Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Gümüş ve Ons ...

Gümüş ve Ons Altın, Pozitif Sürecine Kaldığı Yerden Devam Etmek İsteyebilir

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Ons Altın ve Gümüş Özel Analizi

2017 Aralık tarihinden itibaren Altın ve Gümüş gibi kıymetli madenlerde yukarı yönlü önemli fiyatlama davranışları izlemiş olmakla birlikte son dönemde bu çıkışların düzeltmesi yani tepki satışı düşüncesi dikkat çekmektedir. Özellikle de bu geri çekilmeler, mevcut trend görünümleri açısından yatırımcılar için önemli bir avantaj olmakla birlikte pozisyon güncellemeleri ve ek strateji oluşturabilmek adına da ilgili tepkiler yakinen takip edilmelidir.

Altın ve Gümüş Korelasyonu
Altın ve Gümüş Korelasyonu

GCM Metatader4 terminali vasıtası ile elde etmiş olduğumuz korelasyon grafiği içerisinde yer alan varlıklardan kırmızı rengi simgeleyen Altın, sarı rengi simgeleyen ise Gümüş olarak kaydedilmiştir. Son süreçte gerçekleşen yatay ve negatif fiyatlama davranışı sonrasındaki toparlanma, gerek Ons Altın gerekse Gümüş fiyatının yukarı yönlü hareketler oluşturabilmesi adına önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili varlıklardan öncelikle Ons Altın fiyatını değerlendirdiğimizde mevcut geri çekilmenin / tepki satışı düşüncesinin Fibonacci %50’lik düzeltme oranını temsil eden 1301 destek noktası ile sınırlandırdığını ve yukarı yönlü çıkışlarına kaldığı yerden devam etmeye çalıştığını gözlemlemekteyiz. Bu sebeple de Ons Altın fiyatı 1301 destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse kısa – orta vadeli görünümde 1335 ve 1351 bariyerlerine doğru çıkışına devam etmek isteyebilir.

Kanalın üst noktası 1351 üzerindeki kalıcı hareketler, 2018 yılı zirve noktası 1366 ve trend yönlü görünümde teorik olarak ilk hedef noktası Fibonacci Expansion %61,8’lik oranı temsil eden 1383 bariyerine doğru olası çıkışları destekleyebilir. Aksi takdirde yani kıymetli madenin 1351 bariyerinde baskı görmesi durumunda ise bir müddet daha kanal içi fiyatlama davranışının devam etmesi beklenilebilir ki bu düşünce ile kanal alt noktası 1316 – 1301 bölgesine doğru geri çekilmeler izlenebilir.

Alternatif olarak Ons Altın fiyatına yönelik olası tepkilerin yeni dönemde daha istekli bir profile dönüşebilmesi içinse, 1301 bölgesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu tür bir değişimde 1287 başta olmak üzere 1267 ve 1252 destek noktaları gündemi meşgul edebilir. Ancak bu tarz bir geri çekilme oluşsa dahi uzun vadeli görünümün yükseliş trendinin alt noktasını temsil eden 1252 – 1267 bölgesi üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

Kıymetli madenler içerisinde yer verdiğimiz diğer varlık Gümüş fiyatını değerlendirdiğimizde ise, her ne kadar Ons Altın kadar istekli bir pozitif fiyatlama davranışı oluşturmasa da 2009 yılından beri 13,60, 2017 yılından beri de 15,55 destek noktasını dip oluşturma çabası ile orta – uzun vadeli pozitif beklentiyi gündemde tutmaktadır.

Gümüş fiyatı 15,55 destek noktası üzerinde kalmayı başarırsa yukarı yönlü çıkışını 55 haftalık üssel hareketli ortalama 16,80 ve kanal üst noktası 17,65 bariyerine taşımak isteyebilir.

Kanalın üst noktası 17,65 üzerindeki kalıcı hareketler, yukarı yönlü trend görünümünün teyit kazanmasına imkan tanıyacağı gibi böyle bir teyit durumunda 18,60 başta olmak üzere 19,65 ve 20,65 bariyerlerine doğru çıkışlar izlenebilir. Aksi takdirde yani Gümüş fiyatının 17,65 bariyerinde baskı görmesi durumunda bir müddet daha kanal içi fiyatlama davranışı devam etmek isteyebilir. Kanal alt noktası 15,55 öncesindeki kontrol bölgesi ise 55 haftalık üssel hareketli ortalamadır.

Gümüş fiyatına yönelik pozitif beklentinin teyit kazanması hususunda 17,65 üzerindeki fiyatlama reaksiyonun oluşabilmesi için Ons Altın’ın 1351 üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu süreçte Gümüş kısa – orta vadeli olarak 55 haftalık üssel hareketli ortalamayı aşarak kritik bariyere yaklaşmak / ulaşmak isteyebilir.

Gümüş fiyatını teknik olarak incelemeye devam ettiğimizde son dönemde üzerinde ısrarla durduğumuz göstergelerin mevcut karar verme sürecinin etkisini sürdürdüğünü görmekteyiz.

Yeşil ve kırmızı mumlardan oluşan, Japon göstergesi olarak da bilinen Heiken Ashi indikatöründe art arda iki kırmızı mum negatif beklentinin, art arda iki yeşil mum ise pozitif beklentinin gündemde yer almasına katkı sağlamaktadır. Yeni haftaya başladığımızda ilgili mumun yeşil olduğunu görmekteyiz. Bu sebeple de geçtiğimiz iki hafta içerisinde oluşan kırmızı mumlara rağmen yeni hafta oluşan yeşil mum, negatif görünümün etkisiz kalmasına imkan tanımaktadır. Ayrıca uzun zamandır mum boylarının küçük ve mumların yatay bir seyirde hareketler izlemesi de bekle – gör politikasının bir müddet daha devam edebileceğine yönelik düşünceyi güçlendirmektedir.

Yeşil, kırmızı ve mavi mumlardan oluşan, Bill William’s göstergesi olarak bilinen ve görünüm itibariyle Timsahı andırdığı için de timsah göstergesi olarak bilinen Alligator göstergesini yorumlarken, ilgili çizgiler fiyatın üzerinde ise pozitif, altında ise negatif olarak dikkate alınır. Şu sıralar ilgili gösterge fiyatın içerisinde olması sebebiyle karar verme süreci devam etmektedir. Pozitif beklentinin etkili olabilmesi için 16,70 üzerinde, negatif beklentinin etkisine devam edebilmesi içinse 16,70 altındaki seyrine devam etmelidir. Şu sıralar 16,68 seviyesinde ve kritik bölgeye yakın karar vermeye çalışmaktadır.

Yeşil ve kırmızı mumlardan oluşan, Bill William’s göstergesi olarak bilinen ve negatif & pozitif fiyatlama davranışını görmemize katkı sağlayan Accelerator Oscillator göstergesini yorumlarken, sıfır seviyesinin altında yer alacak art arda iki kırmızı mum ile negatif, sıfır seviyesi üzerinde yer alacak art arda iki yeşil mum ile pozitif beklenti dikkate alınır. Şu sıralar sıfır seviyesinin üzerinde olması Gümüş fiyatının yukarı yönlü çıkışını desteklese de histogram boylarının birbirine yakın olması ve yeni hafta ile oluşan histogramın kırmızı olarak görülmesi, mevcut pozitif görünüm için bekle – gör politikasının gündemde yer almasına imkan tanımaktadır.

Özetleyecek olursak; Altın ve Gümüş gibi kıymetli madenlerde şu sıralar popüler olan Altın’ın pozitif görünümü 1301 destek noktası üzerinde korumakla birlikte Gümüş fiyatı da bu gelişmelerden pozitif etkilenebilecek bir varlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Basit teknik analiz metodu ile Gümüş fiyatının 16,80 ve 17,65 bariyerlerine ulaşabilme potansiyeli gündemde yer alsa da metodu biraz daha karmaşık hale getirip indikatör yardımı aldığımızda, mevcut karar verme sürecinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple de Gümüş’e yönelik trend yönlü adımlarda daha garantici yaklaşmak isteyenler önce 16,80 daha sonra da 17,65 bariyeri üzerindeki hareketleri takip edilebilirler. Kısa ve Orta vadeli olarak 15,55 ve 16,10 destekleri üzerinde kaldığı müddetçe 16,80 ve 17,65 bariyerlerine doğru çıkış oluşturabilme beklentisi gündemimizde yer almayı sürdürmektedir. İlaveten Ons Altın’da kısa – orta vadeli olarak 1335 ve 1351, uzun vadeli olarak da 1383 – 1433 seviyelerine ulaşabilme / yaklaşabilme ihtimalinin gündemimizde yer aldığını söyleyebiliriz…

 

Kudret Ayyıldır: Altın ve Gümüş, 2018 Yılına Damga Vurabilir!

26 Mart 2018

2018 yılının ilk çeyreğini geride bırakacağımız şu sıralar, kıymetli maden olarak bildiğimiz en önemli iki varlık Altın ve Gümüş, gerçekleştirdikleri dönüşler ile yılın varlığı olabileceğine yönelik beklentileri gündeme taşımaktadır.  Özellikle de bu süreçte Ons Altın, mevcut fiyatlama davranışı ile daha etkin bir görünüme sahip olsa da öncü gösterge olarak dikkate aldığımız Gümüş’e yönelik olası değişimler, bu süreçte takip edilmesi gerekilen en önemli husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

2018 yılına ilişkin 3 faiz artışında herhangi bir değişime gitmeyen ancak noktasal tahminlerde (dot plot) 3 adet mi yoksa 4 adet mi faiz artışı olabilir konusunda üyelerin net karar verememiş olması, Haziran ayındaki Fed toplantısına kadarki süreçte ABD ekonomisi için dikkate aldığımız önem derecesi yüksek verilerin Ons Altın ve Gümüş fiyatı üzerinde daha etkin bir görünüm oluşturabilmesine yani volatiliteyi artırabilmesine yönelik düşünceyi gündeme taşıyabilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli husus, her ne kadar Fed faiz konusunda istekli bir profil çizse de Trump’ın zayıf Dolar politikası ve bunu destekleyici aksiyonlarına devam ediyor olması, kıymetli madenin Fed’e rağmen pozitif görünümüne devam edebileceğine yönelik beklentileri güçlendiriyor. Bu sebeple de Fed ile birlikte Altın ve Gümüş gibi varlıklardaki olası geri çekilmeler, “trend is your friend” sloganı sebebiyle trend fırsatı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Altın fiyatını bu aşamada değerlendirdiğimizde, 2015 Aralık tarihinde başladığı ver her yılın aralık ayında gerçekleştirdiği dip çalışması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve yukarı yönlü çıkışlarda daha istekli bir profil oluşturmaya imkan tanıyan bir istatistik izlenmektedir.

Yukarı yönlü çıkışlarda Altın fiyatının 2018 yılına damga vurabilmesi için, 2016 – 2017 yılı zirvelerinden ve 2015 – 2016 – 2017 yılı diplerinden çizilen kanalın güncel üst noktası 1361 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla pozitif beklenti teyit kazanmak isteyebilir. Bu tür bir teyit ile orta – uzun dönemli olarak 1385 – 1435 gibi rakamlar telaffuz edilebilir. Aksi takdirde yani Altın fiyatının 1361 dolar seviyesinde baskı görmesi durumunda ise trend içi tepkiler tekrar dikkat çekebilir ki bu aşamada ana pozitif görünümü destekleyen 21 Aylık üssel & 23 aylık düzeltilmiş hareketli ortalamalar ( 1269 – 1275 bölgesi) öncesindeki ilk tepki seviyesi, psikolojik 1300 dolar olarak kaydedilmiştir.

Bu tarz bir geri çekilme izlense dahi Altın fiyatına yönelik 2018 yılı beklentinin 21 Aylık üssel & 23 aylık düzeltilmiş hareketli ortalamalar (1269 – 1275 bölgesi) üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

Fiyatlama alanında pozitif beklentinin ön planda yer aldığı Ons Altın’da ETF’leri (Exchange Traded Funds) incelediğimizde, 2015 yılı ortalarından başlattığı yukarı yönlü çıkışlar ve bu çıkışını 216 yılı ortasında gerçekleştirdiği dönüş ile desteklemesi dikkat çekmektedir. Bu yılın başından itibaren de Altın ETF’lerindeki pozitif süreç devam etmekle birlikte bu tutum, fiyatlama akışında Altın’ın pozitif görünümüne devam edebilmesine yönelik önemli bir destekleyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. 2002 – 2003 yılından itibaren ETF ve Altın arasındaki ilişkinin güçlü olması da, ilgili korelasyonun takip edilmesi ve Ons Altın’a yönelik beklentileri aktarabilmek adına önemlidir.

Altın sonrasında Gümüşe yönelik beklentilere geçecek olursak, 2003 Nisan tarihinden beri 377 aylık üssel hareketli ortalama üzerinde kalma çabası, uzun vadeli olarak kıymetli madene yönelik beklentilerin pozitif tarafta kalmasına ya da olası dip noktası tahmini yapabilmek adına önemli bir göstergedir. En son 2015 yılı Aralık ayıda test edilen ilgili ortalama sonrasında gerçekleştirilen toparlanma, Gümüş fiyatına yönelik uzun vadeli pozitif beklentinin devam edebilmesine imkan tanımaktadır. Ayrıca Altın fiyatına yönelik öncü bir gösterge olması sebebiyle de 2018 yılına ilişkin beklentiler içerisinde bu aşamada önem arz etmektedir.

Teknik olarak 2003 Nisan tarihinden beri uzun vadeli pozitif görünümü destekleyen 377 aylık üssel hareketli ortalama şu sıralar 14,00 dolar seviyesinden geçmektedir. Gümüş, 14,00 dolar üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışını 50 aylık üssel hareketli ortalamayı temsil eden 17,95 bariyerine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir. Özellikle Gümüşün 14,00 üzerinde 15,60 destek noktasında da dip yapma çabası, 2018 yılına yönelik 17,95 seviyesinin hedeflenebilme ihtimalini güçlendirmektedir.

Yukarı yönlü çıkışlarda Gümüş fiyatının 2018 yılına damga vurabilmesi için, 50 aylık üssel hareketli ortalamayı temsil eden 17,95 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla orta – uzun dönemli olarak 19,56 ve 21,87 gibi rakamlar telaffuz edilebilir. Aksi takdirde yani Gümüş fiyatının 17,95 seviyesinde baskı görmesi durumunda ise trend içi tepkiler tekrar dikkat çekebilir ki ana pozitif görünümü destekleyen 377 Aylık üssel hareketli ortalama (14,00) öncesindeki ilk tepki seviyesi son dönemin dip seviyesi olarak karşımıza çıkan 15,60 olarak kaydedilmiştir.  Bu tarz bir geri çekilme izlense dahi Gümüş fiyatına yönelik 2018 yılı beklentinin 377 aylık üssel hareketli ortalama (14,00) üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

Gümüş, Altın için öncü bir gösterge olmakla birlikte özellikle bu iki varlık ile ilgilenen traderlar, yardımcı kaynak olarak Altın – Gümüş rasyosunu inceler. 1971 yılından itibaren bu rasyoyu dikkate aldığımızda, 31 Aralık 1979 tarihinde 15,90 seviyesi ile dip, 30 Eylül 1992 seviyesinde ise 92,93 ile tepe seviyesine ulaşmıştır. Son yıllarda (özellikle 2010 yılından sonra) gerçekleşen yukarı yönlü çıkışlar, 92,93 zirvesine yaklaşma düşüncesini güçlendirmektedir. Bu düşünce de Altın’ın Gümüş’e karşı daha popüler bir varlık ve daha güçlü fiyatlama akışı oluşturabilmesine destek olabilir. An itibariyle şu sıralar 81,08 seviyesinde ve bu seyir ile bir önceki zirveyi (2016 yılı ikinci yarıyıl) geçmiş bulunmaktadır.

Altın / Gümüş rasyosunu bilmeyenler için kısaca özetleyecek olursak, rasyonun yukarı yönlü çıkışlarına devam etmesi, Altın’ın Gümüş’e göre daha popüler ve pozitif yönde daha istekli bir fiyatlama davranışı oluşturmasına imkan tanıması,  rasyonun aşağı yönlü hareketler oluşturması durumunda ise Gümüş’ün Altın’a yönelik daha popüler ve pozitif yönde daha istekli bir fiyatlama davranışı oluşturmasına imkan tanıması olarak izah edebiliriz.

Özetleyecek olursak, 2018 yılı Gümüş ve özellikle Altın için damga vuracağı bir sene olarak karşımıza çıkabilir. Fed’in para politikasına rağmen Trump’ın düşük Dolar politikası ile kıymetli madene yönelik pozitif beklenti desteklenirken gerek ETF tarafında gerekse rasyo tarafında Ons Altın’daki yukarı yönlü çıkışların Gümüş’e daha göre daha istekli bir tutum sergileyebilme potansiyelinin yer aldığını söyleyebiliriz. Teknik olarak da Altın’ın yıla damga vuracak bir çıkış oluşturabilmesi içinse 1361 bariyeri üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. (GCM Forex)