçeneğini içeren raporu basına açıklamasının ardından ABD iç piyasasındaki tüm çelik ürünlerinin fiyatlarında artış yaşandı. Örneğin ABD’de inşaat çeliği fiyatı 850 dolarlara kadar çıktı. Bu rakamın daha da yükselerek 900 doları aşması bekleniyor. ABD’nin Başkanı olarak Trump, yalnızca çelik sektörünün değil tüm yerli üreticilerin ve halkın menfaatlerini göz önünde tutmalıydı ancak halkının ve sanayicisinin zararına rağmen açık ara yerli çelik üreticilerinin tarafını tutmuştur. Bunun anlamı ise çelik kullanan sektörlerden, ABD’li yerli çelik üreticilerine kar transferi sağlamaktır. ABD’de çeliği hammadde olarak kullanan otomotiv, beyaz eşya, makine imalat, inşaat ve bunun gibi sektörlerin müşterisi olan halk, fiyatların artmasından dolayı büyük zarar görecektir. ABD, böyle bir kararla kendi çelik sanayisine fayda sağlamayacak aksine orta vadede büyük zararlara yol açacaktır. ABD’deki yerli çelik sanayi eski teknoloji ile verimsiz çalışıyor. Ticareti dışarı kapatmak, rekabetçi olmak için çaba harcamamalarına yol açacaktır. Çalışmalarında daha da geriye gidecekler ve teknolojik yenilenmeye ayak diretecekler. Bu da çelik sanayisinin bir nevi rehavetinden kaynaklanacaktır” dedi.