Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Gram Altın Ne...

Gram Altın Nereden Almalı? Murat Tufan

PAYLAŞ

Geçtiğimiz seneyi Borsanın hemen ardından en çok kazandıran ürün olarak tamamlayan gram altın yeni seneye de primli başladı. Grafikte mor renkli çizgi Dolar Kurunu, sarı çizgi altın onsunu dolar olarak ve son olarak kırmızı çizgi ise gram altın fiyatlarını simgeliyor. Bildiğiniz üzere gram altın fiyatları altın onsu ve dolar kurunda ki gelişmeler etkiliyor. 2015 senesine kadar gram altın fiyatlarının esas belirleyecisi altın ons fiyatı iken özellikle 2016 yılından itibaren FED Politikaları ve altın onsunun gitgide zayıflaması dolar kuru bu ürün üzerinde belirleyeci kılmasına neden oldu. Kurda geçtiğimiz yıldan bugüne tansiyonun yükselmesi gram altın fiyatlarında da yeni rekor beklentilerini gündemimizde bu yıl da tutacağa benziyor. Açıkcası geçtiğimiz sene 140-145 TL seviyesinin düşük maliyetli alış bölgesi olduğunu aktarmıştım.

Bu yıl ise nispeten yüksek seyreden kur ve yükseliş eğiliminde olan altın ons fiyatından dolayı alış için en uygun fiyat aralığı 150-155 TL olabilir. Yıl genelinde Fed’in 3 ya da daha fazla faiz artırma beklentisi ve dünyada yükseliş eğiliminde olan enflasyon rakamları hem doları hem de altın ons fiyatını getiri arayışından dolayı yükseltebilir. Bundan dolayı bu yıl da gram altın fiyatlarında yüzde 20 -30 seviyesinde bir prim söz konusu olabilir. Kısa vadede 160 -158 TL destekleri takip edilebilir. Yükselişlerin devamında ise karları alabileceğimiz seviyeler 164 -165,50 TL olabilir. Burda önemli olan alış yaptıysak eğer maliyetimize göre hangi seviyelerden kar aldığımız…

Unutmayalım ki finansal piyasalarda hiç bir zaman en düşük ya da en yüksek bir fiyat söz konusu olamaz. ( Meksa Yatırım Kuyumcukent)

Gram Altın: Kırmızı Dolar Kuru: Pembe Ons Altın: Sarı
Gram Altın: Kırmızı / Dolar Kuru: Pembe / Ons Altın: Sarı

 

Murat Tufan, Pazarlama Müdürü, Stratejist

PAYLAŞ