Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Gümüş’t...

Gümüş’te Dönüş Yolculuğu Başladı mı? Kudret Ayyıldır

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Gümüş Özel Analizi

Yılbaşından itibaren sergilediği pozitif performansını yılın ilk yarısına kadar devam ettiren ancak Fed’in Haziran ayındaki toplantısında bu yıla ilişkin 3 adet faiz artışı beklentisini 4’e çıkartması ile birlikte değer kayıplarını hızlandıran Altın ve Gümüş gibi değerli metaller, yılın son çeyreğine yönelik negatif performansına devam mı edecek yoksa uzun vadeli grafiklerde yer verilen dönüş bölgesine yakınlığı sebebiyle yeni bir yolculuğa mı hazırlanacak sorusuna cevap bulmak isteyebilir.

Bu yılın zirve noktası 17,30 zirvesinden başlattığı negatif ralliyi 13,92 seviyesine taşıyan Gümüş, bu aşamada 2003 Nisan’dan beri pozitif trend görünümüne destek veren 377 aylık üssel hareketli ortalamaya göre gerçekleştirecek performans ile mevcut sorunun cevabını bulmaya çalışabilir.

Gümüş fiyatı 377 aylık üssel hareketli ortalamayı temsil eden 14,05 seviyesi üzerinde kalmayı sürdürürse, uzun vadeli görünümde tekrar toparlanmak ve bu düşüncesini 15,55 ve 50 aylık üssel hareketli ortalamayı temsil eden 17,45 bariyerlerine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir.

Bu tür bir fiyatlama davranışında Gümüş fiyatına yönelik uzun vadeli boğa piyasası düşüncesinin daha güçlü bir görünüme dönüşebilmesi içinse, 17,45 bariyeri üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Aksi takdirde tekrar 14,05 seviyesine doğru geri çekilmeler izlenebilir.

Bilgilendirme -1: Gümüş’ün Eylül ayında gerçekleştirdiği negatif fiyatlama davranışı ile 377 aylık üssel hareketli ortalamayı temsil eden 14,05 seviyesine ulaştığını ancak ilgili seviye altında henüz kalıcı bir fiyatlamanın gerçekleşmediği izlemekteyiz. Bu tutum, Gümüş fiyatına yönelik olası dönüş yolculuğunu destekleyen bir gelişme olarak dikkate alınabilir.

Gümüş fiyatına yönelik yılın ikinci yarısı itibariyle başlayan negatif rallinin son çeyrekte hatta 2019 yılında da etkin bir görünüme dönüşebilmesi içinse, 2003 Nisan’dan beri pozitif trend görünümüne destek veren 377 aylık üssel hareketli ortalama (14,05) altındaki kalıcı hareketlere (tercihen aylık kapanış) ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 2015 Aralık tarihinde test edilen 13,63 başta olmak üzere 2009 Ocak tarihinde test edilen 10,25 ve 2008 yılı dip noktası 8,44 desteklerine doğru geri çekilmeler izlenebilir.

Bilgilendirme -2: Yılın son çeyreğine yönelik Gümüş fiyatında dönüş yolculuğu oluşabilir mi sorusuna cevap aradığımız bir süreçte teknik olarak dikkate alacağımız göstergeler ve Gümüşün bu seviyelere göre kaydedeceği performans, Ons Altın fiyatında da herhangi bir toparlanma olabilir mi sorusunun cevabı için destekleyici bir gösterge olarak takip edilebilir. Gümüş fiyatındaki olası değişimler, Altın için öncü bir gösterge olması adına Altın yatırımcılarının takip etmesi gereken önemli bir finansal ürün olarak izah edebiliriz.

 

 

 

Ons Altın Kritik Bir Süreçten Geçiyor, Kudret Ayyıldır

03.07.2018

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Ons Altın ve Gümüş Özel Analizi

Ons Altın, ABD Merkez Bankası Fed’in 2017 yılının son toplantısı sonrasında başlattığı ve 2015 Aralık tarihinden beri devam ettirdiği istatistiki çıkışını bu yılın zirve noktası olarak kaydettiğimiz 1366 dolar seviyesine ulaştırması ardından gerek Dolar Endeksi gerekse ABD 10 yıllık tahvil faiz oranının pozitif bölgede sergilediği performans sebebiyle sınırlandırdı ve trend içi tepki düşüncesini 1308 seviyesi altına sarkıtarak hızlandırdı.

Bu düşünce ile önce 89 haftalık EMA – 144 haftalık LMA bölgesi 1280 (haftalık grafik) / 21 aylık EMA – 23 aylık SMA bölgesi 1280 (aylık grafik) daha sonra da 2015 Aralık tarihinden beri yükseliş trendini destekleyen orta – uzun dönemli trend bölgesine (1238 – 1255) ulaştıran kıymetli maden, yeni bir çeyreğe başladığımız bugünlerde kritik bir süreçten geçmekte ve yükseliş trendi tamam mı devam mı sorusuna cevap aramaktadır.

Ons Altın, 2015 Aralık tarihinden beri etkisini net bir şekilde hissettirdiği yükseliş trendi görünümüne devam etmek istiyorsa, trend alt noktasını temsil eden 1238 – 1255 bölgesi üzerindeki seyrini sürdürmelidir. Ancak bu şartla 21 aylık EMA – 23 aylık SMA bölgesini temsil eden 1280 başta olmak üzere 1308 ve kanal üst noktası 1351 / 2018 yılı zirve noktası 1366 bariyerine doğru trend yönlü fiyatlama davranışı izlenebilir.  Bu tür bir dönüşte özellikle 1280 dolar bariyeri üzerindeki kalıcı hareketler, mevcut dönüşün teyidi olarak dikkate alınabilir. Aksi takdirde tekrar 1238 – 1255 bölgesine doğru geri çekilmeler izlenebilir.

Ons Altın, 2015 Aralık tarihinden beri etkisini net bir şekilde hissettirdiği yükseliş trendi görünümüne son vermek istiyorsa, trend alt noktasını temsil eden 1238 – 1255 bölgesi altındaki kalıcı hareketlere (tercihen haftalık ya da aylık kapanış) ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla kıymetli maden için yeni bir dönemin başlaması beklenilmekte ve bu düşünce ile birlikte 1197 başta olmak üzere 1142 ve 1095 gibi seviyeler, mevcut kırılım ile birlikte orta – uzun dönemli dikkat çekebilir.

Fed ve Dolar, Ons Altın’da belirleyici olabilir mi?

Altın ile alakalı fiyatlama dinamiklerini en çok etkileyenlerin başında Dolar Endeksi, ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi ve ABD Merkez Bankası (Fed) kararları olduğu izah edilmektedir. Genel kanı Dolar’ın güçlendiği zamanlarda Altın’ın düşmesi, Dolar’ın zayıfladığı zamanlarda ise Altın fiyatının yükselmesi şeklindedir. Aynı şekilde ABD Merkez Bankasının şahin görünümünde yer aldığı ortamlarda Altın fiyatının düşmesi, güvercin görünümünde yer aldığı ortamlarda ise Altın fiyatının yükselmesi şeklindedir. Klişe olarak bilinen bu korelasyon kavramları çoğu zaman başarılı bir strateji olarak gündemimizde yer alsa da her zaman bu korelasyonun kesinlik arz ettiği düşüncesine kapılmamak gerekmektedir.

Örneğin Fed’in bu yıl gerçekleştirdiği toplantıların olduğu günlerde Ons Altın’ın günlük performansının pozitif olduğunu aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Özellikle bu yıl gerçekleştirdiği faiz artışı ve beklentinin üzerinde gerçekleştirebileceği faiz görünümüne rağmen kıymetli madenin günü pozitif kapatması, ezberlerin bozulmasını sağlamaktadır.

***Ancak burada bir bilgilendirme daha yapmak bazı yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir. 2008 – 2009 krizi sonrasında Fed başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının almış olduğu ultra genişleyici para politikası kararları, Altın – Gümüş gibi kıymetli madenler üzerinde pozitif fiyatlama davranışını desteklemişti hatırlarsak.

***Şimdi ise bu durumun tam tersi yani Fed başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankaları genişleyici para politikasından sıkılaştırıcı para politikasına dönüş konusunda önemli adımlar atmaktadır. Bu tutum Fed günlerindeki klişe görünümü bozsa da genel olarak Ons Altın’ın yukarı yönlü olası çıkışlarını engelleyebilecek bir gelişme olduğu unutulmamalıdır.  Bu süreçte Ons Altın’ın yukarı yönlü çıkışını hızlandırabilmesi için önemli bankaların mevcut sıkılaştırıcı sürecini ağırdan alacak / oldukça yavaşlatacak bir politika izletmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bir diğer örnekte Altın ile Dolar arasındaki korelasyondur. Genel kanı, Dolar’ın güçlendiği zamanlarda Altın’ın düşmesi, Dolar’ın zayıfladığı zamanlarda ise Altın fiyatının yükselmesi şeklindedir. Klişe olarak bilinen bu korelasyon kavramları çoğu zaman başarılı bir strateji olarak gündemimizde yer alsa da her zaman bu korelasyonun kesinlik arz ettiği düşüncesine kapılmamak gerekmektedir.

Dolar ve Altın Korelasyonu – Dolar ve Altın Ne Zaman Birlite Hareket Eder?

Grafiği incelediğimizde genel görüş olarak Dolar – Altın ters korelasyon durumu tutarlı gözükmesine karşın fiyatlama reaksiyonundaki hacimsel ve görüntüsel farklılıklar, mevcut yaklaşıma dikkat edilmesi gerektiğini görmemize katkı sağlamaktadır. Özellikle de bazı dönemlerde ilgili varlıkların aynı yönde fiyatlama performansı oluşturabileceği de unutulmamalıdır. Bu noktada özellikle belirsizlik ve kriz ortamlarındaki dinamikler, ilgili korelasyonun bozulmasını sağlayabilir.

Gümüş’te 15,55 seviyesine dikkat!

Altın için öncü göstergelerden birisi olarak bildiğimiz Gümüş, son dönemde kaydettiği çıkışını 50 aylık üssel hareketli ortalama (17,70) üzerine taşıyamadığı için ana trend bölgesine doğru geri çekilebilme düşüncesini gündeme taşıdı. Bu koşul altında 377 aylık üssel hareketli ortalamayı temsil eden 14 dolar desteği öncesindeki ilk destek 15,55 seviyesi gerek Gümüş gerekse Ons Altın’ın negatif görünümde ne kadar daha istekli olup olmadığını görebilmemiz adına yakinen takip edilmelidir.

Ticaret savaşları ve Jeopolitik riskler!

Trump’ın fitilini ateşlediği ticaret savaşları dünya ekonomik gündeminin merkezine oturmuş durumda… Çin ile karşılıklı tarife hamlelerine Avrupa ile olan otomotiv krizi ve dünyanın geri kalanına uygulanan çelik ve alüminyum tarifeleri eklenince ve bu hamlelerin de devamı gelebileceği düşünülünce, küresel ticaret hacmi hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı.Tabii en büyük zarar ihracat bazlı büyüyen ekonomilere olacaktır.

Diğer bir unsur, küresel ekonomik büyümede yavaşlama, ki bunu sürükleyen Çin’de görülebilecek yavaşlama olacaktır. 6 Temmuz’da ABD ve Çin arasında 34 milyar USD’lik ürün ticaretini kapsayan tarifeler devreye girecek ve bunun etkileri sanılandan daha büyük olabilir. Korumacı önlemlerin ön plana çıkarılması, bir taraftan orta ve uzun dönemde küresel ekonomik büyümeyi negatif etkilerken, küresel pazarlarda daha az el değiştirecek olan USD’ye erişimin de zorlaşacak olması özellikle gelişen ülkelerin işini zorlaştıracaktır.

Jeopolitik riskler ise ABD – İran veya ABD – Kuzey Kore kaynaklı haber akışıyla söz konusu olabilir. ABD, İran’ın petrol ihracatını sıfırlamaya çalışıyor ve bu kapsamda İran ile iş yapan ülkelerin de yaptırım tehdidi altında olması durumu söz konusu. Kuzey Kore konusunda ise Eylül’de New York’ta bir Trump – Kim görüşmesi spekülasyonu yapılıyor ancak, durum henüz net değil. Dünya, henüz risklerin tamamını aşamamış görünmektedir.

 

 

 

 

Kudret Ayyıldır: Altın ve Gümüş, 2018 Yılına Damga Vurabilir!

26 Mart 2018

2018 yılının ilk çeyreğini geride bırakacağımız şu sıralar, kıymetli maden olarak bildiğimiz en önemli iki varlık Altın ve Gümüş, gerçekleştirdikleri dönüşler ile yılın varlığı olabileceğine yönelik beklentileri gündeme taşımaktadır.  Özellikle de bu süreçte Ons Altın, mevcut fiyatlama davranışı ile daha etkin bir görünüme sahip olsa da öncü gösterge olarak dikkate aldığımız Gümüş’e yönelik olası değişimler, bu süreçte takip edilmesi gerekilen en önemli husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

2018 yılına ilişkin 3 faiz artışında herhangi bir değişime gitmeyen ancak noktasal tahminlerde (dot plot) 3 adet mi yoksa 4 adet mi faiz artışı olabilir konusunda üyelerin net karar verememiş olması, Haziran ayındaki Fed toplantısına kadarki süreçte ABD ekonomisi için dikkate aldığımız önem derecesi yüksek verilerin Ons Altın ve Gümüş fiyatı üzerinde daha etkin bir görünüm oluşturabilmesine yani volatiliteyi artırabilmesine yönelik düşünceyi gündeme taşıyabilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli husus, her ne kadar Fed faiz konusunda istekli bir profil çizse de Trump’ın zayıf Dolar politikası ve bunu destekleyici aksiyonlarına devam ediyor olması, kıymetli madenin Fed’e rağmen pozitif görünümüne devam edebileceğine yönelik beklentileri güçlendiriyor. Bu sebeple de Fed ile birlikte Altın ve Gümüş gibi varlıklardaki olası geri çekilmeler, “trend is your friend” sloganı sebebiyle trend fırsatı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Altın fiyatını bu aşamada değerlendirdiğimizde, 2015 Aralık tarihinde başladığı ver her yılın aralık ayında gerçekleştirdiği dip çalışması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve yukarı yönlü çıkışlarda daha istekli bir profil oluşturmaya imkan tanıyan bir istatistik izlenmektedir.

Yukarı yönlü çıkışlarda Altın fiyatının 2018 yılına damga vurabilmesi için, 2016 – 2017 yılı zirvelerinden ve 2015 – 2016 – 2017 yılı diplerinden çizilen kanalın güncel üst noktası 1361 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla pozitif beklenti teyit kazanmak isteyebilir. Bu tür bir teyit ile orta – uzun dönemli olarak 1385 – 1435 gibi rakamlar telaffuz edilebilir. Aksi takdirde yani Altın fiyatının 1361 dolar seviyesinde baskı görmesi durumunda ise trend içi tepkiler tekrar dikkat çekebilir ki bu aşamada ana pozitif görünümü destekleyen 21 Aylık üssel & 23 aylık düzeltilmiş hareketli ortalamalar ( 1269 – 1275 bölgesi) öncesindeki ilk tepki seviyesi, psikolojik 1300 dolar olarak kaydedilmiştir.

Bu tarz bir geri çekilme izlense dahi Altın fiyatına yönelik 2018 yılı beklentinin 21 Aylık üssel & 23 aylık düzeltilmiş hareketli ortalamalar (1269 – 1275 bölgesi) üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

Fiyatlama alanında pozitif beklentinin ön planda yer aldığı Ons Altın’da ETF’leri (Exchange Traded Funds) incelediğimizde, 2015 yılı ortalarından başlattığı yukarı yönlü çıkışlar ve bu çıkışını 216 yılı ortasında gerçekleştirdiği dönüş ile desteklemesi dikkat çekmektedir. Bu yılın başından itibaren de Altın ETF’lerindeki pozitif süreç devam etmekle birlikte bu tutum, fiyatlama akışında Altın’ın pozitif görünümüne devam edebilmesine yönelik önemli bir destekleyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. 2002 – 2003 yılından itibaren ETF ve Altın arasındaki ilişkinin güçlü olması da, ilgili korelasyonun takip edilmesi ve Ons Altın’a yönelik beklentileri aktarabilmek adına önemlidir.

Altın sonrasında Gümüşe yönelik beklentilere geçecek olursak, 2003 Nisan tarihinden beri 377 aylık üssel hareketli ortalama üzerinde kalma çabası, uzun vadeli olarak kıymetli madene yönelik beklentilerin pozitif tarafta kalmasına ya da olası dip noktası tahmini yapabilmek adına önemli bir göstergedir. En son 2015 yılı Aralık ayıda test edilen ilgili ortalama sonrasında gerçekleştirilen toparlanma, Gümüş fiyatına yönelik uzun vadeli pozitif beklentinin devam edebilmesine imkan tanımaktadır. Ayrıca Altın fiyatına yönelik öncü bir gösterge olması sebebiyle de 2018 yılına ilişkin beklentiler içerisinde bu aşamada önem arz etmektedir.

Teknik olarak 2003 Nisan tarihinden beri uzun vadeli pozitif görünümü destekleyen 377 aylık üssel hareketli ortalama şu sıralar 14,00 dolar seviyesinden geçmektedir. Gümüş, 14,00 dolar üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışını 50 aylık üssel hareketli ortalamayı temsil eden 17,95 bariyerine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir. Özellikle Gümüşün 14,00 üzerinde 15,60 destek noktasında da dip yapma çabası, 2018 yılına yönelik 17,95 seviyesinin hedeflenebilme ihtimalini güçlendirmektedir.

Yukarı yönlü çıkışlarda Gümüş fiyatının 2018 yılına damga vurabilmesi için, 50 aylık üssel hareketli ortalamayı temsil eden 17,95 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla orta – uzun dönemli olarak 19,56 ve 21,87 gibi rakamlar telaffuz edilebilir. Aksi takdirde yani Gümüş fiyatının 17,95 seviyesinde baskı görmesi durumunda ise trend içi tepkiler tekrar dikkat çekebilir ki ana pozitif görünümü destekleyen 377 Aylık üssel hareketli ortalama (14,00) öncesindeki ilk tepki seviyesi son dönemin dip seviyesi olarak karşımıza çıkan 15,60 olarak kaydedilmiştir.  Bu tarz bir geri çekilme izlense dahi Gümüş fiyatına yönelik 2018 yılı beklentinin 377 aylık üssel hareketli ortalama (14,00) üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

Gümüş, Altın için öncü bir gösterge olmakla birlikte özellikle bu iki varlık ile ilgilenen traderlar, yardımcı kaynak olarak Altın – Gümüş rasyosunu inceler. 1971 yılından itibaren bu rasyoyu dikkate aldığımızda, 31 Aralık 1979 tarihinde 15,90 seviyesi ile dip, 30 Eylül 1992 seviyesinde ise 92,93 ile tepe seviyesine ulaşmıştır. Son yıllarda (özellikle 2010 yılından sonra) gerçekleşen yukarı yönlü çıkışlar, 92,93 zirvesine yaklaşma düşüncesini güçlendirmektedir. Bu düşünce de Altın’ın Gümüş’e karşı daha popüler bir varlık ve daha güçlü fiyatlama akışı oluşturabilmesine destek olabilir. An itibariyle şu sıralar 81,08 seviyesinde ve bu seyir ile bir önceki zirveyi (2016 yılı ikinci yarıyıl) geçmiş bulunmaktadır.

Altın / Gümüş rasyosunu bilmeyenler için kısaca özetleyecek olursak, rasyonun yukarı yönlü çıkışlarına devam etmesi, Altın’ın Gümüş’e göre daha popüler ve pozitif yönde daha istekli bir fiyatlama davranışı oluşturmasına imkan tanıması,  rasyonun aşağı yönlü hareketler oluşturması durumunda ise Gümüş’ün Altın’a yönelik daha popüler ve pozitif yönde daha istekli bir fiyatlama davranışı oluşturmasına imkan tanıması olarak izah edebiliriz.

Özetleyecek olursak, 2018 yılı Gümüş ve özellikle Altın için damga vuracağı bir sene olarak karşımıza çıkabilir. Fed’in para politikasına rağmen Trump’ın düşük Dolar politikası ile kıymetli madene yönelik pozitif beklenti desteklenirken gerek ETF tarafında gerekse rasyo tarafında Ons Altın’daki yukarı yönlü çıkışların Gümüş’e daha göre daha istekli bir tutum sergileyebilme potansiyelinin yer aldığını söyleyebiliriz. Teknik olarak da Altın’ın yıla damga vuracak bir çıkış oluşturabilmesi içinse 1361 bariyeri üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. (GCM Forex)